Przegląd tygodnia 26 Listopada – 2 Grudnia 2018

Czas czytania: 8 min

MUST READ


G20 / Trade War

Zaskoczenia nie było, mamy chwilowy (90dni) rozejm pomiędzy USA-Chiny, który skończy się na przełomie lutego i marca 2019. Moim zdaniem wszystkie drogi prowadzą w jednym kierunku, choć nie znamy jeszcze celu podróży.

Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte, wówczas cła podskoczą na 25% po zakończeniu tego okresu. Giełda zareaguje pozytywnie na w/w informacje realizując prawdopodobnie schemat wyckoffa, jako kilkumiesięczny dead cat bounce, która nakreśliłem w tym temacie: LINK

W mojej opinii Xi zależy, aby się dogadać z Trumpem, ponieważ nie chcą dalszej eskalacji konfliktu, ale USA nie ma zamiaru na to pozwolić. Uważam, że w tym roku za sprawą wypowiedzi Mike Penca został jasno nakreślony stosunek USA do Chin na kolejne lata, a nawet dekady.


Wojna

Nie jest już pytanie “Czy”, a “Kiedy” wybuchnie konflikt militarny na Zachodnim Pacyfiku. Pomińcie tabloidowy tytuł artykułu, ale z całością zapoznajcie się dokładnie, bo jest napisany rzeczowo i bez zbędnych zawiłości. Planiści w większości spodziewają się tego konfliktu w okolicach 2030 roku, mniejsza grupa opowiada się za późniejszym terminem, a jeszcze mniejsza, że zdarzy się w przeciągu kilku lat. Obecnie nie można być jednak niczego pewnym, bo świat potrafi gwałtownie przyspieszać, a wydarzenia eskalować w szybkim tempie. Nie dajmy się też zwariować, szczególnie, że pod nosem mamy znacznie rychlejszą wojnę i potencjalny rozpad Ukrainy.


USA


S&P500

Garść danych, statystyk i przemyśleń autora. Kluczowy miesiąc dla rynku akcji przed nami. A przełom roku posłuży w celu weryfikacji obecnego stanu zawieszenia pomiędzy końcem hossy, a początkiem bessy? Warto przeczytać.


Nieruchomości

Supply wyskoczyło w górę i wygląda na to, że się rozpędza. Ceny lecą w dół, a wskaźniki mówią swoje. Krótko mówiąc, sprawy zaczynają wyglądać poważnie. Czy nie do końca gołębi wydźwięk wypowiedzi Powella przyniesie chwilową ulgę dla rynku? Zobaczymy.


FED %

“Hurra optymizm” rynku po wypowiedzi Powella o stopach tuż poniżej poziomu neutralnego i możliwym braku dalszych podwyżek. Zasadniczo przecież na to czekaliśmy, prawda? Kiedy FED przestanie podnosić stopy w myśl zasady, że będą robić to tak długo, aż coś się zepsuje, wówczas światełko zmienia się z żółtego na pomarańczowe, a stąd już o krok do czerwonego.

Jeszcze kilka miesięcy temu, ba! kilka tygodni temu rynek był przekonany o kolejnych podwyżkach w 2019. Wiele osób, które obserwowało dane spływające z gospodarki, wysnuwało tezę, że nie ma szans, aby dojść do założonych 3,5%~ bo nie ma tyle czasu po prostu, USA tego nie wytrzyma.

Tym sposobem Powell daje szanse spółkom na oddech i potencjalne zmniejszenie skutków nadciągającego kryzysu. FED jak zawsze jest spóźniony, choć o wiele kroków z przodu w porównaniu do innych banków centralnych w tym naszego rodzimego ulubieńca.

Ciekawe, co powie Powell 19 grudnia.


O inflacji

Nie wiem kto jeszcze wierzy w bajki o oficjalnej inflacji na poziomie 2-2,5%, ale na pewno tacy są. Czy będziemy mieć powtórkę z lat 80 ubiegłego wieku i skok inflacyjny, a może wchodzimy już w etap deflacji. Przekonamy się w przyszłym roku.

Warto posłuchać co mają do powiedzenia Mike Maloney i Robert Shiller.


Cykle

Czy przechodzimy z fazy gotówki do obligacji? Komu udało się w odpowiednim momencie wyjść przejść z fazy akcji do gotówki wygrał w tym roku. Czy teraz jest dobry moment na kolejny krok? Moim zdaniem tak, podobnie myśli Pan Białek. Pamiętajmy jednak, że jeśli obligi to raczej na “chwilę” i wyłącznie antykryzysowo: LINK


George H.W Bush

Zmarł 41 prezydent Stanów Zjednoczonych. Bush senior, który był odpowiedzialny za I wojnę w Zatoce Perskiej oraz inwazję na Panamę w celu zabezpieczenia interesów USA poprzez kontrolę kanału. Stara gwardia umiera.


