Przegląd tygodnia 20 – 26 Maj 2019

Czas czytania: 6 min

INFO


Na dniach uciekam na krótki urlop, a później będę w Karpaczu na 23 konferencji WallStreet, gdzie standardowo postaram się zadać, choć kilka niewygodnych pytań, aby nasi analityko-celebryci nie mieli za łatwo z publiką. Ot taka przekora ze mnie, ale jak spojrzycie na listę prelegentów, to osoby stojące po jasnej stronie mocy policzymy na palcach jednej ręki. Miło też będzie spotkać się z autorytetami, a może nawet uda się z nimi zamienić dwa słowa w kuluarach.

Związku z tym faktem, kolejna prasówka pojawi się wyłącznie w formie linków.


MUST READ


7 grzechów inwestorów

Tomek jak zwykle w formie. Większość z nas, w ciągu każdego miesiąca popełnia przynajmniej kilka z grzechów wymienionych w artykule. Nasz mózg ma to do siebie, że lubi nas oszukiwać, a pamięć staje się wybiórcza, więc polecam  wracać regularnie do artykułu. Ewentualnie wypisać zgrabne podsumowanie najważniejszy treści i np. przykleić obok monitora. Uwierzcie mi, uratuje wam to sporą część zysków lub pomoże uciąć niepotrzebne straty.


Jeffrey Gundlach i Danielle DiMartino Booth

Rewelacyjna 1,5 godzinna rozmowa o sytuacji na giełdach, obligacjach USA, zakrzywianiu rzeczywistości przez FED, sytuacji EM, USD, polityce Trumpa, zadłużeniu rządu, korporacji i zwykłych obywateli. Zdecydowanie polecam!


GRAFIKI i WYKRESYUSA


FRED

Sven zgrabnie zebrał w całość długoterminowe dane płynące z USA i wysnuł konkretne wnioski. Zasadniczo czekamy na interwencję FEDu, który będzie zmuszony uratować rynki przed krachem w najbliższych kilkunastu miesiącach. Technicznie wygląda to coraz gorzej, jesteśmy w fazie trzeciego topu na indeksach, a rynek krótkoterminowo zamarł w oczekiwaniu. Pytanie na co?

Interwencja będzie, nie ma innej opcji, aby gospodarka USA i giełda dokulała się do wyborów w listopadzie 2020, dając wygraną Trumpowi. Zawsze jednak pozostaje druga strona medalu, gdzie warto się zastanowić kto i jakie ma możliwości, aby nie dopuścić do reelekcji naszego ulubieńca, poprzez lekkie “podduszenie” USA w najbliższym roku.


Tesla

W kwietniowym wpisie wspominałem, że przebicie dołka otworzy nam drogę na 180$. Na tą chwilę jesteśmy przy 190$ więc spokojnie można zrealizować część zysków, a resztę zostawić na dłuższy termin, bo przyszłość nie wygląda różowo dla Tesli. Logicznym się wydaje, że prędzej czy później ktoś ich kupi po taniości, bo to w pewnym sensie to symbol American Dream, więc nie może ot tak zbankrutować.


Huawei

O tym, jak Trump wraz ze swoją administracją zmienił politykę wobec Pekinu, która w tej chwili poszła na przysłowiowe noże. Gra toczy się o technologię 5G i kontrolę nad przepływem informacji w XXI. Hegemonia USA jest zagrożona, więc zdejmuje rękawice i zaczynamy poważną rozgrywkę. Chiny nie pozostają dłużne i ogłaszają, że atak na “prywatną” firmę, ich symbol rozwoju to pogwałcenie wszelkich zasad. A są jakieś w ogóle, skoro biznes first?


REMX

Dwa poniższe artykuły powinny ciut ostudzić zapał z ostatnich dni, szczególnie biorąc pod uwagę skład ETFu REMX jako ekspozycjach na spółki, które rzeczywiście zajmują się wydobyciem metali rzadkich. Fakty i plotki moi mili, cierpliwości.


