Przegląd tygodnia 13 – 19 Maj 2019

Czas czytania: 9 min

MUST READ


Huawei

Trump dotrzymał słowa i wpisał chińską firmę na czarną listę. Ban w USA to tak naprawdę znacznie większe problemy dla Huawei niż się wydaje, szczególnie, że konflikt USA-Chiny w tym momencie wchodzi na nowy, wyższy poziom.

Każda firma w USA, która chciałaby współpracować, dostarczać cokolwiek dla Huawei, musi wystąpić o zgodę do rządu. Przykład Google i Androida z dziś doskonale pokazuje skalę problemów i możliwe, że mamy początek końca ery globalizacji, a także poważne zmiany w sektorze technologicznym. Szczególnie, że napływają kolejne informacje z rynku i np. Intel, Qualcomm, Micron dołączają do Google odcinając Huawei. Co ciekawe chińska firma już rok temu spodziewała się takiego rezultatu, więc pomyślała o zabezpieczeniach (więcej w linkach).

Chiny nie pozostaną dłużne i na pewno będą się bronić, a raczej w końcu również atakować, bo od tygodnia słychać i widać znaczną zmianę w retoryce, a szczególnie w przekazie medialnym do mas. Zaostrzeniu uległo również słownictwo, którymi posługują się przedstawiciele rządu Chin, więc wygląda na to, że panowie w końcu się wzięli za łby na poważnie.

Mimo wszystko moje zdanie midterm jest wciąż takie same, Trump nie może sobie pozwolić na pełną rozwałkę z Chinami do wyborów w listopadzie 2020, więc uważam, że będzie machał szabelką i stroszył piórka tak długo jak będzie mógł, ale w pewnym momencie złagodzi swoje stanowisko, może będzie rozejm na x czasu, aby spokojnie dotrzeć do wyborów, a trade war w pełni wybuchnie dopiero w 2021. Naturalnie Chiny musiałaby mu na to pozwolić, pytanie czy to zrobią?

Longterm nie ma możliwości w mojej opinii, aby doszło do porozumienia USA-Chiny, ponieważ zegar tyka i Amerykanom kończy się czas. Mogą to przeciągać jeszcze 2-3 lata, ale nie 10 kolejnych, bo ich zwyczajnie Chiny zjedzą gospodarczo i militarnie za dekadę przy takich wzrostach i tempie rozwoju.

EU również wybrało swoją drogę i ostatnio Niemcy pokazały Donaldowi środkowy palec już w pełni oficjalnie. Rewizja sojuszy globalnych wchodzi w decydującą fazę. Będzie się działo w najbliższych latach.


Wykresy i Grafiki


USA


Cykliczna hossa

Robimy trzeci top na giełdach, wiele osób myśli o shortach, ale nie wszystko jest tak proste jakby się wydawało. Rekord długości ożywienia gospodarczego w USA i wskaźnik koniunktury sugerują dość jasno, że recesja jeszcze nie teraz. Pokrywałoby się to z moim myśleniem, że do wyborów w USA, Trumpek będzie się dwoił i troił przy pomocy tweetów i FEDu, aby pchać karuzelę dalej, co może spowodować ciekawą okazję inwestycyjną dla odważnych.

I tutaj pojawia się problem, bo analizując rynek w USA pod względem różnych zmiennych: politycznych, fundamentalnych, cyklów, technicznym, statystycznym, etc otrzymuje sprzeczne sygnały. Tym sposobem trudno siedzieć w biasie w jedną czy drugą stronę, bo rzeczy, które dotychczas działały właśnie się negują. Wniosek stąd nasuwa się taki, że “coś” tutaj kłamie, a dopóki nie wiemy co, należy być bardzo ostrożnym z inwestowaniem w obu kierunkach na najbliższe 1-2 lata.

Pamiętajcie, że nasz horyzont inwestycyjny to 20-30 lat, więc nie dajcie się wykończyć rynkowi, szczególnie przy obecnej zmienności, bo ta gra polega na tym, aby się utrzymać w siodle jak najdłużej, a nie okazać największym chojrakiem, który wypadnie przy pierwszym podskoku z siodła i złamie kark.


