fbpx

Przegląd Tygodnia 21 – 27 Stycznia 2019

Czas czytania: 11 min

MUST READ


Kto zwycięży?

Banki centralne czy fundamenty? Ci pierwsi robią wszystko co mogą, aby zaprzeczyć tym drugim.

Jak widać jednak od 25 grudnia, podanie dużej ilości tlenu, w postaci różnych obietnic czy dalszego “QE” (wstrzymania QT?) ożywiło dość mocno naszego pacjenta. Kolejne zabiegi postawią go nawet na nogi. Wątłe bo wątłe, ale zawsze nogi. Przez moment, w okresie świątecznym mieliśmy knock out i liczenie na deskach.

Rynki w euforii, sentyment pod sufit, nic tylko czekać na ostatni ruch i można niespodziewanie zwijać imprezę. Może jednak alternatywa rzeczywistość przeważy i bankierzy zafundują nam kolejne lata “dobrobytu”?

Jeśli tak by się stało, a wszystko urośnie jeszcze bardziej, naprawdę zastanowiłbym się czy nie szykuje nam się, znacznie większe “zamieszanie” nie tylko na rynkach finansowych. Wówczas spędziłbym trochę czasu na przemyśleniach jak zabezpieczyć przed tym mój kapitał.


Robert Gwiazdowski

Życzyłbym sobie i wam, aby się mu udało. Jeśli nie w tym roku to w kolejnych, aby się nie poddał, znalazł odpowiednich ludzi, kapitał a także poparcie społeczne. Nie mam jednak złudzeń, że osoba, która nie ma w programie wyborczym rozdawnictwa, nie ma szans na przebicie się w naszym społeczeństwie. Jedyną nadzieją jest to, że każdy z was kto prowadzi firmę i płaci “haracz”, a także Ci, którzy są zatrudnieni, wkurzą się na tyle i powiedzą dość, że w końcu zagłosują dla dobra własnego i swoich dzieci.


Styczeń 2019

Zespół IT21 opisał w bardzo rzeczowy sposób, większość kluczowych wydarzeń z tego miesiąca. Jak mantrę powtarzałem w zeszłym roku, że Niemcy (DAX) to trup. (choć spodziewam się, że będą zgrabnie wierzgać w tym roku) Przemysł motoryzacyjny na świecie wszedł w stan przedzawałowy, a sprzedaż samochodów m.in w Chinach poleciała na łeb na szyję. Chiny nie wiedzą już skąd brać pieniądze na pobudzenie/ratowanie rodzimego rynku, więc wymyślają coraz to nowe formy “QE”. Francja została zdemontowana politycznie i Makaron, może spakować walizki, podobnie zresztą jak Merkel, choć z innych przyczyn. Shutdown w USA to już wogóle kuriozum i walka Trumpa z politycznymi przeciwnikami. Tutaj spodziewam się dalszych perturbacji w 2019. ECB ma związane ręce, a nasz gołąbek Draghi z hasłem “byle do końca”.

I nasze własne podwórko patologii politycznej. Żal i szkoda słów na to co się dzieje, po zaplanowanym zamachu na Adamowicza. Ani przez moment nie wierzyłem w to, że był to przypadkowy szaleniec, działający w pojedynkę. Mamy tutaj tyle niejasnych wątków oraz tak wielu osobom śmierć akurat tego człowieka była na rękę, że pozostawiam wam samym dojście do wniosków i zrobienie researchu, bo temat jest naprawdę ciekawy.

News z poprzedniej prasówki~


USA


Afera

To już szósta osoba z otoczenia Trumpa, która została oskarżona/aresztowana. Śledztwo Muellera się rozpędza, a raczej grillowanie naszego ulubionego prezydenta. Ciekawe co z tego wyniknie.


Spowolnienie gospodarcze

Wygląda na to, że poza USA cały świat jest w solidnych opałach. Stawce przewodzą Chiny oraz EU co w pełni powinno nam się ukazać na przestrzeni kolejnych kilkunastu miesięcy. Naturalnie bankierzy robią co mogą, a Chiny są o krok od odpalenia helikoptera finansowego, ale to wszystko tylko gra na czas i potęgowanie skali problemu. Im wyżej wejdziemy, tym upadek będzie bardziej bolesny.

