fbpx

Przegląd Tygodnia 28 Stycznia – 3 Luty 2019

Czas czytania: 8 min

MUST READ


“Douche Bank”

Druga część wpisu (tutaj pierwsza) o największej pralni pieniędzy na świecie. Autor opisuje również w jaki sposób bankierzy amerykańscy rozpoczęli tego typu machinacje (od Morgana począwszy, a aktualnie na Powellu kończąc). Co z tym wszystkim ma wspólnego właśnie DB?


Obligacje USA

Aby rozeznać się w kwestii co się dzieje dziś z długiem Stanów Zjednoczonych, przeczytajcie oba artykuły. Jest on niespłacalny, a kreatywna księgowość i machinacje finansowe to jedynie kosmetyka, aby domino nie sypnęło się przedwcześnie. USA jest bankrutem podobnie jak wiele innych krajów, ale upadnie na samym końcu.

Spójrzcie na dane w rubryce “other” i gwałtowny przyrost skupu przez w/w podmioty. Jakie? Nie wiadomo dokładnie. Miało być tak pięknie, a nawet znaleźli się tacy, którzy uwierzyli, że światowe QE dobiegło końca. Powtarzałem, że nie ważne jak nazwą nowy “produkt”, trwa stymulowanie rynku i robią to wszyscy. FED, ECB, Chiny, Japonia, itd.


S&P500

Po euforii styczniowej może przyjść otrzeźwienie dosłownie na dniach, bądź jeszcze trochę to potrwa (do marca?). Wierzcie mi jednak, że w którymś momencie wrócimy testować dołek z grudnia 2018.

FED robi co może, aby utrzymać rynki w górze a kompletnie gołębi przekaz i pivot o 180 stopni w ciągu kilku miesięcy tylko to podkreśla.  Cały czas wisimy na krawędzi pomiędzy kryzysem, a “bocznym trendem”.

W mojej opinii bez silnego, pozytywnego triggera (np. zawieszenia trade war w końcu lutego czy zatrzymania QT lub innego tego typu) giełda będzie spadać. Faktem jest, że świat pogrąża się w kryzysie co widać na przykładzie danych płynących z EU i Chin.

Jednak, aby nie opierać się wyłącznie na przypuszczeniach spójrzmy na konkrety. Warto przejrzeć wszystkie linki, ponieważ szeroko omawiają w/w sytuację.


Econoinfo

Gorąco polecam również prasówkę opracowywaną przez Wojtka. Jeśli ktoś chce darmową prenumeratę, proszę o kontakt ze mną, podam wówczas maila do autora.

Aktualna z 4.02.2019 do pobrania pod linkiem: ufile.io/4h8xp


USA


-12%

O tyle spadła średnia cena sprzedaży domów w USA w listopadzie 2018. Dane opublikowano dopiero teraz, ponieważ mieliśmy shutdown w USA. Spójrzcie również na drugi artykuł, gdzie macie porównania do bańki z 2008 roku. Przypominam również, że sytuacja na rynku USA jest niczym w porównaniu do tego co mamy w Kanadzie/Australii.


P/E

Co nam przyniesie przyszłość? Nie ma idealnego wskaźnika do wyceny akcji, ani tym bardziej skutecznego prognozowania realnej wartości danej spółki. Zawsze będą to jakieś widełki, a wynik obarczony ryzykiem, które każdy dobrze zna. Panowie od RIA pochylają się nad PE i P/fE z uwzględnieniem szaleństwa buybacków, aktualnej sytuacji, wycen na giełdach a także porównaniem historycznym.


Fee War

Zmarł Jack Bogle. Pozostawił nam jednak ideę inwestowania przy niskich kosztach w prosty sposób, tym samym dokonując rewolucji w branży swojego czasu. Emitenci ETFów w dalszym ciągu idą tą drogą i obniżają opłaty, ponieważ klienci szukają coraz to tańszych opcji. Tak zwana “droga do zera” ma szansę stać się rzeczywistością za jakiś czas, a to wszystko dzięki panu Bogle.


Tytoń

Szczegółowe omówienie oraz porównanie dwóch, powszechnie znanych dywidendowych spółek w kontekście aktualnej sytuacji na rynkach. Sądzę, że warto wziąć je pod uwagę w swoim długoterminowym portfelu inwestycyjnym.


