Przegląd Tygodnia 3 – 9 Grudnia 2018

Czas czytania: 12 min

WSTĘP


Idą zmiany!

Po kilku miesiącach pisania w mojej głowie, pojawił się już docelowy kształt, jak ma wyglądać MOT – Market On Time. Najważniejsza zmiana będzie taka, że powstanie drugi równoległy blog, który będzie się skupiał w 100% na geopolityce. Tym sposobem, MOT będzie stricte giełdowy/finansowy z lekką nutą informacji politycznych.

Skąd taka zmiana? Mianowicie z tej przyczyny, że zbyt dużo geopolityki, nie związanej z rynkami, zaczęło się wkradać do MOTu, a nie taka jest idea tego bloga. Naturalnie aspekt polityki światowej jest bardzo istotny dla rynków finansowych, stąd kluczowe informacje, wciąż będą się pojawiać również tutaj. Tym sposobem treści publikowane na Market on Time, będą miały bezpośrednie, lepsze jakościowo przełożenie dla waszych codziennych decyzji inwestycyjnych.

Natomiast informacje geopolityczne zamieszczane na drugim blogu, stworzą wam swoiste okno na świat międzynarodowej polityki.


MUST READ


Obligacje i krzywa rentowności

Na naszym profilu FB w dziale GRAFIKI znajdziecie kilka kluczowych wykresów, gdzie obecnie się znajdujemy. Zdecydowanie zachęcam do rzucenia okiem, bo jeden obraz jest wart tysiąc słów.

Co istotne, że na UST5Y-UST3Y nastąpiła inwersja krzywej, a 10y-2y zleciały do 0.12. Pojawia się pytanie czy w ogóle będzie jakaś podwyżka w 2019 roku… A także, czy dojdzie do niej w grudniu? Ostatnia gołębia narracja FEDu i pozytywne tweety Trumpa nie dały za wiele i rynek znajduje się w na krawędzi.

W mojej ocenie, w najbliższych dniach potrzebny jest jakiś pozytywny trigger, aby z tego wyjść. W innym wypadku może być naprawdę krucho. Cały czas liczę, że jednak rynek pójdzie torem scenariusza na test ATH bez robienia nowego dołka, a ostatnie spadki to tylko “wyrzucanie słabych rąk” przed kolejnym dłuższym swingiem w górę, zanim na dobre zacznie się kryzys.

To już nie są żarty i wiele osób sobie to sobie uświadomiło. Pomimo tego, że jeszcze kilka miesięcy temu byli tak bardzo bullish w kwestii rynku akcji. Kolejnym istotny czynnik to zachowanie liboru, który rośnie i osiągnął już wartość 2,73 (a pamiętajmy, że dolar ma laga 3-4 miesiące) i na tą chwilę, pomimo “gołębiego” FEDu jakoś nie spada. Czy czeka nas w takim razie wyjście w górę na DXY 100 w najbliższych miesiącach? Z drugiej strony osobiście czekam od dawna na korektę, która wygląda jakby była cały czas tuż za rogiem. Pozycje COT też na nią wskazują, ale… Zobaczymy co zrobi dolar.

Pojawia się też coraz więcej głosów, że obligacje amerykańskie wcale nie są takie bezpieczne jak się nas przekonuje i w perspektywie kolejnych lat, możemy mieć tutaj niezły wystrzał rentowności (pomijając okres kryzysu).

Polecam gorąco wszystkie artykuły poniżej oraz podcast od Tastytrade.


IMF się boi

Leveraged loans pozostawały dotychczas w cieniu, ale przebiły się ostatnimi czasy do mainstreamu, kiedy instytucje o gównianym ratingu, nie mogły się już dłużej zadłużać w rozsądny sposób. Zobaczcie do jakiego pięknego poziomu doszły w tym zakresie spółki z sektora tech, bądź uwaga… paliwowego! Niestety dla tych firm, LL bazują na zmiennej stopie oprocentowania czyli Liborze… a co się z nim dzieje? Zasuwa w górę i jest już na 2,73.

