Przegląd Tygodnia 7 – 13 Stycznia 2019

Czas czytania: 9 min

INFORMACJE


W przyszłym tygodniu prasówka będzie w poniedziałek i jedynie w formie linków. Uciekam w góry na kilka dni. Kluczowe wydarzenia, omówię w kolejnym przeglądzie.

Na razie niestety brak czasu, aby stworzyć nowego bloga o geopolityce, stąd w przeglądzie pojawi się osobna kategoria.

W tym tygodniu zaczyna się sezon wyników spółek z USA. W każdy poniedziałek znajdziecie na naszym fanpage, szczegółową rozpiskę z terminami najpopularniejszych spółek.

Polecam spojrzeć również na GRAFIKI, mnóstwo konkretnych danych i wykresów!

Miłego czytania!


MUST READ


Deusche Bank

Jeśli dziś mielibyście przeczytać tylko jeden artykuł, koniecznie sprawdźcie poniższy link. Autsajder opublikował 1 część sagi o naszym ulubionym banku, mnóstwo konkretów opartych na źródłach, samobójstwa bankierów i solidna porcja celnych uwag.


Krach

Do przeczytania z lekkim przymrużeniem oka, jak to mówią: “Strzeżonego Pan Bóg strzeże.”


USA


Shutdown

Mamy rekord czasu trwania, a Trump grozi wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Zasadniczo przekomarza się, bo ciężko jego tweety interpretować inaczej. Natomiast fakt pozostaje faktem. Samo zamknięcie powoduje dotkliwe straty dla PKB USA oraz budżetu.

Simon Black w krótkim artykule przybliża ile osób dotyka ta sytuacja i dlaczego rząd mija się z prawdą zaniżając tą liczbę.


“Bezpieczna przystań”

Czy obligacje amerykańskie wciąż są tym czym przed kryzysem w 2008 roku? Rosnące zadłużenie USA, ostatnie problemy z zamknięciem rządu, groźby obniżenia ratingu to wszystko powoduje coraz większe obawy inwestorów. Tym bardziej, że alternatywą ma być… no właśnie. Strefa euro? teoretycznie logiczny wybór, ale jest w jeszcze gorszej kondycji finansowej, więc nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie tutaj lokował dużego kapitału, szczególnie, że za rogiem mamy Brexit.

W takim razie może franki szwajcarskie? Wygląda lepiej, ale problemem jest zbyt mały rynek w porównaniu do potrzeb inwestorów. Japonia? Ponad 230% długu względem PBK, gdzie właścicielem połowy aktywów jest bank centralny? Wątpię. Chiny? To jeszcze nie ten moment, a ryzyko również ogromne.

Stąd konkluzja jest jedna, że poza USA wciąż nie ma gdzie uciec, a mimo wszystko, inwestorzy nie czują się już tak bezpiecznie, jak w przed kryzysem w 2008 roku, co będzie powodowała większą zmienność na rynkach.


Dolar

Prognozy dla amerykańskiej waluty czyli trochę danych makro i wróżenia z fusów na rok 2019.


Bilans

Powell mówi dużo na temat stóp procentowych, a znacznie mniej o QT. Potencjalnie to właśnie ten drugi będzie miał większy wpływ na rynki w kolejnych latach, bo zwijanie kolejnych miliardów USD z obiegu może doprowadzić do… tego nikt nie wie. To swego rodzaju eksperyment.

Co jednak wiemy to, to że rynki EM przez ostatnią dekadę są w niejakiej pułapce za kredytowania w USD i polityki stymulacyjnej. Tym sposobem w obliczu nadchodzącego (?) kryzysu mogą nie mieć środków, aby się przed nim bronić.


Hossa?

Białek w odważnej tezie – jesteśmy blisko dołka cyklicznej bessy. Zgadzam się co do tego, że 2019 będzie przełomowy i określi nam kierunek tzn. silniejszy bear market i potencjalny poważny kryzys rynków światowych, bądź też zostanie podany tlen i utrzymamy się jeszcze dłużej na powierzchni. Mimo wszystko warto rozważyć oba scenariusze i mieć gotowe plany inwestycyjne w obu kierunkach, a nie być zafiksowanym wyłącznie na krach lub kolejną hossę.