News z poprzedniej prasówki~


W USA, różowo też nie jest, więc trzeba być czujnym i rozsądnie zarządzać portfelem, przede wszystkim w celu uniknięcia strat. Taki miałbym główny cel, ochrona kapitału, a nie nastawiania się na ryzykowne zyski przy obecnej sytuacji giełdowej.

News z poprzedniej prasówki~


PMI

Doskonale ukazana różnica pomiędzy gospodarkami USA, a Japonią, Niemcami czy Chinami.


Przewidywania

Armstrong w kilku słowach, o tym czym zajmują się analitycy, a także po raz kolejny ostrzega przed “kryzysem emerytalnym”.


Drewno

Silny spadek z zeszłego roku, zwiastujący kłopoty w sektorze nieruchomości okazał się trafny. Na tą chwilę jednak jesteśmy w trakcie odbicia, ponieważ rynek dyskontuje złagodzoną retorykę FEDu.


Nieruchomości

O drewnie już było, a tymczasem spójrzmy na najnowsze informacje z rynku nieruchów w USA. Chwilowy oddech przed nami czy lecimy dalej?


Cicha inflacja

Robert J. Shiller o celach inflacyjnych, manipulacjach w interpretacji oraz iluzji w której żyjemy na co dzień.


Jack Bogle

Znów Shiller, w krótkim artykule, o nie dawno zmarłym założycielu Vanguard Group i jego podejściu do zarządzania kapitałem z nutą moralności.


POLSKA


Szczyt Irański

W poprzedniej prasówce podzieliłem się poglądem, że politycznie to nie najlepszy pomysł, nie wspominając już o bezpieczeństwie naszego kraju. Nie przewidziałem jednak, że zamieni się to w taką klapę na jaką się zanosi. Brak kluczowych postaci sceny międzynarodowej (stojących po części za Iranem), sprzeciwiających się polityce USA mówi wszystko co trzeba wiedzieć. A Polska? Straciła wizerunkowo podwójnie. Miejmy nadzieję, że na tym się skończy, choć nie byłbym taki pewien…


e-Gaming

Tak to jest już w naszym kochanym kraju, że jak się coś rozwija zbyt szybko, a nie daj Boże, są tam coraz większe pieniądze to rząd musi na tym położyć swoją tłustą łapę. Przepraszam za tak dosadny pogląd, ale w życiu doświadczyłem, dwukrotnie już tej łapy osobiście i jestem wybitnie uczulony na tego typu zabiegi.

Najpierw pojawiają się regulacje, mniej lub bardziej udane jak to przystało na fachowców, a w późniejszych etapach narasta biurokracja i nepotyzm. Ot taki cykl, powtarzany już kilkukrotnie. Pomimo tego, że idea sama w sobie jest dobra, bo wręcz trzeba wspierać nasz przemysł gamingowy. Naprawdę mamy potencjał w tej dziedzinie i jest się czym pochwalić na skalę światową. To mam jednak nieodparte wrażenie, że skończy się tak jak zawsze.


Handlowe dane

Ktoś kłamie to pewne, bo nijak się nie może zgadzać to co podają Niemcy oraz Polska w kwestiach bilansu handlowego. Jedni i drudzy mają nadwyżkę, 10 mld i 9,5 mld USD. I tak od lat się kulamy, a wszyscy zadowoleni, tylko “księgowy” nie śpi po nocach. Zresztą nie dotyczy to tylko Niemiec, bo podobne cuda Polska ma również z innymi krajami w papierach. GUS nas bajeruje, rząd ma powody do chwalenia się, a karawana jedzie dalej.


Hamujemy

Pomimo, że na tle Europy wyróżniamy się na zielono to nasza gospodarka odczuwa coraz silniej globalne zawirowania. Zaczynamy zwalniać i lepiej dla nas wszystkich, aby to było tylko chwilowe, aniżeli jazda do momentu, kiedy będziemy musieli zaciągnąć ręczny hamulec (po wyborach?).


