fbpx

Przegląd tygodnia 29 Kwietnia – 5 Maj 2019

Czas czytania: 4 min

MUST READ


QE Infinity

Ten artykuł naprawdę warto przeczytać Panowie i Panie.

Autsajder podsumowuje w jednym poście cały syf jaki zebrał się wokół USA w ciągu ostatnich miesięcy (dług, QE, płynność, obligacje, dolar, Basel III, SRF, IOER).

Niezatapialne obligacje USA o jedynym, słusznym, najwyższym ratingu AAA kolejnym SUPRIME? Wydaje się to niemożliwe, bo byłoby to równoznaczne z bankructwem USA, a jednak coś jest na rzeczy.

Na jesień możemy się spodziewać podwyższania limitu zadłużenia, bo co innego ma zrobić Kongres? Przecież nie dopuszczą do zalania rynku obligami, na których nie będzie kupców poza FEDem.

A na horyzoncie mamy już nowe QE, zwał jak zwał, nie to jest istotne, a fakt, że  sięgną znów po narzędzie, które tym razem może nie wystarczyć na nadchodzący kryzys. Pytanie co wymyślą następnie, aby podtrzymać system, choć kilka lat dłużej?


GRAFIKI


USA


Trump

Próba miękkiego puczu nieudana, demokraci są w defensywie, usiłują ocalić co się da z pożaru, który sami rozniecili ponad 2 lata temu. Barr jasno daje do zrozumienia, czym na pewno nie była “legalna” próba obalenia prezydenta USA m.in. przez dyrektora FBI Muellera.


Wybory

Rok przed wyborczy już prawie w połowie za nami, a statystyka zdecydowanie faworyzuje wzrosty w takim okresie, patrząc historycznie.

Rok 2020 wygląda już zgoła inaczej. Warto o tym pamiętać, szczególnie, że jesteśmy w długim okresie u końca hossy, a gospodarka światowa zwalnia w zastraszającym tempie. Bez podania dużej ilości tlenu w postaci nowego QE, może zatrząść giełdami w USA.


Uber

Kilka słów na temat najgorętszego IPO tego roku. Pomimo całej pompy, wokół tego wydarzenia, prawdopodobnie nie uda się uzbierać 100 mld USD, a jedynie skromniutkie 80 mld USD. “Analitycy” wróżą najróżniejsze wyceny po debiucie, a karuzela kręci się w najlepsze. Pytanie jak długo?


Wyckoff

Sven Henrich analizuje rynek w USA pod względem cyklów i faz Wyckoffa oraz aktualnych danych makro.

Trump zamieszał wczorajszym tweetem i wojna handlowa wraca znów na tapetę, ale mimo wszystko sądzę, że właściwy top jeszcze przed nami zanim zaczniemy schodzić niżej z powrotem do całej strefy.

A co dalej? Nowa hossa na fali kolejnego QE czy kryzys na światowych rynkach? Czas pokaże i jedno wiem na pewno, że wszystko zajmie dłużej niż się nam wydaje, więc cierpliwości w decyzjach.

Dodatkowo moja rozpiska z zeszłego roku: pl.tradingview.com/chart/ES1!/uSDpcOdT/ (klikamy play)


Micro E-mini

Dziś wystartowały mikrusy i wygląda na to, że wszystko działa na 5+, a różnica w spreadzie trzyma się poniżej 2 ticków, względem ES. Przed startem wolumen wyniósł pow. 20 tys kontraktów.


POLSKA


RPP

Ciepło się zaczyna robić Glapie&Spółce, a tu trzeba wytrzymać jeszcze do wyborów. Spodziewajcie się “nagłej” zmiany retoryki na koniec roku, ale to już raczej nikogo myślącego nie dziwi. Niestety Polska gospodarka to kura do zarżnięcia w imię politycznych celów, a płacimy za to wszyscy.

Przykro jedynie, że społeczeństwo w większości ma głowę w dupie i nie ma pojęcia co się dzieje z ich pieniędzmi. A rok wyborczy nakręca karuzelę rozdawnictwa i zakłamania zarówno z lewej jak i “prawej” strony. A miałem się nie denerwować…


CHINY


Newsy

II forum Pasa i Szlaku, stymulacja gospodarki, inwestycje zagraniczne, rynek samochodowy, Luckin Coffee, baza marsjańska, Huawei, Amazon, lotniskowce, 996 i wiele innych.


The China Hustle

Polecam obejrzeć film dokumentalny, o tym jak inwestorzy w USA są robieni w bambuko przez bańki inwestycyjne z WallStreet.


