fbpx

Przegląd tygodnia 1 – 6 Stycznia 2019

Czas czytania: 12 min

MUST READ


1987 czy 1929?

Przedstawiam porównanie Wojciecha Białka do obu sytuacji na giełdach. Tego typu informacji przez ostatnie kilka tygodni napotkałem mnóstwo, z różnych solidnych źródeł, więc coś w tym jest. Nie chodzi tutaj o dokładne zachowanie indeksów, bo jesteśmy w zupełnie innej sytuacji politycznej i gospodarczej niż w tamtym okresie. Sam osobiście traktuje to jako jeden z wielu wskaźników, jak może się rozwinąć sytuacja na giełdach. Piszę może, bo uważam, że pewności nie ma dziś nikt i trzeba być otwartym na to co pacjent nam mówi i jakie zdradza objawy.

Wszyscy wiemy, że zachorował, pytanie jedynie czy to zapalenie płuc, które wyleczymy antybiotykami czy jednak złapaliśmy jakieś paskudztwo ze śmiercionośnej półki.

Będę bacznie obserwował co wydarzy się przy teście obecnego low w USA, który nastąpi prędzej czy później i w zależności od sygnałów tam wysyłanych będę myślał o pozycji long na te kilka miesiecy/rok? lub nie. Analogicznie będę szukał shortów na teście głównych oporów o których wspominam na dole wpisu: marketontime.pl/prognoza-pogody-na-przykladzie-sp-500/ tak, aby znaleźć się w dość komfortowej sytuacji na lato/jesień? z obstawionymi dwoma scenariuszami – krótka “hossa” lub krach.

Nie zrozumcie mnie jednak źle. Uważam, że załamanie/zmiana systemu finansowego na świecie nastąpi, jednak niekoniecznie musi się to zdarzyć w przeciągu roku czy dwóch. Specjalizuje się w geopolityce i moim zdaniem kluczowym dla tego aspektu jest zrozumienie rywalizacji pomiędzy USA i Chinami oraz dodatkowo udziałowi EU i Rosji. Poza tym, mamy tyle potencjalnych zapalników z dużym potencjałem rażenia na całym świecie (system bankowy EU, polityka USA, załamanie gospodarki Chin, zadłużenie EEM, etc) że pytanie nie brzmi CZY, a KIEDY będzie “reset”.

Na ten temat jestem w trakcie pisania bardziej szczegółowego wpisu, który pojawi się na dniach z pewną domieszką osobistych podsumowań i spostrzeżeń za rok 2018.


Podsumowanie 2018

Nawet jak dla mnie długie. Czasem straszne, a czasem śmieszne. Mimo wszystko warto przeczytać, bo przekrojowe i dobrze oddaje problemy minionego roku, a było ich nie mało! W sumie to większość jest nadal z nami, tym bardziej warto wiedzieć co w trawie piszczy.

Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby całość strawić po ang. polecam translator Google lub DeepL.


I jak zawsze w formie Charlie Bilello z całą toną wykresów podsumowujących 2018 rok. Polecam gorąco!


Powell Star

Błyszczy jasno i wyraźnie, a wczoraj znów dała o sobie znać. Powell, Yellen i Bernanke w jednym miejscu czyli nadstawmy ucha, bo na pewno zrobił to rynek.

Czego się dowiedzieliśmy? Najważniejsze zasadniczo są dwie kwestie: Pierwsza to, że FED jest gotowy do podjęcia zdecydowanych kroków i zmiany polityki monetarnej w momencie wystąpienia takiej potrzeby. Druga mówi natomiast o tym, że uważnie słuchają obaw rynkowych i bacznie śledzą aktualną sytuację na giełdach.

Co nam to mówi? Potencjalnie, że możliwe jest zmniejszenie/wstrzymanie QT, brak podwyżki stóp (pojawiają się nawet sugestię o cięciu w co osobiście nie wierzę), a może nawet jakaś pomocna dłoń wyciągnięta w kierunku rynków?

Ciekawy kontekst jest też taki, że giełda dość drastycznie wyceniła przyszłość, natomiast dane z gospodarki są wciąż relatywnie pozytywne, choć w sektorze nieruchomości zaczyna się już dziać wesoło, równolegle ostatni wynik ISM był po prostu fatalny, chociaż tłumaczą to ogólnie wysokim poziomem… Hmm.