Facebook

Moim zdaniem Cukierek, nigdy nie miał tak naprawdę kontroli nad największą bazą danych ludzi jaką stał się FB, ale każdy ma prawo wierzyć w co chce.

Od kilku lat widać spadek popularności FB i rosnącą potrzebę zastąpienia go czymś nowym, dostosowanym do obecnych czasów. Pomysł o wprowadzeniu opłaty za korzystanie z serwisu tylko to przyspieszy.

 


Spekulant

Dawid zgrabnie podsumował, że coś tu jest nie halo jest kolokwialnie mówiąc. Pytanie czy rynek to kupi? Będzie relief rally czy jednak coś nam się sypnie po drodze? Czas pokaże, moje zdanie znacie, ważne, abyście mieli własne i dopasowane do niego plany, a także horyzont inwestycyjny.


Kłopoty Marriotta

500 mln kont gości wypłynęło w momencie ataku hackerów na sieć hoteli. Jest to drugi na świecie wynik (palmę pierwszeństwa dzielnie dzierży Yahoo). Akcje naturalnie poszły w dół na tą radosną wieść. Jedyny plus taki, że dane kart kredytowych były szyfrowane i nie dostały się w ręce hackerów.


POLSKA


COP

W cieniu G20 odbywa się szczyt klimatyczny w Katowicach. Polacy odsunęli wszelkie decyzje w sprawie CO2 na odległy termin, w niedawno opublikowanym raporcie na temat polityki energetycznej Polski. Wiatraki na lądzie pójdą z czasem na złom, górnictwo nadal istotne, Baltic Pipe, kolejne terminy budowy elektrowni atomowej do 2033 roku. Niestety nie mam pełnej orientacji w tej dziedzinie, choć mam świadomość, że toczy się tutaj dużo na poziomie politycznym.

Polska jest mocno rozgrywana, jesteśmy w samym centrum zawieruchy – ropa, gaz, węgiel, uran, wiatr i przede wszystkim potencjał geotermalny. A za tym wszystkim stoją najsilniejsze gospodarki świata, duży kapitał i kolejne problemy. Pytanie gdzie tutaj jest miejsce na niezależność energetyczną Polski i czy w ogóle takie jest?


GetBust

Zdecydowanie warto przeczytać na czym mógł polegać cały myk z aferą GetBack. Polecam całego bloga, bo świetnie się czyta i mnóstwo ciekawych informacji.


TVN vel Discovery

Globalizacja wita. Trzeba mieć świadomość, że medialnym sektorem na świecie rządzą Żydzi. Nie ma w tym żadnych ukrytych podtekstów ot prosty fakt, który każdy może łatwo zweryfikować, sprawdzając kto jest właścicielem danej grupy, stacji, gazet itd. Generalnie w przypadku TVN się nic nie zmieni, bo narracja była od lat taka sama i w interesie właśnie żydowskim, a nie polskim. Ot kolejny fakt.


ROSJA


Kryzys Ukraiński

Nowe sankcje nałożone przez EU na Rosję. Może nie będą bardzo dotkliwe, ale mimo wszystko niewiele więcej może sama EU zrobić, bo przecież mają wspólne interesy w regionie.

Bardzo dobry komentarz na temat kryzysu na Morzu Azowskim.

Mimo wszystko Rosjanie wykorzystali kryzys i umacniają Krym tworząc z niego twierdzę. Zobaczymy jak się sytuacja dalej rozwinie (punkt widzenia drugiej strony w dziale Ukraina)


Budżet

Rosjanie spodziewają się pogorszenia koniunktury gospodarczej na świecie, spadek prognoz PKB z 1,8% do 1,3%, stąd m.in cięcia socjalne, które na pewno nie przysporzą mu fanów. Ciekawym zagadnieniem jest wzrost do 20% wydatków tajnych, które w 2009 roku stanowiły jedynie 10% budżetu. Warto też zwrócić uwagę, że po raz pierwszy od 4 lat planują nadwyżkę budżetową, a cenę ropy wpisują ponownie na poziomie 40 USD/bbl.


Sankcje

Polecam przeczytać w jaki sposób Rosjanie omijają sankcję nałożone przez świat. Pomijam fakt, że same sankcje są bardziej upierdliwe niż dotkliwe i wycelowane w poszczególne osoby niż samą gospodarkę Rosji. Separatyści Ukraińscy -> Osetia Południowa (Gruzja) -> Rosja


UKRAINA


Stan wojenny

A po co to komu? A no Poroszence (USA) potrzebne, bo zaczął przegrywać z Tymoszenko (EU/Niemcy) w sondażach, a trzeba skonsolidować poparcie przed wiosennymi wyborami. Pretekst dobry jak każdy inny, zainicjowany w dużej mierze przez samych Ukrainców, ponieważ Rosji nie zależało na wywoływaniu napięcia w tym momencie.


