Przegląd Tygodnia 4 – 10 Luty 2019

Czas czytania: 11 min

 

Od 16-20 lutego udaje się na krótki wypoczynek, stąd też prasówka pojawi się dopiero za 2 tygodnie, za co serdecznie przepraszam czytelników.


MUST READ


“Wiosna”

Gra o władzę w Polsce zaczyna się na dobre. W tym roku czekają nas wybory parlamentarne, a w kolejnym prezydenckie. W związku z tym szambo będzie coraz częściej wybijać pod postacią różnych afer, pomówień, niechlubnych zdarzeń z przeszłości i wszelkiej maści fake newsów. Do ugrania jest nie tylko Polska, ale przede wszystkim dalsza rola Europy w skali globalnej.

Niestety tego prostego faktu, nie rozumie znaczna większość wyborców, która jest kierowana na zasadzie kija i marchewki, a porusza się stadnie. Głupota nie ma wieku, debilizm się szerzy zarówno wśród starszych jak i młodszych w tempie iście zastraszającym.

Zapytacie skąd tak ostre słowa? Z tego prostego faktu, że niestety zdaje sobie sprawę, jakie są możliwości naszego społeczeństwa. Typowy Polak nie głosuje za tym co będzie dobre dla jego samego, dzieci, firmy, pracy czy kraju. Po prostu stawia krzyżyk, bo tak powiedzieli w telewizji, internecie, znajomi lub bo “mu dobrze z oczu patrzy”, bo przecież “obiecał”, że zrobi to czy tamto.

Nic mnie bardziej nie irytuje niż zakłamywanie historii, bądź co gorsza ignorowanie jej z pełną nonszalancją. Taką mamy rzeczywistość, a po kolejnej kadencji nikt tego nie weryfikuje, nie rozlicza, partia przechodzi rebranding a literkę N zmienia się na W. Upakowuje się te same gęby, ewentualnie zmieniając liderów i machina rusza od nowa.

Mój czy twój głos jest niestety wart tyle samo co w/w osoby, ot takie uroki najlepszego dla rządzących systemu politycznego zwanego demokracją.

Jestem apolityczny z reguły, naprawdę mam gdzieś czy partia, która rządzi zaczyna się na literę X, Y, Z. Dla mnie osobiście liczy się co dany rząd zrobi dla mojego kraju, moich dzieci i mnie samego. Czy nam utrudnia czy ułatwia życie, upraszcza prowadzenie firmy i podatków, przeznacza środki na edukację i wychowywanie dzieci, itd. Czy realizuje swoje postulaty wyborcze po wygraniu wyborów. Czy jest słowna i  trzyma się określonej drogi gospodarczo-politycznej. Czy jest uczciwa i nie kieruje nią nepotyzm i korupcja. Czy dba o mój kraj na arenie międzynarodowej i jego dobre imię w kontekście historycznym. Czy to są wygórowane żądania? Powiedźcie sami.

Tytułem tego przydługiego wstępu, przejdę do rzeczy. Powstała “nowa” partia Wiosna, której liderem został odgrzewany Biedroń. Popłynęły miliony, wehikuł wyborczy został uruchomiony. Czasu raptem kilka miesięcy, a stawka wysoka. Czy myślicie, że naród się zastanawia, skąd te miliony płyną? A kto zasilał strumień pieniędzy dla Palikota, później Petru i jego cudu wyborczego? Zresztą teraz jest dokładnie to samo, Biedroń wskakuje z “14%” poparciem wyborczym. Wow.

Takich chamskich manipulacji nie da się przeoczyć, ale jak widać cały czas skutkują, pamiętając choćby o przykładzie powstania Nowoczesnej. Nie moi mili, oni nigdy nie mieli takiego poparcia, sondaże są zamawiane i ustawiane przez prywatne firmy. Poczytajcie dowolne raporty, które omawiają w/w proces jeśli nie mieliście styczności wcześniej z tym procederem. Jednak za odpowiednie pieniądze, dobranych ludzi i własną tubę propagandową w mediach, da się zrobić naprawdę wiele.

