fbpx

Przegląd tygodnia 6 – 12 Maj 2019

Czas czytania: 13 min

MUST READ


Trade War

Trump wraz z jego administracją przeszli do ofensywny po odrzuceniu draftu umowy przez Chiny. Xi ma czas, a Trump nie, bo wybory za 1,5 roku, a aby je wygrać potrzebuje silnej gospodarki, politycznych sukcesów, a także giełdy na wysokich poziomach. I to ostatnie jest kluczowe w kontekście zrozumienia dlaczego to właśnie teraz Trump uaktywnił się z ponownym przyciskaniem Chin i dlaczego nie sądzę, aby w czerwcu podczas szczytu G20 doszło do jakiekolwiek większego porozumienia.

Warto zwrócić też uwagę, że Trumpowi brakuje politycznych sukcesów ostatnimi czasy, a wręcz dostaje w twarz raz po raz via Wenezuela (od Rosji), Korea Północna (od Chin), Ukraina (od Niemiec). Jego jedyna nadzieja na podreperowanie wizerunku to zbliżająca się wielkimi krokami awantura z Iranem. Bo niewątpliwie mocno zaczęło się nam gotować na Bliskim Wschodzie w ostatnich tygodniach, a szczególnie wczoraj (sabotaż tankowców).

Gospodarka USA radzi się całkiem dobrze, bijąc kolejne rekordy, ale nie powoduje to, że ludzie zarabiają więcej, bądź też analogicznie polepsza się ich byt. Utopieni w długach dosłownie (o czym pisze poniżej), nie mają żadnych możliwości manewru i zdani są na łaskę i niełaskę banków/państwa. A nie wiem kto się jeszcze łudzi, patrząc na poprzednie kryzysy, że to nie zwykli obywatele zapłacą za burdel finansowy, który został wykreowany po 2008 roku.

Społeczeństwo amerykańskie nie rozumie, że wprowadzając nowe taryfy celne, Trump uderzył je właśnie boleśnie po kieszeni i według sondaży w dalszym ciągu mocno popiera politykę celną. Dziś mają być przedstawione kolejne plany, okładania Chin, a na talerzu znajdują się m.in telefony komórkowe i laptopy. Można się tylko domyślać co się stanie z wycenami np. Apple i cenami elektroniki, jeśli faktycznie w ten sektor uderzy administracja USA.

Chiny dały wyraźnie do zrozumienia, że tym razem nie pozostaną bierne i odpowiedzą na kolejne cła, choć nie uściśliły w jaki sposób. Na tą chwilę już wiemy, że podniosą cła do 25% na towary o łącznej wartości 60 mld USD. Na razie pompują własną giełdę, aby perturbacje związane z wojną handlową nie spowodowały jakiegoś gwałtownego załamania. Patrząc jednak w którym miejscu znajdujemy się midterm na indeksach światowych, a szczególnie USA, zbliżamy się do momentu, kiedy przynajmniej rozpoczniemy większą korektę. Polecam spojrzeć grafikę na temat DJI z ostatniego tygodnia, bądź analizę Wojciecha Białka w źródłach.


Giełdy

Pompa z Q1 2019 ma się ku końcowi i rozpoczęliśmy proces topowania w optymistycznej wersji, bo w negatywnej jesteśmy już potencjalnie po nim. Napędzany wzrost polityką FEDu, buybackami i newsami związanymi z trade war vs odpływ kapitału z giełd, ciągły spadek EPSów i spowalniająca gospodarka światowa (polecam wykres ze źródła).

Raz jeszcze chciałbym napisać, że moim zdaniem w obecnych czasach to geopolityka, działania banków centralnych i sytuacja gospodarcza na świecie będzie decydowała o kolejnych poziomach indeksów w następnych latach, a nie fundamenty czy wskaźniki poszczególnych spółek. Żyjemy zupełnie w innych czasach niż podczas ostatnich 2-3 dekad i czas najwyższy to sobie uświadomić. Kto nie rozumie ryzyka geopolitycznego i wzrostu napięcia światowego w związku ze schyłkiem hegemonii USA, petrodolara, epoki długu, nie powinien wsadzać nawet złotówki w inwestycje, bo inaczej “And it’s GONE!”