2019

Kilka wykresów, które warto obserwować w tym roku. ISM, consumer confidence, home sales, trade deficit.

Dodatkowo artykuł od Białka, który wspomina o Confidence Index. Nastroje z optymistycznych zanurkowały na łeb, na szyję.

Bonus; zagrożenia dla globalnej ekonomii m.in recesja w Chinach, wzrost stóp procentowych oraz populizm.


SpaceX

Zwolni 10% pracowników, ponieważ nie otrzymał kolejnej porcji tlenu. Zastanawia mnie kolejny sezon wyników finansowych różnych spółek, szczególnie tych z sektora “cash burners”.


Insiderzy

Zespół IT21 napisał ciekawy artykuł o tym co robią aktualnie insiderzy ze swoimi akcjami i w którym kierunku płynie kapitał, szczególnie w dekadzie QE, buybacków, etc.


Venture Capitals

W 2018 roku pobito rekord ilości wpompowanego kapitału w spółki z sektora tech, doprowadzając tym samym do dot.com bubble 2.0


Bańka nieruchomości

Nie tak duża jak w Kanadzie czy Australii, ale pęka coraz bardziej, szczególnie w przewartościowanym San Francisco czy NY. Ceny nieruchów spadają systematycznie od początku roku 2018. Kilka słów też o IPOs, które napędzają napływ kapitału do Silicon Valley.


Apple

Zapoznajcie się z analizą Tomasza Treli na temat marki, którą się kocha lub nienawidzi. Mimo wszystko uczucia nie powinny przeszkadzać w inwestowaniu. Polecam na chłodno zapoznać się z konkretnymi danymi, które przedstawia.


Buy?

Wielu z was na pewno zna i używa seekingalpha. Czytam go regularnie, ale wciąż nie mogę się pozbyć odczucia, które nabyłem w poprzednim roku. Wiele z osób, które pisze artykuły to tacy nasi “analitycy”, którzy mniej lub bardziej świadomie naganiają ludzi do inwestycji w dane spółki. Nie zrozumcie mnie źle, sam portal jest świetny, a przynajmniej kilkunastu piszących tam ludzi, rzeczywiście wie co w trawie piszczy.

Mimo wszystko, aby nie być nastawionym wyłącznie bearish, podrzucam krótki artykuł dotyczący 4 spółek w kontekście aktualnej sytuacji na rynkach i potencjalnym wygaszeniu trade war. Jest to FEDeX, Apple, Boeing i Baidu.

Dodam tylko, że na ta chwilę na pewno nie mam zamiaru grać long w/w.


Hawk-O-Meter

Powell i FED są jastrzębi czy gołębi? Ciekawa analiza.


POLSKA


GPW

Na bazie średniego wskaźnika dywidendy autor przewiduje, że jesteśmy w ciekawym miejscu, aby wkrótce wejść kapitałowo w naszym rodzimy rynek. Wspominałem kilkukrotnie, że w kolejnych latach przeznaczę część środków, aby uzyskać ekspozycję na Polskę lub bardziej przekrojowo na Europę Środkowo-Wschodnią. Jak sądzicie, to właściwy moment?


Huawei i ABW

Jak zapewne już wiecie, aresztowano dyrektora sprzedaży chińskiego koncernu oraz Piotra D. Szczególnie ten drugi jest istotny w kwestii bezpieczeństwa narodowego. Podejrzewam, że na bazie informacji z USA nasi również zdecydowali się na tego typu ruchu, choć jeszcze nie dawno nie widzieli (?) tego typu problemów na horyzoncie. Chiny naturalnie nie są zadowolone, a cała sprawa jest rozwojowa.


Szczyt o Bliskim Wschodzie

Ktoś zadał pytanie: Dlaczego akurat u nas? Szczerze mówiąc nie wiem, ale nie podoba mi się to “Dlaczego?”. Dotychczas Polska była neutralna w stosunku do Iranu, pomimo naszego sojuszu z USA. W tym momencie wizytacja Pompeo i rozmowy o Iranie w naszym kraju wystawiają nas na celownik wszelkiej maści ekstremistów islamskich.

