fbpx

Przegląd Tygodnia 11 – 24 Luty 2019

Czas czytania: 7 min

MUST READ


Życie

Większość z nas ma już bliżej 40 niż 30, a co za tym idzie coraz mniej czasu, aby zawalczyć o to co chcemy w życiu robić. Późnym wieczorem, w domowym zaciszu usiądźcie ze szklaneczką whisky, bądź kubkiem dobrej herbaty i poświęćcie te półgodziny na wysłuchanie co ma do powiedzenia Marcin Iwuć. W dowolnej formie podcast/video/artykuł w zależności od waszych preferencji.

Będzie trochę o Rayu Dalio, pasji, uporze, wyzwaniach, porażkach i męskich marzeniach. A potem zacznijcie się zastanawiać, gdzie zmierzacie i czy to jest ten właściwy kierunek, bo życie mamy tylko jedno Panowie.


Dane

Znaczna ilość ciekawych wykresów o aktualnej sytuacji w gospodarce USA.


Żydzi

Konferencja w sprawie Iranu sama w sobie służyła wyłącznie jednej sprawie. Żydzi w swojej agresywnej retoryce, szykują się do wojny z Iranem i starają się budować koalicję ku temu. Według mnie jednak nie to było głównym celem, a ponowne przyduszenie nas, Polaków do ziemi w celu uzyskania haraczu pod taką czy inną nazwą. Całe szczęście widać, że nasz rząd nie kwapi się ku temu stąd ponownie burdel w mediach i światowa nagonka.

Mimo wszystko obawiam się, że nie będziemy z biegiem lat w stanie tego zatrzymać i możemy zapomnieć o suwerenności, kiedy to już +/- od 2014 roku widać powrót Żydów do Polski, machinacje, uzyskiwanie wpływów politycznych, masowy napływ kapitału itd. Budowa nowego gniazda trwa, w końcu nie zostało im wiele czasu na Bliskim Wschodzie, a gdzie się mają wynieść jak na “rodowite” ziemie polsko-ukraińskie.


USA


Buffett

Dziś rano pojawił się list do akcjonariuszy BH. Pomimo tego, że ostatnio jakby stracił nosa co do poszczególnych decyzji, zawsze warto przeczytać co myśli o stanie rynków jeden z największych inwestycyjnych guru. Na ZH mamy szczegółową analizę jak kiepski był to rok względem poprzednich lat dla Buffetta.


Wells Fargo

Jeśli miałbym wymienić najbardziej wartościowego bloga na jakiego trafiłem w 2018 roku to niewątpliwie byłaby to właśnie strona Autsajdera. Treści, które dostarcza są tak dobre, że chciałoby się wyłącznie więcej! Tym razem wziął na tapetę Wells Fargo, o którym wspominałem tutaj. Amerykańska pralnia chińskiej kasy z domieszką oszustw i toksycznych aktywów, tak to w skrócie można określić. Polecam!


Czerwone światło

Zadłużenie Amerykanów właśnie przekroczyło 13,5 biliona (trilions) USD. Generalnie te kwoty zaczynają się robić tak absurdalne, że chyba nie ma już znaczenia miliard w tą czy tamtą. Studenci są ugotowani, emeryci również, ale to już wiemy do dawna. Pomimo nieznacznego spadku kredytów hipotecznych wzrosło znacznie zadłużenie na kartach kredytowych co przy spadającym optymizmie konsumentów, może zastanawiać i prowadzić do wniosku, że w USA nie dzieje się wcale tak dobrze jak nam wciąż wskaźniki pokazują.


Bezrobocie

A propo wskaźników różnego typu. FED będzie za chwile musiał odpowiadać na niewygodne pytania dlaczego pauzuje podwyżki stóp procentowych, kiedy bezrobocie jest na tak niskich poziomach, a gospodarka w tak “dobrej” kondycji. Dodatkowo biorąc pod uwagę, że prognozy PKB dla USA się dosłownie załamują w nadchodzących latach i są coraz to obniżane, zaczynam się zastanawiać czy ktoś tutaj nie “kłamie”. Nie twierdzę, że mamy drugie Chiny, ale to wszystko się po prostu nie spina. Biorę pod uwagę fakt, że mogę być w błędzie. Wiedzy ekonomicznej na tym poziomie zwyczajnie nie posiadam, a jedynie interpretuje to co czytam.