Wróżyć z fusów każdy może, słowo pisane nie ginie. Kto czytał rok temu moje wpisy na blogu, grupach czy forum tradingforaliving, wie, że główny scenariusz jeszcze w październiku zakładał kolejny top w okolicach marca 2019. I choć nawet ja w niego zwątpiłem po skali spadków w grudniu to na początku roku, wrócił do gry. Nie chodzi jednak o to, aby raz po raz trafiać z prognozami, ale aby skutecznie realizować plany i na nich zarobić. Co z tego, że spodziewamy się danego ruchu i nawet uda się trafić z prognozą, skoro nie umiemy na nich zarobić przysłowiowej złotówki. Takich magików jest całe mnóstwo, stąd zawsze powtarzam, abyście myśleli samodzielnie i wszelkie sugestie traktować jedynie jako wskaźniki, a nie wytyczne co do inwestowania.

I przenigdy się nie fiksujcie na jednym kierunku, rynek nic nie musi, może wszystko i ma w nosie twoje ego inwestycyjne.


Scenariusze

Na tą chwilę mam 2 scenariusze na ES midterm czyli do końca roku 2019 oraz zarysy dwóch kolejnych do przełomu 2020/2021 w zależności od dalszej sytuacji makro i przede wszystkim decyzji FEDu i Trumpa. Na bieżąco są one uaktualniane, a opierają się głównie na prawach Wyckoffa, zachowaniu wolumenu, a także na geopolityce i danych makro oraz sentymentu inwestorów.

Midterm nr 1 – Do końca czerwca będziemy formować top (niższy lub wyższy), kolejny kwartał szansa na silne spadki, a po wrześniu czyli na 4Q będzie odwrotnie niż rok temu, a mianowicie odbijemy w górę. Nawet nie próbuję prognozować zasięgów, bo jeszcze nie czas na to, ale kluczowa jest dolna banda czyli cała strefa wokół 2600~

Midterm nr 2 – Polecimy zaraz jak tylko skorygują tą falę spadkową z ostatnich dni, świadczy o tym zachowanie DJI, który stworzył już niższy top, choć jeszcze nie w pełni potwierdzony, a także Nasdaqa, który wrócił pod zeszłoroczne ATH. Spadki wówczas do końca czerwca z finalnym dołkiem na wrzesień i odbicie.

Nie siedzę jednak w biasie z pełnym nastawieniem na short, bo wystarczy jedno oficjalne info od FEDu, że zetnie stopy lub wznawia QE (bo nieoficjalne już są i to nie jest żadna tajemnica, że czekają z tym kolejce, o czym poniżej) i możemy zawędrować wyżej niż się komuś wydaje, bądź wytrzęsie nas w górę i dół przy takiej zmienności, że się odechce wam spoglądać na indeksy.

Longterm natomiast moim zdaniem sprawa jest prostsza, co może was dziwić. Trump “musi” utrzymać giełdę w aktualnej dużej strefie dystrybucji/reakumulacji do wyborów w listopadzie 2020, więc do tego czasu nie wierzę (choć dopuszczam możliwość), że zaliczymy krach~ Naturalnie, są siły na świecie, które nie chciałyby Trumpa na kolejną kadencję i nie trzeba daleko szukać, które państwa byłyby z tego najbardziej zadowolone. Pytanie czy ewentualny manewr podobny do roku 2008 byłby w ogóle możliwy.

Siłą rzeczy tym sposobem, biorąc pod uwagę działania FEDu, spodziewałbym się raczej kolejnej pseudo hossy o iście imponującym tempie, coś ala 1998-2000 jako finalną fazę bańki. Bądź też bocznego trendu o dużych swingach niż załamania na rynkach w najbliższych latach. Europa moim zdaniem poradzi sobie znacznie gorzej w tym okresie, a i krajów EM nie byłbym taki pewien, choć mam kilku faworytów do wzrostów (spójrzcie na klub 7%+ z grafik)


I najważniejsze z tego wszystkiego to zrozumienie, że to tylko uproszczony skrót moich scenariuszy, a myśleć każdy powinien samodzielnie i tak też decyzje podejmować. Na każdy z tych scenariuszy przekłada się masa informacji zbierana ze świata, analiza techniczna, sentymenty, konfrontacja z innymi opiniami, a także zwykła dawka intuicji i szczęścia. I cała masa błędów oraz wyciąganych z nich wniosków na tonie kartek i 2 zeszytach.