Iran już wystosował ostrą ripostę, że pożałujemy tej decyzji i mam dziwne przeczucie, że tym razem może mieć rację.


Alior Bank

Kara dla Aliora za naruszenie ponad 30 przepisów o obrocie instrumentami finansowymi.


CHINY


PKB

Pojawiają się różne głosy, że Chiny wcale nie mają 6,5% wzrostu rocznie, a jedynie coś w okolicach 2,5%. Mimo wszystko czy uprawiają kreatywną księgowość (co nie powinno nas dziwić, bo robią to wszyscy) czy też rzeczywiście rozwijają się wciąż w tak zawrotnym tempie, warto przeczytać poniższy artykuł. Zaufanie konsumentów i biznesu spadło najniższej od dekady, a rząd robi co może, aby podtrzymać gospodarkę i rynek akcji. Obcięcie stopy rezerwy obowiązkowej o kolejne 100-200 pkt w tym roku powinno pomóc, pytanie na jak długo.


Miasta duchów

Podobno 25% PKB Chin jest powiązane z sektorem nieruchomości. Podobno Chiny mają ponad 300% długu względem PKB. Podobno wielu Chińczyków wzięło kredyty na zakup kolejnych nieruchomości w celach inwestycyjnych. Podobno to się źle, ale to bardzo źle skończy w najbliższym czasie.


Reformy

Jeśli chcecie zrozumieć co się działo z Chinami w ostatnich dekadach, polecam artykuł Bogdana Góralczyka. W tym także jego książki, które znacznie wam przybliżą sposób myślenia na wzór Państwa Smoka. Kolejne 1-2 dekady będą kluczowe dla dalszego rozwoju Chin na drodze do zostania światową potęgą na równi z USA lub większą co tak bardzo niepokoi naszych zachodnich sojuszników.


Informacje

Jak zawsze polecam rewelacyjne źródło o tym co się dzieje w Chinach. Niestety niedzielny termin mojej prasówki, często pojawia się o 1-2 dni wcześniej niż przegląd, więc, aby być na bieżąco polecam zaglądać na stronę we wtorki.


EU


Niemiecka AWARIA

A może już za chwilę recesja? Gospodarka Niemiec opiera się przede wszystkim na tradycyjnym przemyśle, a nie na firmach high-tech co może się na nich zemścić. Dodatkowo jeśli Trump wprowadziłby swoje cła na eksport aut niemieckich do USA, byłby to game over dla przemysłu motoryzacyjnego i cios w serce gospodarki niemieckiej.

Nie bez znaczenia pozostaje również widmo Brexitu, która jest kluczowym partnerem handlowym dla Niemiec. Pomijam też fakt, że pojawiły się informacje, że budżet wcale nie ma takiej nadwyżki jak nam grzecznie od lat podają, a to wszystko za sprawą kreatywnej księgowości.


Atak hackerów cz. 2

W zeszłym tygodniu wspominałem o największym wycieku danych niemieckich polityków. Sprawa po części się rozwiązała za sprawą portalu osluzbach.pl… a tak poważnie to polecam przeczytać, ponieważ zgrabnie opisano bolączki dzisiejszej Europy.


Strefa euro

W obecnej formie – trup. Za późno na lekarstwa, tylko grabarz i ksiądz, który da rozgrzeszenie i będzie można iść w nowo, starej formie w przyszłość pod sztandarem Unii 2.0.


Tiry na tory

Czyżby czekała nas zmiana trendu w transporcie i boom kolejowy w Europie? Rzeczowa analiza szans i zagrożeń na kolejne lata. Ciekawe również w kontekście PL i CPK.


