Przegląd tygodnia 25 – 31 marca 2019

Czas czytania: 8 min

LAST WEEK


Mueller

2 lata histerii i nakręcania społeczeństwa przez demokratów dobiegają końca.  Raport trafił do rąk Barra, a ogólny wniosek jest taki, że nie znaleziono dowodów na to, że Trump lub ktoś z jego otoczenia współpracował z Rosjanami w celu manipulacji wynikami wyborów prezydenckich. Jednak pozostaje wiele wątpliwości w kwestii tego czy Trump nie utrudniał śledztwa, próby “legalnego” przewrotu, którego jedną z postaci był szef FBI Comey.

Pytanie otwarte jaką część raportu pozna kongres, a ile zostanie odtajnione dla pospolitych ludzi. W Ameryce trwa walka na najwyższych szczeblach władzy, a podziały są widoczne nawet wśród otoczenia prezydenta. Czy taki kraj ma szansę przetrwać kolejne lata bez żadnych zmian? Osobiście wątpię. Ciśnienie rośnie i prędzej czy później będzie musiało znaleźć ujście, bo inaczej wybuchnie.

Według wielu analityków społeczeństwo nawet podczas wojnie w Wietnamie nie było bardziej podzielone. Podsycana przez media polaryzacja poglądów politycznych Amerykanów będzie postępować, aż do momentu kiedy osiągnie stan krytyczny. Co wówczas się wydarzy? Nie wiem, ale na pewno nic dobrego.


FED

Pod koniec 2018 roku coś się zmieniło. Możemy domniemywać, że to wpływ administracji Trumpa, spowolnienia gospodarczego na świecie, zadłużenia USA, etc. Powód generalnie nie ma znaczenia, liczą się fakty. FED zrobił pivot o 180 stopni od kolejnych podwyżek do zatrzymania QT, potencjalnego wznowienia QE i braku podwyżek w 2019, a dziś nawet mówi o cięciu stóp! Wow.

To wszystko w zaledwie 3 miesiące, co może świadczyć o tym, że pod tą wieloletnią warstwą pudru, nazbierało się tyle syfu, że nie ma szans aby dalej to przykrywać każdego poranka. Powell wspomniał o wrześniu jako potencjalnej dacie zatrzymania redukcji bilansu, ale nie przywiązywałbym do tego na razie wielkiej wagi, bo sytuacja jest na tyle dynamiczna, że wszystko może nam eskalować dosłownie z tygodnia na tydzień.

Na moim wykresie z zeszłego roku, zaznaczyłem wyraźnie, że nowa pseudo hossa zacznie się w momencie zmiany polityki FEDu – pl.tradingview.com/chart/ES1!/uSDpcOdT/

Nie jest istotne jak się będzie nazywać nowe QE.  ECB, Chiny i Japonia lecą na oparach i pompują kolejne ilości tlenu, jednak to FED ma decydujący głos w tej zabawie. Którą drogę wybierze? Tutaj nie chodzi już wyłącznie o gospodarkę USA, a o cały system finansowy i sytuację geopolityczną USA vs Chiny.

Jeśli w tym roku pojawi się jakieś cięcie, nawet o ćwiartkę przy tak “fantastycznej” oficjalnej kondycji gospodarki USA to czas zacząć się pakować i rozglądać za spokojniejszym miejscem, aby nie wpaść pod koła nadjeżdżającego pociągu.

Przyszło nam żyć w epickich czasach jak mówi Bartosiak, zdawajmy sobie z tego sprawę. Ostatnie 30 lat dobrobytu, uśpiło czujność większości z was, szczególnie osób, które nie mają nic wspólnego z historią. Przekonamy się wszyscy, że lata szeroko rozumianego spokoju są już za nami, a przed niestety zanosi się na solidną burzę, praktycznie w każdym aspekcie naszego życia.

Stąd też jak zawsze te same słowa: Najpierw zabezpiecz swój kapitał, dorobek życia, aby go nie stracić. Dopiero później myśl o kolejnych zyskach, bo na te zawsze przyjdzie czas.


Włoski szlak

Pierwszy kraj z grupy G7 dołączył do inicjatywy Jedwabnego Szlaku. Mając świadomość w jakich tarapatach są Włosi, dali sobie szansę aby poprzez inwestycje infrastrukturalne, wyjść z dziury w którą UE oraz oni sami się wpędzili. Jednak czy na pewno?