POLSKA


Wynik wyborów

Polska jak była podzielona na zachód i wschód, tak jest nadal. Zasadniczo mamy remis w wyborach do PE. Martwić może słaby wynik Konfederacji, który nie zwiastuje nic dobrego na jesienne wybory. A dopóki na prawej stronie sceny politycznej się nikt nie pojawi to farbowany lis zwany PISem, będzie sobie uzurpował prawo do tej części elektoratu. Sponsorowana niemiecka Wiosna, została zakotwiczona na lewym skrzydle z dość słabym wynikiem, względem przeznaczonych środków.

Wszystko idzie niestety ku temu, że zostaną nam na stałe dwie opcje polityczne z przydupasami wokół, a żaden wybór nie będzie dobry dla Polski. Na jesień będzie się działo, a walka potrwa do samego końca, bo różnica jest naprawdę niewielka. Jaka afera ją przeważy?


CHINY


News

Trade war, motoryzacja, pmi, Microsoft, VW, autobusy elektryczne, kosmos, BAT, publiczne śmigłowce, obligacje USA, giełdy, propaganda, Afryka.


UKRAINA


Gra o władzę

Zełeński realizuje swoje postulaty z kampanii wyborczej, ale nie powiedział nic nowego, ani ciekawego na swoim zaprzysiężeniu. Trudno zresztą oczekiwać jakichkolwiek konkretów od osoby, która jest wyłącznie marionetką. Premier podał się do dymisji, część partii pewnie się rozleci i nastąpi ogólne przetasowanie sceny politycznej, ot taki poligon doświadczalny. Szkoda trochę Ukrainy, bo jest rozgrywana wręcz książkowo za sprawą obcych mocarstw i upłynie jeszcze wiele lat, zanim będzie mogła pomarzyć o jakiejkolwiek suwerenności. Coś ala Polska 25-30 lat temu, a zobaczcie sami, gdzie dziś jesteśmy.

Czy rzeczywiście będą dążyć do zakończenia konfliktu w Donbasie, w którym według oficjalnych szacunków zginęło ponad 10 tys obywateli Ukrainy. Pytanie zasadnicze, ile będzie musiała oddać Ukraina i jakie będą ukryte koszta tego rozejmu. Mogą się też nie zgodzić i próbować kontynuować wcześniejszą politykę. Niech opadnie kurz, zobaczymy wówczas jaki nam się pojawił obrazek.


ROSJA


Chińska Syberia

Kolonizacja trwa w najlepsze, pomimo uspokajania przedstawicieli rządu Sovieta. Gra toczy się o całą Wschodnią Syberię wraz jej surowcami, a także Kazachstan, który jest kluczowym krajem dla Jedwabnego Szlaku.


INDIE


Modi

Zaskoczenia nie było, kolejne 5 lat u steru kraju czeka Modiego i jego partię BJP. Dla mnie osobiście Indie to takie Chiny 20 lat temu~ Gonić będą niesamowicie swojego sąsiada w kolejnych latach, o ile w najbliższym czasie, nie dojdzie do jakiegoś potknięcia, które spowoduje przecenę, a zarazem z czasem okazje do dobrego wejścia longterm.


TURCJA


Tanio

Powoli zbliżamy się do takiego miejsca, że zaczynam się interesować Turcją. Aby powstały warunki do myślenia o longach długoterminowych, musi być spełnione kilka czynników. Pierwszy to ogarnięcie kraju przez Erdogana i ustabilizowanie sytuacji politycznej oraz gospodarczej, bo na razie mamy równie pochyłą. Naturalnie wiąże się to bezpośrednio z drugim powodem czyli z relacjami z USA, które systematycznie grillują Turcję za ich pivotowanie na Rosję i Chiny. Trzecie to realizacja głównej nitki Jedwabnego Szlaku przez terytorium Turcji i konkretne porozumienia/umowy, które spowodują ogromny napływ kapitału z Chin. Czwarty to osłabienie się dolara w kolejnym cyklu. Piąty to sytuacja na indeksach w USA i realizacja kolejnej hossy po działaniach FEDu, bądź też oczekiwany kryzys.

