fbpx

Przegląd Tygodnia 22 – 28 Października 2018

Czas czytania: 8 min

USA


Przełamano linię MAGA. Co to oznacza? Make America Great Again! Czyli hossa, która zaczęła się po wyborze Trumpa w 2016 roku. Rzekłbym, iż zapłonęło mocne pomarańczowe światło na giełdach.


Tesla to niekończąca się opowieść. Po problemach z SEC przyszedł czas na… FBI.

Wyniki za ostatni kwartał wszyscy znamy… kreatywna księgowość pełną parą moim zdaniem. Zastanawiam się co dalej wymyśli Musk biorąc pod uwagę, że Space X również szuka chętnych na pożyczkę kolejnych 500 mln USD.

Jednak żeby znaleźć tutaj również coś pozytywnego, warto pochylić się nad zmianą stanowiska Citron. Po długim okresie pozytywnego nastawienia do Tesli, przeszli na chwilę do przeciwnego obozu, ale już wrócili… więcej tutaj:


Sentyment związany z Netflixem coraz gorszy. Kilka miesięcy temu zauważyłem zmianę narracji w mediach, na forach czy grupach społecznościowych. Najpierw dotknęło to FB, Google, Tesli, a potem w końcu i Apple. Trzyma się jeszcze jedynie Amazon i Microsoft. Biorąc pod uwagę sytuacje na rynkach nie uda im się to na długo. Tymczasem, źle się dzieje w Netflixie.


Przyznać się kto wiedział o silnych spadkach na BlackRock? Ja nie. Totalnie mi to umknęło! Największa na świecie spółka, która zarządza aktywami traci 34% od szczytu…


Słyszeliście o FICO Score? W skrócie to ranking, ocena kredytowa w USA, która decyduje o tym czy możecie się zadłużyć. Obecnie obywatele USA są zadłużeni na historycznych poziomach, a tutaj proszę… Zmiany w systemie FICO spowodują, że Ci, którzy mieli zły ranking (ci co nie spłacali kredytów), bądź też tacy, którzy nie mieli oceny w ogóle (z różnych przyczyn) skorzystają z dobrodziejstw systemu aby jeszcze bardziej się zadłużyć. Doskonały pomysł, nie sądzicie?


Trump zrywa porozumienie INF dotyczące rakiet nuklearnych krótkiego i średniego zasięgu. Powodem ku temu ma być nieprzestrzeganie przez Rosję w/w traktatu, jednak… tak naprawdę chodzi o Chiny. Tajemnicą poliszynela jest produkcja rakiet przez Chiny oraz Rosję (prawdopodobnie również w tajemnicy przez USA) Co istotne na dzień dzisiejszy w strefie Morza Południowo Chińskiego, Amerykanie nie są w stanie zagrozić Chinom czy też obronić własnej floty. Dzięki zerwaniu umowy, będą mogły “oficjalnie” umieścić rakiety w obszarze Pacyfiku czy Oceanu Indyjskiego zastraszając Chiny. To raz, dwa, że również potencjalnie mogą to zrobić w Europie przytrzymując Rosję na swoim miejscu. Tutaj jednak będzie to już znacznie trudniejsze, tym samym mniej prawdopodobne.

Co ciekawe możemy być właśnie świadkiem rozpoczęcia kolejnego wyścigu zbrojeń, który został zapoczątkowany w momencie utworzenia Space Force w tym roku. Siłą rzeczy Rosja i Chiny będą musiały zwiększyć nakłady finansowe, aby dorównać Amerykanom, bądź utrzymać przewagę w w/w obszarach co odbije się na ich budżecie.


Póki co to Apple utrzymuje obecne spadki przed jeszcze większym obsunięciem. Wyniki tuż tuż, pojawia się znak zapytania – gwóźdź do trumny czy koło ratunkowe dla rynków? Dodatkowo FANG/FANGMAN nabiera wody coraz szybciej i silniej. Utrzyma się na powierzchni? (Moim zdaniem jeszcze przez jakiś czas tak, ale o tym w szczegółowej analizie za kilka dni)


Trump spotka się z Putinem podczas szczytu G20 w Paryżu 11 listopada. To bardzo istotna data z pewnego powodu i sam jestem ciekaw jakie to rewelacje przedostaną się do mediów po tym spotkaniu. Bolton ostatnio więcej czasu spędza w samolotach niż we własnym łóżku, możemy domniemywać, że za zamkniętymi drzwiami toczy się gra na najwyższym szczeblu. Co jest stawką, o co toczy się tutaj gra?