Zwykli ludzie

Pamiętajcie. Chcemy czy nie, jesteśmy w to zaangażowani via USA. Ukraina to  nasz sąsiad. Raptem rzut beretem od naszych granic. Zbyt blisko moim zdaniem… Linia okopów podzieliła kraj na dwie części, a jak się żyje “za” nią? Warto zajrzeć.


NIEMCY


Policja w DB

170 policjantów, urzędnicy, prokuratorzy najechali dosłownie główną siedzibę Deutsche Bank. Tym razem, podobno chodzi o “Panama Papers“, a nie Danske Bank. Ciekawe co jeszcze wyjdzie na światło dziennie w kolejnych tygodniach.


KAUKAZ


Kumulacja zdarzeń

W Gruzji nowym prezydentem zostanie Salome Zurabiszwili, wspierana przez “właściwego” władcę Gruzji czyli lidera partii Marzenie, miliardera Bidziny Iwaniszwilego. Putin zadowolony, teoretycznie powinien być spokój, choć opozycja zgłasza naruszenia, łamanie praw wyborczych i zapowiada protesty. Niestety jak to opozycja są podzieleni, więc pewnie wiele z tego nie będzie, a USA zaangażowane obecnie gdzie indziej.


W Turkmenistanie mamy natomiast kryzys związany z załamaniem cen gazu. Ucięte przywileje socjalne, nigdy nie cieszą społeczeństwa, a załamanie waluty od roku 2014 postępuje. Chiny mają nie lada orzech do zgryzienia, bo w zasadzie to oni kontrolują sytuację w tym kraju. W razie, gdyby nie dali rady lub nie chcieli, północny sąsiad czeka z otwartymi rękoma. Coś za coś jednak.


Została nam jeszcze Armenia. Tutaj interesy USA reprezentuje prozachodni rząd Paszyniana. Na tą chwilę w małym kryzysie, szczególnie, że Rosja nie odpuści i cały czas próbuje osłabić jego pozycję za sprawą opozycji.

Jak sami widzicie w tym regionie jest prawdziwy kocioł. Podbrzusze Rosji, delikatne, wymagające ciągłej uwagi. Z drugiej strony ekspansywne Chiny, które sięgają coraz dalej i uzależniają kolejny region od siebie. Na to wszystko przychodzi wujek Sam, który jak tylko może, destabilizuje sytuację w krainach, aby uwikłać oba mocarstwa w problemy na własnym podwórku.


TAJWAN


Zjednoczenie z Chinami

Przyszedł czas na Koreę, przyjdzie i na Tajwan. Takie jest moje zdanie. Dla Chin to cel nr 1, aby pokojowo zjednoczyć zbuntowaną prowincję, a USA w końcu odpuści, bo koszta i problemy z tym związane przewyższają korzyści. Jednak coś za coś, dokładnie tak samo jak w przypadku Korei.

Wybory wygrała pro Chińska partia Kuomintang, a DPP odniosło sromotną porażkę.Machanie szabelkami w cieśninie nie skończy się, jednak tak prędko, bo w 2020 roku będą wybory prezydenckie i do parlamentu. Obstawiam, że to będzie kluczowy moment dla dalszej sytuacji Tajwanu.


JAPONIA


Abegeddon

Trzecia największa gospodarka świata 0.3% wzrostu. Yhm. To jest trup proszę państwa i to od lat. Nie wszyscy jeszcze to wiedzą, bo ilość zużytego pudru jest tak wielka, że maskuje realny obraz. Jednak przyjdzie czas kiedy za to wszystko będą musieli zapłacić zwykli obywatele, niestety jak zawsze.


AUSTRALIA


We are going down, mayday!

Co tu dużo pisać, popcorn w dłonie i obserwować jak się sypie rynek nieruchów. Sądziłem, że Kanada ma większy potencjał spadkowy, ale patrząc na to co się dzieje w kraju strusiów nie byłbym już taki pewny. Nawet sobie wyszukałem banki australijskie, które są umoczone w kredytowanie tej przyjemności.


PAKISTAN


Pakistan nie dostanie 6 mld USD od IMF, bo nie chce powiedzieć co z kasą od Chińczyków. Ładnie Krystyna szantażuje, ale nikogo to nie powinno dziwić, w końcu gra do innej bramki.