Myk polega na tym, że zwykły wyborca, nigdy nie pójdzie zagłosować na partię, która ma 2-3 % poparcia, bo nie lubi jak jego głos się “marnuje”, “nie ma znaczenia”. Znacie to prawda? “Nie zagłosuję, bo mój głos i tak nic nie zmieni”.

Pomijam fakt, że ktoś musiałby zadać sobie trudu, aby poznać program wyborczy owego Pana. Populizm rośnie w siłę na całym świecie, a puste obietnice gruszek na wierzbie są coraz modniejsze zarówno z prawej jak i lewej strony polityki. Tutaj już się specjaliści nie popisali, ale wyciągnęli z Pana Biedronia tyle ile mogli, choć obejrzyjcie sobie jakiś wywiad live bez przygotowanego tekstu, niestety cudów nie ma.

Zresztą on sam, strzelił już sobie pierwszą gafę, za co jego człowiek od PRu, prawdopodobnie dostał lekkiego zawału. A mianowicie, otwarcie i wyraźnie przyznał, że finanse płyną od fundacji Niemieckich…

Tym samym dochodzimy do geopolityki. Czyich interesów w Polsce broni dana partia polityczna/grupa ludzi. Z jednej strony mamy Niemcy – Tusk + PO + Nowoczesna + Wiosna i wszelkie byty mniejsze, a z drugiej USA – Duda + PiS i tym podobne twory. Gdzieś tam orbituje jeszcze wariant Rosji czyli pozostałości SLD i wszelkiej maści czerwone sztandary typu Zandberg.

Pomijam rozgrywki wewnątrz partyjne Tusk-Schetyna / Kaczyński-Morawiecki, bo to temat na dłuższą rozmowę, a to nie jest blog polityczny, choć to najdłuższy wpis jaki popełniłem w/w temacie od dawna, za co serdecznie przepraszam, ale nie mogłem tego tak zostawić.

Podsumuję tylko, że jest wybór, pro Polski. Gwiazdowski rusza do polityki po raz pierwszy, mamy również nastawioną pro gospodarczo Wolność. Problem polega na tym, że idąc głosować na tego typu partię, musicie się uporać z tym co wam wmawiają od lat – ŻE TWÓJ GŁOS NIC NIE ZMIENI.

Nie dajcie się im, świadomie zmieniajmy Polskę dla nas samych i naszych dzieci.


Wykresy

Kolejną porcję danych i grafik znajdziecie w naszym albumie:


USA


NBER

Alarmuje. To ci co mówią czy USA jest oficjalnie w recesji czy też nie. Wypuszczono ciekawy raport świadczący m.in o tym jaki wpływ mają niskie stopy procentowe na rozwój firm, ale także na spadek produktywności i malejący wzrost gospodarczy. Koncentracja biznesu, monopolizacja rynku prowadzi do coraz większych problemów w momencie spowolnienia gospodarczego, co możemy dziś zaobserwować w m.in w Japonii i Europie, a także powoli w USA.


FED

Jeszcze niedawno, banki chwaliły się wynikami stress testów za 2018 rok. A tutaj taka mała niespodzianka. A mianowicie przygotowanie na ekonomiczne zawirowania. 10% wzrost bezrobocia, pękniecie nieruchów oraz problem z zadłużeniem firm i krajów. Podejrzewam, że niejednemu bankierowi przyspieszył puls na samą myśl o takiej sytuacji. Czyżby FED się na coś szykował w 2019?


Kup pan trucka

Ciekawostka z rynku motoryzacyjnego USA. Sprzedaż samochodów dalej spada, ale za to ciężarówek wyskoczyła w kosmos w ciągu ostatnich lat. Amerykanie w końcu kochają paliwożerne pickupy.


