fbpx

Przegląd tygodnia 17 – 23 Czerwca 2019

Czas czytania: 4 min

MUST READ


Jeśli macie poświęcić na coś dziś 15 minut to mam dla was propozycje. Naprawdę warto przeczytać całość, a jeśli nie macie ochoty to choć podsumowanie u dołu artykułu. Dostrzegacie symptomy czy jeszcze nie?


GALERIA


USA


Trump vs Powell

I znowu wraca temat z zeszłego roku, a to za sprawą Białego Domu, który sprawdzał w jaki sposób, może się pozbyć niedostatecznie gołębiego Powella. W grudniu było 1:0 dla Trumpa, jak będzie tym razem?


Wojna walutowa

Trade War staje się już passe i zwyczajnie nieskuteczny, więc czas na fazę 2.0. Tak naprawdę chodzi o utrzymanie USD na powierzchni, podczas, gdy system petrodolara staje się coraz bardziej rozchwiany. I znów dowiemy się więcej po G20, które już za kilka dni.


Akcje, Obligacje, Złoto

Po FOMC, Wojciech Białek pokusił się o rozpisanie statystyki. Wyszło, że pierwsze odpadnie złoto, później obligacje, a zwycięzcą zostaną akcje w średnim terminie. Czy tak będzie rzeczywiście?


Stal

Aktualna analiza sytuacji panującej na rynku stali, ze szczególnym uwzględnieniem USA i Chin oraz polityczno-cłowej zawieruchy Trumpa. Ci drudzy zdecydowanie odpalili rakietę w ostatnich latach, bo jak inaczej nazwać tak dynamiczny wzrost? Natomiast np. US Steel tanieje i testuje dołki sprzed 10 lat.


POLSKA


WIG

Zbliżamy się do momentu, kiedy warto się zastanowić z wejściem long na nasz rodzimy rynek. Kolejna projekcja od Wojciecha Białka, zdaje się to potwierdzać.


Ponzi

Fakt, że jesteśmy w końcówce cyklu hossy jest nie do zaprzeczenia, a jednym z ciekawszych tego efektów jest wysyp wszelkiej maści “super inwestycji”. Nie ma zasadniczo znaczenia czy temat dotyczy nieruchomości czy “innowacyjnych” start-upów, bo każdy z tych macherów wykorzystuje sprzyjający moment w koniunkturze i goli naiwniaków ile wlezie.

Napływ kapitału od VC, crowdfundingu, IPO czy bezpośrednio od prywatnych inwestorów jest na rekordowych poziomach, pomimo kosmicznego ryzyka danych inwestycji, które w wielu przypadkach nie są niczym innym jak zwykłym scamem.

Nie wiem czy tak będzie również w przypadku Runmageddonu, bo samą inicjatywę bardzo lubię, ale radziłbym się kilkukrotnie zastanowić przed pakowaniem złotówki w tego typu projekty. Naturalnie mówię do tych, którzy szanują swoje ciężko zarobione złotówki, bo większość mimo wszystko jednak uwielbia je wyrzucać na lewo i prawo, a potem płaczą, że muszą pracować naście godzin dziennie, aby je odrobić.


Aviva

Zmienia się branża samochodowa, zmienia się również oferta ubezpieczycieli. Nie chcesz AC na cały rok? Możesz je wykupić na tygodnie, dni czy godziny. Naturalnie srogo przepłacisz w ujęciu rocznym, ale skoro nie jest Ci potrzebne przez cały czas to tak naprawdę zaoszczędzisz. Ciekawa alternatywa, zobaczymy w którym kierunku branża się dalej rozwinie.

Sharing economy~


CHINY


Hong Kong

Warto posłuchać co mówi Michał Bogusz o minionych protestach w HK. Nic nie dzieje się bez przyczyny moi mili, szczególnie w tak ogromnej skali.


News

Dane, nieruchomości, Aldi, Airbus, Android i wiele innych.


NIEMCY


Czy jest lekarz na sali?

Merkel nie wygląda na zdrową… Jeden z powodów dla których zrzekła się urzędu?


Draghi

Czy jeden z naszych ulubieńców wyrwał się rzeczywiście ze smyczy przed końcem swojej kadencji i rozpoczął samotną krucjatę o utrzymanie na powierzchni strefy Euro, a raczej trupa zwanego systemem bankowym EU z gwiazdą DB na czele?


WŁOCHY


mini-BOT

Walka Unia Europejska vs Włochy wchodzi w kolejną fazę i zanosi się na to, że cały czas siłą rozpędu to właśnie Włosi ją wygrywają, a Unia nie ma na razie jak ich ugryźć na poważniej. Dług włoski rośnie (135% PKB w 2020 według prognoz), a kolejne pomysły rządu (własna waluta, mini-BOT) powodują przyspieszone bicie serca unijnych biurokratów.


TURCJA


Nieruchomości

Spadek sprzedaży o -31% YoY nie wróży nic dobrego. Turcja w coraz większych opałach, których końca nie widać (przynajmniej na razie). Banki EU zapakowane i wstrzymujące oddech od zeszłego roku w oczekiwaniu na ratunek.


MEKSYK


Marazm

Spojrzenie z perspektywy na gospodarkę Meksyku wraz z jej ciągnącymi się problemami strukturalnymi.


ZŁOTO


1400+$

Po 6 latach konsolidacji mamy ruch na złocie. Różnica w cenie papierowego złota w USA, a fizycznego na giełdzie w Szanghaju wynosi już ponad 120$. Obligacje 10 letnie poniżej 2%, złoto wystartowało czyli wiedz, że coś się dzieje. Pytanie co?

Tymczasem Katusa skupia się na 20 największych spółkach wydobywczych.


GEOPOLITYKA


Iran

Raz tonące statki, raz płonące rafinerie, raz ataki rakietowe, a teraz jeden dron warty skromne 250 mln USD. Sprężynka napięta na 100% gotowa do wystrzału lub zwolnienia, przekonamy się po G20.


USA

Nie jest już w stanie prowadzić 2 wojen równocześnie. Fakt na dzień dzisiejszy, o którym już dawno pisał Bartosiak.


Wojna z Chinami

Druga część świetnego wywiadu z prof. Toshim Yoshiharą w temacie potencjalnego konfliktu USA – Chiny.


BLOCKCHAIN


Libra

Anatomia nowego tworu FB, który “podszywa” się pod walutę blockchainową. Czy mamy właśnie początek detronizacji Bitcoina i wprowadzenie krypto do masowego obiegu?


TECHNOLOGIA


AI w finansach

W ostatnich latach cały sektor znajduje się pod silnym wpływem zmian technologicznych. Wzajemne powiązania i koncentracja postępuje, generując większe ryzyko dla całego systemu. Niewątpliwie branża finansowa jest jedną z tych, które mogą wykorzystać potencjał AI, szczególnie kiedy zostaną uregulowane kwestie prawne, np. w zakresie prywatności danych.


EDUKACJA


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to inicjatywa, gdzie kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka źródeł z linkchatu. Jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, przydatnych w codziennych inwestycjach: www.facebook.com/marketontime/

Inne...