Przegląd Tygodnia 12 – 18 Listopada 2018

Czas czytania: 5 min

MUST READ


USA idzie na noże z Chinami przed G20

Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział wiele ciekawych rzeczy na forum APEC. Ameryka nie cofnie się dopóki Chiny nie ugną kolan, a kolejna porcja ceł w wysokości 250 bilionów USD zostanie nałożona, a może nawet podwojona. Wzajemne oskarżenia, ostra retoryka i kontrolowana gra dyplomatyczna w celu zdobycia przewagi przed G20, które rozpoczyna się 30 listopada. Jak to ładnie określają media – nowa “zimna wojna” na miarę naszych czasów.


USA


Oszustwo wyborcze

Rozwojowy temat, ewidentnie coś jest na rzeczy. Pytanie kto w co gra i komu miałoby to przysłużyć?


Dane i wykresy

Z każdym miesiącem zapala się coraz więcej światełek ostrzegawczych i nic nie wskazuje na to, żeby którekolwiek miało zgasnąć w najbliższym czasie.


US Army

700 mld USD na budżet wojskowy w tym roku. Teza – przekrojowa analiza armii USA wskazuje na wyraźny brak przygotowania do konfliktu zbrojnego, co wynika z wieloletnich zaniedbań w tym obszarze. Brzmi znajomo?


POLSKA


PiS/KNF/NBP vs Czarniecki/Getin/Idea

Saga trwa, najlepsze i najciekawsze rzeczy dopiero przed nami. Jeśli nie wiadomo o co chodzi to podpowiadam – standardowo, o pieniądze i władzę. W tym tygodniu spędziłem tyle godzin, rozmawiając na w/w temat, że szczerze mówiąc mam już go gdzieś na linii uszu. Niestety otwarty internet to nie jest najlepsze medium do wypowiada pewnych tez na głos, więc podrzucam jedynie co ciekawsze linki, a wnioski nasuną się same. Jak KNF i NBP obradują w niedzielę, a komunikaty wypuszczają o 2 w nocy to wiedz, że coś się dzieje.


Kryzys

Dobry wywiad z dr Hanną Szymborską w przyswajalnej formie, dlaczego dziś NIE jest  “this time is different”. Pani “troszkę” lewicuje z tą rolą państwa, ale reszta tez poprawna.


Nowa TV biznesowa?

Zaorski razem z Compariciem mają zamiar stworzyć nową TV w tematyce giełdowo-inwestycyjnej. Mamy niszę, tym bardziej wzrasta zainteresowanie wynikiem prac.


EUROPA


ECB is done.

Edward’s twierdzi, że kryzys w strefie euro jest tuż za rokiem, a obecna sytuacja we Włoszech, UK będzie gwoździem do trumny. Kto mnie zna wie, że od dawna obstawiam tą ścieżkę -> drogi dolar + dług USD krajów EM z zapadalnością 2019-2021 + sektor finansowy EU = Kryzys


Co z tym węglem, co z tym prądem?

Wzrost rachunków spowodowany m.in kilkukrotną podwyżką uprawnień do emisji CO2, zwyżką cen węgla oraz prowadzeniem wielu inwestycji energetycznych na terenie Polski czy EU. Odbije się to przede wszystkim na cenach prądu, ale także wzrostach kosztów produkcji, a co za tym idzie, produkty/usługi również pójdą w górę. Zarządzenia EU i kolejne regulacje czy dostosowania, a także polityka naszego rządu spowodowała, że mamy jedne z najdroższych cen prądu w Europie. Długi artykuł, ale warto przeczytać.


Sytuacja banków EU

Nic dodać, nic ująć. Wykresy mówią same za siebie. Kierunek znamy.


Earnings

O ile w USA wyniki miały swój peak w 2-3Q to w Europie panuje jedno wielkie rozczarowanie. Gospodarka EU tonie czy uda jej się odbić jeszcze w 2019 roku?


BREXIT


May Leave?

Dobre podsumowanie od Krzysztofa Wojtczala, o co chodzi w ostatnim zamieszaniu sprzed paru dni.