Porozumienie podpisane w zeszłym tygodniu, nie określa właściwie nic konkretnego, ani też nie jest popierane jednomyślnie przez rządzących. Jest to raczej bardzo mocny sygnał, że możemy iść w tym kierunku, skoro EU nas olewa, bo skądś tlen dla gospodarki trzeba dostarczyć. Niestety nikomu we Włoszech się nie uśmiecha aby podobnie jak dokonał tego w innych krajach, chiński kapitał przejął im znaczącą ilość infrastruktury. Dwa, że EU wraz z USA będą robić co mogą, aby torpedować tą sytuację.

Xi zaraz z Włoch pojechał na spotkanie z Makaronem i Makrelą, którym towarzyszył najważniejszy pijak parlamentu. Podobno miało to być spotkanie jedynie Francja-Chiny, bo tak są rozgrywani potencjalni kandydaci, ale zostało to zmienione na spotkanie trójstronne. A może szykuje się szczyt EU-Chiny?

Bogaty wujek z walizką juanów jest mile widziany na salonach Europy co doprowadza do szewskiej pasji drugiego wujka zza oceanu Atlantyckiego, który natychmiast pogroził palcem Włochom i wszelkim innym krajom, które będą próbowały samodzielnie stanowić politykę z Chinami (co innego bantustany w Afryce, a co innego znaczące gospodarki świata).

Zobaczymy jak się sprawa rozwinie, ale faktem jest, że Chiny dawno już są w Europie, a teraz jedynie budują do niej autostradę, aby przyspieszyć przepływy wujowskich walizek na, których każdy chce położyć rękę.


NATO

Sprawa jest praktycznie przesądzona z tego co można wyczytać w wypowiedziach kluczowych niemieckich polityków od kilku miesięcy. Prztyczkiem w nos dla USA były ostatnie cyferki przewidziane w budżecie Niemiec. Miejcie proszę świadomość, że globalny ład międzynarodowy rozjeżdża się na waszych oczach. Układ, który trwał nieprzerwanie od końca drugiej wojny światowej jest właśnie rewidowany, a Chiny, USA, Europa oraz Rosja muszą się określić w nowych rolach.

To koniec hegemona USA w takiej czy innej formie. Nie ma szans, aby w kolejnej dekadzie było spokojnie na świecie w momencie takich ruchów. Większość z nas nie żyła w czasach kiedy ten ład się wykuwał, ale poświęćcie sobie chociaż godzinkę i poszukajcie samodzielnie informacji w necie. Rzetelne źródła historyczne opisują dokładnie co się dzieje w momencie resetu ładu globalnego, a działo się to już wielokrotnie w ciągu ostatnich kilkuset lat. Historia nie kłamie moi mili, ona nas ostrzega. Szkoda tylko, że człowiek jest ułomny i nie chce pamiętać.


GRAFIKI i WYKRESY


MUST READ


Dirty Little Secret

Kto wpompowuje kilka miliardów USD w ETFy, tylko po to, aby wyciągnąć je z powrotem po kilku dniach? Dlaczego robią to na koniec kwartału? Co ma z tym wspólnego BlackRock, Vanguard i State?

Moi mili, podatki to właściwa odpowiedź, a raczej ich brak bo w ten sposób największe fundusze w pełni legalny sposób zostawiają we własnej kieszeni miliony USD rocznie. Tak zwane transakcje “heartbeats” sprytnie wykorzystują luki podatkowe z ery Nixona, a IRS może się tylko przyglądać. Warto przeczytać cały artykuł, szczególnie, że cały proceder nasilił się w 2018 roku.


Nieruchomości globalnie

The Economist w krótkim podsumowania co nam w trawie piszczy, szczególnie dla tych co przespali ostatni rok.


USA


Cła

Bardzo ciekawy artykuł. Nie spotkałem się z tą tezą wcześniej, ale warto jej się przyjrzeć bliżej. W skrócie cła są sprytnym, nowym podatkiem nałożonym na Amerykanów, który po części łata dziury w budżecie. Jednak to ich poboczna funkcja, ponieważ główna ma na celu najważniejszą rzecz, a mianowicie rozbicie koncentracji produkcji w Chinach i zmuszenie zachodnich korporacji do poszukania innych krajów. Jeśli to by się powiodło, wówczas USA już na pewno nie pozwoli, aby ponownie ktoś stał się dla nich konkurentem w skali globalnej.