Trade War

Kto by się spodziewał, że wojna celna odbije się na eksporcie USA. Co prawda Trump zabezpieczył własne podwórko w ostatnich miesiącach (Kanada i Meksyk), ale deficyt w handlu z Chinami wali dalej w górę. Zapłacą konsumenci, czego nie są do końca świadomi. Szczegółowa analiza w ostatnim linku.


US Treasury

Dobry czas na pozbycie się bondów. Przynajmniej tak wynika z analizy Wojciecha Białka. Szczerze mówiąc po części się z nim zgadzam i sam zredukowałem pozycje w zeszłym tygodniu, a resztę trzymam w dłuższej perspektywie.


E-mini Micro

Czy to koniec bucket shopów? Przechodzimy na jasną stronę mocy Panowie i Panie. Tomek (E-mini Trader) opisał po krótce charakterystykę nowych kontraktów i ich zalety. A dodatkowe omówienie w języku ang. od FT71 zamieściłem w poprzednim wpisie.


FED

Pierwsza część cyklu o nadziejach pokładanych w FED. Na ile wierzymy i ufamy w wartość dolara i obligacji amerykańskich? Jaką przedstawiają wartość rzeczywistą, a na ile są ułudą kreowaną skutecznie na potrzeby rynków? Co z deficytem USA, stopami procentowymi, bazą monetarną i inflacją?


Reklamy

Pieniądze jakie płyną na rynek internetowych reklam zamieniły się ze strumyka w rzekę w ostatnich latach, a wzrost jest wręcz skokowy. Zwróćcie uwagę, kto jest największym beneficjentem tej zmiany przepływów z tradycyjnych mediów do internetu i praktycznie trzyma w garści cały rynek.


Inflacja

No właśnie, gdzie się podziała? A może za rogiem czai się już deflacja? Czy przypadkiem nie jest tak, że źle rozumiemy same przyczyny pojawienia się inflacji w erze QE i stymulowania gospodarek przez banki centralne. RIA zastanawia się nad tym zagadnieniem.


POLSKA


447

Kuchciński zdjął ustawę Kukiza z porządku obrad, więc można zacząć zamiatać sprawę pod dywan. Wystarczy przecież tego szumu, szczególnie, że możliwości przykrycia jej poprzez wyprodukowany na zamówienie film Sekielskiego są już coraz bardziej ograniczone, a publika zaczyna się tematem niezdrowo interesować. Nie dla psa kiełbasa, cyrk ma się kręcić dalej, bo wybory tuż za rogiem.


F35

Do 2026 roku mamy mieć pierwszą eskadrę najnowocześniejszych samolotów bojowych. To dobra wiadomość, choć znajdą się tacy co powiedzą, że te pieniądze można spożytkować lepiej. To również będzie prawda, ale nie tylko o samoloty tutaj chodzi. Zdecydowanie stawiamy na jedynego konia, który na dziś może dać nam cień szansy na własną suwerenność w kolejnych dekadach. Ryzyko jest wielkie, ale należy je podjąć w mojej opinii.


CHINY


BRI

To jest gigantyczny projekt, niespotykany dotychczas w historii. Tempo zmian i rozwoju w Chinach w ciągu ostatnich dekad jest wprost oszałamiające! Zrozumcie proszę, że mówimy tutaj o skali globalnej, na całych obszarach strategicznych, kontynentach wręcz, bo Chiny myślą o podporządkowaniu całej Eurazji i Afryki. Na myśl przychodzi mi wyłącznie porównanie do Imperium Brytyjskiego u szczytu jego potęgi.

Świat jaki znamy z XX wieku odchodzi w zapomnienie, wkraczamy w zupełnie nowy etap zmian i rywalizacji pomiędzy mocarstwami.


