fbpx

Zasady mentalne – psychologia tradingu

Czas czytania: 2 min

 

Dawno, dawno temu kiedy zajmowałem się czymś innym, stworzyłem z psychologiem sportowym indywidualny zbiór zasad. Była to część mojej rutyny, którą zawsze rozpoczynałem przed pracą. Postaram się go przełożyć na trading, zachowując w miarę oryginalną treść, może się komuś przyda. Do dziś wiszą oprawione w ramę u mnie w biurze.


1. Oddychaj. Głęboko. Wiesz, że to ci pomaga. Na koncentracje, na uspokojenie, na skupienie, oddychaj!

2. Solidne przygotowanie przed sesją to najlepsza decyzja, na którą masz w 100% wpływ!

3. O duperelach pomyślisz po sesji. Skup się wyłącznie na tradingu.

4. Zwracaj uwagę na rynek, dostosowuj się do niego, staraj się być o krok przed nim, bo chcesz być lepszy prawda?

5. Liczy się wyłącznie podjęcie poprawnej decyzji. Jeśli taką właśnie podjąłeś to zrobiłeś kolejny krok, aby stać się lepszy traderem. Super!

6. Tak Dammad, jesteś lepszy to prawda, ale to nie znaczy, że zawsze wygrasz. Wyluzuj, ciesz się grą.

7. Przeciwnicy utrudniają ci życie? Nie szkodzi. Tak się zdarza. Po prostu staraj się podejmować poprawne decyzje, aż wszystko znów będzie się układać po twojej myśli.

8. Nie jesteś nieśmiertelny, pamiętaj, aby nawet po kilku agresywnych wygranych transakcjach, zachować kontrole i chłodny umysł, aby dalej podejmować poprawne decyzje.

9. Zawierasz ponad 1000 transakcji rocznie, statystyka jest nieubłagana, nie będziesz ciągle wygrywał. I co? I nic. Nic z nią nie zrobisz, zaakceptuj zmienność.

10. Bądź profesjonalny, nie podchodź emocjonalnie do rynku, skoncentruj się na tym co zależy wyłącznie od ciebie, a będzie dobrze!

11. Nie jesteś w pełni skoncentrowany, widzę to! Skup się, albo zrób sobie przerwę, aby być gotowym na 100% swoich możliwości i osiągać najlepsze wyniki.

12. Jeśli jakiś zawodnik pokonał cię fartem, bądź spokojny, bo właśnie zyskałeś. Wiesz, że podjął złą decyzję i tylko szczęście go uratowało.

13. Nasza historia zagrań emocjonalnie jest kompletnie bez znaczenia, liczy się tylko wykorzystywanie błędów przeciwnika oraz podejmowanie poprawnych decyzji.

14. Wszystkie zagrania są ważne, nie ma czegoś takiego jak mniejsza ranga, ostatnia godzina. Bądź skupiony do końca.

15. Jedna sesja jest jak kilka minut pływania. W miesiąc przepłyniesz jezioro, a w rok całe morze. Z tym, że pływasz w oceanie zagrań i wszystko przed tobą. Bądź wytrwały, nie poddawaj się, płyń dalej!

Gotowy? Oddychasz? Zmotywowany? Uśmiechnięty? To działaj!

Inne...