Przegląd tygodnia 19 – 25 listopada 2018

Czas czytania: 9 min

USA


It gets serious

Pierwsze zdanie z artykułu: “Nikt nie wie, jaka jest całkowita liczba zalewarowania na rynku akcji.” Natomiast to co wiemy, to ogólny poziom, który jest najwyższy w historii. Wraca pytanie o płynność. Jest na tyle niska, że zaczęła niepokoić coraz więcej osób (w prasówce LINK był artykuł na ten temat).


Goldman Sachs

A gdyby stało się niewyobrażalne i podzieliliby los Deutsche Bank, albo może nawet Lehmana? Coraz więcej chmur zbiera się nad tym bankiem. Armstrong porównuje sytuację do JP Morgan.

Malezja będzie żądać odszkodowania w wysokości 4,5 miliarda USD za aferę korupcyjną, prania brudnych pieniędzy, związaną z 1MDB.

W pierwszej połowie tego roku, mieliśmy bardzo ładną dystrybucję na akcjach GS. Potwierdzającą sygnał spadkowy pojawił się w końcu sierpnia. Zresztą cały sektor bankowy w USA (nie wspominam o UE, bo tam już trwa powolna agonia) jest uwikłany w większą ilość tematów typu dług General Electric, o którym mowa poniżej.


General Electric

5 największych banków, każdy ma umoczone po 3,5 miliarda USD w próby ratowania GE. Łączny kredyt spółki to 41 miliardów USD. Pisałem jakiś czas temu – robią co mogą, aby wyjść z opresji, ale szczerze mówiąc, efektów jako takich nie ma, a przynajmniej działały przez chwilę, a nie trwale. Mówiło się sporo o bankructwie Tesli, ale GE to zupełnie inna liga i kluczowa firma dla swojego sektora. Pytanie czy pozwolą im zbankrutować? Przekonamy się wkrótce. Do dołka z 2009 roku, brakuje im już niecałych 2$.


Bear Market

Liczby robią wrażenie i z reguły nie kłamią. To samo i w tym wypadku. Na dodatek mamy tutaj sporo ciekawych spółek. W grafikach (na FB) z ostatniego tygodnia, możecie sobie dodatkowo zobaczyć jak wygląda FANG. Od kilku miesięcy jeden kierunek, katar przeszedł w grypę, a obecna sytuacja na giełdach wydaje się napięta do granic możliwości.


LIBOR

To szerszy zestaw stóp procentowych, ustalanych codziennie przez koalicję banków w Wielkiej Brytanii i wykorzystywanych do wyceny kredytów, instrumentów pochodnych oraz innych instrumentów finansowych. Czy zniknie z rynku? Zanosi się, że tak, a będzie to w 2021 roku. Prawdopodobnie zostanie zastąpiony przez SOFR.

Dokąd zmierza giełda?

Jest takie powiedzenie, że byki wchodzą po schodach, a niedźwiedzie wyskakują przez okno. I to prawda. Szczyty są z reguły formowane jako dłuższy proces, a spadki/krach jako nagłe zdarzenie. Polecam się przyjrzeć obecnej sytuacji na amerykańskich indeksach.


POLSKA


Afera KNF

Krótko, zwięźle i trochę z innej perspektywy. Polecam!


Know How

Coraz częściej w internecie możemy spotkać liczne dyskusje, iż przez ostatnie dekady wyprzedaliśmy wszystkie firmy, które miały potencjał rozwoju, niezależnie od tego czy należały do państwa czy rąk prywatnych. Faktem jest, że zalał nas, głównie zachodni kapitał zagraniczny i obecnie jesteśmy w niewesołej sytuacji. Możliwe jednak, że za kilkanaście lat się to zmieni. Tym bardziej cieszy, że jest jakaś gałąź gospodarki w której Polacy brylują, a mianowicie jest to produkcja luksusowych jachtów. Ma ona również swój potencjał inwestycyjny, choć szczerze powiem, że nie miałem jeszcze czasu się jej przyjrzeć pod tym kątem.


EU/NIEMCY


Czy Merz zastąpi Angele?

Ciekawy wątek w kontekście jego powiązań z Blackrock i Goldman Sachs i ostatnich afer z praniem brudnych pieniędzy. Tak a propo, wiedzieliście że Niemcy są jedynym krajem na świecie, który w konstytucje ma wpisane prawo do azylu? – Ja nie miałem pojęcia.