Dobra. Kto jest w to umoczony najbardziej? A mianowicie pension funds, ubezpieczyciele oraz wszystkie stwory, które opakowują ten szans podobnie jak było w 2007/8 roku via CDO. A wiecie w jakiej sytuacji znajdują się PF w USA prawda?


Pension Funds

Dług studencki w USA to jest pikuś przy tym. Nie ma możliwości, aby rząd pozwolił na dramat w tym zakresie, bo jest to równoznaczne z wywiezieniem go na przysłowiowych widłach przez rozjuszonych obywateli. I nie mam na myśli tutaj wyłącznie USA.

Ciekawi was ile kasy światowe fundusze emerytalne mają w dyspozycji? (Spójrzcie na GRAFIKI) Jednak nie chodzi o to ile mają, ale im brakuje! Są ogromnie niedofinansowane. Oczekuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych 1/4 funduszy prywatnych (emerytury firmowe) zbankrutuje w ciągu dekady.

Dlaczego? Ponieważ większość funduszy musi mieć około 8% rocznego zwrotu, aby bilans się spinał. Po dekadzie historycznie niskich stóp procentowych taki wynik jest nieosiągalnym marzeniem, co spowodowało wejście w ryzykowne inwestycje, aby osiągnąć pożądaną stopę zwrotu. Stąd m.in zaczęło się inwestowanie w drogi rynek nieruchomości, a wiemy jak to dziś wygląda w Kanadzie, Australii czy USA.


G20 – 90 dni rozejmu

Polecam przeczytać artykuł prof. Bogdana Góralczyka (a także: marketontime.pl/geopolityka-jacek-bartosiak/) w celu szerszego spojrzenia, o co obecnie toczy się gra pomiędzy USA-Chiny. Potrzeba chwilowej uspokojenia sytuacji, nie oznacza w żadnym wypadku anulowania ceł, bądź ich zmniejszenia w przyszłości.

Pytaniem jest czy wojna handlowa rozgorzeje na dobre w 2019 roku czy też zawieszenie zostanie utrzymane.


USA


Credit Crisis

Zacznijcie się zaprzyjaźniać z tym określeniem, bo coraz częściej pojawia się w mediach. Spójrzcie na wykresy ile kasy wyparowało już z rynków od października tego roku. Nie mówię tutaj tylko o akcjach, spójrzcie również na obligacje (GRAFIKI). Czarno na białym widać, że sentyment inwestorów się zmienił. Już tak ochoczo nie ładują się w kolejne kredyty, choć ciężko się spodziewać z drugiej strony, że wciąż miałoby tak być, przecież jesteśmy na bardzo wysokich poziomach w ujęciu historycznym.


Cukrowa gospodarka

Wiecie co się dzieje jak przedawkujecie cukier? Kto ma dzieci ten nie ma problemu odpowiedzią na to pytanie. A zwróciliście uwagę, co się dzieje z organizmem człowieka, kiedy ten “cukrowy haj” minie? Yhm. I to właśnie czeka gospodarkę USA.

Buybacki połączone z tax cuts dały niezły zastrzyk. Na to się nałożyły taryfy celne, wprowadzone przez Trumpa. Rekordowo niskie bezrobocie, wskaźniki na topie, wszyscy zadowoleni. Jednak pod powierzchnią tego kolorowego obrazka już od jakiegoś czasu zaczynają się pojawiać rysy, które w obecnym momencie się poszerzają. Co się stanie jak wszystko się zapadnie w jednym momencie, w efekcie kuli śnieżnej?


Giełdy

Znaczna ilość analiz i kresek wszelkiego rodzaju w szerszym ujęciu. Polecam rzucić okiem samemu, własnoręcznie gdzie się znajdujemy w wielu miejscach z perspektywy miesiąca, kwartału czy roku.


