fbpx

Przegląd tygodnia 8 – 15 Kwietnia 2019

Czas czytania: 9 min

MUST READ


Basel III

Rewolucja staje się faktem.

Złoto od dekad należało do trzeciej kategorii zabezpieczeń przez co banki, ujmowały wyłącznie 50% jego wartości w bilansie. BIS tymczasem, zmienił jego kategorię na pierwszą, przez co będzie brana pod uwagę jego pełna wartość. Tym samym sposobem, wracamy do czasów, kiedy to złoto znów jest pełnoprawnym płacidłem, a nie tylko towarem… i kiedy już nie opłaca się zaniżać sztucznie jego ceny?

Proces będzie powolny, rewaloryzacja rezerw musi potrwać. Dodatkowa kasa w księgach, posłuży na podtrzymanie tlenu o kolejne miesiące, a może nawet dłużej, ale nawet kreatywna księgowość ma swoje granice.

Wzrost cen złota, może spowodować również wzrost cen ropy. Kulminacja na jesień 2019 w parze z dolarem, może zacisnąć pętle na szyjach krajów emerging markets wystarczająco mocno, aby wywołać przynajmniej drgawki.


Hegemon dla Polski

Krótkie podsumowanie najważniejszych argumentów ku sojuszowi Polski z danym mocarstwem światowym. Polecam wszystkim, aby zrozumieć, o co dziś toczy się gra i dlaczego Polska, może się stać świetną okazją inwestycyjną na najbliższe dekady.

Zdecydowanie jestem za opcją amerykańską (bo zwyczajnie to jedyny realny wybór) i dania sobie kolejnej szansy, aby stworzyć silną i niezależną Polskę w następnych dekadach.


GRAFIKI i WYKRESY


USA


Giełdy

Akcje czy obligacje? Kto ma racje tym razem? Wchodzimy w sezon wyników za 1Q 2019, który powinien nam przynieść odpowiedź na powyższe. Na tą chwilę można stwierdzić, że mamy remis i należy poczekać na więcej danych z gospodarki USA.


EPSy

Zyski firm przed opodatkowaniem są na tym samym poziomie co w 2011 roku, a po opodatkowaniu w okolicach wyników z 2014 roku. To tyle jeśli chodzi o reformę podatkową Trumpa. Buybacki wyskakują do rekordowych poziomów, a wyniki na kolejne kwartały są cięte, aż niemiło patrzeć. Naturalnie zaraz pojawią się tacy co powiedzą, że wzrost to wzrost i nie ma powodów do niepokojów. Po części dlatego, że przyzwyczaili się do zawsze optymistycznych prognoz, które z czasem były ucinane i dostosowywane do realiów, ale na tą chwilę końcówka roku 2019, zaczyna naprawdę brzydko pachnieć.


Emerytura

Dywersyfikacja środków w funduszach emerytalnych rośnie, z czego należy się cieszyć, choć nie wiem czy kierunek zmian do końca mi odpowiada. Pomijam już przykład Japonii z artykułu, a zasadniczo wręcz współczuje przyszłym emerytom, patrząc na stan ich gospodarki i udziału banku centralnego w rodzimym rynku. Inwestowanie w kanadyjskie nieruchomości u szczytu bańki też wydaje się dyskusyjne.

Warto pamiętać, że część funduszy, które obecnie są coraz częściej likwidowane, a mowa o korporacyjnych, straciła podczas kryzysu w 2008, nawet 70% swojej wartości. Jakikolwiek większy meltdown na rynkach akcji, spowoduje znaczne uszczuplenie kieszeni przyszłych emerytów.


Zatrudnienie

Fantastyczna analiza rynku pracy w USA. Zdecydowanie widać, że gospodarka zaczęła zwalniać od końca 2017 roku i weszliśmy w kolejny cykl. Solidna porcja danych przedstawiona na ciekawych wykresach. Polecam!


Banki centralne

Global Zombie Economy to bardzo realistyczny scenariusz, do którego prowadzą nas działania m.in FEDu i ECB. W ostatnich grafikach zamieściłem wykres ukazujący ilość firm zombie, o prawie śmieciowym ratingu w globalnej gospodarce. Trend od lat się nasila i nic nie wskazuje, aby został zastopowany w najbliższym czasie. Pytanie tylko jak długo, będziemy zaginać rzeczywistość i rynek pozwoli na istnienie firm, które rok do roku przepalają, coraz większe ilości kapitału.