SKOK

Jak było i jest naprawdę to się nigdy nie dowiemy, ale jedna z największych afer w historii Polski jest systematycznie zamiatana pod dywan. Nie ma się co dziwić, bo to może być nie gwóźdź, a cały ich stos do politycznej trumny PO-PISu i innych zaangażowanych ludzi przy wspólnym korycie.


Mieszkania

Zainwestowałeś w kilka mieszkań? Nie zdziw się jeśli zostaniesz potraktowany jako firma, a nie osoba prywatna. Skończy się płacenie ryczałtu 8,5%, bo tak uważa NSA. Nie wiadomo czy jest to 3, 5, 10 mieszkań, bo nie ma takich przepisów, a interpretować mogą dowolnie. Witamy w cyrku zwanym Polską.

  • businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/wynajem-kilku-mieszkan-a-podatek-wyrok-nsa/h8sczld

UBER

Dostał zielone światło na inwestycje w Polsce, a lobby taksówkarskie może w końcu pójść tam gdzie dawno powinno się znaleźć.


Śmieci

Pozwoliłem sobie na lekki offtop, ale jak słusznie zauważył kolega Gregory, to dość istotna sprawa dla każdego z nas. Rzeczowy artykuł do czego doprowadziły lata zaniedbań w sektorze gospodarowania odpadami. Wymagania EU i powody potencjalnego wzrostu ceny o nawet 60-200%.


NIEMCY


Franco-Germania

Krok po kroku, zbliżamy się do “połączenia” tych dwóch państw i stworzenia nowego tworu na politycznej mapie Europy. Nie będzie to takie proste, szczególnie w dobie ostatnich problemów prezydenta Francji, przetasowań na arenie Bundestagu i przede wszystkim zbliżających się wyborów do parlamentu europejskiego.


CHINY


Odpalamy drukarki

Wychodzi na to, że to już. Pod taką czy inną nazwą, bo te akurat nie mają żadnego znaczenia, ale faktem jest, że Pekin drukuje od jakiegoś czasu na potęgę, aby ratować tonący rynek. Na to wszystko nakłada się jeszcze ich kreatywna księgowość, więc tak naprawdę, nikt nie wie jak duża jest skala problemu.


News

Jak zawsze garść świeżych newsów, bezpośrednio z Chin. Polecam!


Kłamstwa

Kreatywna księgowość ma się dobrze w państwie Środka, więc czy PKB jest 6,4%, 6,6%, bądź xx nie ma tak naprawdę znaczenia. Co wiemy to, że realny wynik jest znacznie niższy,  według różnych źródeł szacują go na około 2-3%. Pojawiają się również ciekawe artykuły o tym, że Chiny nie powinny być już zaliczane do gospodarek rozwijających się z racji zmian jakie zaszły w ciągu ostatniej dekady. O tym więcej w kolejnym przeglądzie.

Polecam przeczytać dlaczego oszukiwanie w papierach to problem dla Chin i czym to może grozić.


Armia

Chiny reorganizują wojsko i to w dość znaczący sposób. Wystarczy zapoznać się z tytułem, który informuje nas o tym, że znaczna część środków zostanie przesunięta z przestarzałych wojsk lądowych w kierunku lotnictwa i marynarki, a także przede wszystkim sił wsparcia strategicznego. To ostatnie to nic innego jak cyberprzestrzeń, wojna elektroniczna i przestrzeń kosmiczna. Gwiezdne Wojny XXI. 3,2,1 start! Zaczynamy wyścig zbrojeń.


BIAŁORUŚ


Gospodarka

Przekrojowa, dobra analiza aktualnej sytuacji u naszego wschodniego sąsiada. Malejący udział rosyjskiego kapitału, może być zwiastunem pozytywnych zmian i otwarcia na zachód, bądź potencjalnych kłopotów na horyzoncie. Czyżby z biegiem lat czekała ich rabunkowa prywatyzacja jak na Ukrainie czy w Polsce lat 90? Zobaczymy.


PAKISTAN


Kara

Jak się czymś zajmuje Bank Światowy i dotyczy to Pakistanu, to możemy zakładać, że chodzi o coś więcej niż jest napisane w artykule. Po tym jak australijska firma zajmująca się wydobyciem minerałów, zgłosiła roszczenie o odszkodowanie w skromnej kwocie 11 mld USD w zamian za anulowanie kontraktów wydobywczych na kopalnie miedzi i złota. Tak się kończy pivotowanie na Chiny, które pewnie znów będą musiały sypnąć groszem.


