fbpx

Przegląd tygodnia 1 – 7 kwietnia 2019

Czas czytania: 7 min

MUST READ


Bannon

Must watch, jeśli chodzi o relację USA-Chiny i aktualny ład światowy. Stephen w swoim stylu wali prosto z mostu i wyjaśnia (od 35 minuty), o co chodzi z Chinami. Nie da się powiedzieć tego konkretnej, aby przebić się do świadomości ludzi, że stoimy u progu zmian na świecie porównywalnych do upadku Imperium Brytyjskiego.


USD

Rosja pozbywa się rezerw dolarowych (a wcześniej obligacji US) w zamian za RMB. Czyżby początek nowego wiatru zmian? Wykres globalnych rezerw za kilka lat, może wyglądać zgoła inaczej, jeśli kolejne kraje pójdą w jej ślady. Jednak za nim to się stanie, kraje emerging markets muszą się uporać z długiem, w który zapakowały się 10 lat temu (postkryzysowo), a tam król jest tylko jeden i na imię mu dolar.


GRAFIKI i WYKRESY


USA


Ray Dalio

Dlaczego i w jaki sposób kapitalizm musi zostać zreformowany. Wpadło mi to w ręce dosłownie przed chwilą, więc nie zdążyłem jeszcze przeczytać (długi tekst), ale szczerze zachęcam, jak do wszystkiego co wychodzi spod pióra Raya.


4 Bears

Porównanie czterech krachów ostatniego stulecia. Szczególnie dla tych, którzy są permabear i wierzą, że zarobią krocie podczas kolejnego kryzysu.


S&P500

Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Co nam mówi giełda w USA?


-75 bilionów USD

Tyle są “warte” Stany Zjednoczone, a rośnie, rośnie i rośnie…


Rate Cuts

Zabawne, że na szczycie hossy w USA, zaczyna się mówić o cięciach stóp procentowych, prawda? Dla przypomnienia jeszcze 4 miesiące temu, żyliśmy w innej rzeczywistości, ponieważ czekały nas kolejne podwyżki stóp w Stanach Zjednoczonych. FED pomimo rozpędzonej gospodarki, zrobił pivot o 180 stopni, do braku podwyżek, a w niedługim czasie, może do cięcia stóp. Kto kłamie? Co może pójść nie tak w takim wypadku? Przekonamy się już wkrótce.


PMI

Globalny rzut oka na dane. Są tacy co się cieszą z sytuacji w Niemczech, ale przypominam, że Polska jest na garnuszku naszego zachodniego sąsiada, więc wszelkie oznaki radości ze spadków przemysłu za miedzą, odbiją się nam prędzej czy później solidną czkawką.


Motoryzacja

O ile ciężarówki się sprzedają elegancko to reszta samochodów powoli tonie w odmętach spadków. Niemcy, Chiny pokazują światowy trend, który dotknął również Amerykanów, na razie delikatnie, choć zapowiada się obiecująco w kolejnych kwartałach.


Koniec Liboru

Czy to zakończy manipulacje banków? Wątpię szczerze mówiąc, bo niby dlaczego? Poprzednie trwały kilkanaście lat, a zwyczajnie w nowym systemie znajdą takie czy inne luki, które pozwolą im ponownie na ustawianie stóp referencyjnych.


Lyft

Hype i FOMO w czystej postaci, przynajmniej jak dla mnie. Firma, która spaliła w 2018 roku 911 milionów USD, co jest rekordem samym w sobie, zadebiutowała na giełdzie. Skromne -24% w 3 dni na pewno nie nastroiło “inwestorów” optymistycznie, a obecnie trwające chwilowe odbicie wiele nie zmieni w tym względzie.

Większe fajerwerki zapewni nam tylko UBER, który już czeka w kolejce na debiut.


POLSKA


ABB

Ma podobno zamiar wybudować do 2024 roku kilkanaście gigantycznych magazynów energii, z których każdy będzie miał średnią moc 280 MW czyli prawie 3x więcej niż magazyn Tesli w Australii. Ciekawe czy coś z tego będzie, a jeśli projekt faktycznie wyjdzie poza fazę wstępną to pytanie: Dlaczego u nas?


Sytuacja

Świadomie pomijam pisanie o ostatnich rozdawnictwach partii rządzącej, kiełbasie wyborczej, kolejnych protestach w roku wyborczym, etc. Zwyczajnie ręce opadają, każdy widzi co robią i nie potrzeba ku temu żadnego komentarza, poza przypomnieniem, że wszyscy za to zapłacimy w kolejnych latach, a nasze dzieci w dekadach po nas.


CHINY


Rezerwy

Jakiś czas temu, pojawił się news, że LBC ma zamiar obniżyć wymogi rezerwy obowiązkowej wobec banków w ChRL. Giełda zareagowała na te informacje pozytywnie, bo kranik z tlenem zostałby odkręcony szerzej, ale okazało się w zeszłym tygodniu, że to był fake news. Co ciekawe w Chinach, podobne sytuacje są dość powszechne z racji cenzury i braku zaufania do rządowych mediów.