Pytanie czy to się uspokoi w 2019 roku czy jednak giełda wycenia poprawnie sytuację, a gospodarka ma wielomiesięcznego laga. Przekonamy się po wynikach spółek za kolejne kwartały i spływających danych makro z USA. Zakładam, że do lata sytuacja będzie dość przejrzysta.

Ps. Powiedział również, że nie odejdzie nawet jeśli Trump go o to “poprosi”.


GRAFIKI


Polecam też spojrzeć na nowe 50 grafik, bo są naprawdę wartościowe: bit.ly/2R9ovhG


USA


Impeachment?

Demokraci na pewno będą próbować zaszkodzić Trumpowi. W połowie roku powinniśmy otrzymać wyniki śledztwa prowadzonego w sprawie “domniemanego” udziału Rosji w wyborach prezydenckich w USA 2016. Jakbyście się zastanawiali jaki trigger ma wystarczającą siłę rażenia aby spowodować jakąś lawinę na giełdach to na pewno poza zawalenie się systemu bankowe w EU, bańka w Chinach, ale także dymisja Trumpa. Polityczna bomba atomowa. Pytanie czy jest realna?

Patrząc na problemy z budżetem/deficytem, sytuację międzynarodową i wybory w 2020 roku, Amerykę czeka dość burzliwy okres.


Forecasty i analitycy

Od samego początku mojej przygody z giełdą, śledzę analizy dr Yardeni. Moim zdaniem, mało kto, jest tak rzetelny w swoich badaniach na temat ekonomii oraz rynków w obecnych czasach. Jednak to na co chciałem dziś zwrócić uwagę to missy wszelkiej maści analityków z Wall Street czy innych cudaków, którzy zakładają z “powietrza”, że rynek za rok znajdzie się w takim czy owakim miejscu, bądź też podają targety cenowe na dane spółki.

Bardzo polecam artykuł od RIA. W skrócie mogę napisać, że są zbyt mocno optymistyczne i dotyczy to zasadniczo prawie 100% prognoz!


Payrollsy

Polecam spojrzeć co przygotowali, bo kawał dobrego materiału o ostatnich danych z USA wraz z aktualną sytuacją w kontekście historycznym i potencjalnej recesji.


PPT

Mit wciąż żywy, swego czasu sam miałem do niego słabość. Wierzę, że w pewnej mierze rynek jest manipulowany i sterowany, ale zwalanie wszystkiego na Plunge Protection Team jest zwyczajnie absurdalne.


Tesla

Pomimo negatywnego nastawienia do tej spółki, stwierdzam, że wynik robi wrażenie. Zobaczymy jakie dane pojawią się za 4Q, bo w ostatnim pachniało kreatywną księgowością.


Trucks

Na początku grudnia pisałem, że cykl prawdopodobnie dobiega końca, ale musimy poczekać jeszcze na dane z końca roku. Obecnie wiemy, że faktycznie wchodzimy w cykliczną recesję na rynku transportowym. Czy będzie ona relatywnie krótka jak w latach 2016? Szczerze mówiąc, nie sądzę patrząc na dane spływające z gospodarek, a także na pokłosie trade war i zmian w globalnym handlu.


POLSKA


Awaria na horyzoncie?

Wszyscy wiecie, że dane płynące z naszej kwitnącej gospodarki “ciut” się rozminęły z oczekiwaniami. Nie ma specjalnego znaczenia czy to faktycznie Niemcy ciągną nas na dół, czy są to problemy wewnętrzne, fakt pozostaje faktem, że przeżarliśmy co było do zjedzenia przez ostatnie 10 lat i wkrótce ktoś powie sprawdzam. Wybory już wkrótce do tego czasu różne cuda się mogą dziać, ale już w 2020 przyjdzie otrzeźwienie i gorzka rzeczywistość. Mam szczerą nadzieję, że tylko na chwilę i mimo wszystko jakoś się z tego wygrzebiemy, wchodząc z biegu w kolejną hossę… bo w końcu to mój kraj.


Energia

Sagi o prądzie ciąg dalszy. Przegłosować, raz, dwa, trzy i po sprawie. W takim tempie działają nasi urzędnicy tworząc kolejne bubble, za które płaci z biegiem lat nie kto inny jak Ty, ja i niestety nasze dzieci. Byle Unia była zadowolona i rachunek w Niemczech się zgadzał. Nie wiem czy to wciąż lobby czy już może mafia, bo biznes energetyczny u nas w Polsce jest oparty na przekrętach i oszustwach i to z nadzorem z najwyższej półki.