DB = Awaria

Maszynista już dawno wyskoczył z pociągu, ale tak rozpędzonego kolosa jak widać nie da się zatrzymać nawet w ciągu kilku lat. Naprawdę konia z rzędem temu, kto przewidzi jak ta epopeja się skończy. Bankructwo w takiej czy innej formie. Pytanie jak to zrobić, aby się całe domino w EU nie sypnęło i czy w ogóle zdążymy, zanim wywali nas z torów. Trupy z szafy wylatują na bieżąco, a cała afera związana z Danske Bank wskazuje na to, że przez amerykański oddział DB przeszło 150 miliardów USD. Pamiętajcie – jak kraść to miliardy, a nie skromne miliony!


NDM – New deutsche mark?

Wiemy gdzie zmierzają i kto będzie tworzył Unię 2.0 (Niemcy, Francja, Luksemburg, Belgia + Holandia), pytanie kiedy i jak tego dokonają. Proces się już zaczął, choć na razie nieśmiało. Wspólny regionalny parlament, służby wywiadowcze, a w konsekwencji rząd i armia. Poniżej niepotwierdzone, ale ciekawe info o drukowaniu nowych marek i przygotowaniach do gaszenia pożaru.


“UNIA 2.0”

I coraz to odważniejsze wypowiedzi Merkel o rezygnacji Państw z własnej niepodległości na rzecz “Unii” i zarządu komisarzy… Czym to pachnie? Czy ktoś tu ma jeszcze wątpliwości, w którym kierunku to zmierza? Polecam poszukać w internecie wskaźnika populizmu na świecie w ujęciu historycznym. Tylko 1 raz w historii byliśmy na tak wysokich poziomach.

Kwiatki w wypowiedziach: “naród stanowią ludzie, którzy na stałe żyją w danym kraju, a nie grupa, która ich jako naród definiuje”. A co ma powiedzieć Niemcom, jak zaimportowała X milionów nachodźców socjalnych?

Zapraszam choć do pobieżnej lektury faktów z historii na temat Niemiec/Rzeszy/Prus, zwał jak zwał, jeden pies i ich celów politycznych na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Niestety pamięć historyczna w narodzie jest szczególnie krótka, a w dobie obecnych czasów, kiedy owe doświadczone pokolenie już prawie wymarło mamy niespotykany dotychczas przejaw ignorancji wśród ludzi.


DAX?

Zanosi się na kolejne odbicie połączone z odreagowaniem na SP500? Przekonamy się o tym w ciągu najbliższych dni. Niebawem decyzja, lecimy w dół teraz czy jeszcze chwilę powalczymy w konsolidacji i będzie próba wypchnięcia rynku w górę. Bądźcie czujni. Pan Białek zrobił ciekawą analizę:


CHINY


Myanmar/Birma

Długo to trwało, ale w końcu się dogadali. Powstanie port w Kyaukphyu, a to kluczowa sprawa dla dalszego rozwoju Chin i zabezpieczenie Nowego Jedwabnego Szlaku. Po Gwadarze (Pakistan) to drugi tak duży sukces rządu Chin, który pozwala ominąć cieśninę Malakka tworząc okno na dostęp do Afryki/Europy. Amerykanie na pewno nie są szczęśliwi z tego powodu, szczególnie że coraz więcej krajów pivotuje w kierunku chińskiego Smoka.


chiny24.com

Bardzo, ale to bardzo polecam stronę jako agregat treści gospodarczo-politycznych z Chin. Na tym portalu jest po prostu wszystko, a cykl tydzień za wielkim murem to prawdziwa perła. Nie znam autora, ale robi niesamowitą rzecz, za co jestem mu serdecznie wdzięczny, bo takiej ilości ciekawych i ważnych informacji z regionu nie znajdę nigdzie indziej.


ROSJA


Putin szuka sojuszników na wschodzie

Wzmożona aktywność Wladimira oraz Dmitrija w Azji. Czyżby zbierali okruszki pozostawione przez Chiny i USA? Najistotniejszą kwestią jest próba uregulowanie statusu Wysp Kurylskich pomiędzy Rosją, a Japonią. Od 1956 roku pozostają ością w gardle dla obu stron. Tym samym widać, że Japonia coraz częściej flirtuje to z Chinami, Rosją czy Indiami. Zobaczymy co z tego wyjdzie i jak będzie reagować USA.