Oj Tesla…

Kłopoty z długiem, zatrudnieniem, produkcją, dostawami i spadkiem sprzedaży aut luksusowych – czyli kumulacja. Obniżki cen nie pomagają. Rynek wydaje się nasycony marką, szczególnie że konkurencja zaczęła wypuszczać coraz bardziej udane modele samochodów elektrycznych. Game over? Kto nas kupi? Ktoś na pewno…


Orędzie Trumpa

Przepychanki z Demokratami wchodzą na 5 bieg. Kilka wypowiedzi na temat kondycji gospodarki USA. Dodatkowo omówienie co ważniejszych tematów w kontekście globalnym. Takie ważne pitu, pitu dla gawiedzi.


MMT

Kto słyszał o Modern Monetary Theory? Żaden ze mnie ekonomista, więc muszę was odesłać do źródeł, ale polecam przyjrzeć się co nam tutaj gotują na zapleczu. MMT to mokry sen rządzących na moje oko, bo nie można zbankrutować, drukowanie idzie pełną parą, środków starczy na wszystko, a jedyne czym się trzeba martwić to inflacja i bezrobocie. Artykuł od RIA konkretnie pokazuje dlaczego to ściema, szczególnie wykresy, bo nawet taki laik jak ja coś nieco z nich rozumie. Ukryta, prawdziwa inflacja zeżre wasze oszczędności, top 1% społeczeństwa będzie jeszcze bogatsze, a populizm stanie się codziennością.


POLSKA


Cyberbezpieczeństwo

Pełnomocnikiem ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni został pułkownik Karol Molenda, który jest z całą pewnością odpowiednią osobą na to stanowisko. W planach jest utworzenie specjalnej jednostki podlegającej WOT w liczbie ponad 100 osób, która będzie trzonem nowych służb. Co ważne, dla mnie jako laika w w/w dziedzinie to, że opinie środowiska np. niebezpiecznika są bardzo pozytywne odnośnie zaangażowanych osób, planów i celów.


PPK

Wypisz się. Nie zapomnij. Zaoszczędź. Będziesz musiał to robić co 4 lata lub przy każdej zmianie pracy, bo po co ułatwiać cokolwiek obywatelom. Dzięki temu choć kilka złotych zostanie w twojej kieszeni, a nie pójdzie do wspólnego koryta miłościwie nam panujących.


Grafen

Innowacje nie są mocną stroną naszego rynku, czemu nie ma się zupełnie co dziwić. Grafen miał być naszym złotym Graalem, a skończyło się niestety podobnie jak z wieloma innymi projektami. Ot takie realia drenażu wynalazków, ludzi i kapitału z Polski.


Wołowina

Ktoś nam zrobił zamach na bydło. To tak w skrócie. W zeszłym tygodniu pisałem, że nie wierzę, aby był to czysty przypadek w kontekście kiedy sytuacja była znana od lat. Straty prawdopodobnie pójdą w miliardy złotych dla naszej gospodarki, a cała afera została nakręcona w dość łatwy sposób. Jak Cynik napisał, dobrze, aby przyjrzały się temu dogłębnie nasze służby, bo w końcu godzi to w interes narodowy.


NIEMCY/EU


Gospodarka

Nasi zachodni sąsiedzi muszą się dostosować do zmieniających czasów i kryzysu, który ujawnił się z całą siłą w zeszłym roku. Minister gospodarki Altmaier przedstawił plan strategiczny dla przemysłu na kolejną dekadę. To m.in próba przeciwstawienia się Chinom i USA poprzez wspieranie największych niemieckich koncernów w skali kraju jak i globalnie.


Unia Europejska

Rok 2019 będzie kluczowy dla dalszej przyszłości tego bytu. Tworzenie Unii 2.0 jest na najlepszej drodze, szczególnie po niedawnym pakcie pomiędzy Francją, a Niemcami w Akwizgranie. Jednak na horyzoncie rysują się liczne problemy: Brexit, wybory do parlamentu EU, sytuacja we Francji i porażka Macrona, odejście Merkel, działania Trumpa, ECB, zadłużenie państw, znaczne spowolnienie gospodarek i wiele innych. Jak sądzicie, wyjdą z tego obronną ręką?