News

Trade War, VC, nadwyżka handlowa, inflacja, PKB, wyspy, Oracle, eksport samochodów, Apple, 5g, edukacja, rezerwy walutowe, lotniskowce, Buffet.


LIT

Chiny inwestują w wydobycie litu, co nie powinno nikogo dziwić z racji tempa rozwoju branży EV w tym kraju. Dodatkowo koszt łącznej produkcji spadł do 2.180$ za tonę. Przypominam, że Enemy napisał świetną analizę fundamentalną dostępną tutaj.


NIEMCY


Nowa Europa

Angela odchodzi, ale to nie znaczy, że nie ma już nic do powiedzenia. Przekaz jest jasny, EU powinna się zjednoczyć (Unia 2.0) i stworzyć przeciwwagę dla USA, Chin i Rosji, tworząc multipolarny świat. Stąd zapewne pokazanie środkowego palca USA, współpraca z Rosją i próby porozumienia z Chinami.

Rozwód z USA i NATO już praktycznie zatwierdzony, ale warto się zastanowić co dalej. Rosja jest słaba gospodarczo, a silna militarnie. Niemcy wprost przeciwnie, więc mogą skutecznie przez kolejne lata, a może nawet dekady współpracować z Rosją, wspierając ją m.in technologicznie, ale do pewnego momentu. Jakiego? A mianowicie do takiego, kiedy Rosja zrobiłaby się znów silna gospodarczo i jeszcze silniejsza militarnie. Ośmielę się stwierdzić, że wówczas byłoby już za późno dla Niemiec i Europa zostałaby dosłownie wchłonięta przez Rosję. Coś ala USA-Chiny przez ostatnie dekady.

Z drugiej strony współpraca Niemiec z Chinami powinna się rozwinąć, bo siłą rzeczy, rzeka, która bierze swój początek w państwie Środka, kończy się właśnie tutaj w Europie i tylko od dalszej polityki Niemiec zależy, ile z tego wyciągnie korzyści, wzmacniając siebie na arenie międzynarodowej. A same Chiny są na tyle daleko, że nie są zagrożeniem dla strefy wpływów Unii 2.0 w regionie.


JAPONIA


Współpraca z Chinami

USA ma dwóch głównych sojuszników, którzy pilnują Europy i Azji. Jest to naturalnie UK i Japonia. Do tej drugiej dołączyła jeszcze Australia jakiś czas temu, która również próbuje balansować pomiędzy młotem (USA), a kowadłem (Chiny) przynajmniej w względzie gospodarczym.

Wracając do Japonii, coraz śmielej zaczyna stanowić samodzielną? politykę co widać bardzo wyraźnie ostatnimi czasy. Pytanie czy to rzeczywiście zmiana kierunku z chłodnego, spornego historycznie, który miał miejsce dotychczas na neutralny (bo w pozytywny nie wierzę) czy jednak tylko przejściowe omamy. Niewątpliwie japońska technologia przydałaby się przy budowie Nowego Jedwabnego Szlaku czy inwestycjach w Afryce, ale pytanie czy znajdzie się wystarczająco wiele dobrej woli politycznej, aby to urzeczywistnić, bo zakładam, że kapitał tylko czeka na zielone światło.


KANADA


Nieruchomości

Każdy kto wejdzie w link poniżej, niech odpowie sobie na pytanie czy dane z Vancouver nie są przerażające? A cena drewna zmierza od roku w jednym kierunku.


TURCJA


Ponowne wybory

Erdogan zmusił YSK do anulowania oficjalnych wyników wyborów w Istambule i ponownego ich rozpisania na 23 czerwca 2019. Porażka AKP w najbogatszym mieście Turcji, znacznie osłabiła wizerunek Erdo. Pytanie czy ryzyko, którego się podjął się opłaci, ponieważ sondaże wskazują, że ludzie jeszcze bardziej sprzyjają z opozycją po jego decyzji, a z racji tego, że to tak medialna i głośna sprawa, fałszować wyników też nie ma za bardzo jak. Namiastka ułudy demokracji w Turcji, może się za chwilę wyczerpać i być powodem do gwałtownych zmian politycznych w tym kraju. USA jest żywotnie zainteresowana ściągnięciem AKP i Erdo ze stołka, więc każde potknięcie prezydenta będzie wykorzystane przeciwko niemu.