Ustawa budżetowa

Kongres przyjął ustawę o finansowaniu krótkoterminowym, aby nie zabrakło pieniędzy w grudniu na funkcjonowanie rządu i agencji federalnych. Negocjacje trwają pomiędzy Trumpem, a demokratami w kwestii budowy muru na granicy z Meksykiem, który jest kością niezgody w dopięciu budżetu na przyszły rok.


Kłopoty branży lotniczej

Czy mamy bańkę leasingową dotyczącą linii lotniczych? Azja może być pierwszą tego ofiarą, ale potencjalna skala problemu dotyczy całej branży.


Przekręt goni przekręt

Wells Fargo, bo to o nich mowa w ostatnich latach nie mają szczęścia, głównie dlatego, że zwyczajnie oszukują swoich klientów, za co otrzymali już potężne kary. Jednak to ostatni skandal przebił wszystkie. Podobno “komputerowa usterka” spowodowała, że 545 klientów banku straciło swoje domy. W jaki sposób? Ludzie aplikowali o zmiany na ich hipotekach, aby były bardziej przystępne do spłat, a system który powinien je zaakceptować, odmówił. Odpowiedź przyszła dopiero po kilku miesiącach i ludzie zostali z niczym.


POLSKA


CPK

Polecam przeczytać rozmowę z Jackiem Bartosiakiem na temat roli Polski w świecie, w tym również projektu CPK. Omawia też pojęcie trakcji społecznej w kontekście dalszego awansu społecznego.


Ojczyzna aferami stoi

Wiecie, że zatrzymano kolejnego szefa KNF? Tym razem byłego czyli Andrzeja Jakubiaka, który był poprzednikiem Marka Ch. A tego za co? A pamiętacie bankructwo SKOKów? A czy wiecie, że do dziś BFG wypłacił za ten wałek z naszych pieniędzy prawie 5 mld złotych? Nie wiedzieliście pewnie? No tak się dziwnie składa, że to dość niemedialny temat dla obecnej partii rządzącej. Swoich nie szkalujemy (sprawdźcie kto założył SKOKi).

Jednak ktoś tam skalkulował, że warto byłoby dać trochę oddechu obecnym władzom KNF/NBP i skierować uwagę opinii publicznej na dawniejsze sprawy. Ciekawy kontekst FM Bank w związku z tym co pisałem ostatnio, czy przypadkiem Czarniecki nie rozegra tego podobnie, ale na większa skalę.

Lud niech dalej pracuje, a my tu sobie będziemy kraść miliardy, bo miliony już dawno mamy.


Rozwijamy się

Wątek rozmowy o tempie rozwoju Polski, który pojawił się w moim artykule z opisem spotkania z dr Jackiem Bartosiakiem, zainspirował mnie do przyjrzenia się jak to faktycznie jest. O tyle o ile porównywanie się do krajów PIGS czy Europy Środkowo-Wschodniej wychodzi dla nas korzystnie to już dla zawodników z innej ligi ciut gorzej. Mimo wszystko nie ma się co dziwić. Mamy naprawdę sporo do nadrobienia i trzeba po prostu biec szybciej. Miejmy tylko nadzieję, że starczy nam sił i nie padniemy po drodze w tych zawodach. Ciekawe porównanie historyczne względem Polski i USA w artykule.


Niepokoić może obniżający się stopień inwestycji, który może (musi) doprowadzić do spowolnienia gospodarczego. Nie pomaga nam w tym niejasna polityka rządu oraz zbyt częste zmiany prawne i na “łapu capu”. Brakuje nam wykwalifikowanych pracowników, aby przejść z etapu “montowni zachodu” do bardziej rozwiniętych technologicznie przedsiębiorstw.


Wiatrakowy Bałtyk

Na lądzie kasujemy, na morzu rozwijamy. Taki mają plan miłościwie nam panujący. Jeśli PGE szuka doświadczonego partnera to wiedz, że coś się dzieje. Obstawiamy z jakiego kraju będzie pochodzić firma, która wygra ten intratny “przetarg”? Pytanie co dalej z naszą mityczną elektrownią atomową w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski.