Banki

Konsolidacja sektora nabiera tempa jak głosi tytuł artykułu. Ogromne molochy na rynku USA typu BoA, Morgan, WF powstały w wyniku fuzji, których czeka nas jeszcze wiele, szczególnie w momencie kiedy zacznie się panom w melonikach robić ciepło w najbliższych latach. Tymczasem łączy się BB&T i SunTrust, który stanie się 6 największym bankiem detalicznym w Stanach.

Co ciekawe przed kryzysem w 2008 roku, trzy złote kury posiadały około 20% wszystkich depozytów w USA. Obecnie jest to wartość w okolicach 32%, pomimo tego, że łącznie działa w Stanach 5 tyś. banków.


Krzywa rentowności

Białek tłumaczy dlaczego rynek wystraszył się odwrócenia krzywej. Podsumuję w trzech słowach – awaria na horyzoncie.


Rynek zwariował

Bardzo rzeczowe podsumowanie Charles Schwab o aktualnej sytuacji na rynku akcji, obligacji oraz gospodarki USA. Dodam tylko od siebie, ostrożnie w tym kwartale z inwestycjami, bo zanosi się na mocne turbulencje, a wysoka zmienność jak zawsze równa się temu, że świnie idą na rzeź.


Powódź

Środkowa część Stanów Zjednoczonych dosłownie tonie. Pomijając skutki czysto społeczne, zastanówcie się nad gospodarczymi. Spójrzcie na surowce rolne, szczególnie jeśli dolar po ostatnim wyjściu w górę zacznie się nam osłabiać.


POLSKA


Rewolucja

Czyżby KNF wziął się do roboty i naprawdę zadba o indywidualnych inwestorów? Koniec z zyskami na papierze i chorymi opłatami za zarządzanie funduszami? Niemożliwe? Jednak ewidentnie komuś serduszko zmiękło i może nareszcie dołączymy do cywilizowanych krajów, ku rozpaczy naszych rodzimych funduszy.


Digital Tax

Temat wraca jak bumerang, im więcej kasy brakuje w budżecie tym częściej wraca na patelnię. Idziemy śladami EU i próbujemy przykręcić śrubkę Google, FB, etc. O ile EU mogła sobie na to pozwolić, tym samym, my za podobne pomysły, możemy zaraz dostać po łapach.


NIEMCY


Fuzja DB i CB

A po naszemu bomba z opóźnionym zapłonem. Tworzony potworek, który ma konkurować z największymi na świecie, ledwo jest w stanie ustać na nogach. To co w/w Panowie mają w księgach nie śniło się pewnie nikomu, ale Niemcy nie mają tak naprawdę wyboru. Upadek systemu bankowego równa się zmieceniu nie tylko naszych zachodnich sąsiadów z planszy, ale również całej EU.


TURCJA


Swap

Grillowanko Erdogana znów daje o sobie znać, ale nasz mężny przywódca kraju nie poddaje się tak łatwo naciskom i tym prostym sposobem mamy wyjątkowe fajerwerki. Zobaczymy co dalej, bo USA, ani Europa nie odpuści, choć tym drugim zrobiło się znów ciepło z racji zaangażowania sektora bankowego.


UKRAINA


Wybory

To ten weekend przyniesie wynik, co do dalszego kierunku polityki naszego wschodniego sąsiada. Krótki artykuł z nieco innej perspektywy omawiający aktualna sytuację na scenie politycznej Ukrainy.


AUSTRALIA


Spowolnienie Chin

Wiemy, że kraj kangurów jest od lat uzależniony od środków płynących z największej gospodarki Azji. Odwyk może być bardzo bolesny via Wenezuela i dolary płynące z rynku ropy. Czy coś takiego grozi Australii? W żadnym wypadku, ale i tak sprawa wygląda poważnie i zaczynam się zastanawiać, ile krajów na świecie jest w podobnej sytuacji. Chiny dokonują czegoś niesamowitego. Podbijają gospodarczo świat, bez anie jednego wystrzału. W końcu rządzi pieniądz i już raczej nie powinno nikogo dziwić.


