fbpx

Przegląd Tygodnia 10 – 16 grudnia 2018

Czas czytania: 5 min

MUST READ


Obraz świata

Obejrzyjcie wykład Leszka Sykulskiego.

W ciągu półtorej godziny przekazał i omówił większość tematów, które będą kluczowe na kolejne lata. Trafia tak w punkt w każdym z nich, że chylę czoła. Pierwsze 20 minut tytułem wstępu, później już same konkrety. Druga połowa po prostu top topów.


USA


Kryzys

Dobry, rzeczowy artykuł, mówiący o tym, dlaczego kolejna recesja w stanach będzie dłuższa i głębsza niż w przypadku poprzednich.


Na tacy wyłożone co, jak i dlaczego. Polecam!


Jak radzą sobie banki? Źle. W przypadku kryzysu płynnościowego będziemy mieć powtórkę z 2008 roku i zaklinanie rzeczywistości tutaj nie pomoże.


Bomba obligacji śmieciowych robi tik tak tik tak… Część inwestorów zabezpiecza się poprzez pozycje krótkie, o łącznej wartości 10 miliardów USD na dwa popularne ETFy.


Yellen

Wyraźnie wskazuje, co nie ma prawa dalej działać w obecnym stanie. A podobno banki są w znacznie “lepszej” kondycji niż przed kryzysem w 2008 roku. A jeszcze ciekawsze jest to, że byli prezesi FED, robią się tak rozmowni. Mimo wszystko nasza siwa Pani wie co mówi i radzę, dobrze się wsłuchać, bo nie wróży to nic dobrego.


Powell

Każdy może wierzyć w co chce. Trump przekonał Powella do złagodzenia tonu, dane płynące z gospodarki wskazały kierunek, a może to wyceny akcji dały o sobie znać? Fakt – w gospodarce zaczyna się źle dziać, rynek akcji wycenił już przyszłość, a prezydent nie kryje zadowolenia. Przynajmniej chwilowo. Co dalej? Czy to będzie ostatnia podwyżka i mocno gołębi wydźwięk? Czy dolar się osłabi? Przekonamy się już w środę.


Transport słabnie

Wiemy, że jest to cykliczny i czuły na zmiany w koniunkturze gospodarczej biznes. W perspektywie kolejnych miesięcy widać następną zmianę cyklu. Czyżby krótkoterminowa bańka pękła? Czas pokaże.

Zawarte w artykule wykresy, pokazują w jak silnym boomie byliśmy w końcówce 2017 roku, a gdzie znajdujemy się obecnie.


Złote mity

Autsajder w krótkim artykule rozprawia się z mrzonkami dotyczącymi złota. Szczególnie warto zwrócić uwagę, na jak długo te oficjalne rezerwy wystarczyłyby danym krajom w momencie powrotu do “standardu złota”.


Apple

Oko za oko, ząb za ząb. Huawei za Apple. Tak w skrócie można to określić.

Przepraszam, nie wierzę w przypadki. Ktoś się śmiał jeszcze kilka miesięcy temu, że Apple może być drugą Nokią za x lat. Cóż, dalej jest to mało realne, ale szanse rosną.

Oprócz tego zatrzymanie byłego dyplomaty kanadyjskiego Michaela Kovriga.


EU/NIEMCY


Koniec QE

Kto posprząta ten burdel po super Mario? Nie będzie chętnych do takiej roboty, ale kogoś muszą znaleźć. Czy faktycznie to koniec dodruku? Czy może tylko zmienią kolor sreberka, a środek wciąż pozostanie tak samo toksyczny.


Osobny budżet

Powolutku wszystkie elementy układanki wskakują na swoje miejsca. Nawet jeśli jakiś klocków jeszcze brakuje, zostaną nam najpewniej dostarczone w 2019 roku. Nowa Unia 2.0 nie tylko się rysuje na horyzoncie, ale staje się coraz bardziej realnym tworem.


Deutsche Bank

Wraca niewygodny temat ratowania trupa. Tak w zasadzie przełożenia go do innej szafy, w tej się już nie mieści. Commerzbank też nie jest w najlepszej kondycji, a patrząc na dalsze perspektywy sektora bankowe w EU… cóż. Jeśli masz konto w mBanku (i nie tylko), może najwyższy czas pomyśleć nad jakąś zmianą/wypłatą.


CHINY


Garść wiadomości

Tylko 2% całej ludności Chin (28 mln) płaci podatki! Stąd Chiny przechodzą obecnie głęboką reformę w efektywności ściągania podatków.

Mamy pierwszy arktyczny tankowiec do przewozu LNG o klasie Arc7 (Borys Sokolov) dostosowany do trasy północnej i przełamywania lodu o grubości 1,8m. Będzie transportował gaz z jamalskich złóż do Chin i Japonii.

Już wkrótce dowiemy się co piszczy na ciemnej stronie księżyca dzięki Chang’e 4.