Nieruchomości

Chińczycy w dalszym ciągu kupują mieszkania i domy, jak wynika z podanych danych, a sektor indywidualnych kredytów na nieruchy spadł tylko o 6,3% w 2018. W kolejnych grafikach, pojawi się wykres jak bardzo na przestrzeni ostatnich lat urosło prywatne zadłużenie Chińczyków.


ARABIA SAUDYJSKA


Na noże z USA

Robi się coraz ciekawej na linii Trump – MBS. Kiedyś AS groziła, że pozbędzie się obligów US, jeśli zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za zamachy 9/11, a tym razem wystosowali podobne ultimatum w kwestii ropy. Wujek Sam się uniezależnił dzięki łupkom, a Saudowie czują się coraz bardziej zagrożeni, bo w ich wypadku to kwestia być albo nie być. Jednak to zupełnie inny kaliber sprawy, ponieważ porzucenie rozliczenia w dolarze, równa się przewróceniem globalnego stolika z głośnym hukiem.

Nie zapominajmy również, że AS to największy odbiorca przemysłu militarnego USA, więc nie sądzę, aby tutaj miało dość do rozwodu, bo zwyczajnie nie pozwoli na to, najsilniejsze lobby w historii Ameryki.

Jednak mimo wszystko coś się dzieje, gra się toczy, tylko jak zwykle nie wiemy o co, a przynajmniej nie do momentu, kiedy będzie po fakcie. Pierwsza medialna runda z zamordowaniem Dżamala już była, czas na drugą.


Aramco

Zaskoczenia zasadniczo były dwa. Pierwsze to jak duże jest Aramco i jaki soczysty zysk przynosi dla szejków. Drugie natomiast dotyczyło faktycznej wielkości złóż ropy, które były dotychczas “przeszacowane”.

Czy Aramco wejdzie w końcu na giełdę w tym wypadku? Zobaczymy.


TURCJA


Wiosenne grillowanie

Mieliśmy jesienne, a teraz czas na kolejne przykręcanie śrubki Erdoganowi przez wujka Sama, za to, że próbuje stanowić samodzielną politykę i balansuje pomiędzy trzema mocarstwami.

Zasadniczo Turcja jest już poza NATO, które jest sojuszem tylko na papierze. Ich pivot w kierunku Rosji i wypadnięcie poza orbitę USA, będzie prowadzić coraz do nowych punktów zapalnych, czy to związanych z gospodarką czy militarnych. Raz to się będzie nazywać F35, innym razem S-400, itd.

Obserwujcie uważnie co się dzieje na Bliskim Wschodzie, bo takiego tyglu interesów mocarstw nie mieliśmy od dawna. Najnowszy nazywa się Libia i tam chwilowo przenosi się zabawa.


AKP

A może tak zaprowadzimy demokrację w wydaniu USA? W końcu jak już kiedyś wspominałem, możliwości jest wiele: atak finansowy, społeczny, militarny, etc. Ludziom nie spodoba się pogarszająca się koniunktura w gospodarce i sięganie władzy do kieszeni obywateli w celu utrzymania kraju na powierzchni. A stąd już łatwo o większy bałagan, szczególnie, że mamy Kurdów na południu, którzy zawsze będą chętni na odzyskanie niepodległości. Erdogan jest w trudnej sytuacji i musi balansować, aby nie wypaść z siodła. Rosja-Iran-Turcja~


UKRAINA


Po wyborach

Wygrał komik, Zełenski. Porażka Poroszenki jest w zasadzie pewna, chyba, że zdecyduje się na jakieś oszustwo wyborcze lub inne cuda. W poprzednim przeglądzie wspominałem, że oligarchowie wypchną tego człowieka do władzy swoim kapitałem, a know how da Tymoszenko ze swoimi ludźmi, która prędzej czy później poprze w/w kandydata. Tort zwany Ukrainą właśnie jest dzielony i wygląda na to, że wygrywa opcja niemiecka, wspierana od wewnątrz siłami oligarchów.


Zmiany podatkowe

Ciekawe czy Ukraina pójdzie w ślady Estonii, byłby to dość odważny ruch. Na pewno kapitał chętnie z nich skorzysta i napłynie szerszym strumieniem, może to już czas, aby przyjrzeć się odpowiednim spółkom?


AUSTRALIA


Nieruchomości

Rzućcie okiem na trzeci wykres. Do znudzenia wałkuje temat od prawie roku, wiem, że tez macie dosyć, ale co zrobić przy takich danych. Kanada i kangury są liderami w tym zjeździe.


METALE SZLACHETNE

Pallad przekuł bańkę, zobaczymy jak zakończy rok. Platyna wyszła z zeszłorocznej konsolidacji i zalicza kolejne poziomy. Złoto się konsoliduje, a srebro nie ma na nic sił. Tak w uproszczeniu można podsumować, aktualną sytuację, pamiętając o szerszym kontekście branży wydobywczej i tym, że przełom 2019-2020 wydaje się być kluczowy, co do dalszych ruchów w tym sektorze.