Lyft

Przykładem tego szaleństwa jest, choćby ostatni huczny debiut giełdowy konkurenta Ubera. Doskonały przykład jak pięknie można ubrać inwestorów i wpuścić ich w przysłowiowy kanał. Skromne -35% w 2 tyg od debiutu.Tym samym sposobem, tworzy się mała okazja spekulacyjna long, bo sentyment krótkoterminowy zarył dosłownie w dno.

Do denka nam jednak daleko w mojej opinii, a niech przykład SNAPa, będzie najlepszym ostrzeżeniem.


Tesla

Kolejne czarny chmury na horyzoncie. Spadek dostaw w Q1 2019 o ponad 56% modelu S i X,  a także o 8% modelu 3 w porównaniu do Q4 2018, a Panasonic wycofuje się z inwestycji w kolejną “gigafactory”.

Chciałbym napisać o firmie Muska coś pozytywnego, ale jest to dość trudne, patrząc na ostatnie newsy. Zaczynam się zastanawiać czy przypadkiem, nagromadzenie negatywnych informacji, nie ma na celu wywalenia poziomu 250$ i zapędzenia baranów w narożnik.Warto się wówczas zastanowić, czy na pewno chcemy biec, w tym samym kierunku co tłum.

Strzeleniu w/w poziomu, teoretycznie otworzy nam drogę na 180$, ale jeśli po wybiciu low pokażą się sensowne oznaki siły, a popyt wypchnie cenę powyżej 250-260$ w krótkim czasie, to bardzo poważnie pomyślę o longach z targetem na min. top z 2018.


Trade War

Trump dał jasno do zrozumienia, że zabawa się nie skończyła, a tym razem padło na Europę. Dla nikogo to nie powinno być zaskoczeniem, po udanej wizycie Xi na salonach i m.in umowach podpisanych z Airbusem.

USA nie ma wyboru i musi uderzać w Europę, ponieważ wówczas rykoszetem dostaje się również Chinom. Trzech na jednego czy uda się przeciągnąć Rosję i będzie 2 na 2? W końcu te 5 prywatnych spotkań z Putinem, nie polega na rozmowach o pogodzie.


Disney

Uruchamia nowa usługę streamingową zwaną Disney+ w cenie 7$ na miesiąc. Krótko mówiąc Netflix jest w coraz większych kłopotach, a spora liczba użytkowników po ostatnich podwyżkach i w większości beznadziejnych produkcjach, może się przesunąć w kierunku tworzącej się konkurencji. Tym bardziej, że Disney zakończy wyświetlanie swoich produkcji na Netflixie. W mojej opinii, którą znacie od zeszłego roku, Netflix zostanie wykupiony w przyszłości lub zwyczajnie zbankrutuje.

Ad. Wśród tych beznadziejnych produkcji czasem trafi się jakaś perła. Jest nią niewątpliwie “Nasza planeta”, którą serdecznie polecam wszystkim w ramach relaksu i poszerzenia wiedzy o Ziemi.


Gołębia ekonomia

FED w 2019 roku zamienił się z drapieżnej bestii w potulnego gruchacza.

Inflacja mierzona jedyną szczerą i prawdziwą metodą, wykazała w drugiej połowie 2018 spadek, a co za tym idzie zmusiła częściowo do rewizji politykę FEDu. Pogrom na rynkach akcji miał też swój wpływ, mniejszy czy większy, a już na pewno medialny. Trump ze swoimi tweetami i okładaniem coraz to nowych krajów cłami również dołożył do tego swoją cegiełkę.

Tym oraz innymi sposobami, nasz ulubiony bank centralny z twarzą Jerome na czele, musiał wycofać się rakiem ze swojego drapieżnego usposobienia, aby nie doprowadzić do przedwczesnego zawału dolara, zanim będzie gotowy do operacji na otwartym sercu. Ile mamy w takim razie czasu do kolejnej podwyżki? Sam chciałbym wiedzieć, a zegar tyka.


Uber

330 stron do przeczytania, 10 miliardów w IPO. Będzie czym palić w piecu, przynajmniej przez chwilę. Hype i FOMO będzie niesamowite, to wam mogę zagwarantować. Uber ma szansę stać się symbolem. Pytanie jakim?


Recesja według Guggenheim

Ciekawy research oparty na fundamentach, czego możemy się spodziewać w kolejnej recesji. Rynek realizuje scenariusz trzeciego topu w fazie dystrybucji, a całość konsolidacji potrwa prawie 2 lata, tworząc tym samym bazę pod solidny ruch. Pamiętajmy jednak, aby nie fiksować się wyłącznie na negatywny scenariusz, bo może szamani centralni jednak wypchną rynki na ostatnią prostą.


