fbpx

Przegląd tygodnia 24 – 30 Czerwca 2019

Czas czytania: 6 min

INFO


Zaczęły się wakacje, a związku z tym miłym faktem, mam zamiar ciut odpocząć od informacji oraz rynków czego i wam serdecznie życzę. Przegląd tym samym będzie się pojawiał w formie pisanej lub linków w okresie wakacyjnym w zależności od tego, ile czasu autor bloga będzie spędzał w lesie, górach czy na plaży. Naturalnie w przypadku jakiegoś większego zamieszania, pojawi się konkretniejszy komentarz.

Na tą chwilę jesteśmy w strefie budowania trzeciego topu na indeksach w perspektywie longterm, więc z mojego punktu widzenia dzieje się niewiele, bo panowie się jeszcze nie określili, w którą stronę pojedziemy na kolejny kwartał czy drugie półrocze, a co dopiero w dalszej perspektywie.


MUST READ


15% wolne od biasów

Jacek Lempart (System Trader) to skarb w naszej rodzimej blogosferze. Merytoryczny, rzetelny, opierających się na danych i źródłach, mówiący jak jest naprawdę… Jest to najbardziej wartościowy artykuł o strategii, jaki czytałem w tym roku. Przede wszystkim skierowany dla początkujących czy średnio zaawansowanych inwestorów, którzy skupiają się na długiej perspektywie, a nie chcą ślęczeć nad rynkami każdego dnia czy tygodnia.

Sam osobiście stworzyłem sobie portfel (z własną modyfikacją indeksu świat ex-US), który będę realizował przez lata w tej strategii jako uzupełnienie mojego codziennego handlu.


G20 & Trade War

Nic. Taki jest mój osobisty wniosek po zakończeniu G20. Nic się nie zmieniło w kwestii wojny celnej. Żadnych konkretów solidnej wagi, kilka gestów, które niewiele znaczą i całe mnóstwo gadania, otoczki medialnej, bicia w te same tony co ostatnio, itd. Rynki od dawna są karmione “pozytywnymi” newsami w stylu 90% deala za nami, a tak naprawdę to wszystko cały czas jedna wielka ściema, przynajmniej moim zdaniem.

Do wyborów w USA, Chiny mają czas i mogą rozgrywać Trumpa, który będzie miał coraz mniej pola manewru, a sukces mu będzie potrzebny, aby je wygrać. W którymś momencie, może ustąpić i zgodzić się na warunki Chin, ale pytanie czy do tego w ogóle dojdzie? Tego nie wiemy, więc pozostaje nam cierpliwie czekać.

Inną kwestią jest rozegranie przez Trumpa najważniejszych graczy. Tutaj wizerunkowo naprawdę zyskał, odtrąbił swoje sukcesy, szczególnie z Kimem. Choć patrząc z drugiej strony to raczej przywódca Korei Północnej jest tutaj stroną zwycięską, po przewróceniu stolika w Wietnamie. Tam się cały czas toczy gra o najwyższą stawkę, a mnie irytuje, że tak mało wiemy i musimy składać niekompletny obraz, bo brakuje nam najważniejszych puzzli.

Czekamy na FED w takim razie lub ewentualne iskierki na Bliskim Wschodzie, niezapominając, że za rogiem może się również czaić coś o czym nie mamy pojęcia. SPX jest na trzecim topie bez rozstrzygnięcia, choć dane gospodarcze ze świata jasno wskazują kierunek i na pewno nie jest to góra na tą chwilę. Zobaczymy co centralni szamani na to, bo jeśli dojdzie do silnych spadków to w drugiej połowie roku, trzeba będzie podać pacjentowi tlen. Nie komentuje wogóle kuriozum ucinania stóp przy poziomie SPX 3000.

Polecam przejrzeć poniższe artykuły.


GRAFIKI i WYKRESY


USA


Bear & Bull

Miej przygotowane scenariusze na oba kierunki, nie bądź perma bearem, bo to do niczego nie prowadzi. Cały czas jesteśmy w decydującej strefie, a wskaźniki zaprzeczają sobie wzajemnie, więc cierpliwości. Rynek nie ucieknie, okazje również nie, za to twój kapitał może uszczupleć realnie, poprzez błędne zakotwiczenie w decyzjach. Miej szeroki obraz na rynek, nie odrzucaj elementów, które nie pasują do twojej teorii, weryfikuje opinie z faktami. Myśl samodzielnie.


Wyrzucenie Powella

Jak zareaguje rynek na takiego tweeta? Warto się zapoznać, bo reakcja może być gwałtowna, a samo zdarzenie, wcale nie jest tak nieprawdopodobne jak się części analityków wydaje.


5 tabelek

FactSet zwraca uwagę na kilka wykresów, które warto obserwować w kolejnych miesiącach.


POLSKA


PPK

Jeśli są tutaj jacyś niepoprawni marzyciele, którzy mają zamiar pozostać w Pracowniczych Planach Kapitałowych to polecam zapoznać się z poniższym artykułem, który porównuje jak mocno dany fundusz będzie was kroił z biegiem lat.


Służba zdrowia

Możliwe, że to temat ciut nie inwestycyjny, ale za to dotykający każdego z nas. Że jest źle to raczej nie muszę nikogo przekonywać, ale co jeśli wam powiem, że jest katastrofalnie, a nie źle? I będzie jeszcze gorzej w ciągu kolejnych lat, a nie wspomnę nawet o dekadzie czy dwóch. Takich zmian i rozkładu w jakim znajduje się nasza opieka zdrowotna, nie da się odwrócić w ciągu paru lat, nawet, gdyby już dziś politycy się za to zabrali, a uwierzcie mi, nie zanosi się na to.

