Przegląd tygodnia 29 Październik – 4 Listopad 2018

Czas czytania: 7 min

USA


Buybacki to słowo klucz tłumaczące, dlaczego giełda w USA pociągnęła dłużej o prawie rok względem reszty świata. Jednak nie dla wszystkich spółek oznaczało to kontynuację hossy pomimo wydania astronomicznych kwot na wykup własnych akcji (np. IBM).


Są też jednym z czynników, który chwilowo zatrzymał dalsze spadki. A o tym, dlaczego uważam, że tylko chwilo będzie w osobnej analizie, która opublikuję w najbliższych dniach.


Sprzedaż produktów Apple wyhamowała czy wręcz zaczyna spadać, więc trzeba schować do szafy niewygodne fakty. A tak trochę z historii innych spółek, które osiągnęły podobny sukces czy udział w rynku w poprzednich dekadach. Gdzie są dziś? Można się spierać o Apple, bo jak mało, która marka budzi  wiele emocji, ale moim zdaniem jak się już raz wejdzie do szafy to wychodzi się z niej tylko w jednej postaci nawet jeśli ma zająć to wiele lat.


6 listopada to pierwsza data, która może narobić sporego zamieszania na rynkach, czyli wybory w USA. Giełda nie będzie szczęśliwa, jeśli Demokraci dostaną jedną izbę, a jest na to realna szansa. I odwrotnie, czyli w przypadku podwójnej wygranej Republikanów mamy kontynuację ostatniego odbicia.


Digital Tax– ciekawe czym to się skończy? Wycofaniem danych firm z poszczególnych rynków? Nierealne powiecie? A może jednak? Rządzący nie są zadowoleni, że pieniądze uciekają im sprzed nosa, a im bardziej kasa państwowa pusta tym trzeba sięgać po co ciekawsze pomysły. Temat rozwojowy, warto obserwować trend, bo ten już się zaczął. Pytanie tylko o skalę i jakie przełożenie będzie to miało wpływ na wyceny danych spółek technologicznych.


Sytuacja na giełdach się zagęściła i pojawiło się sporo prognoz co będzie dalej w perspektywie short-midterm. Osobiście nie widzę tego, aż tak różowych barwach, bo od początku tego roku jestem w obozie niedźwiedzi, a mam ku temu konkretne powody.


Trade War to taki fajny temat, o którym można powiedzieć wiele rzeczy, ale nie do końca orientujemy się ile z nich jest prawdą. W kolejce czeka 250 bilionów USD do przylepienia Chinom w końcówce tego roku. Trump potrzebuje przed środowymi wyborami, aby wyceny na indeksach trochę podskoczyły, więc pojawia się news, że odbył długą i bardzo owocną rozmowę z prezydentem Xi. Giełdy w USA up, CNY z radości wyskoczył, aż miło, ale zaraz, zaraz… wychodzi Kudlow i mówi, że na żadne porozumienie się nie zanosi i znów nurkujemy. O coś tutaj się toczy gra, dowiemy się jak zawsze po fakcie, ale obstawiam, że to przedbiegi przed niedzielnym G20. (en.wikipedia.org/wiki/2018_G20_Buenos_Aires_summit) 30 listopada to druga z trzech kluczowych dat w tym miesiącu, która może spowodować małe trzęsienia ziemi.


Big news. IBM przejmuje Red Hata za 33,4 mld USD. Najpierw Microsoft kupił GitHuba, a teraz podobną drogą idzie IBM. Społeczność reaguje negatywnie co zrozumiałe, ale mimo wszystko powinno to zapewnić dalszy rozwój firmy.

Wcześniej już było o IBM (buybacks), ale natrafiłem na jeszcze jeden ciekawy artykuł tak dla kontrastu. IBM kiedyś było potęgą,  a potem… no właśnie. Przegapili jakimś cudem ostatnie 20 lat.


Geopolityka w dużym formacie. Pamiętacie spotkanie z zeszłego tygodnia? Merkel, Putin, Erdogan i Macron trzymający się za ręce? Jedna wielka szczęśliwa rodzina w kontrze do USA. Hasan Rouhani podczepił się zgrabnie pod nich, bo w końcu to Iran był jednym z głównych powodów w/w spotkania w kontekście całej sytuacji geopolitycznej w kontrze do działań USA. Jednak tak naprawdę Iran nie ma, aż takiego znaczenia, a chodzi tutaj o obejście Swift, ropę i Chiny. “Reszta” świata postawiła się USA, a Chiny liczą? na renegocjacje warunków zakupu Irańskiej ropy. Zobaczymy co dalej, bo sankcje wchodzą już jutro.


Dlaczego NAFTA vel USMCA to nie żaden przełom, a zwykły sukces propagandowy, który m.in nasila kłopoty branży mleczarskiej w USA. Wojna handlowa z Chinami również odbiła się mocno niekorzystnie na tym sektorze tak nawiasem mówiąc. Trump szumnie ogłosił zwycięstwo i gloryfikował USMCA, a tak naprawdę zmiany są kosmetyczne i mogą spowodować kolejne problemy dla gospodarki hegemona.


