Raport OSW – Gazprom

Czas czytania: 2 min

Za czasów Putina, rząd objął pełną kontrolę nad Gazpromem po 2006 roku, a sama spółka jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego i politycznego Rosji.

Sytuacja finansowa spółki

Pan Szymon wysnuwa tezę, że Gazprom obecnie nie jest ani w złej sytuacji, ani w dobrej. Powołuje się na rosnący obrót (97 mld USD), nowe inwestycje (22 mld USD) oraz rekordowe dostawy gazu do Europy (200 mld m3).

Jednak z drugiej strony wskazuje na rosnące koszta operacyjne, spadającą rentowność, m.in z powodu podwyższenia podatku od wydobycia. Niepokoi go również zadłużenie spółki, które wynosi obecnie 55 mld USD, przy czym cała kapitalizacja na koniec roku 2017 wynosiła 53 mld USD.

Nie bez znaczenia jest równiez kwestia odszkodowania dla Ukrainy w wysokości 2,6 mld USD.

Warto spojrzeć również na Nord Stream 2 oraz na Turkish Stream (wczoraj ukończono kładzenie morskiej nitki) w kontekście dalszego rozwoju Gazpromu.

Aktualna mapa nitek w Europie

 

I całościowy obraz z uwzględnieniem Azji

W mojej opinii przed podjęciem, decyzji inwestycyjnych w spółki typu Gazprom, należy w pełni rozumieć kontekst geopolityczny, który w tym konkretnym wypadku jest na tyle złożony, że musiałby powstać osobny wpis.

Linki

Polecam dokładne omówienie ekonomiczno-polityczne sytuacji przez autora raportu dr Szymona Kardasia: youtu.be/MHzxNFH9Xy4

Pełny raport można pobrać tutaj: www.osw.waw.pl/sites/default/files/Raport_PL_AniKrezus_net.pdf

Miłego czytania

Inne...