Włochy

Zaskoczenia nie ma, grzecznie przeprosili i podziękowali. Nowy Włoski rząd, taki anty bankowy okazał się znów tym o dobrym sercu i za pieniądze podatników uratował Banca Carige. Dokładnie tak jak pisałem wcześniej (TU i TU), nie ma żadnego znaczenia jak to nazwą, jakimi kanałami poślą strumień pieniędzy. Liczy się tylko podtrzymanie tlenu umierającemu pacjentowi jakim jest Unia Europejska. W kolejce czekają już kolejni chętni, a saga będzie trwać, za wasze pieniądze, bo przecież Polska tak naprawdę się niczym nie różni (p. Czarniecki)


UK


Motoryzacja

Krew się leje na rynku samochodowym. Spada sprzedaż samochodów, a w połączeniu z kryzysem dieslowskim, wojnami celnymi, Brexitem na horyzoncie oraz spowolnieniem gospodarczym w UK, tworzy mieszankę wybuchową, która nie wróży nic dobrego.


JAPONIA


BoJ

Szykują się kłopoty dla jena, o ile FED zatrzyma podwyższanie stóp procentowych. Jeszcze kilka miesięcy temu bank centralny Japonii szykował się do jakiejś formy QT, ale ostatni flash crash z 3 stycznia przypomniał im, że mają ograniczone pole manewru i tak naprawdę nie są decydującą stroną w kwestii kursu USDJPY.


PAKISTAN


Współpraca z Chinami

CaspianReport omawia inwestycje w regionie, budowę NJS, interesy Chin, a także możliwe zagrożenia i szansę dla Pakistanu.


INDIE


Cyfrowa tożsamość

Wyciekły informacje, które ujawniły plany indyjskiego rządu zmieniające prawo dostępu do baz danych obywateli Indii. Zmiany umożliwią prywatnym podmiotom dostęp do poufnych danych wszystkich osób w systemie. Jak zapewne już wiecie po Chinach, to właśnie Indie są liderem we wprowadzaniu cyfrowej kontroli obywateli pod szyldem wszelkiego rodzaju rejestrów, służącym do inwigilacji społeczeństwa. Podobne przejawy mamy już w Europie, a z biegiem lat stanie się to normą czy tego chcemy czy nie.

Niestety.


GRECJA


A może Macedonia?

Angela Merkel po 5 latach stawia stopę na greckiej ziemi. Władca wizytuje swojego wasala, bo jak to inaczej ująć po tylu latach przejmowania przez niemiecki kapitał, helladowego majątku. Tym bardziej w kontekście, że Merkel już wkrótce odejdzie i trzeba dopilnować, aby Grecy nie zrobili nic głupiego. Szczególnie w kontekście Macedonii, gdzie porozumienie jest tuż za rogiem i droga do Unii/Nato stanie dla nich otworem.


UKRAINA


Porty

Rosjanie zasadniczo ograniczyli transport na Morzu Azowskim, doprowadzając do załamania przepływu towarów. Tracą firmy, armatorzy, budżet i naturalnie zwykli obywatele. Alternatywą dla Ukrainy jest przeniesienie części ruchu do portów nad Morzem Czarnym, aby uniknąć katastrofy, ale blokada i tak będzie bardzo odczuwalna dla przemysłu, szczególnie metalurgicznego, oraz np. eksportu zboża.


ZŁOTO


Trend?

Dawno nic nie było o naszym ulubionym metalu. Rzeczowa analiza z lekką nutą “naganiania”, bo źródło takie, a nie inne. Mimo wszystko warto zastanowić się czy złoto wyłącznie skorygowało ostatnie spadki czy jednak rozpoczęło nowy trend wzrostowy.

Dodatkowo ciekawe zestawienie od Katusy, szczególnie w kwestii wyceny złota w walutach USD/CAD/AUD. Coś jest na rzeczy moim zdaniem,  a kolejna dekada będzie bardzo ciekawa.


GEOPOLITYKA


Chiny

Polecam przeczytać w jaki sposób sytuację na arenie geopolitycznej postrzegają Chiny. Głównym problemem, aby zrozumieć i dojść do poprawnych wniosków jest patrzenie jedynie z prozachodniego sposobu postrzegania świata. Szczególnie pomijając długą i bogatą historię Chin, a wraz z nią należne im miejsce w “ładzie światowym”.