CHINY


Krach “małej” bańki na rynku nieruchomości w Chinach. Jedyne 50 milionów mieszkań pustych czyli tak zwane miasta duchów. A bomba tyka i tyka… zobaczymy czy w ogóle z tego wyjdą, zwykłym ludziom zaczynają puszczać nerwy.


INDIE


Druga Turcja?

Zadłużenie Indii oraz sytuacja ich sektora finansowego to dla mnie potencjalnie kolejna bomba, której lont się już pali (#USDINR~) Czy uda się ją rozbroić rządowi zanim wybuchnie? Wszystko byłoby “dobrze”, gdyby słuchali wujka Sama, ale że ostatnio coraz częściej ciągną dwie, a nawet trzy sroki za ogon… to może być ciężko.


FRANCJA


Protesty

Ludzie mówią dość. Dawno nie było takich demonstracji we Francji, Macron ucieka przed tematem jak tylko może, a bilans rannych mówi sam za siebie.


ROSJA


Zbojkotują Davos?

W styczniu Światowe Forum Ekonomiczne, w Szwajcarii. Sankcje nałożone przez USA na Rosję, powodują że część ich oligarchów otrzymała zakaz wstępu. Miedwiediew zagroził, że jeśli nie zostaną wpuszczeni, cała reprezentacja Sovieta zbojkotuje szczyt.


UKRAINA


Polaryzacja społeczeństwa

To jest ciekawostka. Jeśli ktoś z was ma znajomych z Ukrainy możecie ich o to zapytać: Jak bardzo przez ostatnie lata podzielił się naród? Ci zorientowani w temacie odpowiedzą, że polaryzacja trwa i staje się naprawdę coraz bardziej skrajna. Niestety jak zawsze w historii nie prowadzi do niczego dobrego. Wiemy kto stoi za “prawą” stroną, a kto za “lewą” i w czym interesie jest eskalacja konfliktu na Ukrainie. Pytanie tylko co ze zwykłymi ludźmi, którzy pragną żyć normalnie i w pokoju…? I jak to wszystko wpłynie na sytuację Polski. Nie zapominajmy, że to nasz sąsiad, a nie żadna republika bananowa.


Nowe idzie?

Coś jest na rzeczy. Wspominałem już o tym w poprzednich prasówkach. Tym razem chodzi o Poroshenko. “Podobno” szykuje się do transferu własnego majątku z Ukrainy. W marcu mamy wybory prezydenckie, więc czasu zostało niewiele. Źródło jest mocno stronnicze, ale czasem warto przeczytać i “łowić” między wierszami.


JAPONIA


To jest HIT.

Bank Centralny posiada aktywa o większej wartości niż całe PKB Japonii. Rozumiecie skalę tej anomalii? FED posiada 20%, a EBC 40%. Poligon doświadczalny dla bankierów, ot co. Czy to się może dobrze skończyć? Nie ma szans.


IRAN


Ciekawa, przekrojowa, i dobra analiza sytuacji wewnętrznej Iranu. Polecam.


A tutaj już czysto geopolitycznie. Wspominałem, że po ostatnim uspokojeniu się sytuacji możemy mieć znów eskalację. Krzysztof bardzo dobrze opisuje potencjalne zagrożenia i scenariusze. Zastanówcie się jak to wpłynęłoby na ceny ropy po ostatnim krachu.


BAŁKANY


Kocioł wciąż dymi

Stare problemy wychodzą na wierzch, nowe pojawiają się na horyzoncie i znów po wielu latach zaczyna się robić niespokojnie. Jest kilka pomysłów jak uniknąć zamieszania w regionie, ale czy wystarczy woli, czasu i pieniędzy, aby je zrealizować?


AFGANISTAN


USA – No Entry

Reguły gry się zmieniły. Rosja, Chiny, Pakistan owszem, ale żadnego “USA” w regionie. Ciekawe czy po wielu latach konfliktów doprowadzi to do uspokojenia sytuacji, czy jednak Ameryka w sposób “nieoficjalny” via podburzanie, dofinansowywanie odpowiednich grup, itd. będzie wciąż eskalować napięcie w regionie.


