fbpx

Przegląd tygodnia 25 luty – 3 marca 2019

Czas czytania: 6 min

MUST READ


Recesja

Lepszego podsumowania danych gospodarczy oraz wskaźników wyprzedzających nie widziałem od wielu miesięcy. Każdy z nas powinien to sobie wydrukować i powiesić na ścianie w biurze, aby mieć to w pamięci podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych w 2019 roku. Dane z gospodarek moi mili mogą być opóźnione, mogą nie być idealne, ale kierunek obrały już dawno, a rzeki kijem nie zawrócisz.

O ile to wciąż rzeka, bo może zaczęła się już powódź, a wielu z nas tego nie widzi i nie chce zrozumieć. Bądźcie ostrożni, chrońcie kapitał przede wszystkim, nie ryzykujcie nadmiernie, bo to nie czas, aby gonić za milionami, a starać się przede wszystkim nie stracić dorobku życia.

Jeśli artykuł od Liz was nie przekona, przeczytajcie również drugi od Raya Dalio. Nasz ulubieniec stwierdza krótko i zwięźle – FED nie ma wystarczających środków, aby powstrzymać kryzys na rynkach.


Wenezuela

Tekst wybitny. Kompleksowy opis sytuacji zarówno gospodarczej, społecznej jak i politycznej na tle historii oraz aktualnych czasów. Dlaczego Wenezuela 40 lat temu stała się zakładnikiem USA, a za chwilę dojdzie tam do “wojny domowej”. Szczerze polecam, fascynująca lektura oparta na konkretach. Jeden z moich ulubionych blogów.


USA


Show

Trumpowi można wiele zarzucić, ale nikt nie może powiedzieć, że nie jest wyjątkowym prezydentem. 2 godzinny występ, który w pewnych momentach był 100% spontaniczny, omawiający praktycznie wszystkie aspekty, które ostatnio przewinęły się przez amerykańskie media. Nie przebierał w słowach, oberwało się niejednemu jak to ma w swoim stylu. I jak go tu nie lubić, za taką ilość rozrywki w tak krótkim czasie?


PMI

USA dopiero nabiera wody, podczas, gdy największe gospodarki zwyczajnie toną. Spójrzcie na Japonię, Niemcy i Chiny, które zostały pociągnięte w dół, głównie przez przemysł motoryzacyjny o którym pisałem m.in. ostatnio.


Buffett

Nigdy nie byłem fanem WB, a cały hype wokół jego inwestowania, uważam za zwyczajnie przesadzony, pomimo rewelacyjnego wyniku lifetime +20% CAGR. Wiem, że pisząc w ten sposób, wsadzam kij w mrowisko, bo zaraz podniosą się głosy jakich wiele w takich przypadkach, ale… każdy ma prawo do własnego zdania moi mili. Nie należę do osób, które za najważniejszą miarę sukcesu uznają wynik finansowy, stąd pewnie, nigdy nie byłem tak łasy na pieniądze jak inni w nasze branży.

Ostatni rok pokazał nam kilka istotnych rys na wizerunku WB. I negowanie tego nic tutaj nie pomoże. W skrócie i znacznym uproszczeniu można napisać, że Buffet jest mistrzem cierpliwości, bo zrobił to co chłopcy od Bitcoina tylko, że na znacznie dłuższą i większą skalę. HODLuje akcje od 50 lat, a czasy się zmieniają i każdy cykl się kiedyś kończy, sztuką jednak jest wiedzieć kiedy ze sceny zejść.


Wojna handlowa

O co m.in tak naprawdę chodzi USA w rozpętanej zawierusze na światowych rynkach. Na pewno nie o deficyt handlowy, który się ciągle zwiększa, pomimo podjętych działań administracji Trumpa. Technologia mili państwo to słowo klucz do zrozumienia tego dlaczego tak Trump ciśnie Xi, a także ile rok do roku z tego tytułu traci USA na rzecz Chin.


CAPE nieruchomości

Bańka kilkunastu miast USA przedstawiona obrazowo na wykresach, która przypominam jest i tak niczym wobec tego co mamy w Kanadzie czy Australii. Chińczycy ostatnio zaczęli się wyzbywać nieruchów w tych trzech krajach i zdecydowanie prowadzą wśród sprzedających.


NIEMCY


Europejska gospodarka

Problemy wewnętrzne Niemiec na wielu płaszczyznach i efekt domina w skali Europy. Trup, który wykazuje ostatnie podrygi przed osunięciem się niżej. Czy to jego pociągną w dół inne gospodarki (?). Czy też sam stanie się zgubą EU w aktualnej formie. Przekonamy się już na przestrzeni kolejnych lat.