Romans z Putinem

Erdogan jasno pokazuje kierunek i moim zdaniem, współpraca Chiny, Rosja, Iran i Turcja będzie się tylko rozwijać (chyba, że dojdzie do obalenia władzy). Nowe S-500 już na horyzoncie.


Lira

Skromne 6,6 mld USD z banku centralnego Turcji na których to rząd chce położyć rękę. Bankierom robi się ciepło na każdy news tego typu.


LIBIA


Trypolis oblężony

Chwilowy pat i przestój w ofensywie wojsk Haftara. Gra o władzę nad krajem wchodzi w decydującą fazę. Kogo wesprą mocarstwa i komu skapną się zaszczyty, a także solidna porcja tortu po zakończeniu wojny domowej?


UKRAINA


Zmiana rządu

Zaczynamy rozgrywkę o układ sił na Ukrainie. Nie będą przecież ułatwiać Zełeńskiemu pracy, więc na początek demontaż rządu, bo rozpadła się koalicja.


AUSTRIA


Sebastian Kurz

Zapamiętajcie tego Pana, ponieważ prędzej czy później będzie on istotną postacią na europejskiej scenie politycznej. Czas na zmianę rządów w Austrii i potencjalny wzrost wyników prawej strony na fali “przypadkowego” skandalu, który dotknął lewicę. Komu na rękę jest zmiana władzy w Austrii?


FILIPINY


Władza

Duterte drugim Putinem? Cementowanie władzy trwa, a z tak dobrym wynikiem wyborczy może mieć silne zakusy na wprowadzenie odpowiednich zmian, którego zabezpieczą jego władzę nad krajem. Dodatkowo Filipiny rozwijają się w zawrotnym tempie i jest szansa, że ten prawicowy “dyktator” zostanie z nami na dłużej, sprawnie lawirując pomiędzy Chinami, a USA.


GEOPOLITYKA


Wojna Handlowa

Bartosiak w radiu Wnet podsumowuje krótko sytuację na świecie po wprowadzeniu ceł przez Trumpa. Pomimo tego, że pani redaktor ma wiedzę na poziomie groszka to całość warta wysłuchania.

Szczególnie wzmianka o blokadzie morskiej Iranu przez USA, która będzie próbą sił kluczową dla całego porządku światowego. Chiny i Rosja mają możliwości importu ropy z Iranu drogą lądową, pytanie czy z niej skorzystają i na ile jest wydolna, aby spełnić swoją funkcję. Iran musi eksportować ropę, aby przeżyć, jak mówi sam Bartosiak.


Pompeo i Putin

Pilna wizyta w Rosji wskazuje na to, że globalna gra o władzę przyspieszyła. Dochodzą słuchy, że strona rosyjska była pośrednikiem w rozmowach z przedstawiciel Chin, ale zupełnie nic nie wiemy o wynikach tych rozmów. Warto wspomnieć, że Czaputowicz spotkał się również z Ławrowem, więc coś jest zdecydowanie na rzeczy.

Pytanie co my tam robimy? Czy jesteśmy widelcem trzymanym przez USA, a daniem Ukraina czy może jednak role nie wyglądają tak optymistycznie dla nas?


Iran

Hmm. Na pełno skalową wojnę nie liczę, ale zanosi się na co najmniej rakietową rozpierduchę oraz blokowanie cieśniny Ormuz. Amerykanom jest tak na rękę, zrobienie zadymy w regionie, że siłą rzeczy wszystko ku temu zmierza. BRI zostanie przecięty na jednej z głównych nitek, cena ropy wyskoczy w kosmos, podduszając gospodarkę Chin, Rosji i innych niepokornych państw.