Nord Stream 2

Francja rozegrała swoją partię i prawdopodobnie osiągnęła co chciała, ponieważ dzień później dyrektywa w sprawie NS2 została poparta. Czy Amerykanie odpuścili już temat w zamian za… tutaj postawmy znak zapytania; czy w dalszym ciągu będą próbować blokować projekt aby nie dopuścić do wzmacniania relacji EU-Rosja?


Przemysł tonie

Spływają kolejne dane, które nie wróżą nic dobrego na ten rok. Zaskoczenia nie ma, bo to w końcu trup, przynajmniej do momentu ożywienia go w ten czy inny, wymyślny sposób.


CHINY


News

Nowy rok. Najwolniejsze tempo rozwoju Chin od lat. Problemy gospodarki, zadłużenie, bańka nieruchomości. Dysproporcja zarobków w społeczeństwie. Inwestycje w Iran. Rozwój pojazdów EV. Wydobycie węgla kamiennego, Xiaomi ratuje się wykupem akcji. Huawei z problemami. Spotkanie biura politycznego na szczycie. Reformy w armii ChRL. Współpraca Chińsko-Niemiecka. Soros. Inwestycja infrastrukturalne. Tesla. Monitoring. Jednym słowem – Meksyk.


Arktyka

W kilku przeglądach wspominałem, że po 2020 roku zacznie się wyścig o zasoby naturalne tego obszaru. Pomimo znacznie trudniejszej pozycji startowej niż np. Rosja czy Kanada; Chiny postanowiły wziąć w tym czynny udział . Ich wzrok padł na Grenlandię, której autonomia pozwala na wpuszczenie obcego kapitału i stworzenie bazy wypadowej potrzebnej do eksploatacji surowców z Morza Arktycznego. Czy USA i Dania pozwolą na takie cuda?


Filipińska baza

Możliwe, że pozwolą także w Arktyce. Prawdopodobnie w Filipinach już odpuścili i Chiny przejmą byłą amerykańską bazę morską. O ile zdążą do 2022 roku czyli końca prezydentury Duterte. Podobna sprawa miała miejsce na Sri Lance, gdzie państwo Smoka wydzierżawiło sobie bazę na 99 lat na sprzyjających warunkach finansowych.


ROSJA


Klan Araszukowów

Porządki na podwórku w kontekście korupcyjnym, politycznym (Kaukaz), ale także osiągniętych wpływów w Gazpromie. Zdecydowany pokaz siły Putina i ostrzeżenie dla innych oligarchów, że pomimo słabnącej pozycji Kremla, wciąż potrafi sprawnie i skutecznie porozsadzać niepokornych do kątów.


Maduro

Swoich trzeba wspierać, nawet wówczas kiedy jest to nie na rękę. Wenezuela od lat była najważniejszym sojusznikiem Rosji w regionie Ameryki Łacińskiej, obecnie przeżywa naprawdę trudne czasy. Amerykanie przestali się szczypać i zagrali mocno w zeszłym tygodniu. Rosjanie nie mają zbytnio na to jak odpowiedzieć, szczególnie w kontekście tego, że ryzyko porażki jest dość wysokie. Kolejny konflikt proxy pomiędzy USA-Rosja tworzy się na naszych oczach. Nie bez znaczenia jest fakt, że również Chiny dorzucają swoje 2 grosze w regionie.


AMERYKA ŁACIŃSKA


Na rozdrożu

Od wielu dekad ten rejon świata był swoistym poligonem gospodarczo-polityczno-militarnym dla światowych potęg. Dzisiaj wcale nie jest inaczej, kiedy to w Wenezueli ścierają się interesy trzech potęg, a chodzi wyłącznie o kontrolę nad największymi na świecie złożami ropy. Brazylia zaliczyła ostry skręt w prawo, podczas gdy Meksyk zrobił to samo, ale w lewą stronę. Argentyna to po raz kolejny bankrut. W pozostałych krajach wcale nie jest lepiej, populizm i korupcja to problemy dnia codziennego. Kolejna dekada to zarówno szansa na poprawę jak i zagrożenie osunięcia się w jeszcze większy chaos.


