Przegląd tygodnia 3 – 9 Czerwca 2019

Czas czytania: 7 min

LAST WEEK


Konferencja WallStreet

Jak zapewne wiece, tydzień temu wybrałem się do Karpacza, aby posłuchać co w trawie piszczy, zarówno tej inwestycyjnej jak i typowo górskiej, bo połączyłem przyjemne z pożytecznym. O ile ta druga jak zawsze, była wprost zachwycająca, to niestety o tej pierwszej już tego napisać nie mogę.

Zacznijmy od tego, że byłem wyłącznie na tych spotkaniach i prelekcjach, które rokowały pozytywnie zarówno osobą, która je prowadziła, a także tematyką. Mimo wszystko nawet wśród nich, na palcach jednej ręki policzę wykłady, które dostarczyły rzetelną dawkę wiedzy, konkretne informacje, które można wykorzystać inwestycyjnie bez żadnego wciskania bullshitu po drodze.

Cała reszta to niestety pseudo analitycy, sprzedawcy marzeń, z większymi lub mniejszymi brakami w wiedzy, co każda średnio rozgarnięta osoba na widowni była w stanie zidentyfikować. Niestety tych również nie było, aż tak wiele, bo w zdecydowanej większości poziom edukacji “inwestorów”, którzy tam dotarli był po prostu słaby, a spodziewalibyście się czegoś innego, prawda? W końcu to konferencja dla inwestorów SII. Nie zrozumcie mnie źle, nie mówię o ludziach, którzy zaczynają swoją przygodę i zwyczajnie się uczą, mają podstawową wiedzę i zadają pytania. Nie. Mowa o osobach, które są lata na rynku (tak wynikało z rozmów oraz zadawanych przez nich pytań), a nie potrafią połączyć kluczowych faktów, zrozumieć informacji płynących z rynku/wykładu, wyciągać samodzielnych wniosków, etc.

Jakbym miał określić profil osób, biorących udział w konferencji po stronie publiczności to podzieliłbym ich na 4 grupy. “Rolexiarzy”, którzy dorobili się na biznesie i bawią się w “inwestycje” na rynkach kapitałowych. Podstarzałych fanów GPW, którzy nie widza, ani nie rozumieją świata poza naszym rynkiem. Młodych, niecierpliwych i jakże leniwych, którzy chcą mieć podane na tacy zyski, nie dając z siebie nic w zamian. I najmniejszą zdecydowanie grupę, która potrafi dodać 2 do 2, a trzymała się z boku i rozmawiała między sobą, głównie w kuluarach.

Nie można też zapominać o wszystkich osobach z nadania państwowego, które tłumnie zaszczyciły to spotkanie, wręcz ociekając splendorem, nieomylnością i zadzieraniem nosa. Pomijam również z nazwiska, pewnego zarządzającego dużym funduszem, który kilkanaście razy powtórzył, że rynek MUSI to i tamto, że Trump MUSI to i tamto, że banki centralne… Brak słów.

Pomimo takiego obrazu, było na szczęście kilku prelegentów, którzy podzielili się swoją wiedzą, przemyśleniami i doświadczeniem z publiką. Tym samym skłaniam się ku refleksji, że w Polsce brakuje konferencji, gdzie spotkałyby się wyłącznie osoby, które rzeczywiście wiedzą “co w trawie piszczy”, gdzie walutą jest wiedza sama w sobie i odmienne punkty widzenia.

Zaliczyłem w tym roku Cuffsy i WallStreet co doprowadziło mnie generalnie do jednego wniosku. Nie dziwię się wcale, że w Polsce kwitną piramidy finansowe, oszustwa oraz strzyżenie inwestorów przez brokerów. Niestety, światełka w tunelu nie widać.


MUST READ


Gold Futures

To nawet nie jest artykuł z serii must read. To jest po prostu historia, która dzieje się na naszych oczach i wywróci świat finansów o 180 stopni. Pierwsza część napisana prostym językiem z nutą historii w tle, aby każdy połapał się, skąd się dzisiejsze realia wzięły. Natomiast druga część, zagotuje wam zwyczajnie krew i otworzy oczy, co może zdarzyć się ze złotem w kolejnych latach. Czy do takich poziomów o jakich pisze autor? Nie wydaje mi się, szczerze mówiąc, a jeśli nawet to już na pewno rządzący nie pozwolą wam w taki czy inny sposób, aby w pełni na tym skorzystać.