Prąd, gaz, woda, śmieci, podatek x, y, z, haracz taki i owaki… wyciągną z nas ostatnią złotówkę, aby finansować socjalne państwo i prywatne kieszenie. Nie ma się czemu dziwić, bo przecież nikt nie powie prawdy, ani nie zrobi czegoś dobrego dla gospodarki czy właśnie sektora energetycznego w kontekście lat i dekad, bo wówczas zostanie oderwany od krótkoterminowego koryta przez oburzone społeczeństwo. Od czasu do czasu warto sobie przypomnieć w jakim kraju żyjemy i dla kogo tak naprawdę pracujemy. 

Mimo wszystko (wciąż?) mam nadzieję, że jednak na tyle rozwiniemy się gospodarczo, technologicznie i politycznie(?) – (niekoniecznie w takiej kolejności) – aby za jedną, dwie dekady w końcu móc spojrzeć w przyszłość w pozytywnych barwach.


Wybory w 2019

Prawda jest taka moim mili, że w tym roku będzie cyrk, szopka i kabaret razem. Zarówno PiS jak i “PO” zrobią i obiecają wszystko co tylko mogą, aby utrzymać/dorwać się do koryta. Nie będzie dbania o Polskę, o gospodarkę, o zadłużenie, o rozwój, o Was samych. W tym roku miłościwie nam panujący będą myśleć wyłącznie o sobie, obiecując wam złote góry, nie podnosząc stóp procentowych, nie podnosząc cen energii, nie obcinając 500+, sponsorując w dalszym ciągu związki zawodowe, bo nie miejcie wątpliwości, że znów wszelkiej maści terroryści płacowi wyjdą po swoje i pomachają lewymi L4.

A jak już wygrają i będą mogli odetchnąć po roku strachu o własne stołki i przekręty wówczas w 2020 się za was wezmą. Docisną podatki tak, że będziecie rzewnie wspominać ostatnie lata, niezależnie od opcji politycznej. Nie miejcie złudzeń, że jak przyjdzie nowo stare to będzie inaczej, oni po prostu zwalą winę na poprzedników i zaczną “naprawiać” po swojemu/swoimi ludźmi.

Za wszystko zapłacimy my. Pracująca klasa średnia.


CHINY


Ropa za CNY

Rok 2019 zanosi się na przełomowy pod tym względem. W najbliższym czasie na giełdzie w Szanghaju zostanie uruchomiony pierwsze kontrakty na ropę rozliczane w yuanie.

Pierwsze lody zostały skruszone w ostatnich latach i czas wypłynąć na szerokie wody. Rynek ropy jest wyceniany na bagatela 14 bilionów USD, więc nawet jeśli Chinom uda się uszczknąć mały kawałek dla siebie, podniesie to znacznie płynność yuana. Zainteresowanych nie brakuje, aby rozliczać się w chińskiej walucie, głównie ze względów ekonomicznych, ale też na przekór hegemonii USA.

Warto obserwować ten wątek, bo potencjalnie na naszych oczach dochodzi do rozpoczęcia zmiany systemu petrodolara na…?


Rollowanie długu

Pamiętacie wykres z zapadalnością długu zaciągniętego przez kraje EEM w USD? Szczyt przypada na 2019-2022 i na pewno przyprawi o ból głowy wiele osób. Oficjalne rezerwy w Hong Kongu (90 miliardów USD) nie wystarczą, bank centralny Chin prawdopodobnie nie pomoże, więc zostaną zmuszeni do szukania waluty gdzieś indziej, a co za tym idzie, powinno to doprowadzić do umocnienia amerykańskiej waluty względem yuana.


GDP

Wyniki dla Azji są niesamowite w porównaniu do Europy czy USA. “Przez ostatnie 15 lat państwa rozwijające się w liczbie ok. 70 zapewniły światu prawie 2/3 globalnego wzrostu i ponad połowę nowej konsumpcji.” Wow. Ciekawym wyjątkiem tutaj jest Białoruś i Etiopia, szczególnie w kontekście inwestycyjnym na kolejną dekadę.


Miasta Duchy

Chińska giga bańka na rynku nieruchomości jest poważnym zagrożeniem dla stabilności światowych finansów. Zresztą nie tylko ona, bo zadłużenie również spędza sen z powiek wielu osobom. USA dokłada do ognia, starając się strącić ich w przepaść zanim na dobre zagrożą hegemonowi.