Po BMW, Daimler planuje przejęcie pakietu kontrolnego akcji w swoim joint venture. Możliwe stało się to po zmianie przepisów prawnych z tego roku.


Atak hackerów

Podobno za akcją złamania systemu hoteli Marriott (Starwood) stał chiński wywiad. Jednym ruchem zyskali dostęp do 320 mln danych Amerykanów. Na pewno zrobią z tego dobry użytek. Mam wrażenie, że cyber bezpieczeństwo, spędza sen z powiek coraz większej ilości elit zachodniego świata. Jak widać od wielu lat, niezbyt dobrze radzą sobie z tym zagrożeniem.


AUSTRALIA/KANADA


Game over

Oba kraje w których pękły bańki nieruchomości. Mamy tu omówienie przykładu Australii, tymczasem w Kanadzie analogiczna sytuacja. Czekamy, aż rynek w USA się sypnie, wówczas w kraju emu i liścia klonowego mamy po zawodach. Nieruchomości pociągną sektor bankowy, powodując dalszy ruch domina, o którym pisałem wcześniej (m.in. fundusze emerytalne).


INDIE


Koniec dolara

Kwestia czasu. Czy to będzie za 5, 10 czy 20 lat nie ma znaczenia. Dolar is kaput. Wszyscy zainteresowani mając tą wiedzę od kilku lat starają się wylądować w nowym systemie i ładzie, na czterech łapach. Różnica polega na tym, że ostatnio robią to już oficjalnie. Epidemia rozprzestrzeniania się na kolejne kraje, tworząc swoisty podział na 2 bloki światowe.


HISZPANIA


21 grudnia

Nastroje nacjonalistyczne i separatystyczne narastają na kolejnej fali niezadowolenia społecznego, a ostatnie protesty żółtych kamizelek we Francji czy niezły wynik wyborczy VOX w Andaluzji tylko ośmielają kolejne regiony. Katalonia jest najbardziej zdeterminowana ze wszystkich, co pokazały wydarzenia ostatnich lat. Czy to początek końca Hiszpanii? 

21 grudnia pomimo chłodnej pory roku, może się w Barcelonie zrobić naprawdę gorąco.


WĘGRY


Porozumienie z Francją

Przypominam raz jeszcze. Węgry to nasz konkurent, a nie przyjaciel. Naród może, nasz darzyć sympatią, ale na obecnej i przyszłej arenie międzynarodowej godzą w nasze interesy. Szczególnie widać to po ich decyzjach, które jasno świadczą za jaką barykadą stoją.


BIAŁORUŚ


2019

Rzekłbym – kluczowy rok dalszej przyszłości tego kraju. Wątpię, żeby pomimo usilnych prób Łukaszenki, byli w dalszym stopniu utrzymać neutralność. Rosja dąży do objęcia kontroli nad państwami postsowieckimi, a Białoruś to narzędzie utrzymujące lewar na Europę.


CZECZENIA


Ramzan Kadyrow

W gwoli ciekawostki polecam zapamiętać to nazwisko na kolejne lata. Kto wie, kto wie…


TECHNOLOGIA


Revolut

Big news. ECB potwierdziło licencję, więc została otwarta droga na udzielanie kredytów i przyjmowanie depozytów. Revolut planuje także stworzenie platformy do bezpośredniego inwestowania w akcje. Idzie nowe.


Uber

120 mld USD. To będzie szalona jazda. Debiut (pod koniec?) 2019 roku. Wierzę, że to kolejna firma z półki Google/Amazon/Revolut, która będzie istotnie zmieniać świat w kolejnej dekadzie. Na pewno hype będzie tak duży, że zarówno byki jak i niedźwiedzie, z czasem znajdą tutaj okazję do solidnych zysków.


Biometria

Nie unikniemy je w dalszej przyszłości. Pod otoczką bezpieczeństwa zostanie wprowadzona do każdego aspektu naszego życia, tracąc najmniejszą szansę na odrobinę prywatności.


Loty w kosmos

90 minut, 250 tys USD. Nie wiem jak wy, ale ja już zaczynam zbierać. Za 10-20 lat wcale nie będzie to tak kosztowne, a marzenia trzeba spełniać.


PSYCHOLOGIA


Ray Dalio

Jakiś czas temu polecałem, gorąco jego najnowszą książkę (LINK), a dziś chciałbym zwrócić uwagę na “Principles for Success” dostępne na YouTube. Zdecydowanie warto poświęcić 30 minut i przemyśleć własne decyzje pod kątem treści zawartych w filmie.


OD AUTORA


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – darmowa inicjatywa, a kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się przynajmniej kilka linków. Ogrom informacji czerpię właśnie stamtąd. Jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Jedna zasada – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


GRAFIKI – Dostępne na naszym profilu FB – LINK


 

Inne...