Przegląd tygodnia 4 – 10 marca 2019

Czas czytania: 6 min

MUST READ


Niewolnicy długów

Ostatnia dekada to nic innego jak beztroskie i wysoce nieodpowiedzialne szaleństwo na kredyt. Narodowość nie ma znaczenia w tym wypadku, zadłuża się cały świat. Od rządów państw, dużych i małych firm, po zwykłych obywateli. O ile te pierwsze mogą się z tego wywinąć, te drugie sobie jakoś poradzą to pytanie co ze zwykłymi, niewyedukowanymi finansowo obywatelami. Ktoś w końcu, za tą huczną imprezę zapłacić musi.

Bardzo ciekawe zestawienie zadłużenia gospodarstw domowych względem PKB z rozbiciem na poszczególne kraje. Nie zgadniecie kto jest na pierwszym miejscu.


Upadek emerytury

W prosty sposób wytłumaczone dlaczego bismarckowy model emerytur musi upaść. Jakie reformy należy podjąć, aby system był w miarę wydolny oraz dlaczego m.in w Polsce jest tak źle w tym względzie z przyczyn politycznych, braku wiarygodności oraz niskiej stopy oszczędności osób prywatnych.


USA


Nieruchomości

Ceny spadają, ale czy to wystarczy, aby pobudzić popyt? Wątpię. Pamiętacie wykresy z zeszłej prasówki? Budowa nowych prywatnych nieruchomości zleciała najszybciej. Biura, magazyny, lokale, itd przestały rosnąć rok temu i stoją na tym samym poziomie. Co ciekawe w 2008 roku było identycznie, a zaraz po tym nastąpił kryzys. Nie wiem czy tak będzie tym razem, bo wiele tutaj zależy od polityki FEDu, ale na pewno świeci się czerwona lampka. Pytanie czy już mruga?


Buffett part two

Ostatnio pomęczyłem naszego ulubionego staruszka, co pewnie nie zostało mi wciąż wybaczone, ale cóż zrobić. Tym razem spójrzmy na kilka wskaźników, które dają sporo do myślenia.


Payrollsy

To na pewno największa bomba w danych z USA. Jednak, aby nie popadać w jakiś skrajny pesymizm, spójrzmy trochę na sezonowość w artykule. Owszem, długoterminowo, skłaniam się ku temu, że rakieta wystartowała, ale na to czy nie spadnie potrzeba jeszcze kilku miesięcy. Jeśli w tym okresie nastąpi potwierdzenie, hulaj dusza, piekła nie ma.


Handel

Nie ma co pisać, popatrzcie na dane. Deficyt pełną gębą i nic tylko rośnie.


MMT

Czy czeka nas nieskończony dodruk i ujemne stopy procentowe? Mokry sen bankierów może się spełnić, bo coraz częściej w mediach jest propagowane tego typu rozwiązanie, pomimo faktu, że spora część ekonomistów nie zostawia na nim suchej nitki.


Ciężarówki

Kiedyś napisałem, że jak się zaczyna źle dziać w sprzedaży wielkich ciężarówek to zanosi się na kłopoty w gospodarce. Pytanie czy w kolejnych miesiącach się to potwierdzi czy tylko jest to przejściowe wychłodzenie się po ostatnim cyklicznym boomie.


Dow Jones Transports

Skoro jesteśmy przy temacie, to nie sposób zignorować tego co się działo na DJT przez ostatnie dni. Leci w dół na łeb na szyję, używając popularnego stwierdzenia. Od razu podniosły się głosy, że ten indeks lubi wyprzedzać to co się stanie zaraz na innych, ale odnosiłbym się do tego z pewną dozą nieufności, choć korelację widać rzeczywiście.


Socjalizm

Nasza gwiazdeczka Ocasio – Cortez i jej pomysły… Do tego nastawienie młodych wyborców, którzy nie mają pojęcia w co się pakują, uznając tylko DAJ, DAJ, DAJ kiedy w zamian nie mają nic do zaoferowania. Rośnie nam pokolenie zadłużonych po uszy socjalistów, skazanych na garnuszek państwa. Zgadnijcie kto za to zapłaci? Polecam szczególnie komentarze pod artykułem od 3r3.


POLSKA


Sytuacja gospodarcza

Omówienie najważniejszy wskaźników makroekonomicznych  oraz skutków marchewki wyborczej PiSu w kolejnych latach.