Problem

W 2050 roku liczba osób w wieku produkcyjnym zmaleje o 200 mln. To pokłosie polityki 1 dziecka, której nie da się tak łatwo odwrócić, ponieważ zmienił się model społeczeństwa. Brakuje również odpowiedniej liczby kobiet w wieku rozrodczym. Stąd też można spokojnie zakładać, że Indie, a później przede wszystkim Afryka wyjdą na prowadzenie w demograficznym wyścigu.


UK


Brexit

Zegar tyka nieubłaganie. Zaraz mamy głosowanie w parlamencie, a 29 marca coraz bliżej. Zgrabne podsumowanie co się dzieje na wyspach i potencjalnych scenariuszach na kolejne 2 miesiące.


Zasadniczo powinno to być w dziale technologia, bo w końcu mowa o nowym serialu HBO pod tytułem… Brexit. Obsada wyśmienita w postaci Benedicta, sam temat równie ciekawy i na czasie, nie tylko w kontekście politycznym, ale big data i “manipulacji” głosami wyborców.

Dla mnie demokracja to jeden z bardziej chorych ustrojów, trzeba przyznać, że rzadko kiedy rządzącym udaje się wymyślić coś tak bardzo im na rękę. W dzisiejszych czasach sterowanie masami ludzi jest tak banalnie proste, że można osiągać zamierzone cele bez większego wysiłku i trzeba naprawdę solidnie nabroić (mieć dość), aby powstały ruchy w stylu “żółtych kamizelek”.


BRAZYLIA


Bolsonaro Camp

Zaskoczenia wielkiego nie ma w tym, że Jair szuka sojusznika w USA. Mają w końcu liczne wspólne interesy, a samej Ameryce jest to na rękę. Dalej zostaje kwestia Wenezueli, ale sądzę, że to już nie potrwa długo i prędzej czy później wspólnymi siłami zaprowadzą tam “nowy ład”.

Ogólnie w Brazylii, Bolsonaro (zaprzysiężony parę dni temu) ruszył z przytupem i realizuje zaplanowane decyzje (czytaj robi porządki). Gospodarka zadowolona na pierwszy rzut oka, prywatyzacja w promocji, ale czy ludzie za kilka lat będą mieli lepiej?


NIEMCY/EU


Atak hackerów

Wyciekło około tysiąca danych niemieckich polityków, spośród wszystkich kręgów władzy. Unikatowa sytuacja w skali światowej, ogłoszona już największym wyciekiem danych w historii Niemiec.

Dane były dostępne na twiterze już od poczatku grudnia, a dopiero teraz zainteresowały się tym media, a także służby. Gratulujemy tempa i sprawności w działaniu.

Staranie zaplanowany, szczegółowy i dopracowany atak. Zakres dat od 2009 do końca października 2018 roku. Burza jaka powstała w niemieckiej polityce po ujawnieniu tych informacji jest tym większa, że nie ma tam danych polityków prawicowej AfD, co za tym idzie posądzono już właśnie tą część elektoratu za potencjalnych sprawców ataku.


20 lat minęło…

Wniosek prosty. Wspólna waluta w postaci EURO to dramat dla gospodarek i ludzi. Kropka.


Kłamczuch

Deutsche bank jest silny i stabilny, proszę się nie martwić mówi Pan prezes Paul Achleitner. Mam szczerą nadzieję, że jego i wszystkich, którzy są umoczeni w ten jeden z największych przekrętów finansowych w historii finansów trafią tam gdzie ich miejsce czyli… niestety na zieloną łączkę, bo chyba nie wierzycie, że swoich osądzą i wsadzą do więzienia, prawda?


WŁOCHY


Koło ratunkowe

Pisałem jakiś czas temu, że pat pomiędzy EU i Włochami musi się rozwiązać pomocą dla tych drugich, ponieważ trzymają przystawiony pistolet do głowy strefy euro czyli systemu bankowego. Czy ta pomoc będzie skuteczna? Na ile przedłuży agonię pacjenta o ile jeszcze w ogóle żyje? ECB pod tą czy ową nazwą programu, w dalszym ciągu będzie słać strumienie euro tam gdzie będzie się palić, aby system nie upadł przedwcześnie.