IRLANDIA


Nieruchomości

Przez ostatnie lata, napływ kapitału od zagranicznych korporacji umożliwił wyjście kraju z kryzysu sprzed dekady. Na tą chwilę ceny lokali mieszkalnych są poniżej bańki z 2008 roku, ale za to ceny najmu plasują się o około 50% wyżej. Za rogiem czeka bomba zegarowa zwana Brexitem, która może ale nie musi doprowadzić do kolejnego załamania w zależności od wybranego wariantu. Należy również pamiętać, że część londyńskiego city przenosi się do Dublina m.in BoA i Barclays, a także m.in producenci leków np. Wasdell Group. Jak napisał dziś Krzysztof Wojczal na twiterze: “Powtórzę pytanie sprzed kilku tygodni. Jeśli BREXIT jest planem, to jakie trudności w Unii przewidują Anglicy? Wyjście oznacza kilkuletni kryzys gosp. Cena dość wysoka, a mimo to godzą się by ją zapłacić…”


HISZPANIA


Katalonia

Władze zerwały rozmowy w sprawie sytuacji politycznej w regionie. Rząd Hiszpanii nie chce dopuścić do oderwania się całego regionu co byłoby równoznaczne z końcem Hiszpanii w obecnej formie, a także spowodowało ogromne problemy dla całej EU. Jednak z drugiej strony nie są w stanie sprostać wymogom władz regionalnych Katalonii w celu uzyskania większej autonomii, więc mamy impas.


DIA bankrutem

Problemy jednej z największych sieci sklepów w Hiszpanii tylko się pogłębiają. Ich akcje w ciągu roku spadły o 90%, wynik za 2018 to strata netto 352 mln euro co siłą rzeczy równa się technicznemu bankructwu, bo oficjalnego jeszcze nie ogłosili. I jak zawsze w takich sytuacjach są umoczone banki, które udzielały kredytu, m.in nasz ulubiony Santander, ale także BBVA czy DB. Samo ECB ma problem ponieważ posiada ponad 200 mln euro, aktywów banku. Poezja.


JAPONIA


BOJ

5.1 tryliona dolarów. 101,5% wartości nominalnej PKB Japonii. Wszystko praktycznie w 6 lat. Armageddon coraz bliżej w kraju wiśni. Wszelkie próby redukcji bilansu, które są obecnie podejmowane mogą wywołać niekontrolowaną lawinę, zresztą nie tylko w Japonii. ECB ma się niewiele lepiej.


UKRAINA


Igranie z niedźwiedziem

Jasne deklarację o chęci wstąpienia zarówno do NATO jak i EU nie mogą doprowadzić do niczego dobrego. Czy w interesie samego sojuszu i Unii jest w ogóle przyjmowanie kraju, który może spowodować ekshalację konfliktu z Rosją?


Wybory prezydenckie

Ostatnia prosta, zostały tylko 2 miesiące. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta i możemy się spodziewać eskalacji prowokacji ze strony wschodniego sąsiada, a także wujka Sama w celu uwikłania Kremla. Każdy polityk ma swojego sponsora, zobaczymy co z tego wyniknie.


GEOPOLITYKA


Lotniskowce

W tym tempie Chiny w ciągu 16 lat będą miały przynajmniej 6 nowoczesnych grup uderzeniowych zdolnych do projekcji siły w dalekich regionach i zabezpieczeniu szlaków handlowych. Uzmysławia to z pełną siłą jak mało czasu zostało Amerykanom aby ich powstrzymać lub znaleźć pole do negocjacji nowego podziału wpływów. W innym wypadku Chiny wrócą po “krótkiej” przerwie na należne im miejsce w układzie sił.


Panel

Warto posłuchać prof. Góralczyka, Bartłomieja Radziejewskiego oraz p. Łukasiewicza co nam w trawie piszczy jeśli chodzi o stosunki USA-Chiny, relacje PL-Europa, a także o trwającej rewizji ładu globalnego.