Europa 2019

Polecam cały kanał CaspianReport. W tym konkretnym materiale analizę sytuacji gospodarczo-polityczno-społecznej w Europie.


USA – Chiny

Konflikt militarny, zimna wojna czy pokojowe przekazanie władzy przez USA? Te trzy opcje są rozważane przez autora jako potencjalne scenariusze na kolejną dekadę. Warto przeczytać, bo mamy argument zarówno za i przeciw każdej tezie.


Rosja na Bałkanach

W kotle znów zaczyna wrzeć, a rok 2019 może być przełomowy zarówno dla interesów Rosji, EU jak i samych narodów. Serbowie demonstrują, Macedonia ułożyła (?) się z Grecją, a tą wizytowała właśnie Angela Merkel. Nie można też zapominać o Turcji, która odgrywa niebagatelną rolę w regionie. Chorwacja ma znaczenie, szczególnie w kontekście Polskim i “Trójmorza”.

Rosjanie próbowali stopować wszelkie zapędy krajów bałkańskich, które chciały wstąpić do Unii czy Nato, ale czy w dalszym ciągu będą w stanie to robić? Wizyta Putina w Belgradzie może być przełomowa w tym względzie.


TECHNOLOGIA


Prywatność

Polecam wszystkim zainstalować Firefoxa jako głównej przeglądarki, który na tle innych wciąż wyróżnia się wyższym bezpieczeństwem, prywatnością i przejrzystością działania. Must have jeśli chodzi o dodatki do niego to zainstalowanie: ublock, Https Everywhere, Privacy Badger, Cookie AutoDelete i Decentraleyes. Jeśli chodzi o inne narzędzia to w miarę potrzeb, również zalecam zmiany, ponieważ w kolejnych latach coraz częściej będzie tak, że ktoś już nie tylko patrzy wam przez ramię, ale dosłownie “korzysta” z waszego sprzętu i danych bez waszej wiedzy i zgody.


Internet of Things

Nadchodzi wielkimi krokami,  szczerze mówiąc nie zdawałem sobie z prawy jak szybko rośnie/rozwija się. Czas najwyższy zacząć się rozglądać za poszczególnymi spółkami z tej branży, bo future is near! Polecam.


KRYPTO


ETFy

FSA po wycofaniu się z wprowadzenia kontraktów futures, ma zamiar prześledzić możliwość utworzenia ETFów na krypto. Oprócz tego wprowadza coraz to nowe regulacje i zmusza do ulepszania zabezpieczeń firmy, aby kolejne oszustwa czy włamania, zdarzały się coraz rzadziej.

Jeśli kiedyś nastąpi kolejna hossa na tym rynku to można śmiało założyć, że zbiegnie się to z momentem powstania ETFów w Japonii, Szwajcarii czy USA. Wstępna data to rok 2020, co miałoby sens, patrząc na aktualną sytuację na rynku kryptowalut.


Cyfrowy pieniądz

Niby nic nowego i wiemy to tym już od dawna, ale mimo wszystko warto śledzić informacje jak mniej lub bardziej oficjalnie banksterka wprowadza nam e-walutę do systemu w takiej czy innej formie. Fakt jest jeden – prędzej czy później powstanie nowy system pytanie tylko czy będzie miał coś wspólnego z Bitcoinem, eUSD, SDR czy XXX.


EDUKACJA


Czas to pieniądz

Ile czasu poświęcacie na bezproduktywne przeglądanie sieci, używanie apek w telefonie, etc.? Czy są wam niezbędne? Czy nie czujecie się przytłoczeni natłokiem niepotrzebnych informacji i bodźców? Może czas kilka z nich usunąć? Dodatkowo rozplanować sobie dzień, stać się bardziej produktywnym i przestać karmić w sobie codziennego lenia?


OD AUTORA


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to zupełnie darmowa inicjatywa, a kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas.

Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka linków, bo gro informacji czerpię właśnie stamtąd. Jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszamy serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, m.in. Daily News z moim komentarzem, najnowsze dane i wykresy, porcję cotygodniowych grafik oraz inne przydatne informacje: www.facebook.com/marketontime/


 

Inne...