GRAFIKI i WYKRESY


Polecam szczególnie spojrzeć na wykres z korelacją US GDP i FedExu, który nie wróży nic dobrego dla gospodarki upadającego hegemona.


USA


Druckenmiller

Mądrego zawsze warto posłuchać, a Stanley na pewno należy do grupy inwestorów, których decyzji nie należy ignorować. Szczególnie, kiedy pozbywają się praktycznie całej ekspozycji na akcje, przerzucając sporą część kapitału do obligacji. Wspomina w wywiadzie również o kilku innych sprawach, więc polecam przesłuchać całość.


Giełdy

Jak zawsze dobre podsumowanie od zespołu Schwaba co piszczy na amerykańskim rynku. Dodatkowo rzut oka na kondycję globalnej gospodarki.


Wojny walutowe

Zanosi się na perturbacje z kursem yuana. Za kilka tygodni mamy G20 w Osace, które może być kluczowym punktem zwrotnym w w/w temacie. Drugi artykuł nieco schładza emocje i wskazuje potencjalne problemy, ale patrząc na ostatnie rozmowy na linii Chiny-Rosja i potencjalne dalsze odchodzenie od dolara w rozliczeniach pomiędzy tymi krajami, może doprowadzić do eskalacji i efektu domina w świecie. USA nie może na to pozwolić, bo skończy im się możliwość nieskończonego dodruku USD, kiedy inne kraje zaczną masowo odchodzić od rozliczeń w dolarze.

Szczególnie, że Trump właśnie powiedział, że jak się Xi nie pojawi w Osace to od razu cła wchodzą w życie. Na noże Panowie, na noże…


FED

Jeśli FED nie utnie stóp 3-4 krotnie do końca roku to mamy przerąbane. Tak twierdzi Pan Wilk. Rynek wycenia już swoje, więc jest na to realna szansa, a jeszcze pół roku temu byliśmy w innej rzeczywistości. Pachnie szeroką awarią, choć na pierwsze cięcie spodziewam się odbicia, a dalej nie wiem. Pytanie czy idziemy drogą z obecnego stulecia czy jednak poprzedniego, bo rynki reagowały w zgoła odmienny sposób. “This Time is Different?”


McDonald

Omówienie aktualnej sytuacji spółki. Dla tych co lubią dywidendy i solidny biznes.


FANGMAN

Nasze pupile radzą sobie raz lepiej, a raz gorzej. Na tą chwilę są już znacznie wyżej po silnym odbiciu na rynkach. Pytanie co dalej w dłuższym horyzoncie czasowym.


PMI

Globalny silnik napędowy złapał zadyszkę w 2018 roku, która przeradza właśnie w poważniejszą awarię. Czy dojdzie do zatrzymania pracy w 2020?


Subskrypcje

To jest bardzo ciekawy temat moi mili. Nie tylko w USA, ale również w Polsce, która ma małego laga w podążaniu za światowymi trendami. Sharing economy (np. samochodowa) czy właśnie popularne suby na różne usługi wyznaczają kierunek na przyszłość. Warto spojrzeć na całość, szczególnie jeśli prowadzicie firmę, która może skorzystać na w/w zmianach. Własność odchodzi do lamusa, a wkrótce wszystko będzie na wynajem. Z drugiej strony spełnia się mokry sen rządzących, co zaowocuje większą kontrolą jednostki, a zarazem społeczeństwa.


ADP

Z prognozami jest tak, że lubią się mylić. Spodziewano się, że któreś cyferki odbiegają od rzeczywistości i wcale nie jest tak różowo z zatrudnieniem w USA jak nas oficjele przekonują. Warto obserwować w kolejnych miesiącach, czy przypadkiem nie jest to początek zmiany długofalowego trendu.


Shale Oil

Zbierają się czarne chmury na horyzoncie. Problem z wysokim zadłużeniem nie zniknął, kolejne firmy bankrutują. Zamieszanie z limitami spalania również daje się we znaki, a globalne spowolnienie i skaczące ceny ropy dokładają swoje 2 grosze.