Chiny


Ta informacja powinna zainteresować wszystkich posiadaczy metali strategicznych (ziem rzadkich). REMX notuje od wielu tygodni silne spadki,  potencjalnie może to być pierwsza jaskółka zwiastująca odwrócenie trendu. Chiny obecnie wciąż mają prawie monopol na wydobycie w/w surowców, jednak podczas całego zamieszania z wojną handlową trzymali tego asa w rękawie. Czy faktycznie w końcu położą tę kartę na stół? Przekonamy się już niebawem.


Niemcy


Nadchodzi rewolucja u naszych zachodnich sąsiadów. Ostatnie sondaże pozostają nieubłagane dla chadeków oraz ich koalicjantów czyli SPD, takich spadków poparcia nie było od 21 lat. Silny wzrost poparcia dla nacjonalistycznej partii AFD oraz Zielonych. Niestety to żaden powód do radości, bo o ile osłabienie polityczne Niemiec jest nam na rękę to już dojście do władzy partii pokroju AFD w następnych latach nie wróży nic dobrego dla naszego kraju. Wybory do europarlamentu w 2019 będą finalnym sprawdzianem zmiany sentymentu niemieckich wyborców, który wpisuje się w ogólnoeuropejski trend ku bardziej nacjonalistycznym partiom, a do czego to może prowadzić możemy sprawdzić w grafikach nr 4 z początku września.


Wojciech Białek o moim ulubiony “trupie w szafie” czyli DAXie. Krótko mówiąc zapnijcie mocno pasy.


Ciekawy wywiad z Felixem Zulaufem na temat ECB, sytuacji na indeksach, przyszłości krajów EM, cen złota i kilku innych zagadnień.


Arabia Saudyjska


Pod ostrzałem mediów od kilku tygodni. Jednak nieoczekiwanie (?!) znalazła sojusznika w postaci Wielkiej Brytanii, która z pomogą agencji PR’owej za miliony petro dolarów stara się ugasić pożar wywołany poprzez morderstwo i tortury dziennikarza Jamala Chaszodżdżiego.


Warto się zastanowić o co tak naprawdę tutaj chodzi. Przecież Arabia Saudyjska do świętych nigdy nie należała, to wręcz jeden z najgorszych reżimów na świecie. Jednak “naszych” się nie sądzi więc dotychczas USA przymykało oko na jej poczynania. Według starego powiedzenia: Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Dodałbym do tego także, że o władzę, ponieważ po Turcji i Indiach to kolejny kraj, który wdaje się we flirty z Rosyjskim Niedźwiedziem, a na to już obecny hegemon czyli USA nie może pozwolić.

Arabia Saudyjska miała (ma) ambitny plan sprywatyzowania Saudi Aramco poprzez sprzedaż 5% akcji na giełdzie co byłoby największym IPO w historii, chcieli rozpocząć transformację gospodarki, bo przecież poza ropą to tylko pył i piach. Skutek? Trump naciska na Saudów, aby zwiększyli wydobycie ropy i uzupełnili lukę, która pojawiła się po nałożeniu sankcji na Iran. Salman jednak nie był skory do współpracy, konsekwencją czego musi się zmierzyć z pożarem, który wywołało morderstwo Jamala. Pytanie czy utrzyma się przy władzy czy zostanie zastąpiony kimś innym, bardziej skorym do realizowania polityki USA w regionie, a nie flirtowania z Rosją czy Chinami. Mimo wszystko Saudowie wciąż pozostają głównym odbiorcom eksportu broni produkowanej w USA co przedstawia grafika z poprzedniego tygodnia (nr 9)


Pakistan


Tym razem na pomoc spieszy nie kto inny jak Arabia Saudyjska ze skromną kwotę 6 bilionów USD. Wcześniej były oczywiście Chiny, a kwestia IMFu jest cały czas otwarta. Jakiś czas temu wspominałem, że Pakistan robiąc pełny pivot na Chiny będzie pod systematycznym finansowym ostrzałem ze strony USA. Ogólnie w regionie robi się coraz ciekawiej (Afganistan, Pakistan, Indie) i niestety potencjalnie rysuje się nam kolejny punkt zapalny na mapie.


Natomiast najważniejszym newsem ostatnich dni pozostaje nominacja Munira na szefa służb specjalnych Pakistanu. ISI to dokładnie taka sama liga jak CIA, GRU czy Izraelski Mosad i jest kluczowa dla stabilności w regionie. Co ciekawe Munir ma bardzo dobre kontakty z talibami, a także uważa się, że bez aktywnej pomocy jego promotora czyli generała Bajwy, Imran Khan nigdy nie zostałby premierem Pakistanu. Trzeba mieć świadomość, kto dziś naprawdę rządzi w Pakistanie i o co toczy się gra.


