fbpx

Przegląd tygodnia 10 – 16 Czerwca 2019

Czas czytania: 6 min

MUST READ


Sojusz USA – Polska

Zapewne czytelnicy bloga wiedzą, że nie było zasadniczo innej możliwości niż dalszego zacieśnianie współpracy z USA. Wkroczyliśmy na tą drogę w 2015 roku, podążaliśmy nią przez kolejne lata, aż w końcu dotarliśmy do celu. I dobrze, że tak się stało, bo jak wielokrotnie podkreślano, innej realnej, drogi nie było, aby mieć choć cień szansy na suwerenność w kolejnych dekadach. PIS tym sposobem zostanie u władzy na dłuższy czas, ugruntowując władzę w Polsce.

Pomijam aspekty techniczne i szczegóły umów, bo tak naprawdę istotne jest to, że nastąpi dalszy transfer kluczowej i wrażliwej technologii z różnych dziedzin, która z biegiem czasu i przy odpowiednim wykorzystaniu uczyni z nas istotnego gracza w regionie. Miejmy jedynie nadzieję, że kolejne lata czy dekady wręcz, nie zostaną zmarnowane przez nasze elity polityczne, bo niewątpliwie mamy dziś potencjał, aby wykorzystać odpowiednio próżnię, która się stworzyła ostatnimi czasy (słabnące gospodarczo Niemcy i Rosja) i porozpychać się łokciami w regionie przy pomocy wujka Sama.

Z drugiej strony nie należy mieć złudzeń, że jesteśmy szpicą USA w regionie, a nasze zasoby jak i terytorium będzie wykorzystywane w 100% do realizowania planów geopolitycznych, upadającego hegemona.To jest zwykły biznes, oni dają wsparcie i technologię, a my środki finansowe i zasoby regionalne, aby je wykorzystać. Nie mniej, nie więcej, przynajmniej dopóki nasze cele są zbieżne.

Należy też rozumieć, że Rosja odpowie z całą pewnością na tego typu deklaracje i będzie próbowała przyciskać nas na każdy możliwy sposób w najbliższych latach.


Norweski fundusz

Pozwólcie, że najpierw wkleję komentarz z linkchatu: www.bogaty.men/linkchat/#comment-22103

Jednym słowem przecena na rynku akcji spółek kopalnianych i energetycznych. Chory mechanizm, parlament ustala oficjalnie ruchy inwestycyjno-finansowe. Można ten norweski fundusz golić jak się chce.

Zapewne akcje wszystkich zagrożonych wyprzedażą spółek spadną, zanim zostaną sprzedane. Fundusz zarobi mniej niż teoretycznie powinien. Z kolei ceny spółek OZE pójdą w górę. A Fundusz będzie musiał je nabyć. Interes życia…

Tak to wygląda, jak się za zarządzanie kasą bierze państwo.. Już nie mówię o chorym pomyśle zarządzania funduszem przez de facto urzędników… Kasa norwegów ze sprzedaży energetyków, zamiast trafić do ich kieszeni (i oni by sobie zdecydowali gdzie i w co zainwestują) trafiła do wielkich graczy tego świata. Prywatnych. Kapitalny układ. Zabrać przymusem podatnikom ich zysk, wpakować go w prywatne firmy, nabić komuś kabzy, a jednocześnie zdzierać z obywateli jedne z najwyższych podatków.

Nie wiem czy im (Norwegom) zazdrościć (jednak bogactwa) czy współczuć (tego dojenia).

 

A teraz moje 2 grosze. Nie sposób odmówić tutaj Krzysztofowi racji, a pytanie zasadnicze jak na tej sytuacji skorzystać, a nie stracić. Całkiem logicznym wydaje się ograniczenie ekspozycji w spółki kopalniane, a dodatkowo przesunąć część środków w sektor OZE. Mamy kilka ETFów z ekspozycją na Clean Energy. Jest też TAN dający nam przekrój spółek z rynku solarnego, ale mimo wszystko zanim zdecydujecie się na wejście w te sektory, polecam solidnie przejrzeć co dane ETFy w sobie zawierają, bo nie wszystko złoto co się świeci.


GRAFIKI i WYKRESY


USA


Fail

Sven ponownie nie zostawia suchej nitki na polityce banków centralnych i rządzących kluczowymi gospodarkami. Świat tonie w długach, dane mówią same za siebie, a końca imprezy wciąż nie widać. Może w środę się nam przejaśni jak Jerome szepnie dwa słówka, a może i więcej.


Rynek czy FED?