POLSKA


MSSF 16

Zanosi się na to, że z powodu wprowadzonych regulacji od 2019 roku, spółki  będą musiały wykazywać większość transakcji leasingu, a co za tym idzie wzrośnie ich suma zobowiązań. W jakiś sposób na pewno zaburzy to realność wskaźnika zadłużenia, który z tego powodu wzrośnie. Bankier podaje przykład CCC, której wyskoczyły zobowiązania i nagle wskaźnik ogólnego zadłużenia wzrósł z 67% do 86%. Co ciekawe poprawie może ulec m.in EBITDA, choć zysk netto pozostanie już w podobnych okolicach jak przed zmianą regulacji.

Podsumowując czeka nas kwartał małego bałaganu w sprawozdaniach, a na dzień dzisiejszy trudno oszacować jej skutki.


Bezpieczne banki?

Zespół IT21 pokusił się o analizę systemu bankowego w Polsce. Radzą unikać przede wszystkim Santandera, BGŻ BNP i Millenium, a także uważać na Mbank z racji fuzji CB i DB. Do najbezpieczniejszych, standardowo zaliczono PKO i Pekao z racji udziału Skarbu Państwa. Dodatkowo ocenili sytuację nowego tworu na horyzoncie czyli Getin Noble Bank.


Gazoport

Amerykanie naciskają na budowę kolejnego terminalu w Polsce. Miałoby to sens pod wieloma względami, ale prawdopodobnie gra toczy się o coś więcej.


CHINY


News

Relacja z podróży Xi po Europie. Wzrost płac. Nieruchomości. Samochody EV. Huawei. Gospodarka. Migracje Chińczyków. Cambridge. Alkohol i turystyka.


Inkubatory

Ktoś ma pomysł na biznes i chciałby założyć firmę w Chinach, a konkretnie w GBA? Zmiany, które następują w wyniku porozumienia EU-Chiny, oszałamiają tempem działania. Czy na naszych oczach tworzy się nowa Krzemowa Dolina?


WŁOCHY


0.2% PKB w obliczu aktualnej sytuacji to świetny wynik. A tak poważnie, to Niemcy również ucięły prognozę do 0,5%. Szok i niedowierzanie normalnie. Dobra, teraz już naprawdę poważnie. Włosi w dalszym ciągu boksują się o własne złoto (powodzenia), więc nie dziwne, że ich system bankowy będzie obrywał od czasu do czasu, a różne polityczne deklaracje ze strony EU, będą godzić w populistyczny rząd. Na moje oko to jednak wciąż bliżej patu, niż uzyskania przewagi przez, którąś ze stron, więc dopóki się coś nie zmieni (Chiny?) można spać spokojnie.


AUSTRALIA


Koniec zielonej wyspy?

Krótkie podsumowanie Wojciecha Białka, o wpływie Chin na sytuację gospodarczą Australii z nawiązaniem do historycznego spadku cen nieruchomości w ostatnich kwartałach. A także w drugim artykule przypomnienie o lewarze węglowym, którego Chiny używają, aby zdyscyplinować Australię.


ASIC i brokerzy

Na pewno znacie wiele osób, które skorzystało ze szczodrej oferty australijskich brokerów, po zmianach jakie nastąpiły na rynku EU. Wygląda na to, że w dość drastyczny sposób, kraj kangurów zostaje zamknięty dla szerszego odbiorcy.


NIEMCY


Bańka nieruchomości

Skupiając się na Australii, Kanadzie i USA, zapomniałem szczerze mówiąc, spojrzeć jak to wygląda w Niemczech. A zanosi się na to, że przez ostatnie 10 lat ceny nieruchów w Niemczech wyskoczyły do bardzo ciekawych wartości. Biorąc pod uwagę fatalną sytuację gospodarczą Niemiec, problemy demograficzne, potencjalny colaps systemu bankowego EU, może to być naprawdę spektakularny upadek.


UK


Brexit odroczony do 31 października 2019. Wspaniałomyślnie się EU zgodziła, po przyciśnięciu UK do ściany, a wcale się nie zdziwię jak przesuną nawet i na 2020~ Rozegrane i pograne elegancko, przynajmniej chwilę spokoju będzie od nagłówków.


URAN


Cameco

Konkretna analiza potentata w wydobyciu uranu oraz perspektyw w tym sektorze na kolejne lata.