HONG KONG


Robi się niewesoło…

Boom. Nieruchomości. Kredyty. Stopy procentowe. Powiązanie HKD z USD. Wszystko się trzyma, ale co będzie jak ktoś powie “sprawdzam”?


OCEANIA


Australia, Nowa Zelandia i Chiny

Bardzo ciekawy wątek ekspansji gospodarczej Chin, które to za pośrednictwem zarejestrowanych firm w Australii będą mogły dokonywać inwestycji w rejonie Oceanii. Przyjrzycie się, ile Chiny pompują pieniędzy w gospodarkę Australii oraz mniejszych, bardziej egzotycznych krajów w regionie. Takim ruchem znacznie rozszerzają swoją strefę wpływów w kierunku południowo-wschodnim.


ROPA


Kanada ma problem

Problemy różnej postaci (głównie logistycznej) ze sprzedażą ropy powodują znaczny spadek dochodów. Rząd chce wprowadzić ograniczenia w wydobyciu, a firmy nie chcą się na to zgodzić (obecna produkcja w Albercie 3,5 mln baryłek)


Upadki i wzloty

Jeśli zastanawialiście się jak gwałtowne ruchy na ropie i gazie wpływają na przemysł w USA to polecam spojrzeć na kilka wykresów i przeczytać krótki artykuł od wolfstreet.com


Khashogii i Saudowie

Wojciech Białek wysnuł ciekawą tezę odnośnie powiązania szczytu cen ropy z morderstwem dziennikarza. Krach rozpoczął się dokładnie dzień później…


Afryka do wykrojenia

Kolonizacja trwa, a tort jest wyjątkowo smakowity i kaloryczny. Nie dziwne, że coraz to nowe kraje interesują się inwestycjami w regionie. Naturalnie Chiny praktycznym monopolistą, po tym jak USA o kilka lat zaspało, a Rosja nie ma środków finansowych na podobne zabawy.


TECHNOLOGIA


eSDR, e”USD”~

Zainteresowani od kilku lat wiedzą w jakim kierunku to zmierza, a pojedyncze informacje wypuszczane co kilka miesięcy z coraz to istotniejszych źródeł tylko potwierdzają daną tezę. Na całość procesu potrzeba jeszcze wielu lat i bardzo solidnego kryzysu, ale zbliżamy się. Cierpliwości.


Bezpieczeństwo rozmów

Służby w Polsce od lat ignorują, lekceważąc problem. To po prostu źle się skończ. Jednak aby nie skupiać się wyłącznie na naszym podwórku, okazuje się, że prezydent Trump jest ulubieńcem analityków z racji swojej niefrasobliwości w publikowaniu różnorakich treści czy niezabezpieczonych rozmów telefonicznych.


Robotyka

Kilkukrotnie wyrażałem pogląd, że Chiny to światowy lider rozwoju technologicznego. Artykuł opisuje budowę najbardziej zaawansowanej, w pełni zautomatyzowanej i zrobotyzowanej fabryki na świecie.


Alice – Elektryczny samolot

Zasięg 1000km, 9 osób, eko, francuska produkcja. Ciekawe.


Sharing wkrótce stanie się normą

W nasze życie coraz bardziej wkracza sharing. Taki jest obecny trend ekonomiczno-społeczny (z czego wcale nie powinniśmy się cieszyć, bo w dużym uproszczeniu dąży do tego, że za “chwilę”, nie będziecie właścicielami niczego) Poniżej przykład z branży motoryzacyjnej.


Waymo

Google nie zasypuje gruszek w popiele i idzie za ciosem. Ciekawe co na to Uber i reszta branży? Polecam gorąco!


Nie dajcie się…

Rozwój technologiczny idzie w takim, a nie innym kierunku. Jesteśmy na początku tej drogi. Miną lata zanim dotrzemy do miejsca, w którym nie będzie już wyboru. Zagrożenia z tego wynikające są powszechnie znane, choć niewiele się o nich mówi. Polecam być świadomym niebezpieczeństw, a nie spoglądać wyłącznie na korzyści chipów “ubranych w piękne opakowanie” sprzedawane w mediach.


GRAFIKI, DAILY NEWS i TIPY dostępne na naszym fanpage – www.facebook.com/marketontime/

Miłego czytania !

Inne...