Polacy leczą się w rekordowej skali w prywatnym sektorze, który od dawna również jest niewydolny (kolejki, brak specjalistów, pogarszająca się opieka, coraz częściej błędne diagnozy), a płacą za to srogie pieniądze.To nie wróży nic dobrego w perspektywie kolejnych lat, więc dbajcie o swoje zdrowie, bo wówczas ominie was wątpliwa przyjemność korzystania z szeroko pojętej opieki medycznej w naszym tekturowym państwie.


3% inflacji?

Dobre pytanie. Czyżby naszym magikom już nie starczyło amunicji na zaginanie rzeczywistości z hasłem: “byle do wyborów”? Ja wiem, że temat dla wielu już nudny, bo przecież ile można mówić, że nam tutaj zwyczajnie mości panujący ściemniają w kwestii inflacji oficjalnej czy tej ukrytej. Był ktoś ostatnio w sklepie i robił normalne zakupy? A jak tam lokaty bankowe? To tyle w temacie inflacji.


NIEMCY


INSTEX

Mamy strzał ostrzegawczy w kierunku USA. Pytanie tylko czy to jest strzał z a) wiatrówki, b) pistoletu c) armaty? A najlepsze w tym wszystkim jest ten prosty fakt, że nie padł on ze strony “przeciwników” USA, a ich najbliższych “sojuszników”.

Koniec globalnego ładu jaki znamy i kropka. Deal with it.

Co zrobi Trump? Czy EU będzie miała jaja i pójdzie za ciosem? Czy się skończy jak w 2018 roku, a Iran i inni zostaną rzuceni na pastwę USA. Przekonamy się wkrótce.


DB

Nasz trup robi redukcje (kolejną), ale za to jaką! Jak się bawić to z hukiem i po co się rozdrabniać.


TURCJA


Co dalej z Erdo?

Imamoglu wygrał po raz kolejny w Instambule, więc został zdobyty silny przyczółek, aby w kolejnych latach rzucać kłody pod nogi panującemu prezydentowi. Szczególnie, że AKP traci poparcie na rzecz CHP i kurdyjskiej HDP. USA nie udało się puczem wysadzić z siodła Erdogana, więc może uda się innym, ulubionym sposobem, czyli zaprowadzaniem “demokracji”. A tak nawiasem, zobaczcie co się dzieje dziś w Hong Kongu, ktoś tam ewidentnie dolewa paliwa do ognia, aby protesty nie zgasły.


KRYPTO


Libra

Wydaje się, że na BTC mamy potencjalny midtop, ale wciąż brakuje potwierdzenia. Natomiast świat żyje informacjami płynącymi ze strony Cukierka o “jego” nowym pomyśle. Chiny z sukcesem wprowadziły Alipay czy WeChat Pay, ale odpowiedź USA poszła o krok dalej. Zasadniczo już nawet nie USA, a po prostu największych światowych korporacji, które chcą przejąć kontrolę nad zachodnią częścią finansów zwykłych ludzi.

Inaczej się tego nie da nazwać w mojej opinii, bo wszelkie dane na nasz temat już mają, więc czas na etap drugi i dobranie się do naszych portfeli. Kontrola jednostki postępuje dużymi krokami naprzód, choć na razie wygląda, że rządy i banki nie są jakoś specjalnie z Libry zadowolone. Z drugiej strony nie widzę, możliwości, aby ta pseudo kryptowaluta powstała bez ich zgody, więc pytanie czego nie wiemy. Społeczeństwo bezgotówkowe nadchodzi?


GEOPOLITYKA


Indie

Dodałbym do tego jeszcze Japonię, Australię i Turcję. Pisałem kilkukrotnie o tym, że w/w kraje są kluczowe dla USA w balansowaniu wpływów Chin i Rosji. Co ciekawe ostatnie pogrożenie palcem Japonii przez Trumpa, a wcześniej romansowanie Abe z Putinem i Xi mają tutaj olbrzymie znaczenie.

Analogicznie jest w przypadku Indii, które coraz śmielej sobie poczynają w relacjach z przeciwnikami USA i chcą skorzystać na inicjatywie BRI. Szczyt SCO oraz rozmowy z Rosją o S400 jasno wskazują w którą stronę patrzy Modi, co przyprawia o ból głowy administrację Trumpa.

Jeszcze kilka lat temu, pomysł, że Indie, Turcja czy Australia/Japonia mogłyby przejść z obozu USA czy względnie neutralnego na stronę Chin/Rosji był nierealny. A dziś? Wydaje się, że globalny ład, który znamy od dekad, sypie się na naszych oczach, a najważniejsi gracze, chcą zająć jak najlepsze pozycje przed nowym rozdaniem, pozbywając się starych zobowiązań.


TECHNOLOGIA


Cenzura Google

Ostatnimi czasy w mediach pojawiają się coraz to nowe dowody na bezprecedensowe manipulacje Google, Youtube, FB i innych ulubieńców ludu. Tutaj już nawet nie chodzi o lewicę i prawicę, a o walkę przetrwanie całego nurtu globalizacji, który tak skutecznie został nam zaaplikowany w ostatnich dekadach.

Przeciwnikiem i złem wcielonym jest naturalnie osoba Trumpa, która chce ukrócić zapędy międzynarodowych korporacji. Pytanie tylko czy z tą hydrą nasz dzielny rycerz sobie poradzi nie tracąc przy tym głowy.


EDUKACJA


Cykle

Pomijając reklamę ING, warto przesłuchać ten krótki materiał na kanale TJSu, aby zrozumieć jak istotne są cykle w gospodarkach i w jakiej fazie się obecnie znajdujemy.


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to inicjatywa, gdzie kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka źródeł z linkchatu. Jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, przydatnych w codziennych inwestycjach: www.facebook.com/marketontime/

Inne...