Każdy ma swoje metody i naprawdę nikogo nie interesuje na jakiej podstawie podejmujecie decyzje inwestycyjne, byleby one były trafne i przynosiły wam odpowiednie zyski przy względnie małych kosztach emocjonalnych. W końcu o to w tym wszystkim chodzi, zarówno w skalpowaniu jak i odkładaniu na emeryturę. Powodzenia!


Podatek katastralny

Temat wraca jak bumerang. Najpierw było nieśmiało, bocznymi drogami i napomknieniami, a teraz coraz częściej w głównych mediach, w ustach polityków z lewej jak i prawej strony.

Nasz nowy, namaszczony idol Tuska czyli Jażdżewski nieśmiało napomknął o możliwości finansowania wyborczych pomysłów PO właśnie z tego źródła. Nie myślcie jednak, że tylko oni to planują, szczególnie, że nie rządzą przecież, więc jest jeszcze czas. Nic bardziej mylnego, plany wprowadzeniu podatku katastralnego znalazły się w oficjalnej rządowej strategii na kolejne lata. PIS musi załatać dziurę po swojej kiełbasie wyborczej, a z pustego nawet Salomon nie naleje.

Naturalnie najpierw byłby wprowadzony dla tych bogatych “burżujów”, którzy posiadają po kilka mieszkań. No przyznać się moi mili, kto tutaj ma 2, 3, a może nawet 4+ mieszkań pod wynajem? To o was przede wszystkim mowa. Bogacicie się kosztem państwa i biednego ludu, który czeka na zapomogi socjalne, a przecież kasa państwowa nie jest bez dna. Ty się wcale nie uśmiechaj, skoro myślisz, że jak masz tylko 1 mieszkanko dodatkowo lub skromny własny kąt to ci się upiecze. Nie zapomną o tobie i w najbliższych latach dosięgnie również ciebie, długa ręka państwa w myśl zasady, że jak już zabiorą tym bogatym to i wezmą się za tych średnich.

I tym sposobem, mały, skromny wręcz podatek o symbolicznej wartości 1% rocznie od posiadanych przez was nieruchomości np. powyżej wartości 250 tys PLN spowoduje napływ rzeki pieniędzy do budżetu. Średnio patrząc takie 50m2 w dużym mieście to 300 tys~, a jak macie trzy takie mieszkania w których ulokowaliście ciężko zarobione pieniądze to skromnie zapłacicie 9 tys PLN.

Ot co, kolejny HARACZ dla przedsiębiorczego obywatela, czemu lud ubogi na pewno przyklaśnie, bo idea mu bliska – zabrać bogatym i pracowitym, a oddać biednym nierobom socjalnym. Nóż się w kieszeni otwiera. Może ta łapa państwowa, która tam co chwilę sięga, w końcu się pokaleczy.

I się nagle okaże, że wcale nasi pracujący obywatele nie mają 60%+ obciążenia podatkowo-haraczowego, a już 65% np. A dzień wolności podatkowej przesuniemy sobie z czerwca na lipiec, a może z czasem nawet dalej, bo w końcu kto to widział, aby tylko pół roku pracować na państwo i mieć tyle czasu dla siebie?

Pachnie niewolnictwem? No dzień dobry, obudźcie się w końcu do cholery i przestańcie na nich (POPIS) głosować.


GRAFIKI i WYKRESYUSA


Rate cut

FED już jedną nogą stoi po drugiej stronie rzeki. A w momencie kiedy ją przekroczą to przejdą na stronę Mario i BOJ czyli zrobimy wszystko, aby ten cyrk pociągnął jeszcze kilka lat. Nowe QE już na horyzoncie, a informacji na jego temat spodziewajcie się na wrześniowym posiedzeniu, które w ogóle mam wrażenie, będzie najważniejszym w tym roku.