Dług

Aktualizacja zadłużenia firm względem PKB danego kraju wraz z porównaniem do USA. Niektórzy są zapakowani po uszy, dosłownie.


Cła

Trump okłada pałką kolejne kraje, tym razem padło na Meksyk i. Australię. Jednym na razie grozi, innych już obija. Kto następny w kolejce?


POLSKA


30 lat…

Rozwoju, wolności, edukacji, które poszło na marne. Taka prawda moi mili, a dwa poniższe artykuły, zdecydowanie rozprawiają się z różnymi mitami. Szczególnie pierwszy zasługuje na dłuższa uwagę, bo Bartłomiej Radziejewski mówi jak jest, a nie jak malują nam obraz media, zarówno z lewej jak i prawej strony.

Polska nie jest suwerennym krajem, zarówno politycznie jak i gospodarczo. Przez ostatnie 300~ lat niestety była takim tylko raz, w burzliwym okresie  dwudziestolecia międzywojennego.

Polecam szczerze spojrzeć na ostatni link, który podczas przewijania niżej i niżej… opowie wam historię “prywatyzacji” Polski.


Gwiazdowski

Niestety zanim na dobre zaczął to już skończył. Pan Robert przekonał się jak wyglądają realia polityczne w Polsce, a Łukasz Warzecha dobrze punktuje, dlaczego ten projekt musiał upaść. Wnioski są przygnębiające, ale nie nowe wcale, żyjemy po prostu w “zidiociałym” społeczeństwie.


OFE

W jaki sposób nas okradziono, okrada się nadal i będzie okradać w przyszłości.


CDR

Poznaliśmy datę premiery Cyberpunka 2077, która odbędzie się 16 kwietnia 2020 roku. Gra ma kosztować 199 zł, a swój udział w projekcie potwierdził Keanu Reeves. Hype poszybował do sufitu, zobaczymy co z tego będzie w najbliższym czasie. Przeczytajcie sobie artykuł z IT21, szczególnie zwracając uwagę jak CDR “oszukuje” w papierach.

Polecam poczytać co dr Welc mówi w mediach (via google) na temat kreatywnej księgowości m.in w sektorze gamingowym, bo otworzył mi osobiście, otworzył oczy na swoim wykładzie w Karpaczu.

Z niepotwierdzonych ciekawostek i  wróżenia z fusów, mogę napisać, że dziwnym trafem premiera pokrywa się terminowo z potencjalnym trzecim topem na CDR, który wychodzi mi z Wyckoffa. Przekonamy się w najbliższych kilkunastu tygodniach czy prognoza zamieni się w scenariusz do rozegrania.


Ukraińcy

Są niewątpliwie motorem napędowym naszej gospodarki przez ostatnie lata, a bez nich bylibyśmy w znacznie gorszej sytuacji niż jesteśmy obecnie. Potrzebujemy ogromnej rzeszy imigrantów, tożsamych nam kulturowo w kolejnych latach i dekadach, aby zwyczajnie się nie wyłożyć na pysk w tym gospodarczym, światowym wyścigu, bo demografia jest nieubłagana i skazuje nas wyraźnie na porażkę.


NIEMCY/EU


Rate cut?

Toniemy Panie Kapitanie. Pompy nie dają rady wybierać wody, spuszczamy szalupy i czekamy na hasło “Opuścić okręt”? Mogliby się generalnie zdecydować, bo raz tak, raz siak, a wody coraz więcej.


CHINY


Newsy

Metale ziem rzadkich, Nio, Tesla, Huawei, Xiaomi, Rowerostrada, Edukacja, Giełdy.


TURCJA


Cypr

Erdogan dał zielone światło na rozpoczęcie wierceń w pobliżu wyspy, co wznawia konflikt pomiędzy tymi dwoma krajami.


MEKSYK


Dostaje po raz kolejny po łapach w ciągu ostatnich 2 tygodni od USA. Tym razem padło na Pemex, a narzędziem został Fitch, który obciął rating. Zabawa toczy się dalej.


