fbpx

Przegląd tygodnia 22 – 28 Kwietnia 2019

Czas czytania: 6 min

LAST WEEK


Trump

Demokratom nie udało się zgrillować naszego ulubieńca, pomimo ich usilnych prób i histerii do której doprowadzili naród przez ostatnie 2,5 roku. Nadszedł czas na odwet. Prokurator generalny przyjrzy się powiązaniom Hillary i fundacji Clintonów, a uwierzcie mi, że jest tam czego szukać.

Fakt jest taki, że dawno żaden prezydent USA nie doświadczył tak zmasowanego ataku, własnej administracji (np. Nixon poległ). Trump przetrwał go, ponieważ nie znaleziono żadnego dowodu, a wszystkie? zarzuty okazały się wyssane z palca.


GRAFIKI i WYKRESYUSA


Tesla

2 miesiące kreatywnej księgowości i wracamy na stare tory, a raczej pod nie. Czy to już? Przekonamy się w najbliższych dniach, ponieważ Tesla wybiła dołki z zeszłego roku i obecnie znajduje się na poziomie 237$


Zatrudnienie

Jesteśmy naprawdę nisko, ale zawsze możemy denko pogłębić i należy o tym pamiętać. Mimo wszystko Białek dochodzi do ciekawych wniosków i obstawia, że recesja w USA zacznie się w 2020.


Węgiel

Na pewno ten sektor lubi Trumpa, bo przez ostatnie 2 lata złapał chwilę oddechu. Jednak patrząc na długoterminowy trend to raczej zmierza w jednym kierunku i nie nastraja on optymistycznie. Warto spojrzeć na cały raport od Factset.


Banki

Problemy z płynnością stają się powoli faktem? Za malutki jestem, aby to w pełni ogarnąć, ale polecam źródła, szczególnie to drugie po przewinięciu niżej.


Samochody

Meksyk korzysta ze współpracy z USA i eksportuje z roku na rok, coraz więcej samochodów. W drugim linku sporo danych z rynku amerykańskiego z informacją, dlaczego wcale nie jest tak różowo, jak sugerują wyniki za Q1.


Aktualna hossa

Shiller zastanawia się czy w 2009 roku można było przewidzieć obecną, długoterminową hossę, która doprowadziła do 4x wzrostu indeksu S&P 500.


POLSKA


Gaming

Ostrzeżenie od Białka dla wszystkich osób, które posiadają ekspozycje na akcje producentów gier notowanych na GPW. Statystyka nie lubi kłamać i możliwe, że jest coś na rzeczy, szczególnie, że za miesiąc mamy E3 (Cyperpunk), a CDR stanowi ponad 40% indeksu WIG Games.


Gospodarka

Bez linka wyjątkowo, ale jakaś poważniejsza zadyszka się szykuje z tego co czytam z różnych źródeł. I to oficjalnie, a nie w mediach drugiego obiegu. Czyżby szykowało się małe zaciskanie pasa w gospodarce?

A tak pół żartem… Wiecie co nasz wódz mówi po przebudzeniu? <Byle do wyborów, byle do wyborów…>


ROSJA


Runet

Putin dopiął swego i Rosja uzyskała względne cyberbezpieczeństwo, szczególnie z nastawieniem na potencjalny konflikt w tej dziedzinie z USA. Cenzura naturalnie swoją drogą, bo na ile się orientuję, to znacznie ułatwi to kontrolę tego co czytają i oglądają obywatele Sovieta w sieci.


Zełenski

Moskwa na razie stoi w cieniu i czeka na rozwój gry. Natrafiłem na zabawny komentarz, że Ukraińcy wybrali klauna, ale przynajmniej z doświadczeniem zawodowym, w przeciwieństwie do innych krajów Europy. Żarty jednak na bok, bo przed Ukrainą trudne chwile, a wygrana obozu EU/RUS nie jest jeszcze ugruntowana. Wciąż czekamy na reakcję wujka Sama.


CHINY


Kroplówka

Czy zostanie odłączona? I na ile rzeczywiście uprawiają kreatywną księgowość? Czy czekają nas reformy strukturalne? Czy yuan będzie się dewaluował w dalszym stopniu? A co z załamaniem eksportu w 2018 roku? Sporo tych pytań, a odpowiedzi wciąż nie są znane.