SINGAPUR


Nieruchomości

Jeśli miałbym inwestować w REITy to na pewno rozważyłbym właśnie ten kraj. Jednak, może nie koniecznie w tym momencie, ponieważ jak widać, również i tutaj dotarła globalna choroba zwana spowolnieniem gospodarczym i “pękającą” bańką na nieruchomościach.


WENEZUELA


Juan Guaido

I cyk. Zgodnie z planem, pojawia się kandydat X, Y, Z, który wpasowuje się w rolę (ile razy już to widzieliśmy) i przejmuje władzę z namaszczeniem USA. Dni Maduro są policzone, wiedzieliśmy już dawno temu, ale nie pamiętam kiedy ostatnio, w tak zgrabny i na razie bezkrwawy sposób, doszło do przejęcia władzy. Obstawiałem co prawda, większe zaangażowanie Brazylii, a zanosi się, że zmiana władzy odbędzie się w białych rękawiczkach i to bez czerwonego zabarwienia.


CZARNOGÓRA


Waluta

Ciekawa analiza sytuacji gospodarczej tego małego kraju, a także potencjalnych szans i zagrożeń po wejściu do Unii Europejskiej.


ROPA


Łupki

Pojawiają się kolejne sygnały ostrzegawcze o potencjalnych problemach firm zajmujących się wydobyciem ropy. Pomimo rozwoju technologi, pogłębiania odwiertów, efektywność wydobycia zdaje się być na maksymalnym poziomie. Krach na ropie z zeszłego roku również odbił się silnie na całej, solidnie zadłużonej branży. Spowolnienie w krótkim terminie jest raczej nieuniknione, pytanie co dalej, ponieważ wiele prognoz wskazywało na ciągły wzrost wydobycia do okolic 2022 roku.


GEOPOLITYKA


NATO

Zanosi się, że USA wyjdą z sojuszu prędzej czy później, bądź w znaczącym stopniu zmieni się ich stopień zaangażowania. Generalnie Pakt Północnoatlantycki powstał w jednym celu, a mianowicie obrony Europy przed Sovietem, co obecnie próbuje kontynuować. Przez ostatnie lata, zmienił się diametralnie układ sojuszy, szczególnie mam na myśli współpracę EU (Niemcy) – Rosja co doprowadziło do pewnego rodzaju absurdalnej sytuacji. Nie dziwi mnie podejście Trumpa, ponieważ Niemcy łożyli relatywnie mało do wspólnej kasy, korzystając z “ochrony” USA, a nie przeszkadzało im to nawiązywać coraz to lepszych i głębszych stosunków z byłym Sovietem. Czas to zmienić.

Gra dla USA toczy się o osłabienie Rosji na tą chwilę, ponieważ Europa jest  pozamiatana zarówno gospodarczo jak i politycznie (co do tego nie ma już nikt wątpliwości, prawda?) Pytaniem za milion dolarów jest rola Chin w tym gambicie, dołączą się do wspólnego stołu, gdzie głównym daniem będzie Rosja i zawrą “chwilowy” sojusz z USA czy jednak nie? Na dniach spotkanie Trump-Kim, które jest jednym z kluczy do tego, naturalnie zaraz obok medialnej “trade war”.

Nie liczcie na nagłówki w gazetach, ponieważ to wszystko będzie działo się za zamkniętymi drzwiami, a my będziemy mogli jedynie interpretować sytuację z kontekstu. Jakiego? np. po zachowaniu Putina. Im więcej agresywnych działań, tym bardziej przyparty do muru znajdzie się rosyjski niedźwiedź.

News z poprzedniej prasówki~


BRI

Tempo w jakiej Chiny opanowują świat swoimi mackami jest niesamowite. W przeciwieństwie do działań USA nie robią tego militarnie, a gospodarczo, poprzez pompowanie niebotycznych kwot, głównie w infrastrukturę danego kraju czy regionu jako całości. Dla mnie wygląda to jak światowa sieć, a nie zwykły szlak morski czy lądowy, szczególnie, że naprawdę mało (?) pozostało białych plam na mapie świata, gdzie nie płyną yuany. Ameryka musi zareagować, bo ma coraz mniej czasu.