Czy GE podzieli los Searsa? Rzeczowy artykuł opisujący starania firmy, aby tak się jednak nie stało.


Dlaczego recesja jest ważna i jaką rolę odkrywa w cyklach. Ktoś kiedyś nazwał ją “sprzątaczem” i w sumie jest to dość trafne określenie, ponieważ skutecznie czyści rynek ze śmieci czyli spółek zombi, których namnożyło się wybitnie sporo ostatnimi czasy, głównie z racji taniego kredytu.


Historyczne spojrzenie dlaczego rynek nieruchomości w USA zapowiada wzrost cen obligacji.


Dobry artykuł na temat fuzji wraz z wyjaśnieniem dlaczego do kolejnych dużych połączeń nie dojdzie w najbliższym czasie.


POLSKA


Stracona dekada. Szczera i gorzka prawda niestety. Problem polega na tym, że społeczeństwo Polskie nie ma takiej świadomości, ani tym bardziej nie jest w stanie rozliczyć rządzących z tego co uczynili naszemu krajowi.

A najgorsze przecież dopiero przed nami…


Wiele osób w Polsce lekceważy deklaracje związane z budową “Fort Trump” i niestety jest to kardynalny błąd. Należy mieć świadomość, że w momencie podjęcia decyzji o stałej bazie USA na terenie Polski, Rosja zrobi wszystko co tylko może, aby nam to utrudnić. A ma wiele kart w ręce, aby uprzykrzyć nam życie w najbliższym czasie. Polecam artykuł.


BRAZYLIA


Będzie się działo mili Państwo. Oj będzie się działo. I to na wielu płaszczyznach. Temat jest tak złożony, że zasługuje na osobny wpis, a tymczasem choć skrótowo i w uproszczeniu. Brazylia jest dziś podzielona jak nigdy przedtem na skrajną prawicę i lewicę. Wygrał Bolsonaro (były wojskowy) więc będziemy mieli naprawdę ostry skręt w prawo (a przy okazji pivot na USA) w całym znaczeniu tego słowa. Odczuje to zarówno społeczeństwo w Brazylii, jak i cały świat, a szczególnie Chiny (via soja). Co prawda jest to lepszy kandydat dla dalszego rozwoju gospodarki niż jego przeciwnik, ale w mojej opinii pozytywna reakcja giełd jest mocno przesadzona. Liczba morderstw w Brazylii jest dziś tak wysoka, że dorównuje łącznej liczbie w Europie, USA, Kanadzie, części Azji i Bliskiego Wschodu razem wziętych. Bolsonaro obiecuje, że policja i wojsko zrobi z tym porządek, czyli krótko mówiąc do odstrzału / do więzienia. Jeśli to eskaluje w ciągu kolejnych miesięcy/lat to 8 gospodarka świata pogrąży się w chaosie.


CHINY


Trzecia rewolucja Chińska to nic innego jak dynamiczny rozwój technologii. Jeśli im się uda przetrwać kolejną dekadę wówczas w następnych latach mogą być już nie do zatrzymania.


Ostatnio pisałem o Arktyce, która będzie odgrywać kluczową rolę w kolejnej dekadzie jeśli chodzi o punkt sporów pomiędzy Rosją, Danią, Norwegią, Kanadą oraz USA. Jednak nie zapominajmy, że w grze również są Chiny, które właśnie rozpoczęły prace nad pierwszym lotniskiem arktycznym.


NIEMCY


Bum! Merkel odchodzi. Temat do głębszej analizy, ponieważ zmieni to cały system rządów w Europie, a ład, który się utrzymywał od wielu lat, pomimo naprawdę trudnych sytuacji dobiega końca. Biorąc pod uwagę tendencje populistyczne i nacjonalistyczne, które stają się coraz silniejsze w poszczególnych krajach, możemy wpłynąć na wzburzone wody na pokładzie okrętu “Europa”


WIELKA BRYTANIA


Winter is coming, brace yourself. Deadline tuż za rogiem, a porozumie w związku z Brexitem wygląda, delikatnie mówiąc kiepsko. Negocjacje ostatniej szansy, gdzie każdy chciałby zjeść jabłko i mieć jabłko, choć wiemy, że to nierealne. Czy to będzie kolejny trigger, który w konsekwencji doprowadzi do rozpadu EU? 21 listopada to trzecia data, która może doprowadzić do zawirowań na giełdach.


WĘGRY


Trudno iść pod prąd, a wie o tym najlepiej Orban, a jednak udało mu się dokonać z pozoru czegoś niemożliwego. Pytanie co dalej z Węgrami? Czy podzielą los Polski i zostaną montownią zachodu, a może jednak uda im się wyjść na prostą w kolejnej dekadzie?

klubjagiellonski.pl/2018/10/29/przyszly-tygrys-czy-montownia-europy-gospodarka-wedlug-orbana/


JAPONIA


Jest to co prawda news sprzed roku, ale przypomniał mi się obecnie w innym kontekście i uznałem, że warto się nim podzielić. Kobe Steel, bo to o nich mowa, fałszowało wytrzymałość produkowanej stali, której m.in odbiorcami są największe koncerny motoryzacyjne. Powstaje pytanie ile kiepskiej jakości stali trafiło na rynek w ostatnich latach i jakie tego będą dalsze skutki.


