fbpx

Short it! – INDIE – INDA/EPI

Czas czytania: 3 min

NIFTY

Mam kilku swoich ulubieńców pod nadchodzące spowolnienie/kryzys wśród rynków EM. Komu się nie udało załapać na Chiny, Turcję czy Brazylię, ma szanse to nadrobić z potencjalną nawiązką.

Indyjski Nifty jest wyżej niż INDA czy EPI, a to wszystko za sprawą kursu USDINR, o którym wspomnę później. Przed podjęciem decyzji w przypadku rynków emerging markets, obserwuje z reguły 3 rzeczy: główny indeks giełdowy dla danego kraju we własnej walucie, 1-2 etfy zapewniające ekspozycję na dany rynek/sektor w USD oraz naturalnie kurs dolara, względem narodowego płacidła.

Fundamentalnie opisywałem, kilkukrotnie podczas przeglądów tygodnia, że sytuacja gospodarczo-finansowa w Indiach jest nieciekawa, więc potencjalnie mamy tutaj kandydata do silniejszego załamania (zaraz po Chinach, Turcji, Brazylii i… Polsce)

ETF INDA

ETF EPI

Jak widać są one słabsze, NIFTY spadł o -14,5% mierząc z topu 01/2018, INDIA i EPI o około -26,5%, a to wszystko za sprawą USDINR, który wybił się gwałtownym swingiem (+17% w 10 miesięcy!). Obecnie mamy korektę tego wybicia, a znajdujemy się ponad wieloletnim oporem na poziomie 69, które stało się bardzo silnym wsparciem.

Orientacyjne strefy wejść na wszystkich trzech wykresach zaznaczyłem na czerwono. Dobór instrumentów pozostawiam waszej ocenie. Chciałem jedynie zaznaczyć, że nie wchodzić na przysłowiową “pałę”, ale poczekać na jasny sygnał spadkowy w interwale dziennym oraz najlepiej potwierdzenie wolumenem.

I jak zawsze przypominam, że myślimy samodzielnie i szukamy dziury w całym. To, że Indie wyglądają prospadkowo, nie znaczy, że nie będzie jeszcze trochę zamieszania, szczególnie uwzględniając jakiś relief rally w USA lub osłabienie USD.

Dodatkowo przypominam, że warto śledzić informacje zarówno u nas na stronie FB www.facebook.com/marketontime/ jak i na blogu, ponieważ jeśli pojawi się jakiś game changer o poważnych gabarytach, możliwe, że będzie trzeba wyjść z shortó, a nawet zrobić flipa na longi (np. porozumienie Trump-Xi etc.)

Dla mnie osobiście, Indie są w top 5 zagrań tego roku razem z Netflixem, Brazylią, sektorem finansowym oraz nieruchomości.

Aktualizacje jak zawsze będą się pojawiać poniżej w tym poście.

Powodzenia

AKTUALIZACJA 12.12.2018

-10%~ spadek od w/w w ciągu tygodnia to tylko przedsmak tego co może nas czekać na Indiach. Kto nie ma pozycji, obserwowałbym bacznie, co się dzieje z Indiami na fali informacji o odwołaniu prezesa banku centralnego oraz podpisaniu umowy z ZEA w celu pominięcia rozliczeń w USD. Rupia już na 72~

Poniżej EPI

AKTUALIZACJA 14.01.2019

Decydujący moment moim zdaniem. Jeśli macie pozycje short, stop loss powyżej tego ostatniego, małego topu sprzed paru dni. Sell stopy pod dołkiem z zeszłego tygodnia = wyjście z konsolidacji dołem. Potencjalnie można nawet rozegrać long w momencie wyjścia w górę, ale sam osobiście się na to nie zdecyduje.

AKTUALIZACJA 7.02.2019

Konsolidacja wciąż trwa, wciąż bez pozycji, bo nie dają możliwości jakiegoś super czystego wejścia. Nie ma też sygnałów oczywistej słabości, bo pomijam te małe spadki i szybkie powroty do strefy. Na tą chwilę testują moją strefę i górną granicę konsolidacji. Zobaczymy czy utrzymają ten poziom czy jednak było to fałszywe wyjście i wrócimy poniżej. Tworzy nam się klin, a wybicie low może potrwać. Cierpliwości.

Inne...