Polecam drugi link od RIA z całą masą danych, które skłaniają do zastanowienia się czy klasyczne pojęcie recesji ma jeszcze sens przy takich manipulacjach banków i rządów. Nie wierzę osobiście w to, że uda się stworzyć środowisko “bezrecesyjne”, choć pewnie jest to mokry sen bankierów. Recesja pełni istotną rolę w cyklach gospodarczych i ma głównie za zadanie oddzielić ziarno od plew. Obrazowo to coś jak pożar w lesie. Przetrwają najsilniejsi i stworzy się przestrzeń do gwałtownego wzrostu dla nowych.


Dług komercyjny jaki jest każdy widzi i nawet sam FED przed nim ostrzega. Spójrzcie sobie na wykres z zapadalnością śmieciowych obligów w latach 2022-2025, robi wrażenie prawda? Rynek o wartości 1,1 bln USD, który tylko w zeszłym roku wzrósł o 20%. Ciekawy kiedy pęknie ta bańka, bo to, że nasze zombie i cała masa firm o zawyżonym ratingu się kiedyś posypie, np. jak zabraknie tlenu z banków centralnych to pewnik. Interesujące jest jeszcze poziom udziału funduszy z VC w rynku, który również sam w sobie przypomina prawie  parabolę.


Niewolnicy długu

Tak coraz częściej jest określane społeczeństwo amerykańskie. Aby zrozumieć to w pełni spójrzcie na dane w artykule dotyczące m.in zadłużenia na kartach kredytowych, kredytach studenckich, pożyczkach samochodowych, itd. Dług w dekadę po prostu wystrzelił jak z procy i na dzień dzisiejszy Ameryka jest bankrutem, zarówno rząd jak i przede wszystkim obywatele.


Uber

I po debiucie. Średnio udanym rzekłbym, a wręcz porażką w porównaniu do innych IPO. W dalszym ciągu radzę nie dotykać, bo “pachnie” awarią.


E-gaming

Znacie mają opinię na temat potencjału tego sektora pod kątem inwestycyjnym w kolejnych latach. Co rusz pojawiają się ciekawe dane i grafiki w moich cotygodniowych zestawieniach, które świadczą o dynamicznym rozwoju branży.

Jednak, aby nie było tak różowo warto zapoznać się z artykułem, który mówi o niczym innym jak próbie uregulowania/zakazania popularnych loot boxów czy pay-to-win, które są rzeką pieniędzy dla wielu firm z tego sektora.

Mikrotransakcje opiewają już na kwotę 50 mld USD rocznie i ciągle rosną. Faktem jest, że łatwowierni gracze (z reguły młodzi) często dają się nabierać na różnego typu scamy, które powodują uszczuplenia na kartach kredytowych ich rodziców. Pytanie właściwe w jaki sposób zostanie to uregulowane, bo jeśli przesadzą to zarżną dosłownie kurę, która znosi złote jaja i branża cofnie się o kilka lat.


POLSKA


Inflacja

Powtórzę: Byle do wyborów, a jak się uda to nawet i do prezydenckich, choć osobiście sądzę, że nie dociągną tego cyrku do tego momentu. Podniosą stopy procentowe na koniec 2019 lub na początku 2020.

Krótko mówiąc, ceny zaczynają nam wyskakiwać w kosmos, a nawet jedyna słuszna metoda CPI zaczyna pokazywać coraz wyższe odczyty. Spójrzcie sobie również na podstawowy koszyk produktów np. tutaj.

Bądź zwyczajnie jak jesteście na zakupach w sklepie, zastanówcie się przez chwilę, ile kosztowały was takie przyjemności rok temu czy dwa lata temu. Pomijam fakt, że producenci w tej samej lub wyższej cenie sprzedają mniejszą ilość produktu np. 900g zamiast 1kg. Naturalnie inflacja to nie tylko żywność, ale dla nas w ten sposób, jest najbardziej odczuwalna i namacalna w codziennym życiu.

Byle do wyborów…


OFE

Czy likwidacja funduszy spowoduje wyprzedaż akcji? Skromne 127 mld, które siedzi na GPW to wartość, która budzi wiele emocji jak napisał sam autor. Jednak nie powinno to mimo wszystko spowodować gwałtownego spadku cen, szczególnie, że za rogiem mamy PPK. Z drugiej strony nie ma pewności, co do tego, ile osób rzeczywiście wybierze przeniesienie aktywów do ZUSu. W komentarzach zwrócono również uwagę na indeks MSCI Emerging Markets, który pośrednio może spowodować odpływ łącznie około 4mld z największych spółek na GPW (zmniejszenie udziału PL z 1,06% do 1,03%). Polecam przeczytać całość.


Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

A po naszemu nic innego jak potwierdzenie, że zbliżają się kłopoty na rynku nieruchomości. Rząd nie chce powtórki sytuacji sprzed ponad 10 lat, kiedy konsumenci zamiast obiecanego mieszkania dostawali dziurę w ziemi i mogli zapomnieć o dziesiątkach lub setkach tysięcy, które wpłacili na konto dewelopera. A ci mają się coraz gorzej, pomimo tłustych lat kończącej się dekady. Może jeszcze inaczej, nie radzą sobie Ci, którzy załapali się na końcówkę, przeinwestowali, niedoszacowali cen materiałów budowlanych i przede wszystkim lecą na kredycie. Ilość niesprzedanych mieszkań rośnie z kwartału na kwartał, popyt zmalał, doszliśmy do sufitu jednym słowem. Patrząc na spowalniającą gospodarkę i problemy globalne, można śmiało prognozować, że odbije się to co najmniej czkawką jak nie poważniejszym kryzysem (stopy procentowe?) na rynku nieruchomości.

Deweloperzy odgrażają się, że zmuszenie ich do wpłacania pieniędzy na DFG spowoduje wzrost cen mieszkań, ale tak naprawdę są one już tak wysokie, że nie powinno to wpłynąć znacząco na wyceny. Rynek zwyczajnie nie akceptuje już wyższych cen w poszczególnych miastach (Warszawa to inna para kaloszy).


447

Pustosłowie naczelnego wodza w stylu “nie oddamy żadnego guzika” niewiele zmienia. To żadna deklaracja w sprawie roszczeń żydowskich. Zakładam, że nie przyjmą żadnej ustawy, a z wypowiedzianych słów za jakiś czas będzie można się wycofać lub przynajmniej wyprzeć. A szkoda, bo tylko oficjalna gwarancja daje nam cień nadziei, że do żadnych ustęp nie dojdzie i Polska nie zapłaci żadnego haraczu żydom. W najbliższym czasie naszą ojczyznę będzie wizytować delegacja z Izraela w tej kwestii, a biorąc pod uwagę, że już wiele lat wcześniej (jak wynika z opublikowanych notatek MSZ) dogadywano ten temat, nie spodziewałbym się żadnych deklaracji ze strony rządu.

Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będzie głośno na temat tej afery, bo w innym razie, kiedy przycichnie, można zacząć żywić obawy, że się ugięliśmy i zapłacimy 300 mld w takiej czy innej postaci. A raczej zapłacą nasze dzieci i wnuki.


CHINY


12.000 startupów

Jest zakładanych każdego dnia kraju smoka! Japończycy stworzyli świetny dokument, o tym jak rozwija się rynek nowych firm w Chinach. Mowa tutaj o ponad 4 mln startupów rocznie. Rozumiecie w pełni skalę tego procederu?

Fundusze kapitałowe oraz prywatni inwestorzy uruchamiają rzekę pieniędzy, która płynie w kierunku nowych technologii. Zaczynam zdawać sobie sprawę, dlaczego tak wiele osób, które operują na chińskim rynku inwestycyjnym, mówi, iż w Europie czy w USA, większość inwestorów tak naprawdę nie ma pojęcia jakie są nowe trendy, ponieważ w momencie kiedy “pomysł” dociera do nich, istnieje już firma, która go realizuje w Chinach.

Największe lub jedne z największych targów w Chinach są 2x w roku na wiosnę i jesień w Kantonie. Pomimo tego, że trwają ponad 3 tygodnie! to są dodatkowo podzielone na 3 fazy, bo nie ma fizycznie możliwości, aby zmieścić taką ilość ludzi i wystawców w danym obszarze w tym samym momencie. Standardem jest pokonywanie dziennie ponad 30 km pieszo, aby choć przejrzeć część rzeczy, która nas interesuje i być w miarę na bieżąco.