ROPA


Na rynku ropy powoli zbliżamy się do górnego ograniczenia, które powoduje przyspieszone bicie serca w krajach emerging markets. Zapowiadanego osłabienia dolara jakoś nie widać, a kolejne miesiące mogą być dość burzliwe dla naszego ulubionego surowca.

USA uniezależnia się od decyzji OPEC, a kolejne prognozy wydobycia łupkowej ropy dobitnie wskazują obrany kierunek. Pytanie czy liderzy wezmą się na poważnie za łby w najbliższym czasie (link) czy może zrobią jakiś deal pod stołem.


GEOPOLITYKA


Libia

Haftar kontroluje praktycznie większość kraju i zbliża się do Trypolisu. Były współpracownik Kadafiego, szkolony przez CIA, a obecnie sojusznik Putina radzi sobie nad wyraz dobrze. Aż dziw bierze, że Amerykanie postanowili się nie angażować wcześniej / odpuścili temat lub zwyczajnie zaspali, a protesty dyplomatyczne i wyrazy zaniepokojenia dzisiaj sobie mogą darować. Trudno dywagować co się stało bez wszystkich informacji, szczególnie, że świat zachodni również Haftara wspierał/wspiera. Fakty jednak świadczą, że Rosja osiadła w Libii na dobre i na tą chwilę, wydaje się, że trudno będzie ich wypchnąć z północnej Afryki.

Co to zmienia? Niesamowicie wiele w momencie ewentualnego zainstalowania tam systemów A2/AD przez Rosję, które spowodują, że wschodnia część Morza Śródziemnego stanie się niedostępna dla floty USA. Tym samym Rosja ukończy, strefę wypychania projekcji siły USA na łuku Obwód Kaliningradzki – Krym – Syria – Libia.

Jeśli w tym równaniu uwzględnimy również Turcję, która już “nie jest” w NATO tworzy nam się bardzo ciekawa strefa. Pozostaje jeszcze kwestia Bliskiego Wschodu w celu pełnego przejęcia regionu, gdzie kluczowymi graczami pozostaje Izrael i AS.

Z drugiej strony mamy wszystkich południowych sąsiadów Kazachstanu, którzy również zaczynają być odcinani od wpływów USA zarówno ze strony Rosji jak i Chin co powoduje, że po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny w 1991 i upadku ZSRR, Amerykanie zostają skutecznie wypchnięci z tego obszaru.

Czy potrzeba dobitniejszych dowód, że zmienia się ład światowy i maleją wpływy hegemona USA? Po części nie ma się temu co dziwić, Rosja na dzień dzisiejszy nie jest zagrożeniem dla Ameryki, a jak od dawna wiemy, wszystkie ich środki są przenoszone na Pacyfik, kosztem właśnie innych obszarów.


Polska

Nie wiem ilu z czytelników ma rzeczywistą wiedzę jakie były powody usunięcia Macierewicza ze stanowiska, ale poniższy artykuł po części nawiązuje do tego tematu. Warto się zastanowić dlaczego przepłacamy za HIMARS jak i inne zakupy dokonane w USA lub za ich pośrednictwem.

Stary sposób jak świat, wykorzystywany dość często w polityce, aby nie burzyć spokoju ludu, że ich pieniądze płyną rzeczywiście, gdzieś indziej niż się powszechnie przekonuje. O czym mowa? O transferowaniu środków finansowych z kraju A do kraju C, za pośrednictwem umowy z krajem B. Nie ma znaczenia czy mówimy tutaj o sektorze militarnym, inwestycjach infrastrukturalnych, etc. Schemat jest jeden.

Do suwerenności nam na pewno daleko. Niestety.


Baltic Pipe

W bardzo klarowny sposób, obnażona manipulacja Andrzeja Szczęśniaka, który typowym fake news, chciał się przysłużyć interesom Rosji.


Białoruś

Świetny podcast Krzysztofa, który w pełni wyjaśnia dlaczego nasz wschodni sąsiad jest kluczowy dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a także rozgrywki USA-Rosja.