Newsy

Kwitnie miłość z EU, a szczególnie w formule 16+1. Blackrock w Chinach. Huawei na Węgrzech. Eksport wystrzelił w kosmos. W atomie siła. Nowe indeksy. I wiele, wiele innych.


Huawei

Nasz globalny potentat, ani myśli zwalniać tempa. A jesteśmy przecież dopiero na początku drogi zwanej 5G. W takim razie, czym stanie się ta firma za np. 10 lat? Nie wiem dlaczego, ale coraz bardziej Chiny kojarzą mi się z pająkiem, który cierpliwie tka sieci, gdzie pajęczyną jest infrastruktura Huawei.


EU/NIEMCY


DB

Hmm. Przerwa na negocjacje czy jakaś zasłona dymna? A może ktoś stoi okoniem i nie chce przyjąć tego trupa? Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że dawno wszystko uzgodnione i klamka zapadła, bo innego ratunku dla Niemiec/EU/globalnej bankowości nie ma. Ktoś musi ich przejąć, a kandydatów zbyt wielu nie ma (UBS?)


Chiny

Unia nie dość, że nie zbanowała Huawei to na dodatek, otwiera szeroko ramiona, a Trumpowi pokazuje ponownie środkowy palec. Nie zapominajmy również o Japonii i UK, które coraz śmielej i co ważniejsze, samodzielnie poczynają sobie w negocjacjach.


UK


Brexit

Nie myślcie, że skoro nam chwilowo odroczyli tą sagę to nie pojawiają się kolejne analizy. Ostatnio trafiłem na raport Fundacji Schumana, mówiący o konsekwencjach gospodarczych, polityczno-społecznych oraz strategicznych dla UK, EU oraz Polski.


BRAZYLIA


Gospodarka

Problemy m.in z reformą emerytalną obnażają słabość Bolsonaro, któremu zaczęło spadać poparcie. Należy pamiętać, że wybrano go, głównie dlatego, że ludzie mieli już dość socjalistów i efektu kryzysu z lat 2015-16. Po początkowej euforii, przyszła jak zawsze gorzka chwila otrzeźwienia. Zobaczymy na ile wujek Sam pomoże, skoro tak bardzo Bolsonaro jest w niego zapatrzony.


HISZPANIA


Wybory

Ukazują nam tak naprawdę, że przegranymi jest szeroko rozumiana prawica, która nie potrafi się porozumieć, a wspólnie mogłaby strącić socjaldemokratów ze stołka. A tym sposobem mamy powtórkę z rozrywki, gdzie lewicowy mniejszościowy rząd, będzie musiał się układać np. z Baskami lub Katalończykami czy innymi partiami. Nie wróży to dobrze Hiszpanii w dalszych latach, z uwagi na jej problemy gospodarcze i społeczne.


INDIE

Modi dotychczas raczej nie pomagał przedsiębiorcom, a manipulowanie statystykami, tym bardziej nie przysporzyło mu fanów. Zamieszanie z bankiem centralnym oraz poziomem deficytu i próbą maskowania oszustw danymi, nie wpłynie pewnie na wynik wyborów, bo jak słusznie autor artykułu zauważa, wojenka z Pakistanem posłużyła za skuteczny puder dla gawiedzi.

Tak czy siak jednak, gospodarka Indii po wyborach nigdzie nie ucieknie, a problemy wypłyną na wierzch prędzej czy później i pytanie co wówczas zrobi Modi.


WENEZUELA


Upadek cz. 2

Kolejny odcinek z mojego ulubionego kanału. Czekam z niecierpliwością na ostatnią część. Polecam!


GEOPOLITYKA


Libia

A jednak wujek Sam nie zapomniał o Haftarze i w dalszym ciągu w/w osobnik, znajduje się pod kuratelą USA, pomimo jego prorosyjskiego nastawienia ostatnimi czasy. Czas pokaże, którą stronę na dobre wybierze, bo nie miejmy wątpliwości, że Pan, który karmi i głaszcze, może być tylko jeden.