ROSJA


Ropa

Rekord wydobycia w wysokości 11.16 milionów baryłek dziennie w 2018 roku. Zajęło im to ponad 30 lat i dobrze wróży na przyszłość, szczególnie w kontekście ogromnych żłóż na Syberii, całego obszaru Arktyki oraz porozumienia z Chinami/OPEC. Uzależnienie stanu państwowych finansów od cen ropy i gazu to pięta Achillesowa Rosji, w która sporadycznie biją Amerykanie. Naprawdę zapowiada się ciekawa dekada związana z tym surowcem i USD/Yuanem.


JAPONIA


Demografia

W kraju kwitnącej wiśni społeczeństwo jest stare i długowieczne. To nie jest już kryzys, a po prostu zapaść na rynku pracy. Stąd decyzje Abe o otworzeniu rynku na pracowników zagranicznych, dopłaty finansowe na dzieci i podobne zabiegi mające służyć, stworzeniu rąk do pracy. Problem polega na tym, że finanse Japonii to wydmuszka, a jak wiecie w środku jest pusto. Zadłużenie 250% PKB mówi samo za siebie, bank centralny i jego aktywa to drugi temat. Nie wróżę nic dobrego w kontekście kolejnych lat, poza robotami i automatyzacją. Pytanie czy to wystarczy?


CPTPP

Japonia rozgrywa swoje karty jak tylko może i robi to coraz częściej bez USA. W skrócie idzie nowe po wielu dekadach uwiązania. Sądzę, że jesteśmy w trakcie poważnych zmian w globalnym ładzie i nie mówię tutaj tylko o Trade War, ale o modyfikacji całego systemu wolnego handlu.


INDIE


Branża lotnicza

Drugie największe indyjskie linie, Jet Airways mają problemy finansowe. Na tyle poważne, że nie były w stanie spłacić ostatni raty kredytowej. Trzeci kwartał z rzędu na stratach, zadłużenie sięgające 1.17 miliarda USD spowoduje również problemy dla Etihad Airways (ZEA), które mają 24% udziałów w spółce. Potencjalnie częściowym zakupem zainteresowana jest Tata Group, pod warunkiem, że właściciel Naresh Goyal odda kontrolę, którą sprawuje nad spółką.


NORWEGIA


Emerytura i zgniłe jabłko

Nasz behemot czyli fundusz emerytalny z Norwegii “Oil Fund” o wartości 1 biliona USD, stracił skromne 3 miliardy na inwestycji w Apple. Pisałem kilka prasówek wcześniej o tym w jakich tarapatach są fundusze emerytalne z racji ryzyka, które muszą podjąć, aby utrzymywać się na powierzchni. Nie udaje im się to i brakuje coraz więcej pieniędzy, a tego typu sytuację na pewno im nie pomogą.

Ps. Tylko ten jeden fundusz posiada 2,33% wszystkich europejskich akcji!


AUSTRALIA


Cd. nieruchomości

Zgrabne podsumowanie co się dzieje z naszą ulubioną bańką nieruchomości. Kanada też się sypie cały czas (tak to jest jak od dziesięcioleci panuje przekonanie “ceny mogą tylko rosnąć”). Australia jest napompowana na taką skalę, że banki “utopiły się” w sektorze nieruchomości. Bez interwencji państwa/BC, moim zdaniem nie ma szans aby wyszły z tego obroną ręką.


KOREA PÓŁNOCNA


Kim Dzong Un się niepokoi

W pełni zgadzam się z autorem, że Kim zaczyna machać szabelką wówczas kiedy czuje się zagrożony. Stąd jego wystąpienie i deklaracja, że nie przestanie budować pocisków, ani wzbogacać uranu. Wie, że to jedyna jego karta przetargowa, a jeśli USA i Chiny się jakimś cudem dogadają (w co w dłuższej perspektywie nie wierzę) to zostanie na lodzie.


KRYPTO


Bankructwa

Wszyscy, którzy głosili upadek krypto dokładnie rok temu i pukali się w czoło kiedy kolejny znajomy, przychodził i mówił, że kupuje/buduje koparkę mogą dziś otoczyć się blaskiem chwały. Jednak czy o to chodzi? Czy to wam potrzebne? Mi jest osobiście, zwyczajnie po ludzku, żal tych ludzi. Większość nie miała pojęcia o inwestycjach, uwierzyła, zapakowała się i straciła kolosalne pieniądze. Naturalnie głupota jest rzeczą ludzką, ale mimo wszystko zwyczajnie ich żal.

Ostatnie doniesienia z prasy, to wprost wysyp bankructw różnej maści firm związanych z sektorem krypto. Sentyment dosłownie ryje dno, wśród ulicznych inwestorów, a grono HODLerów zostało znacznie uszczuplone.