KANADA


Kraj klonowego liścia w coraz większych opałach, a sektor narażony na największe ryzyko po nieruchomościach i bankach to naturalnie branża ropy, która to odpowiada za ok. 10% PKB Kanady. Rząd robi co może, ale mam dziwne wrażenie, że to nie wystarczy z biegiem czasu.

Co wydaje się mało prawdopodobne wielu osobom, ale nie niemożliwe to jakieś małe sankcje od wujka Sama w prezencie, aby lepiej się negocjowało w przyszłości. Skąd taki pomysł? Spójrzcie na poprzednie grafiki i bilans handlowy oraz top 10 partnerów USA. Wykreślcie tych, którzy już oberwali, kto wam zostanie?


UKRAINA


Ziemia rolna

Jedna z najlepszych na świecie znajduje właśnie w Ukrainie i jest od dawna łakomym kąskiem dla wielu krajów oraz firm. Chiny od lat nabywają lub dzierżawią znaczne połacie gruntów rolnych, a przedstawiona w parlamencie Ukrainy ustawa, pozwoli na praktycznie nieograniczoną koncentrację ziemi, uderzając tym samym w indywidualnych rolników.


GEOPOLITYKA


Nowa książka Bartosiaka

Przy okazji premiery swojej najnowszej książki, opowiada o aktualnej sytuacji na świecie. Warto przesłuchać cały wykład, a także naturalnie oddać się lekturze.


Turcja

Rewelacyjny wpis, omawiający sytuację geopolityczną ostatnich lat oraz trudną sytuację Turcji dziś i w przyszłości. Zdecydowanie must read dla każdego, kto posiada lub myśli o ekspozycji na ten kraj w najbliższym czasie.


Rosja i Niemcy

Zanosi się na nowe otwarcie albo przynajmniej mały reset w relacjach. Co na to USA, bo przecież sankcje same nie znikną, a ostatnią rzeczą jaką chcą widzieć Amerykanie jest wzmacnianie się partnerstwa na linii Berlin-Moskwa.


Tajwan

Wchodzimy w decydujący okres rozgrywki USA-Chiny. Stany Zjednoczone sprzedadzą uzbrojenie o wartości 2 mld USD. Piłeczka po stronie państwa Smoka, które z całą pewnością nie zostawi tej kwestii bez odpowiedzi.


TECHNOLOGIA


Wyścig zbrojeń

Najnowsze technologie z reguły są wynajdywane dla armii, a dopiero później trafiają do sektora prywatnego czy publicznego. 5G stwarza całą gamę nowych możliwości dla wojska, a postępująca autonomizacja urządzeń oraz rozwój SI m.in dronów, umożliwia ich lepsze wykorzystanie na nowoczesnym polu walki.


Sex Robot

Branża, która ma niewątpliwie duży potencjał w kolejnych latach i dekadach, szczególnie w takich krajach jak Japonia. Wróżę świetlaną przyszłość, szczególnie, że na razie producenci dbają o męską część populacji, zapominając jakby o paniach i ich potrzebach. Trzeba by znaleźć jakąś ekspozycję w tym temacie, hmm…


EDUKACJA


Zyski z rynku

Jacek to perła na naszym rodzimym poletku edukacyjnym. Jego wkład w edukowanie inwestorów jest nie do przecenienia, a treści publikowane przez niego pod kątem merytorycznym są na 5+. Zdecydowanie polecam wszystkim, szczególnie tym początkującym czy średnio-zaawansowanym z racji tego, że Jacek wkrótce będzie nagrywał więcej materiałów skierowanych do was. Jeśli się uczyć, to od najlepszych!

Od 8 minuty mówi na temat inwestowania, a wcześniej wspomina o swoich planach na przyszłość.


Propaganda

Jak rozpoznawać, że jesteśmy manipulowani przez otoczenie, zarówno medialne jak i osobiste. 32 uniwersalne zasady, z którymi warto się zapoznać, aby mieć świadomość, że nie wszystko złoto co się świeci.


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to inicjatywa, gdzie kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka źródeł z linkchatu. Jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, przydatnych w codziennych inwestycjach: www.facebook.com/marketontime/

 

Inne...