Przegląd tygodnia 5 – 11 Listopada 2018

Czas czytania: 6 min

11 listopada 2018 to wyjątkowy dzień dla Polski


Z historycznego i patriotycznego punktu widzenia dla Polaków to jedna z najważniejszych dat. Niestety stłamszona w rozgrywkach politycznych i po prostu odarta z godności. Przez 123 lata nie istnieliśmy na mapie świata, dziś mija 100 lat od kiedy odzyskaliśmy niepodległość. Każdy, kto ma miał szczęście rozmawiać z pradziadkiem, prababcią o tamtych czasach wie jak ważny byłby to dla nich moment. Historia pokazała iż dla wielu z nas niestety nie jest. Zapomnieliśmy bądź nie rozumiemy, dlaczego dziś powinniśmy świętować. Warto sobie przypomnieć.


MUST READ


Jeśli coś przeczytać z dzisiejszej prasówki, to właśnie ten artykuł o spadającej płynności na rynkach. Bmen nie pisze krótko, ale za to trafia w punkt jak mało kto. Gorąco polecam!


USA


Kryzys w 2020 zgodnie twierdzą eksperci

O nadchodzącym kryzysie w opinii, aż 26 analityków! Tak zacne grono, nie może się przecież mylić prawda? A tak już na serio to problem jak zawsze jest jeden – timing. Wszyscy widzimy te same problemy – krajowy i korporacyjny, dług rosnącego dolara, ceny ropy, spowolnienie gospodarcze, wojnę handlową, etc. Konia z rzędem temu kto trafi w kwartał/rok. W opinii wielu jesteśmy już w nim od początku 2018 i może zabraknąć paliwa, aby pociągnąć jeszcze 2 lata, szczególnie patrząc na rynki EM.


A jak ten potencjalny kryzys ma przebiegać?

Daniel Laccale skupia się na kilku aspektach. Przede wszystkim wiele osób twierdzi, że dziś jest inaczej niż w 2008 roku np. (this time is different), że banki są znacznie mniej zalewarowane, odrobiono lekcję, itd. (Każdy wierzy w co chce, osobiście nie jestem przekonany, aby miało to nas uchronić przed czymkolwiek, jakoś już tak mam, że bankierom nie ufam i raczej się to nie zmieni.) Daniel zwraca też uwagę, że to nie sam Lehman był winien, a cały szereg czynników, a jak jest dziś? (przeczytajcie artykuł Bmena o płynności m.in) Dodajcie do tego jednoczesną bańkę na akcjach, obligacjach i nieruchomościach, kosmiczne zadłużenie krajów, firm i ludzi oraz kilka innych rzeczy i macie przepis na “sukces” jak marzenie. Rozpędzony przez 10 lat pociąg, ciągnie jeszcze lokomotywa zwana USA, ale niestety maszynista nie zauważył, że kilka wagonów już się wykoleiło i zaczyna ją ściągać z torów…


Earnings, Buybacks, FED & GOV Spending

Kilka miłych dla oka wykresów wraz z komentarzem, dlaczego z hossą pociągnęliśmy dłużej niż mieliśmy i z jakich powodów, od teraz będzie już tylko gorzej.


Długi, długi, długi… Ameryka tonie w długach

Tu nie potrzeba komentarza. Krótki artykuł ukazujący skalę problemów obywateli USA.


Co zatopi Teslę?

Możliwe, że spadek sprzedaży. Chiny są drugim po USA rynkiem zbytu dla Tesli (16%), a trwające tam załamanie na rynku motoryzacyjnym przełoży się na wyniki za kolejny kwartał. Pytanie, co się stanie jak spadnie sprzedaż w samym USA?


CHINY


Recesja w Chinach

Cokolwiek dzieje się w tym kraju, oddziałuje gospodarczo na cały świat. Nikt tak naprawdę, poza samymi rządzącymi nie wie jaka jest skala problemu. Z pewną dozą prawdopodobieństwa, możemy obecnie przewidywać, że kryzys w Chinach, odbije się spowolnieniem na całym świecie. Warto zwrócić uwagę, również na kontekst geopolityczny czyli wojnę handlową pomiędzy USA, a Chinami właśnie. Historia takich konfliktów ukazuje, że często działy się one poprzedzając konflikt militarny. Ot swoiste zmiękczenie przeciwnika przed decydującym starciem. W mojej opinii, o ile Chiny nie ustąpią Amerykanom; w ciągu 10-20 lat staną się na tyle silne/przyparte do muru, że podejmą rzuconą rękawice przez USA.