Biorąc pod uwagę w/w czynniki, nie spieszy mi się (wejście do 2 lat). Turcja nie zając nie ucieknie, a Ci którzy myślą, że należy inwestować, bo ktoś mówi “tanio” to przypominam, że może być jeszcze taniej, a straty rzędu 50% to do odrobienia 100%, pomijając kwestie przetrzymywania i emocji z tym związanych, a także zamrożonego kapitału, który nie pracuje. W podobnej sytuacji mamy Pakistan i dna nie widać.

Przypominam również, aby nie skupiać się wyłącznie na ETFach, gdzie często dolar wypacza nam poprawną ocenę sytuacji, a przede wszystkim regularnie zaglądać na rodzime indeksy.


GEOPOLITYKA


Polska

Zdecydowanie polecam zapoznać się z całością artykułu, bo świetnie podsumowuje sytuację i rolę naszej ojczyzny na arenie międzynarodowej w kończącej się dekadzie. Istotny nacisk kładzie na cały kontekst Izraela, który jest kluczowy dla Polski w kolejnych latach.


USA vs Chiny

Krzysztof kontynuuje swój tok myślenia z poprzednich artykułów, o potencjalnym porozumieniu pomiędzy tymi dwoma krajami. Zasadniczo zgadzam się z tezami przedstawionymi w artykule, ale należy pamiętać, że to jest tylko 1 z możliwych głównych scenariuszy na kolejną dekadę. Spokojnie znajdziemy znacznie więcej argumentów przeciw niż za takim porozumieniem, choć z biegiem lat sytuacja może ulec zmianie. Dodatkowo taki scenariusz, wcale nie najlepszy na pierwszy rzut oka dla Polski, bo Rosja przyparta do muru, potrafi ugryźć.

I wszystko sprowadza się do strategii USA. Czy możliwe jest odwrócenie Rosji? Porozumienie z Chinami? Podzielenie i osłabienie EU? Ciekawe czasy.


TECHNOLOGIA


Drony

Nie tylko Amazon inwestuje olbrzymie pieniądze w rozwój autonomicznych dostaw za pomocą dronów. Robi to również DHL, który właśnie uruchomił pierwszą tego typu usługę w Chinach. Za kilkanaście lat tego typu dostawy małych przesyłek, będą standardem w rozwiniętych krajach.


KRYPTO


Rosja

To kolejny kraj, który myśli o wprowadzeniu waluty krypto opartej na standardzie złota. Po kawałku, po sznureczku, zbliżamy się do celu. Nie sugerujcie się najnowszą bańką BTC z ostatnich dni, bo to nie ma z tym nic wspólnego. Tam trwa upakowywanie nadmiernych optymistów w ten sam schemat, bo skoro coś działało i wciąż działa jak widać, to po co zmieniać?


EDUKACJA


Rodzaje zleceń

Niby oczywistość dla wielu, a jednak wciąż znaczna liczba osób, nie rozumie w jaki sposób dokonują się transakcje na rynkach. Polecam poczytać o limit i stop orderach, bo Tomek w przystępny sposób wyjaśnił z czym to się je.


Nie bądź głupkiem

5 uniwersalnych prawd, aby być rozsądnym inwestorem. Nie zapominaj również o tym, że głupków jest znacznie więcej na rynku niż rozsądnych inwestorów, więc nie lekceważmy ich wpływu na rynki.


Pułapki handlu intraday

Max niestety przeszedł na ciemną stronę mocy (coraz mniej nas), ale nie zmienia to faktu, że ma bardzo rzetelną wiedzę na temat rynków, a szczególnie handlu intraday na DAXie. Polecam posłuchać co ma do powiedzenia, bo zdecydowanie warto!


Naukowo o rynku

Na kanale TJS pojawiła się nowy cykl filmów związany z inwestowaniem. Ciekawe, momentami zabawne z pewną nutą akademicką. W pierwszym odcinku wystąpienie dr hab. Tomasza Ochinowskiego.


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to inicjatywa, gdzie kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka źródeł z linkchatu. Jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, przydatnych w codziennych inwestycjach: www.facebook.com/marketontime/


 

Inne...