GEOPOLITYKA


Caspian-Black

Rumunia, Azerbejdżan, Gruzja i Turkmenistan podpisali m.in umowę o transporcie dóbr przez nowy korytarz obejmujący w/w kraje oraz Morza Kaspijskie i Czarne. Warto zwracać uwagę na tego typu inicjatywy w regionie, bo może on być kluczowy na linii USA-Chiny-Rosja. Dla tych pierwszych, aby choć trochę balansować wpływy tych drugich i trzecich. Dla Chin natomiast to kwestia istotna względem projektu jednego szlaku, który pozwoli na szybszy przepływ dóbr i kapitału. A w przypadku Rosji, wszystko sprowadza się do bezpieczeństwa południowej flanki i kontroli swojej strefy wpływów.


Dominacja Azji

Zgadzam się w pełni z prof. Góralczykiem, że Azja zdominuje gospodarczo świat w kolejnych dekadach. Od tej drogi nie ma już odwrotu, a wszelkie dane wskazują tylko na pogłębiającą się różnicę w tempie rozwoju starej Europy czy USA względem Azji.


KRYPTO


CBDC

Zapamiętajcie ten skrót, bo jak BIS coś mówi to jest święte. Rok po roku zbliżamy się do zmian w systemie monetarnym, a za drzwiami mamy już wytypowanego kandydata do głównej roli. Na razie cicho i skromnie, zakulisowo, informacje płyną do świata, ale jak się dobrze wsłuchać, można wyłapać jeden i ten sam rytm.


TECHNOLOGIA


Gaming

Sektor gier to jeden z głównych w mojej puli zainteresowań na kolejną dekadę. W październiku 2018 przytaczałem raport Katusy m.in z prognozami wzrostów na kolejne lata. Natomiast poniższy filmik przybliża, nasz rodzimy rynek, nie tylko w postaci CDR. Hype potrafi wzrosnąć do niesamowitych rozmiarów (Cyberpunk), a po samej premierze, wcale nie musi być tak różowo jak wielu zakłada.

Warto pamiętać, że jest to mocno zmienny sektor, gdzie często sprawdza się powiedzenie kupuj plotki, sprzedawaj fakty.


EDUKACJA


W co inwestować?

Wielu z was na pewno spotkało się już sektorami/pomysłami, wymienionymi w poniższym filmiku. Jednak sądzę, że sporo z nich, może was wciąż pozytywnie zaskoczyć i natchnąć do dalszych poszukiwań.

Należy jednak pamiętać, że Tomek tylko zwraca uwagę na potencjalnie ciekawe branże. To samemu należy wykonać porządny research i poczekać cierpliwie na odpowiednie wejście w rynek, biorąc pod uwagę, aktualną sytuację na giełdach.


Biznes TV

Nie oglądaj. Dlaczego? Przede wszystkim z tego powodu, że wpływają na twój racjonalny osąd w taki czy inny sposób. Stykasz się z opiniami innych ludzi, praktycznie zawsze spóźnionymi, subiektywnymi, którzy na dodatek nie są skorzy do przyznawania się do błędów, ani do uczciwego postawienia sprawy, że czegoś nie wiedzą.

Hola, hola ktoś powie. A czytanie blogów, forum, grup i dyskutowanie z innymi ludźmi? Przecież właśnie to robisz, czytasz moją opinię na dany temat, która w pewnym stopniu wpływa na ciebie. Moim zdaniem to kwestia rzetelności materiałów, jakości dostarczanej wiedzy i informacji opartej na źródłach. Każdy się może cofnąć i przeczytać poprzednie posty w celu weryfikacji, czy autor nawija makaron na uszy, czy jednak rozumie piątek przez dziesiąte, co się na świecie dzieje i potrafi wyciągnąć poprawne wnioski, które formuje w przedstawione wyżej opinie.

Stąd też mój wielokrotnie ponawiany apel, aby myśleć samodzielnie. Wszelkie przeczytane, zasłyszane informacje, należy przepuścić przez własny, wykształcony filtr inwestycyjny i dopiero na tej podstawie podejmować decyzje, szczególnie finansowe.


Edukacja finansowa dzieci

Tego nigdy nie za mało moi mili, szczególnie, że na nasz system edukacyjny nie macie co liczyć. Jeśli sami nie poświęcicie energii i czasu, aby swojego potomka nauczyć szacunku do pieniędzy, nie zrobi tego nikt za was. Pomijam skromny fakt, że im więcej pracy za młodu, tym łatwiej wam będzie na starość i nie będziecie musieli się bać, o każdy grosz, mając u boku zaradne finansowo dzieci.


OD AUTORA


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to zupełnie darmowa inicjatywa, a kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka linków, bo gro informacji czerpię właśnie stamtąd, więc jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, których nie ma na blogu m.in. Daily News, wykresy/dane giełdowe, porcję cotygodniowych grafik oraz inne przydatne rzeczy w codziennych inwestycjach: www.facebook.com/marketontime/


 

Inne...