Chińczycy lubią pożyczki

Nie tylko Amerykanie lubią życie na kredyt. Zmiana w społeczeństwie chińskim jaka nastąpiła przez ostatnie dwie dekady, spowodowała znaczny wzrost konsumpcjonizmu, a zatem również i wzrost zadłużenia gospodarstw domowych. Niestety rośnie on znacznie, pomimo wrodzonej, kulturowej oszczędności Chińczyków.


Gra Endera w realu

O ile USA przoduje militarnie to uważam, że technologicznie Chiny już ich dawno wyprzedziły. Co rusz jesteśmy świadkami, kolejnych realizacji projektów, które jeszcze jakiś czas temu można było, ujrzeć jedynie na ekranach kin, bądź przeczytać w ulubionej książce. Dynamiczny rozwój branży AI oraz dronów/botów to na pewno przyszłość, a szczególnie pod kątem wszelkich działań militarnych.


JAPONIA


Przełomowe wydarzenie – spotkanie Xi i Abe

Japonia, najważniejszy sojusznik USA w regionie robi mały pivot na Chiny stanowiąc tym samym nie lada precedens, prowadząc “niezależną” politykę. Pomijając aspekt gospodarczy (z Abe przybyło ponad 1000 biznesmenów), a skupiając się na tym geopolitycznym, wszystko wskazuje że Japonia próbuje budować własne sojusze. Najpierw Indie potem Rosja, a teraz Chiny. Wszystko to głównie na polu gospodarczym, ale kto wie, co będzie za kilka lat? Znaczenie Chin w obszarze wschodniej Azji narasta, a Ameryki siłą rzeczy maleje. Jeśli Państwo Środka skutecznie podważy prymat USA w regionie, wówczas dojdzie do bezprecedensowej zmiany układu sił, którego świat nie widział od II WŚ. Co dziś się może wydawać jeszcze sci-fi to za dekadę czy dwie, może wyglądać zgoła inaczej.


WŁOCHY


Budżet 2019-2021

Cyk. Włochy podwyższyły deficyt z 1.6% na 2.4% PKB w kolejnych latach. EU podniosła naturalnie lament, ale w mojej opinii Włosi i tak zrobią co chcą, bo to nie zawodnik wagi lekkiej jak Grecja czy piórkowej ala Węgry, a wytrenowany rywal wagi ciężkiej. Dodając do tego nastawienie populistyczno-nacjonalistyczne partii rządzącej, tworzy nam to iście wybuchową mieszankę, która w dużej dozie prawdopodobieństwa będzie, jednym z głównych czynników rozbijających obecny kształt EU.


Koniec inwazji imigrantów?

Zanosi się również na to, że Włosi w końcu powiedzieli dość napływowi nachodźców z południowych krain i usiłują zbić na tym, dalszy kapitał polityczny.


INDIE


Lepiej już było

Kilka razy pisałem, że DAX to trup w szafie, aż końcu wypadł z niej w całej okazałości. Podobne odczucia mam do Indii shortując je z sierpnia tego roku oraz Brazylii (ostatnie 2 tygodnie to wznowienie pozycji krótkich). Jednak skupmy się na Indiach. Artykuł poniżej ukazuje o jakiej skali problemów mówimy jeśli chodzi o system bankowy. Kamyki moim zdaniem już poleciały, czekamy teraz na lawinę (USDINR). Sądzę, że również ich flirtowanie z Rosją odbije się silną czkawką, bo Trump już zaczął przykręcać śrubkę, więc potencjalnie druga Turcja? Mimo wszystko Indie to zupełnie inna liga, a balans w regionie względem Chin trzeba utrzymać, więc na dwoje babka wróżyła. Niepokornych trzeba karać, a jak widać jeden przykład nie wystarczył. Gorzej jeśli epidemia nieposłuszeństwa rozprzestrzeni się na tą paczkę z niżej.


ŚWIAT


Cała paczka w jednym zestawieniu

Kostki domina do doskonałe określenie dla Chin, Brazylii, Indii, Turcji, Argentyny, Indonezji, RPA, Meksyku, Pakistan, Rosji~ Niestety odbije się to również silną czkawką Polsce jak i np. Korei Południowej, choć tutaj pewnie wujem Sam nie będzie już dorzucał do pieca, a pomagał gasić pożar, który sam wywołał?


EUROPA ŚRODKOWO-WSCHODNIA


Czas tygrysiątek

Ktoś zapyta czemu nie tygrysów? Odpowiem, że to jeszcze nie ta dekada, ale wierzę że w kolejnej mamy szansę wstać z całym regionem jak feniks z popiołów z kolejnej finansowej zawieruchy i stać się właśnie prawdziwym “Międzymorskim” tygrysem. Pytanie czy nam pozwolą?