Australia


W kraju kangurów od jakiegoś czasu źle się dzieje.  Jak pisałem wcześniej są pomiędzy młotem a kowadłem. Z jednej strony Chiny i ich gospodarcze powiązania, z drugiej USA oraz wpływy polityczne. Krach na rynku nieruchomości (gdzie według ostatnich informacji doszło do najszybszego spadku cen w historii), spowodował lawinę w systemie finansowym Australii. Bardzo dobry artykuł pokazujący jak głęboko w pułapkę ciągłej hossy weszli Australijczycy przez ostatnie lata. Gorąco polecam Magda Gessler.


Polska


Branża budowlana i deweloperska w stanie przedzawałowym. Jeden z lepszych artykułów na temat naszego rynku nieruchomości. Polecam!


Świat się kończy. Media głównego nurtu zaczynają pisać o długach i to dość rzeczowo. Rzekłbym, że w dość agresywnym tonie. Pytanie czy to w ogóle coś zmieni w myśleniu Polaków, kiedy każdy z nas obecnie jest zadłużony na ok. 87 tys PLN. Zegar tyka.


Cum-ex czyli największa afera finansowa Europy. Skala tego procedura i liczby uwikłanych banków poraża, z drugiej strony przywraca nieco wiarę w dziennikarskie śledztwa.


Wyjątkowo o polityce ponieważ jesteśmy po wyborach. A jak to mój kolega historyk napisał: “Cały dzień byłem zapracowany, ale znalazłem chwilę czasu by podjechać do komisji wyborczej oddać głos. Może i nic to nie zmieni, ale i tak uważam to nie za okazję czy obowiązek, a przywilej. Moi rodzice mieli ograniczony wybór, dziadkowie żaden, a pradziadków nie pytano o zdanie tylko zabijano. Dlatego mam szacunek do tego przywileju, bo kosztował zbyt wiele krwi moich bliskich, także tych których nie było mi dane poznać.


Zgadzam się z autorem artykuł. Będziemy w centrum zawieruchy, którą powoli szykują na kolejne dekady. O ile kwestia Chin nie dotyczy nas bezpośrednio to niestety Rosji via Ukraina i Białoruś już tak.Warto przeczytać, aby mieć świadomość, którą stronę barykady “wybraliśmy.”


Brazylia


Przymierzam się do shorta w najbliższych dniach pod euforię związaną z Bolsonaro. Jak sądzicie, zdążę? Zakładałem jakieś 3 tygodnie temu pisząc o tym pomyśle, że wygraną ma w kieszeni, ale dziś już tak różowo to nie wygląda. Ktoś obstawia kluczowy wynik niedzielnych wyborów?


Ukraina


Sytuacja staje się coraz bardziej krytyczna, a w kolejnych latach to właśnie ten kraj stanie się główną osią konfliktu USA-Rosja, a co za tym idzie również Polska zostanie w to zaangażowana czy tego będzie chcieć czy też nie.

Ostatnio do mediów przedostały się informacje o zatrzymaniu przez SBU ukraińskiego bizmesmena Tymofija Nahornego, który otrzymał od FSB zadanie utworzenia nowej prorosyjskiej partii na Ukrainie. Do tego zaostrzająca się sytuacja w Donbasie, kryzys na Krymie, sankcje ze strony Rosji, problem z Nadniestrzem (Macedonia), Węgrami powoduje wzrost napięcia w regionie. Idzie zima i czeka nas ulubiona zagrywka Rosji, która ma wszelkie narzędzia ku temu, aby za pomocą dostaw gazu wpływać na sytuację ekonomiczną oraz polityczną na Ukrainie.


Hiszpania


Od dawna wiemy o problemach z długiem Hiszpanii, a sektor bankowy po kryzysie w Turcji stoi na krawędzi przepaści. Tym razem cios przyszedł od środka, a nie z zewnątrz, po tym jak sąd najwyższy ogłosił, że to kredytodawca, a nie kredytobiorca powinien zapłacić podatek od umowy hipotecznej. Następnie decyzję tą wstrzymał i poinformował, że do 5 listopada nastąpi rozstrzygnięcie. 5 największych banków zanotowało gwałtowny spadek cen akcji związku z w/w informacją.


Arktyka


Rozpoczyna się bój o dostęp do oceanu Arktycznego. Uprzywilejowaną pozycję zajęła Rosja, która ma najdłuższą linię brzegową graniczącą z akwenem Arktyki oraz dość rozwiniętą jak na ten region infrastrukturę. Norwegia, Kanada, Dania, a także USA nie chcą pozostawać w tyle i rozpoczynają zmagania o dostęp do 22 trylionów ton surowców w tym niedostępnym dotychczas regionie. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, potencjalnie mamy kolejny obszar zapalny w kolejnych latach czy dekadach.