Czy rynek ma rację, wyceniając nawet do 3 podwyżek w roku 2019? Statystyka pokazuje, że jednak nie, bo z reguły się mylił. JPMorgan opublikował ciekawą analizę tego jak może zareagować rynek na decyzję FEDu oraz informacje płynące z G20. Jedno jest pewne, zapinamy pasy, bo będzie trzęsło.


Gdzie ta recesja?

Czai się za rogiem, bądź już w niej siedzimy, pomimo tego, że pacjent wciąż nie przyjmuje tego do wiadomości. Pytanie czy bankom centralnym starczy pary, aby wyciągnąć nas jeszcze na chwilę z kłopotów? Wielu obstawia, że jednak nie, a ja zwyczajnie, cierpliwie czekam na gotówce, aż ten burzliwy okres się skończy.


Prognozy

Do jakiego sektora rynku amerykańskiego analitycy są nastawieni najbardziej optymistycznie? Czyli Buy, Hold i Sell według szklanej kuli.


Dalio vs Mauldin

Czeka nas globalny koszmar socjalizmu czy nowe wydanie kapitalizmu. Na te pytanie próbuje odpowiedzieć John Mauldin.


POLSKA


Via Carpatia

Od wielu lat zapowiadana, zmieniana i przesuwana. Realizowana częściowo i na raty, często bez wspólnego stanowiska. Ostatnimi czasy jednak mozolnie, kawałek po kawałku budowana, aż w końcu będzie również tworzona przy pomocy środków unijnych. Całość projektu połączy Europę Środkowo-Wschodnią jako swoiste spoiwo pod dalszą współpracę gospodarczo-polityczną.


Kartel

Raczej nikt nie powinien być zaskoczony, że najwięksi na świecie producenci ciężarówek przez lata dogadywali się w kwestii utrzymywania wysokich cen trucków. A bynajmniej nie po ostatnich aferach z VW i innymi firmami, gdzie wręcz naiwnym trzeba być, aby sądzić, że cała reszta towarzystwa ma czyste ręce w takiej czy inne branży. Byliśmy strzyżeni, jesteśmy i będziemy. Raz po raz zrobi się z tego afera, wypłacą mniejsze lub większe grosze w odszkodowaniu, a karuzela będzie się kręcić dalej.


Droższe leki

Wiedzieliście ile leków, które trafiają na nasz rynek produkuje się pośrednio w Chinach? Ja też nie, a zaskoczony byłem niemało, że ponad 80% substancji czynnych używanych przez producentów leków, pochodzi właśnie z Chin. Pod płaszczykiem walki o ekologię są zamykane kolejne fabryki, a cała sytuacja powoduje coraz większy niedobór leków na światowym rynku.


ROSJA


Putin – Xi

Miesiąc miodowy trwa. Dawno stosunki Rosji i Chin nie były tak dobre, a kolejne gesty obu prezydentów, szczególnie Putina, tylko tego dowodzą. W tym momencie oba kraje grają do jednej bramki, a USA będzie coraz trudniej zachować globalny ład w odpowiadającym im standardzie. G20 przed nami, które wydaje się być punktem zwrotnym tego roku, pytanie tylko w którym kierunku?

Chiny, Rosja, Iran, Turcja… Złoto, Ropa, Dolar, Yuan…


CHINY


News

Putin-Xi, wymiana handlowa, sprzedaż aut, inwestycje, Apple, kosmos, 5G, Big Data, Rossmann, wizy, Yuan.


Gaming

Chiny wprowadzają kolejne regulacje i zaostrzenia, które dotyczą wydawanych gier na ich rynku. Dopóki jednak funkcjonuje Steam, gracze w Chinach mogą spać spokojnie, a zyski firm produkujących gry komputerowe pozostaną wysokie. Pytanie jak długo władze pozwolą, aby taka sytuacja istniała, bo niewątpliwie mają wystarczająco narzędzi, aby wymusić na producentach dostosowanie się do regulacji, jeśli chcą brać udział w ogromnym rynku państwa Smoka.


HOLANDIA


Hanza 2.0

Kilkaset lat później, znów mamy szanse ujrzeć związek Hanzeatycki w działaniu. Naturalnie jeśli ambicje krajów związanych z Bałtykiem się spełnią, a to wcale nie będzie takie proste.