Apple i śrubki

O tym dlaczego przeniesienie produkcji tego giganta (lub innego) z Chin do USA jest nierealne. Na przykładzie zwykłych śrubek, więc można się trochę pośmiać, ale zarazem zrozumieć/zastanowić jak działa dziś globalny łańcuch produkcyjny.


CLI

Nieznany przeze mnie wcześniej – Composite Leading Indicator sugeruje coś ciekawego. Autor porównuje go w kontekście do naszego rodzimego rynku, ale sam osobiście wolałbym traktować go, jako kolejny wskaźnik mówiący, o tym w jakim stanie jest gospodarka światowa.

Cyklicznie zbliżamy się do fazy formowania dołka na owym wskaźniku, jednak nie wiadomo kiedy to nastąpi. Osobiście ciekawi mnie kiedy CLI znów zacznie rosnąć, co potencjalnie będzie dobrym miejscem do wejścia na globalny rynek akcji. Mimo wszystko pamiętajcie o tym, to tylko wskaźnik.


POLSKA


Wołowina

Podobnie jak w przypadku afery z solą drogową, prawdopodobnie i tutaj nie dowiemy się nigdy na jaką skalę proceder był uprawiany, a sprawie zostanie ukręcony łeb. Nie zmieni to jednak faktu, że mleko się rozlało i to po całej EU. Co za tym idzie nasz eksport mięsny dostał cios tak silny, że został chwilowo znokautowany. W sieci jest cała lista krajów, która wyraża zaniepokojenie w/w sytuacją czy też zwyczajnie grozi wstrzymaniem dostaw. A u nas? Co z nami? Zwykłymi konsumentami soli, wołowiny, wieprzowiny, drobiu, itd. Nic. Rodzić się, płacić i umierać.

Znacie mnie już trochę, więc nie zdziwicie się, gdy napiszę, że nie jestem zaskoczony iż owa informacja wyszła na jaw, skoro rynek wiedział już o niej od lat. Zastanawia mnie jedynie kwestia: Dlaczego właśnie teraz?


Robert Gwiazdowski

Ciekawy wywiad z naszą nadzieją na normalne państwo. Marzy mi się rząd fachowców i specjalistów w danej dziedzinie. Trzymam kciuki za tą inicjatywę. Nie pozostaje w obłokach, zdaję sobie sprawę jak trudna droga przed panem Robertem.


“By żyło się lepiej”

Fiskus przeprowadzi wielką operację zaglądania do waszych kieszeni (jakby dotychczas wcale tego nie robił). Krótko mówiąc, szukamy kasy i przetrzepiemy was wzdłuż i wszerz, a wszelkie środki, które zarobiliście m.in zagranicą dogłębnie skontrolujemy. Podatkowy haracz, ot co.


Huawei

Drugi część artykułu dotycząca ostatniej afery z udziałem m.in Polski. Niestety odbija się to niekorzystnie na naszym wizerunku w państwie Smoka, ale wybraliśmy stronę USA i trzeba to wszystko jakoś przełknąć.


EU/NIEMCY


Japonia

Powstała największa strefa wolnego handlu obejmująca 635 mln osób i 1/3 światowej gospodarki. Trzeba sobie jakoś radzić w dzisiejszym świecie, bo zarówno sytuacja w Unii Europejskiej jak i Japonii jest niewesoła. Stanowi to częściowe pokłosie wojen handlowych Trumpa. EU na celowniku ma podpisanie kolejnej tego typu umowy z Wietnamem.


Handel z Iranem

Trump tupie ze złości, ale nic z tym nie zrobi. Niemcy, Francja i UK stworzyły specjalną spółkę, aby obejść nałożone sankcje na Iran. Kasa się musi zgadzać, a EU nie mogła sobie pozwolić, aby USA przykręciło kurek. Zanosi się na to, że napięcie na linii Niemcy/Francja vs Stany Zjednoczone będzie się znów nasilać w najbliższym czasie.


Węgiel

Raport w sprawie wyjścia Niemiec do 2038 roku ze spalania węgla. Z budżetu popłynie rzeka pieniędzy na restrukturyzację przedsiębiorstw. Jest to swoisty kompromis pomiędzy rządem, firmami, a związkami zawodowymi. Dostawy energii elektrycznej mają przejąć OZE i elektrownie gazowe co stanowi potencjalną okazję inwestycyjną, ponieważ ich udział w rynku wzrośnie z 8% dziś do 40%. Wiem, że 20 letni horyzont inwestycyjny dla wielu z was jest abstrakcyjny, ale możliwe że zaciekawi to kilka osób z myślą o emeryturze.