Państwowe jest najlepsze

Afera hazardowa była jednym wielkim przekrętem (którym to już…) i miała służyć zabezpieczenia interesów wyłącznie określonej grupy zainteresowanych. Od tego czasu zarówno poker jak i bukmacherzy są BE, ale za to już legalny hazard w czystej postaci pod skrzydłami rządu jest CACY.

Wiadomo przynajmniej dlaczego, kasa płynie w jedynym, słusznym kierunku czyli do państwowej kiesy i “wszyscy są zadowoleni”. Możecie tym sposobem  zagrać w państwowym kasynie online bądź wypełnić ulubiony kupon w Lotto, nie ruszając się z domu w deszczowe dni. Po co tracić kasę na tradingu jak można na automatach czy kulkach, prawda?


FRANCJA


Naród się budzi

Co prawda trochę im w tym pomaga USA dorzucając do pieca. Pilnując aby ogień protestów przedwcześnie nie wygasł. Pomijam społeczne zagotowanie, bo trwało już długo i akurat tak się wygodnie złożyło, że teraz pokrywka spadła.

Nie wierzę w przypadki. Makaron mówi o “europejskiej armii, która ma bronić ich przez Ameryką”, a kilka dni później zaczyna się drugi majdan w Europie w ciągu ostatnich lat. Krótko mówiąc, trzeba było zsadzić z siodła i tak już niepopularnego prezydenta, więc skończy się tym, że zrezygnuje bądź zostanie zneutralizowany politycznie.

Pytanie co dalej? Le Pen?. Horyzont się kształtuje mili Państwo. Włochy – Liga Północna, Niemcy – AfD, Hiszpania – VOX, itd. Populizm i nacjonalizm rośnie w siłę, a woda w tym największym “kontynentalnym” kotle zaczyna powoli wrzeć.

Bardzo ciekawą kwestią jest ta wspólna europejska armia w kontekście dominującej roli Niemiec, która jeśli dojdzie do połączenia polityczno-gospodarczo-militarnego! z Francją w Unii 2.0, otrzyma dostęp do… własnych głowic jądrowych, których dotychczas nie posiadała (ma pożyczone od USA w ramach Nato Nuclear Sharing)

To wszystko jest szerszy kontekst i znów musiałbym wejść mocniej w geopolitykę, ale chętni znajdą wystarczająco rzetelnej informacji w internecie do sprawdzenia w/w tezy.


Wybaczcie źródło, ale doskonale opisali hipokryzję mediów europejskich w kontekście majdanu na Ukrainie, a we Francji. Warto spojrzeć, aby czytać z głową to co nam serwują w medialnej papce.


CHINY


Huawei

Córka założyciela, Meng Wanzhou aresztowana w Kanadzie. Stany żądają ekstradycji grożąc 30-letnim wyrokiem. W poniedziałek ma zostać podjęta decyzja co do kaucji i dalszych losów CFO Huawei. Niby mamy 90 dniowy pokój, ale USA zdejmuje białe rękawiczki i przyciska Chiny z każdej możliwej strony.

W całej sprawie chodzi o spółkę Skycom, która w latach 2009-2014 sprzedawała technologię Iranowi. Hmm? Chiny zdecydowanie protestują i podejrzewam, że sprawa nie rozejdzie się ot tak po kościach, bo uderzono bezpośrednio w elity.

Żaden z Chińskich gigantów nie powstał bez zgody/udziału rządu, który ma pełną kontrolę nad ich poczynaniami. Oczywiście nieoficjalnie. Co może bawić to, choćby ostatnie doniesienia o szefie Alibaby Jacku Ma, że jest członkiem partii komunistycznej i WIELKIE zaskoczenie ludzi tym faktem…


Garść wiadomości

System Oceny Wiarygodności Społecznej staje się faktem i wszedł w życie. Kij i marchewka, rating punktowy, zakazy podróżowania, utrudnienia w zatrudnieniu, blokowanie paszportów, otwierania firm i korzystania z socjalu. Brzmi znajomo? Huxley, Orwell~

Alipay (Alibaba) i WeChat Pay (Tencent) mają więcej klientów niż jakikolwiek z dużych chińskich banków. Wywołało to zaniepokojenie władz Chińskich, które stwierdziły, że włączą obie firmy na listę najważniejszych instytucji w kraju czyli od teraz oficjalnie są: too big to fail. Naturalnie pełen monitoring i inwigilacja w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom.