News z poprzedniej prasówki~


Wojna czy pokój?

Idąc dalej w rozważaniach nowej formy ładu światowego, zaczynam coraz bardziej skłaniać się ku równowadze pomiędzy USA, a Chinami. Dotychczas, na bazie wszelkiej wiedzy, którą gromadziłem przez lata, uważałem, że w ciągu dekady, a maksymalnie dwóch czeka nas konflikt militarny (początkowo proxy war) pomiędzy tymi dwoma państwami.

O ile dziś taka opcja wciąż jest na horyzoncie, to na bazie przeczytanych w ciągu ostatnich tygodni artykułów, stwierdzam, że uprawdopodobnił się scenariusz porozumienia i podział tortu “fifty fifty”. Jeśli spojrzycie na mapkę inwestycji chińskich na świecie to zobaczycie, że jest to ogromna sieć, poprzez która dostarczają tlen (yuany), praktycznie do każdego kraju na naszym globie. A jak wiadomo, nie można odciąć tlenu pacjentowi, bo zwyczajnie umrze.

News z poprzedniej prasówki~


Korea Północna

Nie przypadkowo w takim terminie odbywa się kolejny szczyt Trump-Kim. Koniec zawieszenia wojny handlowej pokrywa się z w/w wydarzeniem, dzięki czemu dość łatwo, można dojść do wniosku, że to będzie decydujący moment w I półroczu 2019.

Czy nastąpi przełom i dogadają się, a Ameryka dostanie to czego chce? Czy jednak Chiny nie ustąpią? Od razu zaznaczam, że wszystkie informacje, które pojawią się w mediach to będzie wyłącznie jawna część dealu, a tak naprawdę najistotniejsze sprawy zostaną opatrzone, wielką czerwoną pieczątką “ściśle tajne”. Mówię tutaj o kwestiach m.in związanych z Rosją i Tajwanem. Obserwujcie co Putin zacznie mówić/robić na wiosnę~

News z poprzedniej prasówki~


Oś Berlin-Moskwa-Pekin

Koszmar Amerykanów. Zegar tyka, czasu coraz mniej, trzeba rozbić skutecznie i trwale to towarzystwo, bo w innym wypadku USA będzie miało ogromny problem. Niemcy z jednej strony podpisują kolejne umowy gospodarcze, które zacieśniają ich współpracę z Chinami, otwierając drogę sektorowi bankowemu i ubezpieczeniowemu do kraju Smoka, ale z drugiej zaostrzają politykę na własnym rynku względem chińskich firm.

A za rogiem mamy przecież nasz Jedwabny Szlak i całą masę inwestycji infrastrukturalnych, na których chętnie nasi sąsiedzi położyliby rękę, a nawet dwie.


Rosja-Japonia

Ocieplania stosunków ciąg dalszy, choć bez powodzenia tym razem. Wyspy Kurylskie wracają jak bumerang, szczególnie teraz w obliczu rosnącej potęgi Chin w regionie. Japonia bardzo by nie chciała, aby tych dwoje zbliżyło się do siebie bardziej niż obecnie, stąd próba “romansowania” z Rosją zarówno na polu militarnym-gospodarczym jak i politycznym.


Caspian Report

O Bliskim Wschodzie

O Afryce w 2019


KRYPTO


Mining

JPMorgan twierdzi, że koszt wydobycia jest obecnie wyższy od opłacalności czyli około 4 tys USD.


TECHNOLOGIA


PAV

Boeing zaprezentował Passenger Air Vehicle czyli nic innego jak skrzyżowanie samolotu z samochodem. Taki mały krok w urealnieniu wizji z filmów sci-fi o latających pojazdach w miastach. Ile im damy? 20-30 lat powinno wystarczyć, aby stało się to w pełni funkcjonalne i weszło w życie na dobre (coś ala dzisiejsze samochody elektryczne)


Ogniwa

Rewolucja elektryzacji pojazdów idzie pełną parą (w Norwegii to już 40% całego rynku samochodowego), więc siłą rzeczy następuje wyścig o surowce niezbędne do produkcji baterii. W artykule skupiają się głównie na licie, ale wiemy już dziś, że to nie jedyny kierunek, a cały sektor będzie się dynamicznie rozwijał w kolejnych latach.