POLSKA


Wojna o pamięć

Dlaczego przegrywamy tą walkę? Czyje interesy realizuje Polski rząd? Dlaczego obywatele są regularnie okłamywani i nic sobie z tego nie robią? A także, wiele innych, równie frapujących pytań i konkretnych odpowiedzi, które nie każdemu przypadną do gusty. Czas się obudzić Polsko!


IOR

Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowany przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zamiast przestarzałego PKB. Od jakiegoś czasu dochodzą słuchy ze świata, że miernik w postaci PKB jest zwyczajnie przekłamywany w dzisiejszych czasach, nie odwzorowując adekwatnie sytuacji w danym kraju i nie ma dłuższej racji bytu w obecnej formie. W takim wypadku musi zostać przez coś zastąpiony. IOR to ciekawy koncept, choć również nie pozbawiony wad.


CHINY


Garść newsów z Państwa Smoka. Chiny stawiają na rozwój rolnictwa, które jest jednym z najbardziej zacofanych sektorów ich gospodarki. Mają również w planach stworzenie ogromnej strefy gospodarczej zwanej “Greater Bay Arena”. W Szanghaju mamy najdroższe mieszkania w Chinach, cena bagatela 40-50 tys PLN za m2. Sprzedaż aut leci dalej na łeb na szyje. Huawei walczy i nie składa broni. Szeroki strumień pieniędzy od banku centralnego płynie dalej w rynek.


Pranie kasy

Zasadniczo sprawa dotyczy Hiszpanii i kont obywateli Chińskich, którzy stracili (!) dostęp do swoich rachunków pod pretekstem prania pieniędzy. Mowa tutaj o ponad 5 tys kont bankowych, których zablokowanie wywołało niemały skandal. Polecam spojrzeć w myśl tego, że wasze środki są “bezpieczne” w banku i macie do nich zawsze dostęp. Powodzenia, szczególnie w naszym bantustanie z przepisami ostatnio uchwalonymi przez miłościwie panujących.


Rating

System już działa, a w kolejnych lata ma objąć wszystkich obywateli. Na razie ponad 23 miliony mają zakaz podróżowania. Witamy w nowej rzeczywistości Orwella, przyzwyczajajmy się, bo czeka nas dokładnie to samo w kolejnych dekadach.


UK


Brexit saga

Nie wiem, który to odcinek, ale zanosi się, że będzie ich więcej. Zresztą zdziwiony nikt z was raczej nie jest, bo pisałem o tym kilkukrotnie w ciągu ostatnich miesięcy. Tutaj krok do tyłu, tam krok do przodu i jakoś to idzie, a całe zamieszanie będzie służyć… no właśnie, komu tak naprawdę? Czy rzeczywiście za rok, dwa zdecydują się opuścić EU czy tym razem już nie pozwolą, aby lud podejmował pochopnie decyzje i wynik referendum będzie właściwy? Ciężki temat i raczej nie zanosi się na to, abyśmy prędko poznali rozwiązanie.


ZŁOTO


Melt-up?

Coś się dzieje na globalnym rynku złota i to pod wieloma aspektami. Sam nie śledzę, aż tak dokładnie rynku metali szlachetnych z powodu braku czasu, ale konsolidacja, która trwa od 2016 będzie owocować bardzo silnym ruchem w momencie przełamania kluczowych poziomów. Trudno jednak pominąć newsy o Barricku czy Goldcorp, które mogą wskazywać, że branża się na coś szykuje. Pytanie na co?


GEOPOLITYKA


Indie vs Pakistan

Wujek Sam odpowiednio mocno zamieszał w kociołku i mamy tego pierwsze efekty. Wiele miesięcy temu było jasne, że w momencie pivotu Pakistanu na Chiny nie będzie spokoju w regionie, szczególnie, że Indie muszą w jakiś sposób ograniczyć wpływy swojego silniejszego sąsiada zza gór, bo za chwilę zostaną dosłownie otoczone. Czy z tego zrobi się druga Syria? Nie sądzę, ale w kolejną Ukrainę i konflikt proxy już wierzę.

Szczerze mówiąc na fali spokoju w regionie w ciągu ostatnich lat, nie poświęcałem temu wiele uwagi. I to był błąd, ponieważ, jakby się zastanowić to historycznie jest tam solidny bajzel, coś ala nasze Bałkany. Stąd mamy idealny punkt zapalny z potencjałem na większy konflikt. Tutaj wracamy do analiz, że potencjalna wojna pomiędzy USA-Chiny za xx lat ma zacząć się właśnie od konfliktu niebezpośredniego. Wypisz, wymaluj idealny obszar.