KRYPTO


Bitcoin

Konkretny artykuł, dlaczego nie powinno się liczyć na to, że kolejny halving zacznie nam nową hossę. Moje nastawienie do krypto znacie. Zebrałem pierwszą partię longów. docelowo w najbliższym czasie oczekuję jeszcze zejścia poniżej 3 tyś i końca akumulacji w celu wyjścia w górę na 6 tyś. To nie będzie nowa hossa, a zwykła korekta spadków. Cały czas uważam, że odwiedzimy znacznie niższe rejony cenowo zanim zaczniemy nową hossę. Tej natomiast, jeśli w ogóle, oczekuję dopiero w 2020+ na fali wprowadzenia ETFów i zmian prawnych wraz decyzją banków centralnych o wprowadzaniu krypto w życie.


ETFy

Od plotki do plotki, od przecieku do przecieku. Prędzej czy później przyjdzie taki dzień, że stwierdzą: Tak to jest właściwy moment, uruchamiamy plan B. SEC już swoje wie i nic tutaj nie dzieje się bez przypadku.


Bez rewolucji?

Hype już opadł, a cały sektor dopadła brutalna rzeczywistość. Zanosi się na to, że upłynie jeszcze wiele lat zanim faktycznie owa technologia wejdzie w życie. Nawet wówczas będzie to w ograniczonym, wyspecjalizowanym zakresie, a nie tak jak większość sądziła w każdym aspekcie naszego życia. Mówiąc większość, mam na myśli również siebie. Pamiętam jak kilka lat temu stworzyłem prezentację dla znajomych, która omawiała poszczególne możliwości blockchaina, a samą ideę porównywaliśmy do wynalezienia internetu. Cóż…


TECHNOLOGIA


Alexa

Zapominając na chwilę, że podsłuchuje co robicie, nagrywa i wysyła tam gdzie trzeba, skupmy się na możliwościach. Sektor smart living rozwija się dynamicznie i siłą rzeczy, będzie się wkradał w każdy aspekt naszego życia. Echo Dot Kids zastępuje dzieciom, rodzica… opowiada bajki, puszcza piosenki, odpowiada na pytania, itd. Podejrzewam, że zrobimy się również bardziej leniwi ponieważ nie trzeba się ruszyć z kanapy aby wyłączyć światło. Z jednej strony fajnie z drugiej jakby się zastanowić to nowe technologie mają w sobie całą masę zagrożeń, które pewnie będą marginalizowane przez media i w konsekwencji społeczeństwo.


Do kogo należny internet?

W dobie popularyzacji technologii 5G i walki pomiędzy mocarstwami o kontrolę nad globalną siecią, warto się zastanowić kto tak naprawdę ma władzę nad światowym internetem.


EDUKACJA


Pump & Dump

Warto przeczytać w jaki sposób na naszym rodzimym rynku manipuluje się akcjami i dokonuje typowej zagrywki jaką jest wpuszczenie w kanał indywidualnych inwestorów. Tym razem KNF się spisało (wyjątkowo) i straty nie były aż tak bolesne.


E-mini Trader i trading

Prezentacja dzieli się zasadniczo na dwie części, a każda z nich zainteresuje inne osoby. Zdecydowanie polecam dla tych, którzy chcą grać na podstawie taśmy, ale także zrozumieć rynek kontraktów futures, spekulacji w dobie algorytmów, specyfiki płynności na rynku, a także nieśmiertelnej AT.


Blokada konta bankowego

Polecam przeczytać w jaki sposób możecie stać się ofiarą oszustwa, szczególnie jeśli prowadzicie firmę. W tym miejscu chciałbym również przypomnieć, że warto trzymać środki w kilku miejscach. Także znaczną ich cześć poza systemem, choćby w postaci gotówki w materacu.


Inwestycje z ubezpieczeniem

Czyli nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi? Krótka historia o tym, jak łatwo dać się oszukać na przykładzie GetBacku i polisolokat.


OD AUTORA


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to zupełnie darmowa inicjatywa, a kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas.

Nagrodą jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka linków – gro informacji czerpię właśnie stamtąd. Jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszamy serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, m.in. Daily News z moim komentarzem, najnowsze dane i wykresy, porcję cotygodniowych grafik oraz inne przydatne informacje: www.facebook.com/marketontime/

 

Inne...