Chiny wyprzedają obligacje skarbowe USA. Według USA ich wartość wynosi 1.15 bln USD co jest o 13.7 mld USD mniejszą kwotą niż w sierpniu br. Chiny są największym wierzycielem USA – łącznie dysponują 18,5% wszystkich wyemitowanych obligacji Stanów Zjednoczonych.

Sprzedaż Tesli w Chinach spadła o 70% w porównaniu z rokiem poprzednim. Na co zarząd zareagował oburzeniem i posądził Chińczyków o podawanie nieprawdziwych danych. Jeśli tak faktycznie jest to dlaczego Tesla ogłosiła obniżek cen swoich samochodów na rynek ChRL od 12-26%?

Jinjiang International w tym roku przejął sieć hoteli Radisson i stał się drugą największą siecią na świecie (Marriott jest 1). Dodatkowo tworzy własną platformę do rezerwacji hoteli ala booking.com, która obejmuje zasięgiem ponad 120 krajów.

China Nationial Uranium Corp. Ltd. przejeła od Rio Tinto większościowy pakiet akcji w kopalni uranu w Namibii (Afryka). W związku z intensywną rozbudową systemu elektrowni jądrowych, zabezpiecza się w ten sposób kwestię dostaw kluczowego dla nich surowca.


UK


Bye, bye May?

We wtorek głosowanie przez parlament. Nie ma na razie szans, aby porozumienie przeszło w obecnej formie, bo brakuje większości. Zostały jeszcze 2 dni na pozyskanie wymagane poparcia czyli kupowanie głosów w pełni. Czy się uda? Przekonamy się we wtorek, a jeśli nie, to będą chcieli zmusić May do ustąpienia. Burdel jednym słowem.

Z drugiej strony to właśnie May powinna kontynuować prowadzenie tego całego zamieszania skoro się tego podjęła i doprowadzić proces wystąpienia UK z EU do końca.


NIEMCY/EU


CDU

Kramp-Karrenbauer została liderką partii (517 głosów) pokonując Merza (482 głosy) blisko było. Od teraz decyzje podejmowane w CDU, mają być bardziej kolektywne. Merkel namaściła ją na swoją następczynie co może jej dać przewagę w wyborach w 2021 roku. Zdecydowanie opowiada się za sojuszem z Francją, będzie kontynuatorką polityki Merkel, choć reprezentuje bardziej prawicowe stanowisko niż poprzedniczka. Zobaczymy co zrobi w tym momencie SPD, kwestia trwałości koalicji jest wciąż otwarta.


Koniunktura gospodarcza

Według Wojciecha Białka najsłabsza od 7 lat dla krajów EU i OECD. Według jego wskaźnika “szerokości” koniunktury spodziewane dołki w półroczu 2019.


UKRAINA


Płyną dolary

MFW porozumiał się z władzami Ukrainy i rozpocznie nowy plan wsparcia makroekonomicznego. Zastrzyk w postaci 3,9 mld USD ma umożliwić rządowi obniżenie poziomu inflacji, reformy podatkowe oraz dalszą konsolidację fiskalną. Teraz pytanie – czy marchewka w momencie ewentualnej zmiany władz w przyszłym roku zostanie znów zamieniona na kijek? Ukraina bowiem zmaga się z wieloma problemami, pomijam już fakt toczącej się wojny, ale mówię tutaj o wszechobecnej korupcji, nepotyzmie na tak wysokim poziomie, że cześć tych pieniędzy 50% do BC, 50% do budżetu nie trafi w ogóle tam gdzie powinno.