Zmarł szef GRU

Po długiej i ciężkiej chorobie. Hmm… Hmm… To jest dość “śmiertelne” stanowisko. Poprzednik wybrał się w zaświaty przez “nagły zawał serca”, a Korobow zachorował, akurat w momencie kiedy pojawiły się informacje o zaangażowania GRU w otrucie Skripala. Pytanie zasadnicze -> Czy Putin robi porządki w służbach? A jeśli tak to na co się szykuje?


Romans Turecki

Trwa w najlepsze, choć jest przeplatany okresami napięć. Turk Stream to bardzo istotny projekt zarówno dla Gazpromu/Rosji jak i Turcji. Ukończono właśnie nitkę morską na dnie Morza Czarnego. Lądowe prace są w toku, a po ich ukończeniu gaz popłynie do Włoch przez Grecję oraz Bułgarii, a także krajów bałkańskich. Nie zapominajmy również o Nord Stream 2 w kontekście geopolitycznym.


WŁOCHY


Przeciąganie liny

Mówiłem, że to nie będzie tak hop. To nie Grecja, która dała się ograć i rozbroić jak dziecko. Inne rządy, inna gospodarka, inna liga. ECB grozi i huczy. Jak sądzicie, co mogą zrobić z padniętym sektorem włoskich banków i odlotem obligacji Italii. Zresztą obaj gracze są świadomi, że jak padną jedni to drudzy również mają kolosalny kłopot, więc dość patowa sytuacja. Pytanie co dalej?


FRANCJA


Eskalacja protestów

Pamiętacie info z zeszłego tygodnia o blokadach i marszach zorganizowanych przez “żółte kamizelki”? Sprawa się “ciut” rozrosła i Makaron ma spory problem. Dwie ofiary śmiertelne, dziesiątki rannych. Od dawna mieli dość, a poparcie dla niego samego i rządu szoruje po dnie. Nie zdziwię się jak za chwilę pojawią się nagłówki, że Francja płonie, bo policja zaczęła używać siły i wali do demonstrantów jak popadnie.

Nie popadając w dziwne teorię, ale wszystko się zbiega z czasem z ostatnim konfliktem na linii Macron – Trump. Czyżby szykowany nowy Majdan?


WIELKA BRYTANIA


Brexit

Zgodnie z oczekiwaniami, klepnęli umowę, która jest niekorzystna dla UK, a zyskuje UE, która właśnie trąbi o sukcesie. Co to znaczy? Nic. Teraz dopiero się zacznie zabawa, bo ta ość musi przejść przez wąskie gardło, jakim jest parlament, a tam już nie będzie tak łatwo. Do wiosny jeszcze sporo czasu.


PAKISTAN


Kolejne zamachy

Tylko kwestią czasu było, aby po pivocie Pakistanu z USA na Chiny, wujek Sam zrobił to co zawsze w takich sytuacjach. Podgrzać atmosferę w regionie rękoma dozbrajanych i opłacanych separatystów. Niestety, tak się dokładnie dzieje. Krzysztof Wojtczal w swojej analizie na temat PAK na początku tego roku napisał o tym wyczerpujący artykuł.

Targ/Festiwal – uderzenie w ludność. Chiński konsulat = uderzenie we władze.


FILIPINY


Dwie sroki

Ewidentnie Duterte się nie może zdecydować. Raz Chiny, raz USA, raz… Wiedzą, że są zbyt ważnym kąskiem dla obu mocarstw; szczególnie pod względem geopolitycznym. Śmiało rzekłbym, że wręcz kluczowym (przed Wietnamem i Malezją) dla rozgrywki o Morze Południowo-Chińskie. Potencjalnie lawirowanie Duterte i szukanie korzyści z obu stron, ale taka gra jak pokazuje historia jest bardzo, bardzo niebezpieczna. Na razie znów pivot bardziej w stronę Chin, zobaczymy czy na stałe tym razem.