Jednak jeśli Iran sobie poradzi, nie przerywając dostaw do ropy do swoich odbiorców, rozliczając się w Yuanie, Euro czy Rublu… wówczas może to być finalny cios dla upadającej hegemonii USA i czytelny sygnał dla wszystkich jeszcze, którzy nie zdecydowali się opowiedzieć po którejś ze stron.

Spotkanie pod koniec kwietnia w siedzibie CIA, sugeruje, że wchodzimy w kluczową fazę. A ostatnie latanie Pompeo po świecie, przemówienia Boltona zdają się to potwierdzać. Robi się naprawdę ciekawie, a zarazem gorąco, bo taka proxy war, może się przerodzić z czasem w coś większego… oby nie.


TECHNOLOGIA


Inwigilacja

Wiem, wiem, pewnie się już wam znudził temat, ale tym razem nie o Chinach, a o USA. Zaskoczeni? A nie powinniście być, bo trend jest jasno nakreślony i nie tylko w tych “złych” Chinach, śledzą, podsłuchują i kontrolują ludzi. Szczególnie, że w USA mają już wieloletnią praktykę w tej dziedzinie, a obecnie wdrażają jedynie kolejne technologie.


Air Taxi

Lilium czyli startup zza naszej zachodniej granicy pokazał po raz pierwszy, w pełni elektryczny 5 osobowy pojazd powietrzny. Idzie nowe, bez dwóch zdań.


Samochody przyszłości

Tak. Zdecydowanie idzie nowe. Gotowi na sci-fi?


EDUKACJA


Hazard

Większość z nas tak naprawdę nie inwestuje, a zwyczajnie uprawia hazard. Taka jest niestety prawda i możecie się dość długo oszukiwać, rzucać gromy oburzenia w moją stronę, ale statystyka i psychologia nie kłamią moi mili. Gdyby wziąć na warsztat proces decyzyjny, strategie, podejście do ryzyka, etc każdego z nas to okazałoby się, że ogromna większość po prostu zwyczajnie gambluje.

Jacek w klarowny i uporządkowany sposób, wyjaśnia na czym polega hazard w inwestowaniu. Zdecydowanie polecam każdemu, kto zaangażował własne środki, a także czas i emocje w rynki kapitałowe.


Ostatni bear market

Sporadycznie przypomnę, że większość z nas 30-40 latków, ma horyzont inwestycyjny 20-30 letni maksymalnie, a co za tym idzie, mamy ograniczony czas, bo prędzej czy później powąchamy kwiatki od spodu.

Problem polega na tym, że jeśli zaczniemy inwestycje na szczycie hossy, a przyjdzie solidna bessa to zwyczajnie mamy przerąbane. Wielu z nas nie myśli o tym, w momencie kiedy rozpoczyna swoją przygodę z rynkami. I to jest błąd w mojej opinii. Dorobiliście się jakiegoś kapitału, bądź jesteś w trakcie tego procesu i pojawia się pomysł, aby zabezpieczyć własną emeryturę oraz przyszłość dzieci. O ile to drugie jest możliwe to pierwsze wcale nie musi być pewnikiem.

Jasno wykazuje to analiza od RIA, wskazując na koszta nie tylko finansowe, ale również emocjonalne, o których tak chętnie zapominamy.


Holiday Effect

Chris postanowił sprawdzić statystycznie czy coś takiego rzeczywiście istnieje i jak zachowują się poszczególne rynki przed i po kluczowych świętach dla danego kraju.


21 książek o Chinach

Warto czytać, to wie każdy z nas. A szczególnie jeśli chcemy nabyć szerokiej wiedzy o danym kraju. Naturalnie dołożyłbym tutaj ostatnią książkę prof. Góralczyka czyli “Wielki Renesans”.


Aukcyjna teoria rynku

Tomek czyli E-mini Trader przybliża nam w praktyce działanie procesu aukcyjnego na rynku w oparciu o market profile. Polecam


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to inicjatywa, gdzie kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka źródeł z linkchatu. Jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, przydatnych w codziennych inwestycjach: www.facebook.com/marketontime/


 

Inne...