Rurociąg Przyjaźń

I zaczyna się robić groźnie. Łukaszenko dzięki ostatniemu wsparciu Amerykanów i jawnych prób przejawów pivotu na zachód, przestał zwodzić Putina i zaczął się nie tylko bronić, a również atakować. Po raz pierwszy od wielu lat, wysłał jasny przekaz do Putina i grozi zamknięciem kurka na rurociągu Przyjaźń. Pretekstem jest wymagany remont, ale wszyscy wiedzą, o co chodzi tak naprawdę. Czekamy w tym momencie na odpowiedź Rosji, która jak podkreślałem wielokrotnie, nie ma możliwości, aby odpuścić Białoruś, ponieważ jest ona kluczowa dla bezpieczeństwa Rosji i zrobią wszystko, aby mieć ją pod kontrolą.


Indie

Przyjaźń kwitnie, medale rozdawane, a Modi walczy o pozytywny wynik wyborów. Indie kiedyś proamerykańskie, później neutralne, obecnie zaczynają coraz bardziej płynąć w stronę Rosji. Dlaczego? Jednym z powodów, może być wzajemna obawa przed rosnącą potęgą Chin. Czyżby nowy sojusz na horyzoncie? Warto pamiętać, że zarówno Rosja jak i Indie mogą porozumieć się z USA i wówczas Chiny znajdą się w swoistym potrzasku z północy, południa i wschodu.


Filipiny

Chińskie zielone ludziki za pomocą 275 “kutrów rybackich” przejmują kawałek po kawałku Morze Południowochińskie. Duterte nie bardzo ma co w tym wypadku zrobić, bo eskalacja grozi pojawieniem się marynarki ALW.

Ciekawa sprawa, bo prezydent Filipin próbował ciągnąć dwie sroki za ogon (o czym pisałem tutaj). Na dzień dzisiejszy wiemy, że relacje z dwoma mocarstwami uległy znacznemu ochłodzeniu, więc nie dość, że nic nie ugrał to na dodatek został postawiony w bardzo niewygodnej sytuacji względem Chin na dzień dzisiejszy. Polecam spojrzeć na mapę Azji, gdzie dokładnie leżą Filipiny i dlatego są jednym z kluczy w wyjściu Chin na Pacyfik.

Czy USA pozostawi ich na pastwę Smoka? Wątpię. Dopóki gra jest otwarta, będą próbowali przynajmniej osłabiać wpływy Chińczyków, a może lekcja dana Duterte nie pójdzie na marne i zwróci się on ponownie ku USA? Czas pokaże.


TECHNOLOGIA


5G

Długa historia, o tym jak Huawei budowało swoją potęgę oraz w jaki sposób 5G zmieni cały świat. Mówimy o zupełnie nowych realiach, rewolucji technologicznej, całych możliwościach, które połączą każdy aspekt naszego życia. Naturalnie niesie to całą masę zagrożeń jak i szans, które dotkną każdego z nas, czy tego chcemy czy nie.

Huawei stało się/stanie się drugim Google w swojej dziedzinie.


EDUKACJA


Wolność finansowa

Szczerze polecam przesłuchać/przeczytać. Kilku osobom, może realnie otworzyć oczy w kwestii pomysłu utrzymywania się z tradingu/inwestycji. Prawda jest niestety dość brutalna, a na dodatek mało przyjemna w procesie docierania do niej. Naturalnie znajdą się głosy negujące zamieszczone przez Jacka tezy, ale szczerze mówiąc, nie wiem jak można mieć jeszcze, jakieś wątpliwości po przesłuchaniu całości.


Algosy

Dawid wrzucił bardzo fajny raport CFTC na temat wpływu algorytmów na rynek futures. Ich udział wzrasta w łącznej puli transakcji, co raczej nikogo nie powinno dziwić, są z reguły mniejsze niż pozycje otwarte z ręki, a także praktycznie zawsze są to zlecenia limit. Dodatkowo kilka ciekawych wykresów i szerszy opis w jaki sposób dotarli do takich, a nie innych wniosków.


OD AUTORA


Skąd brać rzetelne informacje?

Udzielamy się wspólnie na www.bogaty.men/linkchat/ – jest to inicjatywa, gdzie kosztem są wyłącznie chęci użytkownika oraz poświęcony czas. Nagrodą natomiast jest przekrojowy dostęp do wiedzy z całego świata. W moich przeglądach, praktycznie zawsze pojawia się, przynajmniej kilka źródeł z linkchatu. Jeśli jesteście głodni wiedzy to zapraszam serdecznie!

Zasada jest jedna – chcesz mieć dostęp, musisz od czasu do czasu, dać coś od siebie do wspólnego koszyka informacji.


Facebook

Na naszym profilu znajdziecie wiele informacji, przydatnych w codziennych inwestycjach: www.facebook.com/marketontime/


 

Inne...