Napięcie rośnie

27 marynarzy zatrzymanych podczas niedawnego incydentu, będzie sądzonych zgodnie z rosyjskim prawem. Nie sądzę, aby Rosja ot tak się ugięła w tej kwestii, szczególnie, że nie była stroną inicjującą konflikt.


MEKSYK


Zanosi się na przetasowania w Meksyku. Nowy prezydent Lopez Obrador zapowiada walkę z korupcją wśród elit. Nie przeszkadzało mu to, aby obiecać długą listę cudów socjalnych; naturalnie bez zwiększania zadłużenia kraju. Skąd my to znamy…


WENEZUELA


Bank of England

Maduro ma problem z odzyskaniem złota Wenezueli. Ciekawa sprawa w kontekście takim, że Polska również składujemy kruszec w Anglii i “oficjalnie” jest bezpieczne.


ROPA i GAZ


Ceny

Huśtawka na rynku ropy trwa. Spadek cen o 1/3 w ciągu ostatnich miesięcy jest spowodowany nie tylko przez popyt i podaż, ale również politykę. Prognozy analityków z tego roku, można z powodzeniem wyrzucić do kosza, jednak to nie powinno już nikogo dziwić. Spowolnienie gospodarcze staje się faktem. Wygląda na to, że będzie to miało największy wpływ na wyceny tego surowca.


OPEC

Redukuje wydobycie ropy o 1,2 mln baryłek dziennie. Arabia Saudyjska nie miała wyboru w tej kwestii tak naprawdę, bo tak w zasadzie postawiono ją pod ścianą. Ciekawe jaki ruch wykonają w momencie spadku ceny poniżej 40$ za baryłkę o ile do tego dojdzie.


Qatar

Opuszcza OPEC z powodów politycznych? W wydobyciu ropy jest dopiero na 11 miejscu w kartelu a jego główne zasoby to gaz, jednak mimo wszystko daje do myślenia. Czyżby czekały nas poważniejsze zmiany na linii USA-OPEC?


Rosja

Nie doceniła rewolucji związanej z rozwojem światowego rynku LNG. Globalny eksport gazu skroplonego w 2017 roku osiągnął prawie 290 mln ton z czego prawie 3/4 zapotrzebowania kreował rynek azjatycki.

Rosja według analityków przespała swoją szansę i obecnie jest w trudnej sytuacji ze swoim tradycyjnym gazem. Tempo rozbudowy terminali LNG na świecie powoduje zagrożenie dla dostaw sieciowych, co dobrze ilustruje pogarszająca się sytuacja Gazpromu. 

Nadzieja m.in w Arktyce poprzez Półwysep Jamał. Jednak jest to tak trudne i skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne, że nie wiadomo czy odniesie sukces.


KRYPTOWALUTY


Śmierć Bitcoina?

Nie sądzę. Jednak ostatni krach (-50%~) spowodował gwałtowny spadek sentymentów i skutecznie przetrzebił szeregi “HODLerów”. Mimo wszystko uważam, że to jeszcze nie dołek, choć należy się spodziewać odbicia w krótkim terminie.

Istotniejsze pytanie brzmi: Jaka kryptowaluta wyłoni się nam z popiołów, w ciągu kilku lat? Czy to będzie wciąż BTC? A może już coś bardziej oficjalnego i uregulowanego, kontrolowanego przez banki i rządy?

Jak całość sytuacji wpłynie na rozwój technologii blockchain? Kilka słów na ten temat napisała Katusa w swoim ostatnim artykule.


Uregulować i opodatkować

G20 kojarzy się wszystkim z wielką polityką, ale nie zapominajmy, że w jej cieniu, podejmowane są również inne, istotne decyzje. Jeśli główne gospodarki świata wzywają do uregulowania rynku kryptowalut, a w kolejności naturalnie i opodatkowania, możemy się spodziewać, że zgodnie z planem za kilka lat będziemy mieć powszechny dostęp do nich z poziomu swoich rachunków bankowych.