TURCJA


Cisza przed burzą?

Turcja zmaga się z inflacją na poziomie 25%, Lira się umocniła po odpuszczeniu im przez USA, rynek motoryzacyjny się załamał, a gospodarka wleciała w dołek. Pytanie co dalej? Czyżby przed nami kolejna podwyżka stóp procentowych?


BRAZYLIA


Paulo Guedes

To nowy minister finansów w Brazylii, który w nadziei ustabilizowania gospodarki ma zamiar przeprowadzić kilka zabiegów na organizmie żywym. Podobnie jak na Ukrainie szykuje się mała wyprzedaż publicznego majątku dla chętnych i zaprzyjaźnionych. Skończył się giełdowy rajd po euforii wyborczej i wygranej Bolsonaro, czas na gorzką rzeczywistość.


WIELKA BRYTANIA


Saga o Brexicie odc. 1752

“Przypadkowy” przeciek do mediów i znów jest zamieszanie. Deadline się zbliża nieubłaganie i sam jestem ciekaw co wyniknie z tego cyrku w przyszłym roku.


UKRAINA


Dziury w państwowej kasie

Jeśli ktoś z was ma kilka wolnych milionów to właśnie na Ukrainie zaczyna się sprzedaż majątku publicznego. Spodziewane lepsze okazje niż w Polsce w latach 90 ubiegłego wieku. A tak poważnie to postępująca przymusowa prywatyzacja (rozkradanie majątku w białych rękawiczkach) jest jedynie chwilowym ratunkiem dla Ukrainy przed eskalacją konfliktu z Rosją. Obecnie trwa próba przeciągnięcia zarówno jej, jak i Białorusi w kierunku zachodnim (EU, USA) na co naturalnie nigdy nie pozwoli Mr. Putin. Skończy się prędzej czy później podziałem na zachód, wschód wzdłuż linii Dniepru i tyle w temacie. Kto pierwszy ten lepszy.


OMAN


Koniec sułtanatu?

Ten kraj to taki tort. Dosłownie. Każdy chce uszczknąć kawałek, najlepiej jak największy i najsmaczniejszy. Kto będzie kontrolował Oman, de facto sprawuje władzę nad cieśniną Ormuz i stanowi przeciwwagę dla Iranu.


ROPA


-23%

Cena WTI spadła w ciągu miesiąca z 77$ do 59$ co na pewno nie jest normalnym zachowaniem. Spodziewałem się korekty i spadków, ale szczerze przyznam, że nie aż tak gwałtownych. Po obecnej skali przeceny można śmiało zakładać, że obecny poziom to tylko chwilo przystanek przed dalszym obsuwaniem się cen. Złożyło się na to kilka czynników: m.in dotychczasowa polityka USA, OPEC, sankcje na Iran, malejące zapotrzebowanie Chin, Indii, a także gwałtowne zmiany klimatyczne.


TECHNOLOGIA


Przywrócą ETFy?

MIFID II, KIDy… wszyscy znają te nazwy i każdy darzy je gorącą miłością. Jest jednak szansa, że coś drgnęło w temacie, ponieważ KNF wystąpił do Ministerstwa Finansów z propozycją, aby KIDy były sporządzane również w języku ang. Czekamy na odpowiedź… wręcz na szpilkach.


Big data i credit/customer score

Postępujący rozwój wszelkiej maści rankingów dotyczy was bardzie niż sądzicie. Co prawda mamy jeszcze chwilę czasu zanim przyjdzie do nas model Chiński, ale już teraz możemy odczuć co to znaczy być u dołu “shopper score“.


FlexPai

Pierwsze wersje mają liczne wady, ale nowy kierunek dla branży telefonów i tabletów został wytyczony. Czekamy na Samsunga.


PSYCHOLOGIA


Fake news to plaga

Przeciętny użytkownik sieci nie jest w stanie odróżnić czy dana wiadomość jest prawdziwa czy fałszywa. Z postępującą technologią Deep Fake będzie to dotyczyć (już?) wszelkich przekazów medialnych. Jak żyć w takim świecie opowie Pan Marek, dziennikarz telewizji, która również zgrabnie manipuluje opinią publiczną. Zatem słuchamy, ale myślimy samodzielnie. Dla zainteresowanych tematem naprawdę obiektywnej informacji, polecam zagłębić się ciut bardziej np. dołączając do https://www.bogaty.men/linkchat/


GRAFIKI, DAILY NEWS i TIPY INWESTYCYJNE dostępne na naszym fanpage – www.facebook.com/marketontime/


Przepraszam za pomyłkę z zeszłego tygodnia. Szczyt G20 rozpocznie się 30 listopada.

Miłego czytania

Inne...