Opinie


Jak zawsze celne spostrzeżenia w kwestii ostatnich tygodni od Trader21 i całego zespołu. Warto szczególnie zwrócić uwagę na narrację wypowiedzi wpływowych osób podczas kryzysu w 1929 roku i porównać to do obecnych czasów.


Kiedy recesja? Guggenheim uważa, że już w 2020 roku. Pytanie czy stopy procentowe rzeczywiście wejdą, aż na 3,5% do tego czasu? A rynek akcyjny obsunie się o 50% podczas kryzysu? Tego raczej nie wie nikt, ale artykuł na pewno warto przeczytać.


Technologia


Z pozoru mało istotne, ale dla osób obytych w temacie dość przerażające. AI zwane NasNet “urodziło” własne dziecko AutoML. Dzięki rodzicowi ciągle się doskonali i jest tworzone do nowych zadań przez co człowiek nie ma najmniejszej szansy za nim nadążyć. NasNet osiągnął 82,7% dokładności w rozpoznawaniu obrazów co jest nowym rekordem.


Na pewno znacie klasyczny “dylemat wagonika”, a poniżej możecie przeczytać o jego nowszej wersji, a raczej spodziewanym rezultacie, który przypuszczalnie zostanie wdrożony do systemów operacyjnych aut autonomicznych. W skrócie MIT przeprowadził szerokie badania, które zaowocowały trzema zasadami,

  1. Życie człowieka trzeba chronić kosztem życia zwierząt,
  2. Życie większej grupy ludzi warto chronić kosztem mniejszej,
  3. Życie młodych ludzi warto ocalić kosztem życia starszych.

Bardzo ciekawy artykuł dotyczący AI, gratyfikacji, sterowania zachowaniami oraz w którym kierunku firmy z w/w branż będą się rozwijać w kolejnych latach.


Blockchain


Bitcoin od szczytu bańki stracił już 70%, wiele innych walut spadło o 90-99% z czego znaczna ilość okazała się po prostu zwykłymi oszustwami. Autor artykułu uważa, że blockchain to nic innego jak zwykły arkusz kalkulacyjny, który został z gloryfikowany pod wpływem manii na kryptowaluty. Można się z nim zgadzać lub nie w pewnych aspektach, jednak co do jednego ma całkowitą rację.

Moc wydobywcza służąca za potwierdzanie transakcji w łańcuchu blockchain (Bitcoina) znajduje się w większości w Chińskich rękach pod różnymi szyldami firm, więc między bajki można włożyć teorię, że mamy tutaj pełną decentralizację. Niestety również coraz więcej banków i krajów tworzy kryptowaluty, giełdy, różnej maści własne regulacje, które będą prowadzić do jeszcze większej centralizacji tej technologii.


To, że DasCoin jest piramidą finansową wiedzieli praktycznie wszyscy trzeźwo myślący ludzie z choć niewielkim doświadczeń w inwestycjach. Niestety jak zawsze skończyło się tak samo, a liczba poszkodowanych sięga wielu tysięcy osób. Na szczęście są też takie osoby jak Rafał Zaorski i Jakub Mościcki, którzy nie odpuścili tematu i doprowadzili w dużej mierze do ujawnienia całego procederu. Dzięki nim prokuratora zainteresowała się sprawą i w konsekwencji udało jej się zająć 44 mln PLN z kont bankowych należących do spółki.


Na bazie dalszych problemów z Tetherem (USDT) kolejne giełdy wprowadzają własne stable coiny. Tym razem przyszedł czas na Coinbase i nową kryptowalutę USDC (Digital Dollar).


12 grudnia to ważna data dla Bitcoina. To dzień kiedy zostaną wprowadzone kontrakty futures na giełdę BAKKT za pośrednictwem ICE (powiązana z NYSE). Obecnie Bitcoin znajduje się w wielomiesięcznej konsolidacji, a wyjście ponad poziom 7000$ lub spadek poniżej 6000$ wskaże dalszy kierunek w krótkim terminie inwestycyjnym.


Edukacja


Tomek z Trading for a Living tłumaczy w przystępny sposób jak możemy zabezpieczyć akcję przy pomocy strategii opcyjnej Married PUT.


Znaczna część moich dziennych informacji, a zarazem materiałów prasówki pochodzi z linkowni i livechatu portalu bogaty.men. Jeśli zależy wam na dogłębnej i rzetelnej wiedzy dotyczącej bieżących wydarzeń polecam gorąco zapoznanie się z całą zawartością portalu.


Polecam również spojrzeć na 10 edycję grafik. Miłej lektury!

Inne...