MEKSYK


Mining

Bajzel. Takie słowo mi się skojarzyło po przeczytaniu artykułu. Akcje spółek wydobywczych poleciały w dół po tym jak rząd zapowiedział projekt ustawy, która zmieni prawo dla całego sektora wydobywczego. Dzięki niej, mogliby ogłosić pewne obszary kraju jako niedostępne dla kompanii górniczych z powodu ich negatywnego wpływu na społeczeństwo czy środowisko. Jak nie wiadomo o co chodzi to…


WENEZUELA


Problemy

Przekrojowa analiza sytuacji na organizmie żywym pod tytułem: Jakich błędów nie popełniać, kiedy pod nosem hegemona rządzi się krajem z ogromnymi zasobami ropy naftowej. Pomijam naturalnie kwestie, że socjalizm jest winny, bo to każdy rozumny człowiek wie i rozumie. I znów jak zawsze to samo pytanie – co dalej? USA na pomoc i ratunek, może rękoma Brazylii? Kto wie, kto wie… Czarne złoto kusi na pewno…


ANTARKTYDA


Wyścig o surowce

Wszystkie istotne w regionie mocarstwa i kraje angażują się w rywalizację o potencjalne złoża zalegające pod lodem. Mamy tutaj bardzo podobny scenariusz jak w przypadku Arktyki, o której pisałem ostatnio. Warto zwrócić uwagę na Chiny, które w ciągu ostatnich 10 lat nadgoniły rywali i są na etapie budowania pierwszego lotniska na Antarktydzie.


Nowa Stacja Arctowskiego

Po wielu latach nasi naukowcy doczekają się nowego lokum na najzimniejszych kontynencie. Stacja będzie miała układ trójdzielny – część mieszkalną, wypoczynkową i laboratoryjną. Na Antarktydę trafi w kontenerach, a specjalna firma zajmie się jej składaniem. Nie będzie to takie proste z racji trudnych warunków atmosferycznych. Proces składania powinien zając około 3 miesięcy.


Tajemnicze źródło ciepła

Naukowcy nie są zgodni co jest wynikiem, topnienia lodu w zaznaczonym obszarze na mapie. Jako jedną z przyczyn wskazują potencjalną szczelinę, przez którą wydostaje się ogrzewana przez magmę woda.


ROPA


Black Gold

Od dłuższego czasu spadają koszta wydobycia ropy z Teksasu. Rozwija się technologia, rozbudowuje infrastruktura, wszystko prowadzi do obniżenia progu opłacalności wydobycia nawet do 30$ za baryłkę. Co to znaczy dla OPEC? Jeszcze nie game over, ale na pewno spore problemy i przesunięcie kontroli nad cenami ropy w ręce USA. Dodajmy do tego zakusy USA na złoża Wenezueli, problemy Saudów i obecne światowe wydobycie; Rosję z mocno zasiarczonym surowcem, walkę o oba bieguny i robi się ciekawie.

Uwzględniając spowolnienie, które przerodzi się w kryzys gospodarczy powodujący spadek zapotrzebowania na ropę to ceny mogą zaryć dosłownie w dno. (a może mała zapałka na Bliskim Wschodzie to zmieni?)

 


Co z łupkami?

Czy ostatni krach na ropie spowoduje załamanie tego sektora? Z jednej strony mamy informacje o obniżeniu kosztów wydobycia, ale z drugiej wiemy jak wysokie jest obecnie zadłużenie całej branży. Nie wierzę jednak w to, że USA pozwoli tym firmom zbankrutować. To strategiczna sprawa dla dalszego bezpieczeństwa energetycznego Ameryki. Mimo wszystko zagrożenie istnieje i warto obserwować informację płynące z rynków.


TECHNOLOGIA


Chiński wyścig

Od dłuższego czasu głoszę, że Chiny technologicznie już przegoniły USA. Można się z tym zgadzać lub nie, ale faktem pozostaje, że rozwijają się w tej dziedzinie w kosmicznym wprost tempie. Ilość innowacyjnych technologii wprowadzanych na chiński rynek rok do roku jest wprost oszałamiająca. Ich wykorzystanie na każdej płaszczyźnie państwa/życia mocno niepokoi z racji coraz to większej kontroli czy inwigilacji społeczeństwa i niestety nie mamy szans, ich już powstrzymać.


Autonomiczne problemy

Ciekawy artykuł mówiący o potencjalnych ograniczeniach w rozwoju branży autonomicznej. Wszystko rozchodzi się o szybkość przetwarzania danych, których jest zawrotna ilość z racji złożoności systemu, a obecna architektura nie radzi sobie z tym aż tak dobrze. Prawdopodobnie czekają nas jakieś zmiany w podejściu ogólnym do przetwarzania informacji z pojazdów autonomicznych.