ETFy

Liczba nowo otwieranych funduszy trzyma się na stałym poziomie rok do roku, ale za to coraz więcej jest ich likwidowanych. Pisałem wcześniej (link) przy okazji śmierci Jacka Bogla, że opłaty będą maleć w celu przyciągnięcia inwestorów. Rynek wydaje się w jakimś stopniu nasycony, a inwestorzy preferują fundusze z ugruntowaną pozycją na rynku i dużą płynnością. Wyjątkiem są jedynie fundusze na nowe sektory np. marihuana.


REITs

Krótki artykuł o tym co powinniście wiedzieć zanim zaczniemy inwestować w sektor nieruchomości. Polecam szczególnie w kontekście kolejnej hossy za parę lat. Nadmienię również od siebie, że to nie jest dobry moment na wejście w ten sektor ponieważ jesteśmy po rajdzie w górę wspartym przez decyzje FEDu i innych banków centralnych. Aktualnie shortuję nieruchy w Australii, Kanadzie i USA.


US Housing Market

Generalnie bez zmian. Choć spodziewano się chwilowego odbicia, wciąż lecimy w dół. Nic nowego nie napiszę poza tym co miesiąc temu. Giełda ignoruje sytuację na rynku nieruchomości, m.in z powodu decyzji FEDu. Co będzie jak zabraknie tlenu przy takich danych?


FED

Pierwsza część sagi o Systemie Rezerwy Federalnej napisanej przez Enemy (portal Bogaty.men). Polecam serdecznie dla tych, których interesuje zrozumienie skąd, jak, gdzie, kiedy i dlaczego taki twór powstał. Kawał rzetelnej roboty!


Podatki

Są równi i równiejsi, a do tych pierwszych zalicza się na pewno Amazon, który UWAGA! nie zapłaci, ani jednego dolara podatków w USA za rok 2018. Cuda? Nie. Po prostu kreatywny księgowy + dziura w przepisach z 2017 roku kiedy to Trump zreformował system i obniżył podatek z 35% do 21%.

Rozumiecie? Jedna z największym firm na świecie, symbol Ameryki nie zostawi ani grosza w skarbonce USA. Nikogo to nie powinno dziwić w sumie, bo od lat firmy typu Google, Apple, Amazon, FB kombinują jak mogą, ale tym razem chyba przesadzili. Nawet lud się zdenerwował.

Aha przepraszam, byłbym zapomniał! Tak naprawdę to USA będzie musiało zapłacić Amazonowi, bo wystąpili o jakiś zwrot i dostaną 129 mln USD z kasy państwa. No comment!


Ford

O ile sprzedaż w USA i Europie spada to w Chinach doszło do załamania, które zresztą dotyczy całego rynku motoryzacyjnego, a nie wyłącznie tytułowej marki. Domino się sypie, czekamy na kolejne klocki.


S&P 500

Krótkie podsumowanie tego co się dzieje na amerykańskim rynku od Svena. Polecam.


McCabe

Polowanie na Trumpa trwa dalej, a pomimo porażek demokraci nie odpuszczą. A pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu takie rzeczy wydawały się w USA niemożliwe.


POLSKA


Economic Complexity

A po naszemu złożoność gospodarcza danego kraju. Wyglądamy całkiem nieźle pod tym względem, choć mamy jeszcze wiele do nadgonienia. Polecam stronę, aby przyjrzeć się gospodarkom innych krajów, szczególnie w kontekście nasilenia wojen celnych.


Program

Wybory już za pół roku, więc trzeba zacząć igrzyska. PiS zrobił to niewątpliwie z przytupem i pełną garścią sypał monetami z waszych i moich kieszeni. Spodziewam się, że to będzie jedna z najbardziej burzliwych i rozdawniczych kampanii wyborczych w historii III RP.