500+

Mógłbym pisać długo, ale nie chcę się zbytnio denerwować, więc napiszę dość zwięźle jak na mnie.

Niestety demokracja to taki ustrój, który ma głęboko w poważaniu twoją inteligencję, bo kierują nią masy ludowej kiełbasy wyborczej, z tą różnicą, że za twoje ciężko zarobione pieniądze.


CHINY


Budżet

Niestety dostało się edukacji oraz badaniom, ale coś kosztem czegoś. Chiny nastawiają się na rozwój wojska, co już samo w sobie powinno was zastanowić, w którym kierunku zmierzamy w następnej dekadzie. Problem w Chinach polega na tym, że poszczególne regiony fałszowały! notorycznie wyniki (za co zostały ostatnio ukarane) co zaburza wszelkie dane i wyliczenia płynące z tego kraju. Zobaczymy czy nasz kolos na glinianych nogach jeszcze chwilę postoi, bo ostatnio przyjął kilka mocnych ciosów, a kroplówka płynąca z banków centralnych w ilości nie widzianej od lat, możemy zwyczajnie nie wystarczyć.


NIEMCY


TLTRO 3

Draghi bez możliwości wyboru, zagrał jedną z ostatnich kart jaka mu została w rękawie. Podwyżek stóp nie będzie, bo to równałoby się z pociągnięciem za spust, więc postarajmy się chociaż na chwilę odwlec śmierć pacjenta, podając mu kolejną porcję kroplówki. Euro zareagowało tak jak można się było tego spodziewać i uważnie obserwujcie je w kolejnych 1-3 dniach, bo wyłamało się właśnie z półrocznej konsolidacji. Czy to wystarczy, aby utrzymać na powierzchni europejskie banki? Prawdopodobnie nie, więc pytanie co nas czeka w kolejnych decyzjach ECB?


Koniec ekspansji gospodarczej?

Spowolnienie gospodarcze naszych sąsiadów jest faktem, a najlepsze lata rozwoju mają już za sobą. Sukces eksportu niemieckiego ma swoje konsekwencje w postaci uzależnienia od sytuacji gospodarczej na świecie. To połowa ich PKB, ze znacznym udziałem sektora motoryzacyjnego, który wiemy w jakim jest stanie. Stąd też ostatnie działania rządu i pompowanie środków w wewnętrzne inwestycje w celu pobudzenia gospodarki.

Oprócz tego nasi zachodni sąsiedzi nie są tak skorzy do wydawania pieniędzy jak wcześniej, przestawiając się na tryb oszczędzania w razie Wu.


CHINY


Huawei

Oko za oko, ząb za ząb. Przepychanka w sprawie uwolnienia Meng trwa dalej, a Chiny oskarżają dwóch Kanadyjczyków o szpiegostwo. Ekstradycja w toku, więc sprawa nabierze rumieńców w najbliższym czasie. Sam jestem ciekawe jak to się skończy.


HONG KONG


Dolar

Związanie na sztywno kursu obu dolarów było pomysłem dobrym (?), złym (?) – nie mi oceniać, ale wiem, że może prowadzić do potencjalnych kłopotów, które dopiero dają o sobie znać. HK został zmuszony do interwencji w wysokości około 192 mln USD w zeszłą sobotę, aby utrzymać system w ryzach. Co w momencie kiedy kryzys rozhula się na dobre? Czyżby deflacja i załamanie gospodarki?


GEOPOLITYKA


Francja

Od miesięcy bez zmian. Zobaczcie co się wyprawia na ulicach i jak zachowuje się “policja”.


Co nie przeszkodziło Makaronowi do wystosowania “apelu” do ludu Europy.


Kaszmir

Wracamy do tematu ostatnich napięć pomiędzy Pakistanem, a Indiami. Polecam analizę od Caspian Report, szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów w Indiach.


Korea Północna

W zeszłym tygodniu napisałem, że jeszcze nie wiemy dlaczego został wywrócony stolik negocjacyjny w Wietnamie, pomiędzy Kimem, a Trumpem, ale wystarczyło chwilę poczekać i coś wypłynęło na powierzchnie.