WŁOCHY


Zegar tyka

Włochy są o włos od kolejnej recesji, gospodarka potrzebuje jakiegoś impulsu (Chiny?), który postawi ją na nogi, o ile nie jest za późno. Jeśli jednak jest to trzymajcie się mocno, bo banki EU będą piszczeć głośniej, niż świnki jadące wiadomo dokąd. Dług jest jaki jest i wciąż rośnie, potrzebne są konkretne działania, na które przy obecnej polityce Unii nie ma miejsca. Przebąkiwania o równoległej walucie włoskiej, która jest traktowana jako bacik na urzędników z Brukseli, może odegrać w tym wszystkim kluczową rolę.


GEOPOLITYKA


Iran

Tankowce już tak mają, że lubią sobie od czasu do czasu po wybuchać, a jak im ktoś w tym pomaga to już wogóle super, bo i fajerwerki są. Przy okazji oskarży się kraj, który najmniej by na tym skorzystał, a to, że nie ma żadnej logiki w tym, aby eskalował napięcie w momencie, kiedy trwają rozmowy z pośrednikiem w postaci Abe na własnym podwórku, pomińmy zasłoną milczenia.

Aha, byłbym zapomniał. Przy okazji znajdzie się jakiś paszport… i we wszystko głupi ludzie uwierzą, prawda?

Jak widać zależy bardzo pewnym grupą interesów, aby w regionie nie było spokojnie, a mała eskalacja jest im na rękę m.in. przed G20.


Trade War

Bardzo fajny timeline w kontekście wojny handlowej Trumpa. Wersja pisana oraz interaktywna do wyboru, wszystkie zdarzenia, szczegółowo opisane. Polecam


Hong Kong

I mamy ruch przeciwko Chinom, który dojrzewał od jakiegoś czasu. Mówi się nawet o 2 mln uczestników marszu przeciwko ustawie ekstradycyjnej.


Nord Stream 2

Długo, przekrojowo i konkretnie czyli tak jak lubimy. Bitwa o NS2 wchodzi w finalną fazę i żaden z graczy nie składa kart. Kto wygra? USA czy Niemcy z Rosją?


Turcja

Krzysztof Wojczal w swoim podcaście przeprowadza konkretną analizę czy i kiedy Turcja wyjdzie z NATO. Od razu odpowiem, że jeszcze nie teraz, ale jest ku temu na najlepszej drodze z biegiem lat.


Nowa Jałta

Czyli w jaki sposób została rozegrana Mołdawia, a prawdopodobnie za chwilę również Ukraina i Białoruś. Historię praktycznie zawsze piszą zwycięzcy i panujące mocarstwa, a nie poszczególne plamki na mapie. Warto o tym pamiętać.


Indo-Pacyfik

Omówienie nowej strategii amerykanów, która została opublikowana na początku czerwca. Głównym celem są naturalnie Chiny, które przykuwają pełną uwagę strategów w USA. Pytanie czy najpierw zaduszą gospodarczo Rosję, aby został im tylko jeden konkurent na placu boju z prawdziwego zdarzenia.


Wenezuela

Trzecia i ostatnia część rewelacyjnej serii o historii upadku tego kraju. Polecam!


TECHNOLOGIA


Blockchain

Lubię samą ideę, interesuje się nią od 2016 roku, ale nie zmienia to faktu, że bańka, która była związana z krypto, przesłania często rzeczywisty obraz technologii na której została zbudowana. Blockchain nie jest wcale tak rewolucyjny, niesamowity i niezastąpiony w przyszłości jak go nie którzy, wciąż, usilnie malują. Jest to kawał dobrej technologii, która ma potencjał być coraz częściej wykorzystywana w różnych sektorach gospodarki, ale nie zbawi nam świata, ani go nie odmieni. Polecam przeczytać całość, bo choć ciśnienie już spadło w 2018 roku to wciąż nadzieje są zbyt wygórowane w mojej opinii, a tego typu artykuły konkretnie je studzą.


FB Libra

Projekt wsparły znane i lubiane korporacje, które dostrzegły okazję do zarobku. 18 czerwca się wiele wyjaśni, a Bitcoin może zareagować kolejnymi wzrostami na fali hype lub nasza mini bańka zostanie w końcu przekłuta. Projekt społeczeństwa bezgotówkowego w realizacji, wprowadzany już nie tylko tylnymi drzwiami.


EDUKACJA


Surowce

Dorota Sierakowska gościła w poprzednim tygodniu w TJSie z krótkim wykładem o powiązaniach polityki wraz z rynkiem surowców.


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to inicjatywa, gdzie kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka źródeł z linkchatu. Jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, przydatnych w codziennych inwestycjach: www.facebook.com/marketontime/

Inne...