METALE i SUROWCE


Przypomnienie fundamentów związanych ze złotem. Dodatkowo wykres wciąż wysokiego ratio złota do srebra oraz kilka innych wartych uwagi.


Co z tym uranem i projektem ITER? Najbardziej znane nazwiska przekazują znaczne kwoty na rozwój nowych technologii, które umożliwią masowe wykorzystanie energii termojądrowej.


TECHNOLOGIA


Dobre podsumowanie do jakich krypto ICO popłynęło najwięcej kapitału od 2017 roku.


Co dalej z technologią? Rozwój robotyki i automatyki idzie pełną parę, ale potrzeba czasu, aby przełożył się na produktywność. Niestety w Polsce nie ma co liczyć na ten kurs, ponieważ nie inwestuje się w badania, wykształcenie ludzi, nowe technologie, etc. a jest wręcz odwrotnie. Jesteśmy od lat regularnie drenowani ze wszystkiego co cenne, a nie sądzę, aby miało się to zmienić w kolejnych latach.


Kolejne problemy Facebooka. Nie wiem czy ktoś z was korzysta jeszcze z niego do czegoś innego niż narzędzie komunikacyjne, ale mimo wszystko zalecałbym rozwagę przy publikowaniu dowolnej treści, a tym bardziej o tym co piszecie w prywatnych wiadomościach.


Bardzo fajna animacja ukazująca przyrost GDP oraz zmiany w top 10 na przestrzeni 1960-2017. Polecam!


KONFERENCJA


M1 organizuje 5 specjalistyczną konferencję w Warszawie 17-18 listopada 2018. Jeśli chcecie posłuchać ludzi, którzy rzeczywiście zarabiają na rynku to serdecznie polecam. Całość oczywiście za darmo, a przy okazji możemy się spotkać i porozmawiać w kuluarach.


PSYCHOLOGIA


Jakie spółki są najpopularniejsze wśród millenialsów (dzisiejsza ulica), a co za tym idzie, które dobrze byłoby rozegrać na krótko to polecam zapoznać się aplikacją Robin Hood (millenialsi używają jej do inwestowania). Możecie też szukać pojawiających się sporadycznie zestawień takie jak to z lipca 2018.

The Top 20 Robinhood Stock Holdings, By Users On The App

1. Apple (+1)
2. General Electric (+2)
3. Ford
4. Microsoft (+3)
5. Advanced Micro Devices (-4)
6. Fitbit (+2)
7. GoPro (-1)
8. Facebook (-3)
9. Twitter (+3)
10. Netflix (+6)
11. Snap (-2)
12. Bank of America (-2)
13. Nvidia
14. Tesla (-3)
15. Amazon.com
16. Alibaba (-2)
17. Micron Technology
18. Disney (+1)
19. Square (-1)
20. Starbucks (new to top 20 list vs. January 2018)


Czego możemy się nauczyć od hazardzistów? W skrócie – domyśl się co zrobi większość inwestorów i dokonaj odwrotnych wyborów.


Media czasem kłamią, politycy również, a typowe newsy to papka dla mas.To już wszyscy wiemy prawda? Przypomina o tym Marc Faber w swoim newsletterze, nawiązując do wpisu Dobelliego z 2013 roku. Codzienne kolorowe, krótkie newsy to pokarm dla mózgu większości społeczeństwa, coś ala cukier dla naszego organizmu. Czy cukier jest zdrowy w dużych ilościach? Wysoce wątpliwe, prawda?

Dzięki badaniom wiemy, że nasz mózg działa w dwóch trybach, które naukowcy nazwali System 1 i 2 (polecam “Pułapki myślenia” – Daniel Kahneman) Ten 1 odpowiada za podstawowe czynności, czyli tak zwany autopilot (np. 2+2=4, dłuższa jazda samochodem po autostradzie, itd), które nie wymagają wysiłku umysłowego. Natomiast 2 angażuje się w momencie kiedy dane procesy są bardziej skomplikowane i musimy zwyczajnie pomyśleć (np. przy czytaniu dłuższych artykułów, dodaniu 1752+2656 itd)

Warto się też zastanowić, który system podejmuje decyzje inwestycyjne w waszym wypadku. Podpowiem, że jeśli 1 to raczej nie wróży to nic dobrego…


Każdy z was kto dobrnął do końca prasówki i poświęcił na nią trochę czasu, wczytując się w dane treści, może czuć się lekko wyczerpany. To właśnie system nr 2 był w użyciu. Dajcie mu teraz odpocząć 🙂


Ps. GRAFIKI od teraz będą się pojawiać wyłącznie na grupie FB – www.facebook.com/marketontime/

Pozdrawiam

Inne...