UK


Brexit

Exodus firm z wysp trwa w najlepsze. Deklaracje wycofania inwestycji, redukcja etatów, zamykanie siedzib i zwolnienia stają się czymś normalnym w codziennej porcji wiadomości z Wielkiej Brytanii. Przemysł dopadło światowe spowolnienie, które uderzyło oczywiście najbardziej w branżę motoryzacyjną. Spada również liczba emigrantów z Europy Środkowej, którzy pomimo rekordowego wzrostu płac postanowili poszukać bezpieczniejszego miejsca do pracy i życia niż UK.


NIEMCY/EU


Cła

Przemysł motoryzacyjny walczy o być albo nie być, a rozgrywającym jest Trump. Co prawda rząd Niemiec zagroził, że wprowadzenie ceł na import samochód od naszego zachodniego sąsiada spotka się z natychmiastową i ostrą odpowiedzią EU, ale czy to coś zmienia? Gra toczy się o znacznie wyższą stawkę, branża motoryzacyjna to tylko jedna z ważnych figur planszy. Sam jestem ciekaw czy Donald pójdzie z EU na noże czy może jednak się ugną i wesprą go w kwestii Iran/Chiny/Rosja czy co tam mają na zakulisowym talerzu negocjacyjnym.


Bankructwa linii

W jednej z prasówek opisywałem potencjalne problemy azjatyckich linii lotniczych. Dziś już wiemy, że dotyczy to nie tylko ich, ale także Bliskiego Wschodu czy Europy. Airbus ucina produkcje A380, a coraz więcej linii lotniczych popada w finansowe tarapaty. Czyżby domino zaczynało się sypać pod wpływem spowolnienia gospodarek i skali długów?


CHINY


News

Porcja wiadomości prosto z Chin. Szczególnie przypadło mi do gustu ich nastawienie do inwestowania i potencjalnych zysków względem czasu na przykładzie Starbucksa.


AUSTRALIA


Złoto

Po Wenezueli kolejny kraj, tym razem już wagi ciężkiej napotkał problemy z dostępem do swojego złota, zdeponowanego w Banku Anglii. Skromne 80 ton, których prawdopodobnie od dawna tam nie ma, podobnie jak depozytów reszty Państw, bądź nawet jeśli są fizycznie to łączna suma drastycznie odbiega od tego co jest nam systematycznie wmawiane. Audyt zabroniony, nikt nie ma prawa tego sprawdzić, dziękujemy, do widzenia, żegnamy piosenką.

Od wielu, wielu lat szykuje się coraz grubsza afera związana z ilością zdeponowanego złota czy to w USA czy w Anglii. Kwestią czasu jest kiedy ta bomba wybuchnie i doprowadzi do poważnego kryzysu politycznego.


Węgiel

Chińczycy przykręcili śrubkę i zaczęli grac na poważnie, bo Australia zachowuje się mocno nierozsądnie. Z jednej strony są praktycznie uzależnienie od współpracy gospodarczej z Chinami i jest to dla nich być albo nie być w kryzysie, z drugiej politycznie na smyczy USA, która nie pozwala im na samodzielne ruchy. Problem polega na tym, że strategicznie Ameryka nie odpuści. Chiny również przynajmniej póki nie będzie im się to gospodarczo opłacać.


ROSJA


Orędzie

Putin w tym roku skupił się na samych Rosjanach i wewnętrznych problemach, szczególnie w polityce socjalnej. Notowania prezydenta Rosji już od dłuższego czasu spadają i sporadyczne próby poprawy wizerunku nie przynoszą spodziewanych skutków. Pytanie co dalej, bo znajdują się w wyjątkowo trudnym położeniu na kolejne lata. Warto się też zacząć zastanawiać kto przyjdzie po Putinie.


GEOPOLITYKA


Iran

Szersze spojrzenie na relacje USA – Iran (Chiny) w kontekście historycznym, prezydenta Trumpa, obaw Izraela i potencjalnego konfliktu proxy w najbliższym czasie.