Skala tego przedsięwzięcia wprost powala. Tempo w jakim się rozwijają musi zmusić do zastanowienia, bo w dzisiejszym świecie nowych technologii okazuje się, że nie wystarczy już być “online” i czerpać wiedzę z artykułów/recenzji, bo zwyczajnie będziecie spóźnieni. Kto w takim razie wybiera się do Chin?


Newsy

Zakończyło się II forum OBORu (126 państw i 29 organizacji). Luckin Coffe wchodzi na amerykańską giełdę jako największe IPO z Chin. Produkcja stali bije rekordy.  Maleje udział inwestorów z USA w chińskich inwestycjach. Pozwy w motoryzacji. Hub lotniczy. Xiaomi. Reforma edukacji. Wspólny fundusz Chin i Rosji RMB.


ROSJA


Atak na petrodolara

Kawał dobrego artykułu moi mili. Marek Budzisz opisał szczegółowo w jaki sposób wpłyną dymisje w Gazpromie na dalszą politykę Rosji w najbliższych latach. Dodatkowo skupił się na stopniowych próbach odchodzenia od rozliczeń w USD na rzecz EUR i RUB w obawie przed kolejnymi sankcjami USA.

Warto pamiętać, że Amerykanie mogą zagrozić partnerom handlowym Rosji (np. EU) i w ten sposób próbować usadzić Putina w miejscu. Sankcje bijące bezpośrednio w sam kraj są szkodliwe, ale gwoździem do trumny jest brak alternatywnego systemu rozliczeń, a także siłowe zmuszenie partnerów handlowych danego kraju, do nie korzystania z nich. Dokładnie to właśnie USA robi z Iranem, a Putin nie ma zamiaru czekać bezczynnie na swoją kolej.


Ropociąg

Naciski na Białoruś i Ukrainę, a także Polskę trwają. Kryzys naftowy wywołany dostaniem się brudnej ropy do obiegu po stronie rosyjskiej, którym zarządza spółka słup i nikt nic nie wie, brzmi jak idealny przepis na lewar siłowy względem sąsiadów. Polecam spojrzeć na mapkę, która w oczywisty sposób daje do zrozumienia w kogo uderza cała akcja.

Pisałem już wielokrotnie, że Putin zrobi wszystko, aby zmusić Łukaszenkę do ustępstw, Ukrainie nie pozwoli się podnieść, a Polsce da jasno do zrozumienia, że wszelkie próby tworzenia z USA jakiejś podmiotowości pod ich granicami, spotkają się z pełną i brutalną odpowiedzią Rosji na każdym możliwym polu.


UK


Bankructwa

Coraz więcej firm zwija się z rynku, a dane płynące z Q1 2019 nie napawają nawet cieniem optymizmu w którym kierunku zmierza Wielka Brytania. Warto zwrócić uwagę, że KPMG określa udział firm zombie na 14% całego rynku.


Ewakuacja

Sektor finansowy dawno wyczuł pismo nosem i zaczął przenosić swoje aktywa do innych krajów EU. Widmo Brexitu daje się mocno we znaki gospodarce wysp, a przecież to dopiero początek exodusu, nie tylko w sektorze finansowym. Spada zaufanie konsumentów, liczba inwestycji, a inflacja rośnie jak wynika z danych.

Londyn naturalnie pozostaje wciąż bardzo ważnym centrum finansowym, ale Dublin, Frankfurt i inne miasta nie śpią.


KRYPTO


Bitcoin

Bez linka, jedynie informacja, że moim zdaniem jesteśmy w końcowej fazie tego ruchu, a świadczą o tym m.in. wolumeny, tempo wzrostów przypominające bańkę i ponowna euforia wśród ulicy/hodlerów. W związku z tym spodziewam się korekty, a co dalej to zobaczymy. Nie spieszcie się, cierpliwości.


SREBRO


Analiza rynku pod względem popytu, wydobycia, wykorzystania w przemyśle, a także w rezerwach rządowych. Srebro w końcu wystrzeli moim zdaniem, pytanie ile jeszcze będziemy czekać.


LIT


Kompleksowa i rzeczowa analiza od strony fundamentalnej na temat LITu od Bmenów. Zdecydowanie polecam wszystkim, którzy mają zamiar inwestować w branżę EV.