Pamiętajcie, że na tą chwilę Niemcy to trup, także spokojnie ze wszelkimi decyzjami inwestycyjnymi. Dla mnie gospodarka naszego zachodniego sąsiada jest na równi pochyłej jeszcze przynajmniej przez dłuższy czas.


WŁOCHY


Toniemy

Nie da się tego inaczej określić, nawet tlen podawany przez EU nie jest w stanie pomóc Włochom. Gospodarka w recesji, PKB praktycznie zerowe, zadłużenie cały czas rośnie, a kolejne problemy polityczne rysują się na horyzoncie.

Wszystkie kraje z grupy PIGS, prędzej czy później czeka to samo. Podział rysuje się coraz wyraźniej. Niemcy nie zawahają się wyrzucić zbędnego balastu poza okręt, o ile będą w stanie uratować sami siebie.


UK


Lloyds na “ratunek”

Wyceny nieruchomości w UK nie są, aż tak napompowane jak w Kanadzie czy Australii, ale mimo wszystko ceny np. w Londynie dotarły do naprawdę wysokich poziomów. W momencie kiedy kolejny miesiąc ceny domów spadają, a na horyzoncie zaczęły się rysować naprawdę niewesołe barwy, LLoyds Bank uruchomił nowy program kredytów hipotecznych. W skrócie chodzi o to, że podobnie jak w 2008 roku nie musisz mieć w zasadzie żadnych oszczędności, aby dostać kredyt z gwarantowanym oprocentowaniem 2,99% przez pierwsze trzy lata. A co dalej? To już chyba wszyscy wiemy…


Brexit odc. 7527

Szczerze? To już mam powyżej uszu wszystkiego co jest związane z tym tematem. Lubię obejrzeć obrady brytyjskiego parlamentu, wówczas jest to jakaś forma rozrywki, ale czytanie kolejnych analiz…

Mimo wszystko dość ciekawa sprawa. Skupia się na skutkach potencjalnego twardego Brexitu. Osobiście sądzę, że do niego nie dojdzie i po prostu w “jakiś” sposób przeciągną wyjście o kolejny rok. Generalnie to UK czeka mała katastrofa przed pierwsze kilka lat. A później? No cóż, prawie każdy las po pożarze z czasem się odradza.


JAPONIA


Kłamcy

Okazało się, że prawie połowa rządowych statystyk podawanych przez ministerstwo pracy jest sfałszowana celowo sfałszowana! Rozumiecie tą szopkę? Każdy miał większą lub mniejszą świadomość, że dane, które serwują nam miłościwie panujący są spod szyldu kreatywnej księgowości, ale żeby, aż tak? I jak tu w cokolwiek wierzyć?

Kiedy przemyśli się sprawę, zasadniczo nie ma się co dziwić, że to właśnie “wyszło na jaw” w Japonii, bo tam skala zaangażowania państwa w gospodarkę jest absurdalna.


ROSJA


Boom

Wyciekło całe mnóstwo ciekawych danych. Ostrożnie z przeglądaniem Panowie. Zawsze lepiej poczekać, aż ktoś to opracuje za nas, bo licho nie śpi.


SZWECJA


Upadek

Długa i kompleksowa analiza aktualnej sytuacji Szwecji, zasadniczo pod każdym kątem. Nie wyłania się z tego pozytywny obraz dla dalszej przyszłości naszego socjalistycznego cudu gospodarczego. Polecam!


UKRAINA


Dług

Miliardy dolarów rok do roku, są przepalane na spłatę zadłużenia Ukrainy. To praktycznie 1/3 budżetu państwa, a przed nimi najtrudniejsze lata. Rząd próbuje coś zrobić w/w temacie i stawia m.in na rozwój rynku wewnętrznego – emisje obligów w dolarach, euro i hrywnie na rynkach międzynarodowych, a także uproszczenia dostępu dla inwestorów do rynku ukraińskiego w celu napływu zagranicznego kapitału. Negocjuje także z wierzycielami, aby uzyskać preferencyjne warunki długoterminowego kredytowania. Coraz trudniej znaleźć im chętnych, biorąc pod uwagę sytuację polityczną na wschodzie kraju. Czy uda im się wyrwać z pułapki? Szczerze wątpię, dopóki są tylko smaczną przystawką pomiędzy Rosją, a USA.