PAKISTAN


IMF

W Indiach wybory za rogiem, a u naszych ulubieńców zbliża się termin deala z IMF. Łatwo, lekko i przyjemnie nie będzie. Wujek Sam pilnuje ogródka. Spodziewajcie się perturbacji, które mogą zrodzić małą okazję spekulacyjną.


CHILE


Energia

Polecam obserwować ten kraj na kolejną dekadę, bowiem jest to jeden z moich ulubieńców w Ameryce Południowej. Artykuł omawia sektor energetyczny i nadchodzące w nim zmiany, szczególnie z nastawieniem na przejście w kierunku energii odnawialnej.


WENEZUELA


Dramat

Jeden z moich trzech ulubionych kanałów na Youtube. Spójrzcie na całą zawartość, bo mamy tutaj rewelacyjną dawkę ciekawych historii w przystępnej formie.


GEOPOLITYKA


Grand Strategy

Prawdziwy kąsek dla fanów geopolityki w wielkim wymiarze. Graham Allison z cyklu co mogą zrobić Stany Zjednoczone, aby przeciwstawić się Chinom. Gorąco polecam.


TECHNOLOGIA


Acta 2

Polacy w pełni będą martwić się dopiero za 2 lata, a miłościwie nam panujący, nie są zbyt optymistycznie nastawieni do w/w przepisów, więc sprawa pozostaje otwarta. Jak sami widzicie w EU i na świecie kierunek jest jasno wytyczony – pełna cenzura. W jaki sposób to dotknie Ciebie? Nie będziesz miał/-a, dostępu do rzetelnych informacji, często spoza głównego nurtu. Dotyczy to również mojego bloga, zwyczajnie zniknie z sieci, bo nikt nie będzie ryzykował i zamknie swój kramik, bądź też przejdzie na czysto prywatną, zamkniętą grupę lub jakiegoś newslettera ala Wojtek Szala, którego serdecznie polecam.

Czym to będzie skutkowało? Tym, że większość nowych osób, straci szansę na przeczytanie czegoś wartościowego, często w innej opinii niż serwowana papka medialna. Niestety nie mamy wyboru, a jeśli komuś wydaje się, że protesty i inne cuda odwrócą w/w fakty to żyje w iluzji. To jest plan dalekosiężny i cenzura mediów, internetu jest niezbędna rządzącym w dzisiejszym świecie, aby utrzymać ten burdel w ryzach. Chiny są najlepszym tego przykładem, ale Europa dumnie kroczy zaraz za nimi.


FB Crypto

Czy Cukierek wprowadzi swojego stable coina na zasadzie Tethera? Całkiem prawdopodobne, a sama moneta ma się nazywać, uwaga… Facebook Coin! Yhm. Czy to cokolwiek zmieni dla upadającego FB? Wątpię, bałagan jedynie robi się większy, bo czego to oni już nie wymyślili przez ostatnie dwa lata. Jednak nie ma czemu się dziwić, skoro kasa się nie zgadza.


Autonomiczność

Taką ciekawostkę znalazłem w necie w kwestii rewolucji drogowej porównywalnej z poczatku XX wieku czyli przejścia z koni na samochody. Sci-fi w realu.


EDUKACJA


Biasy

Dlaczego tkwimy w pułapkach poznawczych? Co z tym mają wspólnego fake newsy? Nasz mózg nie lubi myśleć i wolimy chodzić na skróty, zamiast używać logicznego myślenia. Obejrzyjcie, warto!


Nie gambluj

Na przykładzie branży wydobywczej co prawda, ale zasady są uniwersalne. Warto przeczytać, a potem zrobić to jeszcze raz i jeszcze raz. Bańki spekulacyjne są wszędzie, wpadniecie na jedną czy drugą, prędzej czy później, a efekt Dunninga-Krugera dotyczy każdego z nas, nawet w codziennym życiu.


OD AUTORA


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to zupełnie darmowa inicjatywa, a kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka linków, bo gro informacji czerpię właśnie stamtąd, więc jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, których nie ma na blogu m.in. Daily News, wykresy/dane giełdowe, porcję cotygodniowych grafik oraz inne przydatne rzeczy w codziennych inwestycjach: www.facebook.com/marketontime/

 

Inne...