fbpx

Raport BIS – Spółki Zombie

Czas czytania: 1 minuta

Bank Rozrachunków Międzynarodowych

We wrześniu 2018 przygotowali raport na temat spółek zombie (w uproszczeniu: to taka spółka, która potrzebuje ciągłego dofinansowania, bądź spłaca jedynie odsetki od zaciągniętego długu, a nie samo zobowiązanie)

Dlaczego publikuję go dopiero teraz? A z tej prostej przyczyny, że FED w ostatnich dniach, wyraził największe! zaniepokojenie dwoma kwestiami. Wysokością zadłużenia (szczególnie w sektorze firm) oraz ryzykiem upadłości poszczególnych spółek.

Sprawa dotyczy głównie naszych zombiaków, które od lat przepalają kapitał, nie generując, ani 1 USD dochodu na czysto. Popularne zjawisko, szczególnie wśród branży TECH w USA.

Nie myślcie, że owa sytuacja dotyczy wyłącznie firm, bo również każdy z was będzie wstanie wskazać przynajmniej 2 kraje w UE, które również do szacownego grona należą i nie ma szans, aby kiedykolwiek własnymi środkami, bez pomocy z zewnątrz wyszły na prostą. Stąd wniosek, że prędzej czy później czeka nas fala dotkliwych bankructw na poziomie korporacyjnym i potencjalnie państwowym.

Pełny raport: https://www.bis.org/publ/qtrpdf/r_qt1809g.pdf

Zobaczymy jak się sprawy rozwiną w kolejnym roku, ale kiedyś to domino się sypnie, a prawdopodobnie będzie to moment, odłączenia od strumienia kroplówki w postaci darmowej waluty z banków centralnych.

Inne...