Debata o elektromobilności

W Poznaniu, 29 stycznia (wtorek) odbędzie się spotkanie na, której również będę w roli słuchacza. Wszystkich zainteresowanych tematem odsyłam do wydarzenia oraz raportu “Z prądem czy pod prąd? Perspektywy rozwoju elektromobilności w Polsce”


40 tys fałszywych kont

Polskich. Tak, tak i to na Twitterze, a jak się w temat wgłębicie to się okazuje, że wielu naszych czołowych polityków czy celebrytów, którzy korzystają z popularnego ćwierkacza, śledzi i powiela treści ogromna liczba botów, a nie realnych użytkowników. Dla mojego “ulubieńca” lewicowego czyli Lisa jest to, aż ~60% łącznej liczby użytkowników. Z politykami partii rządzącej jest niewiele lepiej, tam wartości w granicach 40-50% fałszywych kont.

Krótko mówiąc idą z duchem czasu, manipulacja w pełni opinią publiczną, a że idą wybory to spodziewajcie się całego wysypu fantazyjnych newsów i kampanii viralowych. Stąd mój apel, nie klikajcie i wierzcie we wszystko co znajdziecie w mediach społecznościowych. Prawdę mówiąc z reguły jest to zwykły syf.


Miliard fałszywych kont 🙂

Najnowsza afera z Facebookiem w tle, CNN podało, że zwyczajnie kłamią, mówiąc o 2 mld aktywnych użytkowników, kiedy najnowszy, szczegółowy raport (link poniżej) udowadnia, że połowa z nich to zwykłe boty i oszustwa. Krótko mówiąc, moim zdaniem to koniec Facebooka, a nawet poniższy news ich nie uratuje na długo. Stawiam śmiałą tezę, że za kilka lat zostanie zastąpiony czymś innym w naturalnym cyklu życia podobnych portali.


FB + Insta + WA

Tonący brzytwy się chwyta i tworzy już oficjalnie małego potworka, konsolidując wszystko w jednym. Więcej szpiegowania, zbierania danych i sprzedawania tego temu, kto zapłaci więcej.


Google

Ma zakusy na usunięcie/zablokowanie adblocków w Chrome. Po pierwsze polecam usunąć to dziadostwo ze swojego komputera w jak najszybszym tempie i przerzucić się na Firefoxa. Po drugie, zwyczajnie kłamią, bo o żadnym bezpieczeństwie i zwiększonej prywatności nie może być mowy w przypadku takiej firmy jak Google. W poprzedniej prasówce opisałem w jaki sposób, można się zabezpieczyć i korzystać z sieci w miarę bezpieczny sposób. Bez nachalnych reklam, śledzenia, zbierania danych o tym co robicie, itd.

Wiem, że dziś trudno unikać produktów od Google, FB, itd, ale jest to możliwe i jeśli chcecie przestać być “produktem” to czas najwyższy wdrożyć zmiany.


Alternatywa

Jeśli używacie jakiś appek, programów, etc to wiedzcie, że jest całe mnóstwo, często bezpieczniejszego, lżejszego, darmowego softu, który może wam ułatwić życie.


EDUKACJA


Dla inwestorów

Naprawdę polecam, spędzić te 2 godziny słuchając Tomasz Treli, który dzieli się bardzo konkretną wiedzą na temat inwestycji, a na koniec udostępnia również bonus w postaci zgrabnego arkusza excell.


Strategie inwestycyjne

Warto przesłuchać cały cykl podcastów, a także przejrzeć bloga samego w sobie. Konkretne informacje z nastawieniem na podejście od strony IT.


OD AUTORA


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to zupełnie darmowa inicjatywa, a kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas.

Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka linków, bo gro informacji czerpię właśnie stamtąd. Jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszamy serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, m.in. Daily News z moim komentarzem, najnowsze dane i wykresy, porcję cotygodniowych grafik oraz inne przydatne informacje: www.facebook.com/marketontime/

Inne...