WENEZUELA


Złoto

Jest, ale tak naprawdę go nie ma. Bądź jest dostępne dla wybranych i tylko tych namaszczonych przez USA. Ot absurd trzymania nie swoich rezerw w innych krajach. Nie od dziś wiadomo, że dawno tego złota nie ma tam, gdzie powinno się znajdować i nie mówię tutaj o biednej Wenezueli ze swoimi skromnymi zasobami w Londynie, a żadne audyty nie są przeprowadzane. Artykuł w ramach ciekawostki i przypomnienia, że “co wolno wojewodzie, to nie wolno tobie smrodzie”.


GEOPOLITYKA


Bartosiak

Polecam dość obszerny wykład na Uniwersytecie Gdańskim 25 stycznia przez naszego czołowego geopolityka. Co ciekawe coraz częściej mówi, że czegoś nie może lub nie powinien komentować. Irytuje to na pewno wiele osób, ale niech nie dziwi skoro zaangażował się w politykę na wysokim szczeblu.


Deal or no deal?

Czy USA dogada się z Chinami? Czy drudzy ustąpią w zamian za kupno czasu, potrzebnego na wyjście z kryzysu? Czy Amerykanie dadzą im ten czas, wiedząc, że igrają z losem? Jaki będzie tego koszt i co musieliby dostać w zamian, aby tak zaryzykować?

Bartosiak w jasny sposób określa, że nie ma pojęcia jaki będzie wynik tego sporu, ale na naszych oczach dzieje się historia i to porównywalna do relacji Imperium Brytyjskiego a USA w poprzednich stuleciach.


ROPA


Kanada

Katusa przygotowała szczegółowy raport o problemach w sektorze naftowym u północnych sąsiadów USA. Szczególnie warto zwrócić uwagę na znaczną różnice w cenie ropy pomiędzy tymi dwoma krajami, przy relatywnie niewielkiej różnicy jakości produktu. Cała sytuacja wymusiła interwencję kanadyjskiego rządu.


BLOCKCHAIN


Handel międzynarodowy

Czy DLT uprości obieg firmowych dokumentów na świecie? Wszyscy wiemy, że zbędna i nadmierna papierologia zajmuje czas i generuje dodatkowe koszta. Głównym problem handlu na świecie to brak zaufania między stronami, a za pomocą przedpłaty dokonywana jest tylko 1/5 transakcji. W artykule są wymienione szanse i zagrożenia, które czekają tą branżę w/w kontekście w kolejnych latach.


TECHNOLOGIA


Dark Pools

Czy wiecie ile oficjalnie dark pooli posiadają największe banki inwestycyjne w USA? JPMorgan ma np. 2, Citigroup też przynajmniej 2, choć kiedyś miał znacznie więcej. Najciekawszy jest jednak ATS do którego mają dostęp te wymienione oraz kilka innych. FINRA coś tam niby robi, aby to było przejrzyste i uregulowane. Z resztą sami przeczytajcie co w trawie piszczy.


Skan dowodu

Warto się zaznajomić z artykułem, który informuje nas o tym komu powinniśmy wysyłać skan dowodu osobistego, a kiedy tego nie wolno robić. Co równie istotne, wskazują konkretne przykłady jakie dane możemy zasłonić nawet w/w sytuacji.


Big Brother

Długi tekst czyli wasz ulubiony, ale warto jak zawsze, szczególnie jeśli interesuje was kwestia zagrożeń wynikających z połączenia technologii w kontekście systemu ocen, braku prywatności, inwigilacji społeczeństwa, etc. W ciągu najbliższych kilkunastu lat czeka nas niestety to samo w Polsce.


EDUKACJA


Strategia inwestycyjna

Dawno nie czytałem tak dobrego artykułu. Polecam zresztą całego bloga i podcasty. Warto się zagłębić w tekst i przemyśleć jakie mamy podejście do tradingu i inwestycji. Nie chodzi mi o określoną metodę, ale sam sposób podejścia do weryfikacji danych strategii, testów, czasu, zagrożeń, emocji, etc.


OD AUTORA


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to zupełnie darmowa inicjatywa, a kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas.

Nagrodą jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka linków – gro informacji czerpię właśnie stamtąd. Jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszamy serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, m.in. Daily News z moim komentarzem, najnowsze dane i wykresy, porcję cotygodniowych grafik oraz inne przydatne informacje: www.facebook.com/marketontime/

 

Inne...