Izrael

Na pewno wszyscy znają sławne słowa Kissingera, który stwierdził, że Izrael nie przetrwa kolejnych 10 lat i zniknie z mapy świata. Cóż, los chciał, że Trump uratował ich lub opóźnił cały proces o kilka lat, ale o tym, już opowie w nowym podcaście Krzysztof Wojczal.


USA vs Rosja

Krzysztof napisał prawdę, że większość analityków spodziewa się jakiejś umowy pomiędzy nimi, ale co byłoby, gdyby jednak do tego nie doszło, a sprawy przyspieszyły gwałtownie w drugą stronę? Bardzo rzeczowe podejście z którym zasadniczo się w pełni zgadzam. Warto pamiętać jakie są nadrzędne cele Rosji i USA, a na tą chwilę nie widać tutaj, żadnego złagodzenia polityki USA.


Korea Północna

Po wywróceniu stoliczka w Wietnamie, mamy dalszy ciąg, a mianowicie pierwsze w historii spotkanie Putin-Kim. Jest to niewątpliwie granie na nerwach USA, które wróciły prawie do pozycji wyjściowej i powoli cała sytuacja przeradza się w blamaż Trumpa, a przypominam, że pokojowy proces zjednoczenia obu Korei, potencjalnie miał być jednym z jego większych sukcesów politycznych, o ile by do niego doszło. Jednak USA poczuło się zbyt pewnie, ignorując wpływ Chin na Kima (lub zwyczajnie postawili zbyt rygorystyczne warunki np. w kwestii rozbrojenia).


Iran

Sankcje Trumpa mogą przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli władza Rouhaniego się osłabi i do głosu dojdą radykałowie, którzy będą chcieli wznowić program nuklearny…


KRYPTO


CBDC by BIS

Jeden z ważniejszych newsów ostatnich miesięcy. Jednak jak wnikliwie zauważył autor bloga, nie wszystko jest tak jasne jak się wydaje, szczególnie, że mamy do czynienia z coraz większą ilością fake newsów czy też błędnych tłumaczeń/interpretacji. Sprawa dotyczy potencjalnego przejęcia kryptowalut przez BIS. Tekst długi, ale jeśli jest ktoś zainteresowany tematem to polecam, bo omówione nad wyraz szczegółowo.


TECHNOLOGIA


5G

Technologia, która zmieni nasz świat. I nie ma w tym, ani krzty przesady. Jednak, aby to nastąpiło, trzeba uporać się jeszcze z problemami technicznymi oraz infrastrukturalnymi.


Inwigilacja

Kilkukrotnie przy okazji wpisach o chińskim systemie ratingowym, opisywałem, że podobne cuda są nam fundowane w Europie, a to, że w teorii mamy demokrację, nie ma w tej materii najmniejszego znaczenia. Rządy chcą/marzą/muszą kontrolować i szpiegować obywateli, niezależnie od systemu. Pytanie tylko czy ktokolwiek się na to zgadzał?


Amazon

Elektroniczny system odpowiedzialny za zwolnienia nieefektywnych pracowników. Brzmi nierealnie? A to zwykła rzeczywistość u amerykańskiego giganta. Algorytmy nie mają uczuć, a w procesach rekrutacyjnych czy redukcji etatów, wykazują się znaczną skrupulatnością, w końcu do tego zostały stworzone.


EDUKACJA


Micro

Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy są zainteresowani rozpoczęciem przygody na kontraktach e-Mini Micro. Szczegółowe omówienie produktu, podane koszta, podstawowy trading plan, liczne porównania, etc.


10 prawd o życiu

Od lat czytam Volanta i jego wpisy na temat procesów społecznych, przemyśleń, relacji międzyludzkich, etc. Choć na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że nie ma to wiele wspólnego z tematem inwestowania to pozory mylą.


Złodzieje strategii

Tomek zwraca uwagę na istotną kwestię. Ktoś każdą strategię opracował, przetestował, opublikował, a cała reszta to zwyczajni kopiści, którzy mniej lub lepiej rozumieją co sprzedają. Na tak podatnym rynku jak nasz rodzimy, dodatkowo wyrosła cała masa oszustów, którzy szkolą, naciągają i obiecują złote góry.


OD AUTORA


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to inicjatywa, gdzie kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka źródeł z linkchatu. Jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, przydatnych w codziennych inwestycjach: www.facebook.com/marketontime/

Inne...