Wracamy do ery żaglowców?

Ultrabulk (a podobne testy prowadzi również Maersk) chce stworzyć nowoczesnego masowca napędzanego wiatrem. Polecam też filmik poniżej (w drugim linku) bo prędzej czy później dojdziemy do tego etapu.


Koniec SMSów

Nowy standard komunikacji czyli RCS, start 2019 zapowiedział Verizon. Pliki multimedialne do 100mb zamiast całych “300kb”. Będzie konkurentem dla aplikacji takich jak Messenger, ponieważ nie będzie wymagał zakładania konta/ściagania innych apek, a jedynie posiadania “nr telefonu” z dostępem do tych samych funkcji.


Face Pay

Jeśli kogoś nie zaniepokoiła informacja o 95% skuteczności identyfikacji obywatela na podstawie jego chodu to może ta informacja to spowoduje. W chińskim KFC można płacić “twarzą”. System na zasadzie biometrycznej rozpoznaje użytkownika systemu i ściąga automatycznie opłatę z przypisanego konta. Nie potrzeba ani karty, ani telefonu… Podsumowując mamy już skany oka, linie papilarne, system chodu, rozpoznawania twarzy… hmm komplet? Jak tu się schować?


Apple Chatbots iMessage

Z nastawieniem na usługi biznesowe – obsługa klienta, zakupy, płatności, terminarze, pełna integracja z innymi apkami od Apple. Cała branża wydaje się rozwijać w iście zawrotnym tempie.


Esport

Jakiś czas temu na blogu pojawił się raport Katusy o branży gamingowej. Wspomniany w nim Faker czyli największa gwiazda LOLa w Korei Południowej przedłużył kontrakt z SKT T1 za skromne 2,5 mln USD.


KRYPTO


BTC CRASH

Obstawiałem, że jednak wyjdą jeszcze up na finalne zapakowanie chętnych, ale myliłem się. Poszli w dół i to od razu -20% (na tą chwilę już –40%) doprowadzając HODLerów do stanu przedzawałowego, a raczej już byłych, bo w dużej mierze sentyment zarył w dno i na placu boju zostali “najwytrwalsi” gotując pozostałe żaby w garnku. O ile jeszcze się tliła w ich sercach nadzieja przez ostatnie kilka miesięcy, to teraz zostali obdarci ze złudzeń. Czy czeka nas rok, dwa na niskich poziomach przed kolejną hossą? Prawdopodobne. Czy jednak potencjalnie BTC się już nie podniesie i zostanie zastąpione inną kryptowalutą? Białek dorzuca swoje dwa grosze jak zwykle trafnie.


DAS scam

Wiemy gdzie jest miejsce takich oszustów i naciągaczy. Dzięki TJS coś się w temacie ruszyło. Wspominałem o zajęciu kont na kwotę 44 mln PLN, a obecnie CBŚ zaczyna wyłuskiwać członków na indywidualne przesłuchania. Na pewno im takie filmy nie pomogą 🙂


USDC

Hmm. Mamy kilka stablecoinów, które mogą zastąpić Tethera, a nawet służyć do czegoś więcej w globalnym świecie finansów za kilka lat… Polecam przyglądać się jakie plany wobec USD Coina ma Circle, bo wszystko powoli się ładnie klaruje po przejęciu Poloniexa. Circle jest powiązane z Goldman Sachs.


PSYCHOLOGIA


Cold Mind

Must watch! Szczególnie polecam zwrócić uwagę na kilka grafik oraz dobrze się w słuchać, co mówi Pan Jacek Kubrak. Moim skromnym zdaniem, psychologia, trening mentalny, etc. odpowiada za 70-80% sukcesu w tradingu czy inwestycjach.


OD AUTORA


Skąd brać rzetelne informacje ze świata?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to zupełnie darmowa inicjatywa, a kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka linków, bo gro informacji czerpię właśnie stamtąd, więc jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, których nie ma na blogu m.in codzienne DAILY NEWS, wykresy/dane giełdowe w dziale GRAFIKI oraz wiele innych:  www.facebook.com/marketontime/

Miłego czytania!

Inne...