FRANCJA


Upadek

Ciekawe kiedy Franz Timerek przyzna się, że jednak coś tam się dzieje od kilku miesięcy i ma to niewiele wspólnego z demokracją. Media wyciszane, a krew się leje na ulicach regularnie. Prędzej czy później musi dojść do jakiegoś przesilenia, bo tego się nie da już opanować, przynajmniej normalnymi metodami.


GEOPOLITYKA


Wenezuela

Nieudany pucz z zeszłego tygodnia w wydaniu USA już za nami. Pytanie czy będzie kolejna próba? Na moje oko nie zostało im wiele możliwości, poza konfliktem wojskowym lub odstąpieniem. Na to pierwsze USA nie chce się jeszcze zdecydować, a o drugim raczej nie może być mowy, bo wiadomo ROPA.

Oberwało się również Kubie ostatnimi dniami za wspieranie Maduro.


Azja środkowa

Bardzo ciekawy wpis o post-sowieckich państwach czyli Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan i Tadżykistan. Wiele z tych krajów posiada liczne zasoby surowców, m.in. stąd konkluzja Krzysztofa, że za jakiś czas, pierwsze skrzypce będą rozgrywać, wspólnie Chiny i Pakistan, a nie wbrew pozorom Rosja.


Choroba Xi

Agencje wywiadowcze analizują nietypowe zachowanie prezydenta Chin. Kilkukrotnie wyglądałoby, jakby miał kłopot z nogami czy chodzeniem, co od razu spowodowało lawinę domysłów i pytań, o stan zdrowia Xi. Problemy zdrowotne najważniejszych głów państw, zawsze są na celowniku służb, bo potencjalnie niosą ze sobą liczne zawirowania polityczne.


Arktyka

Trwa przepychanka o dołączenie Chin do Rady Arktyki. Naturalnie krajem, który oponuje jest USA, ale pytanie na ile rzeczywiście będą w stanie zablokować udział Chin, szczególnie, że ci ostatnio wysłali w podróż drogą północną, kilka okrętów podwodnych i coraz śmielej poczynają sobie gospodarczo w regionie.


TECHNOLOGIA


Billboard

Co ma wspólnego reklama zewnętrzna z kamerami oraz funkcją rozpoznawania twarzy? Cały czas zmierzamy w jednym kierunku. Prywatność i anonimowość przestają istnieć na naszych oczach.


Inwigilacja

Zasadniczo mogłoby być i w dziale Chiny, ale mimo wszystko bardziej podpada pod technologię. Nie wiem, ilu z was ma świadomość, że w Chinach funkcjonują klasyczne niewolnicze obozy pracy dla niepokornych względem władzy. Są tam wysyłani ludzie, przede wszystkim z zachodnich mniejszości narodowych pod pretekstem walki z terroryzmem, itd. Tak zwane obozy reedukacyjne mają na celu ustawienie jednostki do pionu i pełne podporządkowanie jej życia linii partii.

Głośny raport ostatnich dni od Humar Rights Watch, obnaża jak wielki udział ma w tym technologia, a przede wszystkim możliwość zbieranie ogromnej ilości informacji za pomocą urządzeń elektronicznych. Big data w nowym wydaniu, bo tutaj służy przede wszystkim do 100% kontroli człowieka, zostawiając mu zero prywatności i całkowity brak wolnej woli.


Ubezpieczenia mobilne

Pod wpływem zmian technologicznych, firmy ubezpieczeniowe zmagają się z nowymi wyzwaniami. Cała branża na nowo musi określać definicje ryzyka i odpowiednio klasyfikować pojazdy typu hulajnoga, deskorolki elektryczne, e-skutery, etc. Prawdopodobnie wraz z upływem czasu, wzrosną również koszta tego typu ubezpieczeń, bo według statystyk, znaczna ilość użytkowników tego typu pojazdów, doznaje przynajmniej lekkich obrażeń ciała.


EDUKACJA


Zmiany klimatu

Nasz ulubieniec, tym razem skupił się na cyklach klimatycznych, a nie rynkowych jak ma w zwyczaju. Nie mniej jednak, wysnuł poprawne wnioski, potwierdzając opinie naukowców, że czeka nas w najbliższych latach/dekadach klimatyczny armageddon.


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to inicjatywa, gdzie kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka źródeł z linkchatu. Jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, przydatnych w codziennych inwestycjach: www.facebook.com/marketontime/

Inne...