Do jakich przemyśleń to skłania, mnie osobiście? Że jesteśmy blisko dna, przynajmniej krótkoterminowego. Na swoim profilu FB pisałem, że ostatnie poziomy w okolicach 3200$ były dobrym miejscem do zakupu. I choć długoterminowo spodziewam się jeszcze większych ruchów w górę, to uważam, że do dna nam jeszcze trochę brakuje.

Gdzieś z tyłu głowy trzeba mieć jeszcze pytanie czy nowy eUSD/SDR? nie zastąpi w jakiejś formie Bitcoina , powodując definitywny koniec marzeń o nowej hossie.


ALTERNATYWNE MEDIA


Marionetka o imieniu Trump

Warto od czasu do czasu zajrzeć co piszą inni. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka, pachnie to teoriami spiskowymi to po głębszej weryfikacji, często okazuje się, że jest w tym więcej prawdy niż na początku sądziliście, szczególnie zagłębiając się w komentarze pod wpisami Brandona.

O tym, że Trump może nie być tak do końca samodzielny w swoich decyzjach i został specjalny wybrany na czas potencjalnego krachu, słyszymy już od dawna. Sam wspominałem z jakiego środowiska się wywodzi, z kim prowadził interesy i dlaczego Rothschildowie mu kiedyś pomogli. Patrząc na skład jego rządu i doradców, nie trzeba się specjalnie natrudzić, aby te powiązania stwierdzić również dziś.

Nie twierdzę, że tak z całą pewnością jest, ale miejcie to na uwadze i pamiętajcie, że gdzieś tam w tle, za kulisami toczy się większa gra o globalny system finansowy, a my widzimy tylko aktorów na scenie i słyszymy, przygotowane wcześniej teksty.


TECHNOLOGIA


Wszyscy kłamią

Doskonały artykuł w którym CEO Reddita mówi o tym jak zawyżane są statystyki i manipulują danymi w ruchu internetowym. Facebook, Google, Youtube, etc. Dotyczy to wszystkich, którzy działają na rynku. Polecam szczególnie filmik z artykułu z Chińskimi farmami, które generują ruch video. Niesamowite.


AI

Chiny i USA. Tak można określić tych, którzy sprawują realną kontrolę i nadają tempo działań w tym sektorze technologicznym. Jedną z moich pasji jest czytanie książek sci-fi, więc coraz częściej przecieram oczy ze zdumienia, że rzeczy zawarte tam kilka lub kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt! lat temu, nabierają realnego kształtu za mojego życia. Niesamowicie ciekawi mnie wszystko związane z machine learning, robotyką, autonomicznością i oczywiście SI. Mam też swoiste obawy w którym kierunku to wszystko zmierza.


Uprawy

Niesamowita strona pokazująca co jest zasiane w Europie i USA! Skala, dokładność jest wprost oszałamiająca. Możecie sprawdzić co rolnicy uprawiają dookoła waszego miasta, ale także w dowolnym innym miejscu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Ukrainę w kontekście znacznych inwestycji Chińskich w ziemię rolną.


Nowe idzie

Reklama się zmienia i to dość dynamicznie w ostatnich latach. Nowe trendy wdzierają się wprost do naszego życia, a ten wyjątkowo mnie zaciekawił. Multimedialne szyby/wyświetlacze rodem z filmów sci-fi za kilka lat mogą się stać rzeczywistością, tak samo jak wiele lat temu zewnętrzne banery reklamowe.


EDUKACJA


Co zmienić w 2019?

Świetne zestawienie, w przystępnej formie na co należy zwrócić uwagę w kolejnym inwestycyjnym roku. Całość jednak nie jest poświęcona wyłącznie temu zagadnieniu, bo dotyczy również obszarów codziennych z naszego życia. Warto spojrzeć, szczególnie jeśli myślicie o poprawie jakości waszych wyborów.


The Anti-American Dream

Gorąco polecam wysłuchać starszego Pana co ma do powiedzenia w kontekście obecnych czasów.


OD AUTORA


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to zupełnie darmowa inicjatywa, a kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas.

Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka linków, bo gro informacji czerpię właśnie stamtąd. Jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszamy serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, m.in. Daily News z moim komentarzem, najnowsze dane i wykresy, porcję cotygodniowych grafik oraz inne przydatne informacje: www.facebook.com/marketontime/


 

Inne...