Systematycznie podgrzewana wojenka dostawami, kapitałem i ludźmi przez wujka Sama, która uwikła Pakistan, a co za tym idzie przede wszystkim Chiny dla których jest to najważniejszy (!) region w kontekście BRI. Indie siłą rzeczy będą angażowane coraz bardziej, a z państwa neutralnego prędzej czy później mogą zostać zmuszone do stanięcia po stronie USA. Do tego jednak jeszcze daleko, bo starają się być na ile mogą niezależne, flirtując choćby z Rosją na coraz większą skalę.

Wybiegamy co prawda w przyszłość, ale warto znów obserwować co się dzieje w tamtym regionie, bo poza Koreą Północną i Południową, a także Tajwanem (będą prędzej czy później zjednoczone) mamy potencjalne miejsce do eskalacji napięć.


Kto przewrócił stolik?

No deal. I tutaj mamy ciekawostkę proszę Państwa. I to dość grubego kalibru rzekłbym, ponieważ wszystko wskazywało na to, że są już dogadani. Pytanie co się zmieniło/stało w ciągu ostatnich dni, godzin (?), że tak się nie stało. Nie wiemy tego, przecieków praktycznie nie ma, zostają jedynie domysły.

Fakty są takie, że Kim nie jest na tyle głupi, aby się rozbroić w pełni z głowic nuklearnych, bo nie popełni błędu innych przywódców, który już dawno gryzą piach. Za parę lat zaprowadzono by mu “demokrację” w zachodnim wydaniu i tyle by go widziano. Pytanie w co gra Korea (?), a raczej Chiny, bo cały czas wiemy na czyim sznurku chodzą. W ciągu kolejnych tygodni powinno się pojawić kilka informacji, które połączone, mogą dać nam szerszy kontekst. Na razie czekamy.


Arabia Saudyjska i Chiny

Czy to dlatego MBS był grillowany tak bardzo ostatnimi czasy przez media w USA i na świecie? Czy cała sprawa z morderstwem Jamala Khashoggiego była powiązana właśnie z tym? Jakiś czas temu było nie do pomyślenia, aby jeden z najważniejszych sojuszników USA na świecie flirtował z Chinami. A tutaj proszę, Aramco dostaje ekskluzywne warunki na wejście, rzeka pieniędzy płynie w obie strony, a przyjaźń rozkwita. Coś za dużo tych przyjaźni z Chinami ostatnimi czasy w kontekście “utraty” wpływów globalnych przez rządzącego hegemona. Czyżby kto pierwszy ten lepszy lub ostatni opuszcza okręt?


Konferencja ws. Iranu sukcesem Rosji?

Bardzo ciekawe i konkretne wnioski kto zyskał, a kto stracił na tym teatrze. Po części w nawiązaniu do wpisu wyżej “Wojna o Pamięć”. Warto przeczytać.


TECHNOLOGIA


2w1

Huawei jako kolejna firma wypuszcza nowy produkt, który można określić jako składany tablet. Apple skończyło się dawno w kwestii innowacji i widać kto na bieżąco przejmuje rynek. Ciekawe rozwiązanie, które ma spory potencjał. Cena na razie zaporowa, ale z czasem powinna zejść do normalnych poziomów, a kwestią dyskusyjną będzie jedynie jakość, trwałość urządzenia, szczególnie na tym zgięciu ekranu.


Wielki Brat

PRISMa już znacie z poprzednich artykułów, ale co ciekawe tym razem to Huawei obnaża hipokryzję USA w kwestii szpiegowania użytkowników i braku poszanowania prywatności. Kocioł garnkowi przyganiał jednym zdaniem.


EDUKACJA


E-mini

Serdecznie polecam nowy kanał Tomka (www.eminitrader.pl/), który codziennie przed sesją USA robi krótkie wprowadzenie na ES i CL.


Pozycje syntetyczne

Natomiast inny Tomek (www.tradingforaliving.pl/) przedstawi wam w jaki sposób możecie handlować ETFami, nie posiadając ich “fizycznie”.


OD AUTORA


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to zupełnie darmowa inicjatywa, a kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka linków, bo gro informacji czerpię właśnie stamtąd, więc jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, których nie ma na blogu m.in. Daily News, wykresy/dane giełdowe, porcję cotygodniowych grafik oraz inne przydatne rzeczy w codziennych inwestycjach: www.facebook.com/marketontime/

Inne...