Prawdopodobnie na samej konferencji, USA wystosowało nowe żądania w stosunku do Korei Północnej, usiłując przycisnąć ich do przysłowiowego muru. Jak napisałem wcześniej, nie ma mowy, aby Kim się na coś podobnego zgodził, ponieważ to jego jedyna polisa ubezpieczeniowa w razie, gdyby USA za chwilę się rozmyśliło i postanowiło zaprowadzić mu demokrację w zachodnim wydaniu, a jego samego zwyczajnie usunąć. Maduro nawiasem mówiąc nie ma tego atutu niestety i widać jak chłopak kończy.


Wenezuela

Skoro jesteśmy już przy Maduro to nikogo nie powinno dziwić (link, link), że sytuacja jest już w polu karnym kolokwialnie mówiąc. Można obstawiać scenariusze – a) rozwiązanie siłowe za pomocą wewnętrznych rąk, b) “demokracja” wygrywa, życie za ustąpienie i możliwość ucieczki, c) samobójstwo ala nieszczęśliwy wypadek, d) inny wariant.

Mimo wszystko dopóki Maduro i Rosja ma coś do powiedzenia, obstawiam, że wariant A jest wciąż zbyt ryzykowny i kosztowny, podobnie może być w kwestii C, bo wciąż (?) otacza się lojalnymi ludźmi. Pozostaje więc wola czy niewola ludu, który brakiem prądu może być pchnięty skutecznie do marszu na pałac i skończy się tak jak zawsze w takich wypadkach.

Polecam naprawdę przeczytać artykuł z zeszłej prasówki (lub pierwszy link powyżej), który dokładnie pokazuje jak do obecnej sytuacji doprowadziło USA w ciągu ~40 lat.


Białoruś

Kierunek wydaje się wyznaczony, a będzie realizowany naszymi rękoma czy tego chcemy czy nie. Rosja tematu nie odpuści, pisałem już o tym wielokrotnie, więc prędzej czy później zaprowadzi nas to do eskalacji w regionie Europy Wschodniej.


Bliski Wschód

Kilka słów na temat tego kto miesza w tym kociołku oraz dlaczego jest to głównie  Arabia Saudyjska, a nie Iran.


TECHNOLOGIA


Little Red App

Propaganda w XXI wieku nie zna granic. Jednak Chiny są prawdziwą szpicą innowacyjności w tym zakresie, niestety do niczego dobrego nas to nie zaprowadzi. W połączeniu z systemem ratingu i kontroli obywateli, władze dostają potężne narzędzie do sterowania narodem. Appka bije rekordy popularności, bo zwykli Chińczycy nie mają wyboru zwyczajnie… Chcesz mieć pracę, podróżować, dostać kredyt musisz zdobywać punkty i regularnie czytać w/w książeczkę Mao~ Pranie mózgu w XXI wieku.


Blockchain

Giełdy wchodzą w świat DLT, bądź też mają to w planach na kolejne lata. Cały proces na pewno potrwa, bo nie tylko wymaga dużego kapitału, ale także zmian systemowych, prawnych wraz poprawą cyberbezpieczeństwa.


EDUKACJA


Psychologia

Speku jak zawsze w formie, język cięty i ostry jak samurajskie ostrze. Pomimo takiej formy, punktowo trafia w problemy nurtujące retail traderów czyli praktycznie każdego z nas. Na dodatek przywołał jeden z moich ulubionych testów, polecam go zrobić samemu (bez czytania odpowiedzi zaraz niżej!).


Osobowość w inwestycjach

TJS jest jaki jest, każdy widzi, ale merytoryka ich kanału jest na dobrym poziomie. Warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad kwestią własnego charakteru i podejścia do inwestycja względem potencjalnych niebezpieczeństw związanych z uzależnieniem. Zróbcie dodatkowo test, który podaję poniżej w linku.


Pomysł na inwestycje

Podoba mi się podejście Tomka do tematu. Pomysły moi mili biorą się z głowy. Najlepiej własnej, choć inspirować się jak najbardziej możemy. Przemawia do mnie idea prowadzenia dziennika i na jego podstawie tworzenie mapy myśli/tematów.

Oderwanie się od natłoku informacji w celu uruchomienia własnych szarych komórek i zwyczajnie zrobienia miejsca na tego typu idee jest jak najbardziej wskazane.


OD AUTORA


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to zupełnie darmowa inicjatywa, a kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka linków, bo gro informacji czerpię właśnie stamtąd, więc jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, których nie ma na blogu m.in. Daily News, wykresy/dane giełdowe, porcję cotygodniowych grafik oraz inne przydatne rzeczy w codziennych inwestycjach: www.facebook.com/marketontime/

Inne...