Wschodnia flanka

Sprzeczność interesów USA i Niemiec, prędzej czy później, o ile nie osiągną porozumienia, musi doprowadzić do jakiegoś konfliktu i perturbacji politycznych. Czy będzie to rozpad NATO lub zdefiniowanie sojuszu na nowo? USA gra wciąż z pozycji siły a Niemcy mają świadomość, że jeszcze nie są gotowe, aby bronić Europy samotnie, przynajmniej przez kolejne kilka lat.


Rosyjskie wpływy

Iran jest kluczowy dla utrzymania poprzez Sovieta swoich wpływów w regionie. Coraz istotniejszą rolę odgrywa również Turcja i to właśnie te dwa kraje są kluczem do zrozumienia polityki Putina na Bliskim Wschodzie. Rosja zwiększa swoje wpływy kosztem wycofującego się USA zacieśniając współpracę m.in z Iranem. Jednak prowadzi to do narastającego konfliktu na linii Rosja+Iran / Izrael+Turcja. Tym samym nie widzę sposobu, aby na Bliskim Wschodzie zapanował spokój ponieważ zbyt wielu graczy cały czas podkłada do ognia.


Kim

Coraz bliżej spotkania Trumpa z naszą ulubioną marionetką z Korei Północnej. Czas się kończy i świat spodziewa się konkretnych planów zamiast następnego aktu sztuki. Zobaczymy co Chiny postanowią otrzymać w zamian i czy w końcu się z USA dogadają osiągając spokój na dłuższą chwilę.


TECHNOLOGIA


CRISPR

DNA jest fascynujące. Dzięki przełomowi, który dokonał się w tej dekadzie uzyskaliśmy możliwość manipulacji w kodach genetycznych. Różne drogi rozwoju, otwierają się przed naukowcami, ale także i zagrożenia. Pomijając kwestie etyczne, nikt tak naprawdę nie wie dokąd to zaprowadzi ludzkość.

Podejrzewam, że znów literatura sci-fi przyjdzie nam tutaj z pomocą, bo za kilkadziesiąt lat będziemy mieć całą kastę uprzywilejowanych, bogatych ludzi, ulepszonych genetycznie. Przy okazji rozwiąże się problemy głodu i chorób na świecie, o ile będzie taka wola (zysk) korporacji i rządów.


Revolut

Polska pod względem ilości klientów jest dla nich 3 rynkiem na świecie. Z miesiąca na miesiąc rośnie popularność brytyjskiego fintecha. Sam osobiście mogę polecić usługę, a szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie wyruszenia  za granicę bez posiadania karty Revoluta w portfelu wraz z rozsądną porcją gotówki. Używam jeszcze DiPocketa jako backup (spread 0.02~)


EV

Krótka analiza potencjału branży samochodów elektrycznych w Chinach od zespołu IT21. Zgadzam się, że Państwo Smoka będzie niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie, a zasadniczo już jest, a pytanie brzmi jak to wpłynie na duże koncerny motoryzacyjne?


Fake News

Litwa kosztem prywatności uporała się częściowo z tą plagą, a przynajmniej próbuje. Sam mam mieszane uczucia co do tego typu działań, bo z jednej strony są dobre, ale jak czytam, że angażuje się w to wojsko, rząd, etc to nie mam złudzeń w którym kierunku ogólnie zmierzamy. Światowa polityka idzie w kierunku pełnej kontroli internetu, więc siłą rzeczy strony podobne do mojej, nie będą miały prawa istnieć za kilka/naście lat w publicznym internecie.


EDUKACJA


Wywiad z traderem

Ciekawa rozmowa poruszająca kilka istotnych kwestii. W dodatku niezbyt przekoloryzowana, więc można spojrzeć i wyciągnąć coś dla siebie.


OD AUTORA


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to zupełnie darmowa inicjatywa, a kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka linków, bo gro informacji czerpię właśnie stamtąd, więc jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, których nie ma na blogu m.in. Daily News, wykresy/dane giełdowe, porcję cotygodniowych grafik oraz inne przydatne rzeczy w codziennych inwestycjach: www.facebook.com/marketontime/

Inne...