Do tego jeszcze naturalnie długa droga, ale rozpoczęty trend w zeszłym roku, czy nawet wcześniej jest w mojej opinii nie do zatrzymania i nowy system monetarny, prędzej czy później będzie uwzględniaj jakąś formę symbiozy fiatów z krypto. A jak to upakują, ubiorą i sprzedadzą to już mało istotne. Ważne, aby mieć świadomość, że walka z gotówką trwa, a cały case kryptowalut nie pojawił się przypadkowo kilka lat temu (choć tutaj na pewno “wierzący” w mit Satoshi Nakamoto podniosą rwetes, no cóż, wybaczcie, że nie wierzę w bajki)


Rusza TIPS

Czym jest ten system? Są to europejskie przelewy ekspresowe, które można realizować w kilka sekund. Brzmi znajomo? EBC wprowadza go oficjalnie, w celu uniezależnienia się od PayPal, Google, Amazona, Alibaby, Tencenta, etc. Na razie dołączyło kilka banków, ale można się spodziewać, że system nabierze tempa rozwoju, a opłata 0,002 euro skusi niejednego, 365 dni w roku.


TECHNOLOGIA


Filtrowanie treści

Pięknie ukazane jak codziennie Google manipuluje nami w kontekście tego co wpisujecie w wyszukiwarkę. Dokładnie przestudiowane dane w jaki sposób kierują naszymi kliknięciami i tym co ma być dla nas dostępne, a co powinno być niewidoczne. Polecam.


Rak

Paskudztwo. Naukowcy stworzyli nowe, uniwersalne testy na bazie DNA, które są w stanie wykryć 90% typów raka. Brzmi zbyt pięknie, aby było prawdziwe?


PSYCHOLOGIA


Cash is king

O czym często zapominamy to, że gotówka jest również pozycją w kontekście stania poza rynkiem. Szczególnie w obecnych czasach, kiedy zmienność powróciła na rynki, często rozsądnym wyjściem jest zostać z boku (w gotówce) i poczekać na dogodny moment, aby zająć pozycje. Nie ulegajcie FOMO i tym podobnym zjawiskom, które prawie zawsze prowadzą do straty.


Manipulują tobą?

Prosty, ale ciekawy filmik pokazujący czy jesteś podatny na manipulację. Polecam cały kanał, bo niesie sensowną wartość edukacyjną.


Fake News

Czas się przyzwyczaić do tego, że w codziennych informacjach będzie tego coraz więcej. Mało tego, zaczynają służyć coraz to bardziej wyrafinowanej manipulacji społeczeństwem w celu osiągnięcia założonych celów. Filtrowanie, blokowanie treści, boty, farmy trolli to codzienność. Doprowadzą do tego, że sami w pewnym momencie nie będziemy wiedzieć, czy to co czytamy jest prawdą czy też przemyślaną manipulacją.

Prosty przykład – ilu z was czyta wyłącznie mój subiektywny komentarz? Ilu z was czyta załączony link jako źródło? I w końcu, ilu z was na własną rękę, zgłębia temat i szuka samodzielnie innych źródeł potwierdzających lub obalających dane tezy?

Myślimy samodzielnie. A przynajmniej starajmy się i nie wierzmy, we wszystko co piszą/mówią, bo choć zaręczam, że staram się być w tym rzetelny i na żadne manowce, was świadomie nie wyprowadzam, to jestem tylko człowiekiem z własnym, określonym światopoglądem i najzwyczajniej w świecie, zdarza mi się również mylić.


OD AUTORA


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to zupełnie darmowa inicjatywa, a kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka linków, bo gro informacji czerpię właśnie stamtąd, więc jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, których nie ma na blogu m.in. Daily News, wykresy/dane giełdowe, porcję cotygodniowych grafik oraz inne przydatne rzeczy w codziennych inwestycjach: www.facebook.com/marketontime/


 

Inne...