ARABIA SAUDYJSKA


Atom

Ciekawy news w kontekście ostatniego zamieszania. Zbyt wiele się dzieje w tym kraju, aby to wszystko śledzić z uwagą pozwalającą na wysnuwanie poprawnych wniosków. Ilość zaangażowanych mocarstw światowych oraz regionalnych w obszar Bliskiego Wschodu, tworzy coraz bardziej wybuchową mieszankę.


LIBIA


Bazy wojskowe Rosji

Kluczowa sprawa dla Putina staje się faktem, a mianowicie mowa o bezpośrednim dostępie do Morza Śródziemnego. Marszałek Haftar wspiera Rosje w tym zakresie i udostępni dwa porty, w Tobruku i Bengazi. GRU już od dawna tam myszkuje, a obecność armii wraz z marynarką wzmocni pozycję Putina w regionie.


KLIMAT


Dotychczas starałem się unikać tematu, ale dłużej nie mogę? Klimat nam się sypie moi mili, tak samo jak nasza planeta. To jest fakt. Kto nie wierzy, niech sięgnie do rzeczowej, konkretnej lektury, która jest dostępna w internecie czy bibliotece z pominięciem tych pseudo naukowych wojenek i niemerytorycznych dyskusji. Myślcie samodzielnie, używajcie własnej logiki. Tak naprawdę nie trzeba nawet wybitnie się zagłębiać i być znawcą tematu, aby stwierdzić na bazie codziennych informacji, że coś jest mocno nie tak ostatnimi laty z naszą planetą.

Gorąco polecam: exignorant.wordpress.com

A tutaj krótki tekst, bardziej ogólnikowy z czym możemy mieć do czynienia.

Z ciekawostek mniej poważnych, dodam jeszcze, że choinki w tym roku będą droższe, ponieważ połowa plantacji nie przetrwała suszy. Dzięki Gregory.


TECHNOLOGIA


Genetyczne dzieci

Chińczycy mówią, że zostały już stworzone (urodzone?), ale nie mamy oficjalnego potwierdzenia. Jednak nie wątpliwe jest, że CRISPR zmienił reguły gry na rynku DNA i stworzył zupełnie nowe możliwości w dalszym rozwoju genetyki. Pracę przyspieszają, a manipulowanie ludzkim genomem zaprowadzą nas do… no właśnie… tego chyba nikt nie wie, prawda?


Długowieczność

Nikogo chyba nie zdziwi twierdzenie, że osiągną ją, jako pierwsi najbogatsi tego świata. Google od dawna pracuje nad badaniami pozwalającymi wydłużyć życie prostych organizmów, a wykupywanie kolejnych startupów z rynku sugeruje przemyślaną strategię, w którą jest zaangażowany ogromny kapitał.

Czy pójdziemy w kierunku nieśmiertelności mózgu (cyfrowa)? Jakie stworzy to możliwości? Jak bardzo zmieni się postrzeganie czasu i procesów zachodzących w świecie dla takich osób?


ETFy i ryzyko walutowe

Wielu z was nie ma dostępu do ETFów notowanych w USA. Tomek pokrótce opisuje na czym polega problem i jak można częściowo go ominąć. Nie zapominajmy jednak o dużym minusie czyli niskiej płynności względem swoich odpowiedników w USA.


Analiza twarzy

W innym zakresie było to omawiane ostatnio (Chińskie KFC). W tym artykule autor skupia się na sprytnym sposobie, rozpoznawania niecnych zamiarów potencjalnego dłużnika, w momencie udzielania mu kredytu. Szczerze mówiąc zaczyna się to robić przerażające. Od kilku lat czytam o tego typu informacjach, ale tempo rozwoju tego typu wynalazków jest wprost oszałamiające.

Chiny jako pierwsze na świecie, wdrożą to we wszystkie dziedziny życia, a nie mam wątpliwości, że co bardziej łakome i “demokratyczne” kąski zaadoptuje w tempie iście ekspresowym zachód, w momencie jak tylko zobaczy potencjał finansowy czy kontroli społeczeństwa w nich umiejscowiony.


FINTECH

Rozwój tego sektora w ostatnich latach jest szczególnie dynamiczny. Banki w dzisiejszych czasach stają przed nie lada wyzwaniem, aby poukładać całość w celu utrzymania stabilności systemu i osiągnięciu jak największych korzyści z nadchodzących zmian.


OD AUTORA


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to zupełnie darmowa inicjatywa, a kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka linków, bo gro informacji czerpię właśnie stamtąd, więc jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, których nie ma na blogu m.in codzienne DAILY NEWS, wykresy/dane giełdowe, porcję cotygodniowych grafik i inne:  www.facebook.com/marketontime/

Miłego czytania

Inne...