GEOPOLITYKA


Marynarka Chin

Jest już największa na świecie według szacunków analityków. Wyścig zbrojeń trwa, do 2030 ta przewaga znacznie się powiększy, a USA nie jest w stanie udźwignąć takiego tempa na dłuższą metę. Wręcz chichot historii, bo w ten sposób została wykończona gospodarka ZSRR, a tym razem zanosi się, że to USA będzie ofiarą.

Świat bipolarny lub multipolarny (EU, Rosja, Indie) czeka za rogiem, historia dzieje się na naszych oczach. Pytanie czy Amerykanie ustąpią pokojowo czy zanim dojdziemy do punktu bez odwrotu, nastąpi konflikt militarny i kryzys finansowy jakiego nie widzieliśmy od dekad. Oby nie, ale strzeżonego Pan Bóg strzeże moi mili.

Polecam przeczytać cały artykuł, bo Toshi Yoshihara to jedna z najbardziej kompetetnych osób w tej dziedzinie na świecie.


Iran

Świetna analiza aktualnej sytuacji politycznej w Iranie. Rouhani ma duży problem, związany z JCPOA oraz rosnącymi wpływami radykałów. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza nie przysporzyła mu zwolenników w ostatnich kwartałach, a naciski USA doprowadziły do wyizolowania Iranu na arenie międzynarodowej (fiasko INSTEXu i wycofanie się EU).

Ewentualne przywrócenie programu nuklearnego i narastająca eskalacja problemów wewnętrznych w regionie, może doprowadzić do wybuchu tej beczki prochu. Szczególnie, że lotniskowce USA już parkują za oknem i aż się prosi, aby ktoś rzucił tutaj zapałką (false flag).


Connectivity

Bartosiak krótko o różnych przepływach na świecie i ich znaczącej roli dla dominacji hegemona.


Polska

Krzysztof w swoim podcaście omawia różne opcje dla międzynarodowej polityki naszej ojczyzny. Warto posłuchać.


Ropa

ZEA informuje, że doszło do wybuchów/ataków na tankowce w porcie Fujairah. Szykuje się kolejny false flag, który miałby podgrzać sytuację na Bliskim Wschodzie? Ropa lubi strzelać na takie rewelacje, a już nie wspominam, gdyby faktycznie doszło do jakiegoś incydentu na większą skalę np. skutecznej próby zatopienia łajby zwanej A. Lincoln.


Pompeo w Rosji

Dziś i jutro nasz ulubiony buldog wizytuje u naszego wschodniego sąsiada. Pytanie jakie danie będzie na talerzu, ale zakładam, że co najmniej Wenezuela i Iran. Putin jest ważnym graczem i warto śledzić doniesienia w najbliższych dnia, ponieważ część oficjalna, może nam dać sugestie co zostało załatwione za zamkniętymi drzwiami.


TECHNOLOGIA


Cenzura

Singapur przeforsował ustawę przeciw fake newsom. Cel szczytny niewątpliwie, ale wykonanie i prawdziwy cel już nie ten. Coraz więcej krajów przyjmuje ustawy, które pozwalają zaliczyć dane wypowiedzi obywatela do szerzenia nienawiści, fake news, propagandy, etc za które będą karać pozbawieniem wolności lub grzywnami. A taki wolnościowy był Singapur. Ehm.

Rozumiecie kierunek? Za ileś lat nie będziecie mieli komfortu wypowiadania dowolnych opinii w internecie, ponieważ jeśli odpowiedni aparat państwowy uzna, że naruszacie x, y, z (paragraf się zawsze znajdzie) to wsadzą was zwyczajnie do więzienia lub nałożą grzywnę. Dodajmy do tego wszędobylskie algorytmy, rating obywatela i będziemy chodzić jak w zegareczku.


EDUKACJA


Rola inwestora w gospodarce

Ciekawy wykład na kanale TJS. Przekrojowa wiedza prelegenta i dość zabawne porównania.


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to inicjatywa, gdzie kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka źródeł z linkchatu. Jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, przydatnych w codziennych inwestycjach: www.facebook.com/marketontime/

Inne...